Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mladý Jan Zeman (Vladimír Brabec) se v květnu 1945 vrací vlakem z koncentračního tábora domů. Spolu s ním jedou i jeho přátelé z lágru, Kalina (Miloš Willig) a doktor Veselý (Vladimír Ráž). Všichni tři se těší na budování nové republiky, kde budou platit nové zákony, Zeman se navíc nemůže dočkat setkání s rodiči (Jaroslav Rozsíval a Pavla Maršálková). Během oslav konce války je však jeho otec zastřelen a četníci případ odkládají jako nevyřešitelný. Zeman tedy začne pátrat sám a vraha najde. Kalina je s jeho prací spokojen a nabízí mu přihlášku do SNB... Zdroj: Kniha Daniela Růžičky: Major Zeman – propaganda nebo krimi? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (25)

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ka-li-na! Ale rychle prosím, jde o vraždu! Úplně první díl legendárního seriálu, který nám vlastně otevírá budoucí režisér Filip Renč - je to on, kdo v úvodní scéně seskočí z tanku a počítá vagóny jedoucího vlaku. V jednom z nich sedí i Honza Zeman, jenž se s přeživšími kamarády vrací z koncentračního tábora. Je těsně po válce. Doma se Honza přivítá s pejskem, s mámou (silná scéna) a pak zjistí, že mu někdo zabil tátu. Jelikož je pátračka neschopná, ujme se případu smrti u jezera sám a vyřeší ho (na český seriál velice zajímavé vyšetřování a logické postupy hlavního hrdiny). Nakonec dostane nabídku nastoupit do nově vznikajícího Sboru Národní Bezpečnosti. A tím to všechno začíná... Za pozornost stojí herecký výkon Josefa Somra, scéna s vyvoláváním fotografie či závěrečná konfrontace z očí do očí. ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Pro někoho dnes již kultovní československá záležitost, pro někoho průměrný krimi seriál, pro jiné nechutná rudá propaganda. Já zůstávám nestranný (zatím) protože jsem až doposud viděl jen legendární díl Studna – který se mi docela líbil a až dnes jsem se dostal k prvnímu dílu tohoto seriálu. Úvodní příběh není špatný, místy sice až úsměvný – což je vzhledem k danému tématu špatně, ale nikterak jsem se nenudil, odsýpalo to a i přes mírnou naivitu, jsem zaregistroval slušné herecké výkony i atmosféru. ()

Reklama

Kakho-oto 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Spíše jen průměrný díl seriálu uvádí do děje nejen Zemana, ale také jeho dva důležité přátele - dr. Veselého a zejména Václava Kalinu, pozdějšího příslušníka Státní bezpečnosti. Zásluhou Kaliny vstoupili do SNB Zeman i Veselý. Vrahem Zemanova otce je příslušník národně socialistické strany, což byl zejména propagandistický záměr tvůrců. Národní socialisté se stali po roce 1945 nejvážnějšími rivaly komunistů v českých zemích a po roce 1948 jimi byli dost pronásledováni. Četnická pátrací stanice i místní četník jsou líčeni jako neschopní a bázliví. Tvůrci seriálu demonstrují, že četnictvo patřilo do starého železa a jen takoví kovaní komunisté jako Jan Zeman byli schopni "zavést zákony a pořádek po našem". ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Smrt u jezera" je prvá, úvodná epizóda československého propagandisticko kriminálneho televízneho seriálu "Tridsať prípadov majora Zemana". Jej dej je situovaný do roku 1945. Skončila sa vojna a mladý Jan Zeman sa vracia z koncentračného tábora do svojej rodnej obce. Ešte ani len netuší, že raz bude majorom pražskej kriminálky, ktorý bude srdnato brániť záujmy socialistického zriadenia. Podujme sa však na vlastnú päsť vypátrať vraha svojho otca. Keď sa mu to podarí, rozhodne sa pre kariéru v Zbore národnej bezpečnosti. *** ()

špaček421 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Zeman se společně s přáteli Kalinou a doktorem Veselým vrací s koncentračního tábora. Ačkoli Kalina je na smrt nemocný, všichni jsou docela při těle. Zemanovi má být něco po dvacítce, Brabcovi je čtyřicet, atd. Sotva se Zeman vrátí domů, někdo zastřelí jeho otce, oddaného komunistu a organizátora. Četníci, kteří přetrvali už z první republiky (Josef Beyvl, Jiří Bruder) jsou neschopní, takže vraha musí najít sám Zeman a jeho kamarádi z komunistické strany. Okolo se motá pár podezřelých lidí, ať už je to hostinský (Josef Somr), který si vzal Zemanovu starou lásku a dokonce je členem národně socialistické strany, takže je to lump! A vrah se nakonec prozradí sám útěkem a nedostane ho nikdo jiný než hrdinní sovětští vojáci. A navíc mě to ani moc nebavilo. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (4)

  • Táto časť bola voľne inšpirovaná skutočnou udalosťou konfidentov a kolaborantov z mesta Soběslav. Konkrétne išlo hlavne o dvoch mužov, a to konfidenta gestapa Jaroslava Nachtmanna, neskôr spolupracovníka StB, a konfidenta a kolaboranta Ladislava Vanka, neskôr spolupracovníka StB s krycím menom "Horský". (Raccoon.city)
  • Vražednou zbraňou v tejto epizóde je pištoľ Luger P08. Vojaci Červenej armády používajú pištoľ TT-33 a samopal PPSh-41. (ČSFD)

Reklama

Reklama