Hořící Mississippi

• slovenský

Horiace Mississippi

Drama / Historický / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 1988, 121 min

Všechny Parkerovi filmy, co jsem viděl, mají pár společných znaků. A to hutnou atmosféru a perfektní herecké výkony všech zůčastněných. Gene Hackman je naprosto perfektní, pořád vysmátej, ale v jádru drsňák, co se s tim nemaže. Člověk si ani pořádně neuvědomí, jak byl (a možná tam na jihu i je) rasismus v Americe silný.(25.5.2009)

Pro mě zatraceně dobře napsaný, zahraný (pozor na menší role, které výrazně probleskují z polostínu ústředního dua) a natočený thriller o lidské zvrácenosti, který svým tématem nemůže zestárnout. Tam kde má našinec Kladivo na čarodejnice, mají Yankeeové tyhle zkazky o hrdých jižanech, kteří jsou tak zakonzervovaní a zaslepení xenofobií, že nedokáží pochopit, ba ani naslouchat jiným názorům. Jakkoliv důležité je zde téma rasismu a lynčování, ústřední myšlenka se točí kolem způsobu jak proti němu bojovat. Zůstat nad věcí a řešit vše podle zákona, nebo bojovat proti přetvářce a zvůli zbraněmi, které ona sama používá? Postarší agent Anderson Gena Hackmana je pro mě nejsilnější devízou filmu - už proto, že je ve svém pozdějším filmu Cela smrti obsazen v roli na opačné straně barikády. Musím se přiznat, že jsem se nakonec přiklonil k právě jeho, poněkud problematickému řešení problému. Výsledný, výjimečně silný zážitek dotváří bombastická, ponurá hudba, lemovaná spirituály a klasickými bluespvými motivy. Pozn. pod čarou: filmu jsou často vyčítány historické nepřesnosti a nepodloženosti (ústřední zápletka s hledáním tří propagátorů občanských práv je autentická), ale to v mých očích excelentnímu dramatickému vyznění na přitažlivosti příliš neubírá. 90%(6.11.2007)

• Maq

Je to schematické. Všichni Jižané jsou postižení deficitem IQ. Čerňoušci jsou hodní a bojí se. Baterie agentů FBI má ve věci jasno. ... Tak s tímhle na mě nechoďte. --- Zábavný byl ovšem způsob, jak FBI nakonec lumpy dostala před soud. Účel světí prostředky? Opravdu? Tradiční americký smysl pro spravedlnost a práva jednotlivce dostal řádně na prdel. I to je symptomatické. Právě tenkrát Amerika jasně nastoupila do vlaku politicky korektní ostrakizace. --- Takže film pěkný, ale zlý: ujišťuje většinu, že v zájmu "vznešených" cílů může směle šlápnout na krk všem reakcionářům. Tento týden jsou to třeba kuřáci a odpůrci homosexuálních sňatků. Příště možná odpůrci občanských průkazů a centrální databanky elektronické komunikace. Utlučeme je v zájmu dobra...(7.11.2016)

Rozpočet $15miliónovTržby USA $34,603,943Tržby Celosvetovo $39,200,000║ škoda že Alan Parker nevie ísť s postavami viac do hĺbky aby sme ich mohli troška lepšie spoznať, takto tu vynikne len sám Gene Hackman, ktorý to sám ťahá, ináč aspoň celkom slušné napätie sa obalilo okolo príbehu, na túto tématiku to je len priemer /60%/(1.12.2009)

„So zadebnenosťou sa nerodíme. Získavame ju.“ Možnože na konci to Alan Parker s citovým vydieraním jemne prehnal, ale to je skutočne len drobná, nepodstatná vada na dokonalej kráse. Strašne neznášam pozerať filmy, v ktorých skupina organizovaných hajzlov ubližuje nevinným ľuďom. A to v tomto filme je. Ale. Ale proti týmto hajzlom veľmi rýchlo od začiatku filmu napochoduje možno prehnane idealistický, ale nakoniec si ruky vediaci ušpiniť agent FBI (skvelý Willem Dafoe). V tesnom závese za ním do južanského rasistického mesta nabehne brutálny buldog (famózny Gene Hackam v možno najlepšej úlohe svojej kariéry). A ani to nie je všetko - následne sa udalosti vyhrotia do takej miery, že do mesta vletí niekoľko DESIATOK agentov FBI a začnú si dávať miestnych rasistov na raňajky. Mám rád túto "obrátenú šikanu", zbožňujem takto "otočené" trilery.(3.9.2017)

• - Stephen Tobolowsky, který hraje předního vůdce Ku Klux Klanu, se nechal slyšet, že během scény, kdy má jeho postava rasistický proslov před velkým davem, byli v publiku i praví členové KKK. Legitimovali se svými oficiálními členskými průkazkami. (Nin)

• - Celosvětová premiéra proběhla 2. prosince 1988 ve Washingtonu D.C. (Varan)

• - Don Johnson velmi stál o roli, kterou poté ztvárnil Williem Dafoe. (Kulmon)