In America

všechny plakáty

Očima jedenáctileté Christy (Sarah Bolger) je vyprávěn příběh její irské rodinky, která přijela hledat obživu i novou budoucnost - In America. Christy a její mladší sestřičce Ariel (hraje ji skutečná sestra Sarah - Emma Bolger) se Amerika zdá přitažlivá a kouzelná, zdá se jim, že je zde všechno uskutečnitelné. Setkání s realitou není tak magické. Rodiče těžko hledají práci, vidí i nevábné prostředí Harlemu, kde se museli levně ubytovat, plného feťáků a transvestitů. Přesto je to prostředí, kde ožijí sousedské vztahy a rodina může budovat nový domov.

Na světové premiéře v Torontu v roce 2002 si získal srdce publika film In America režiséra a velkého vypravěče Jima Sheridana (např. Ve jménu otce), dvojnásobného držitele Oscara (a 13x nominovaného). Na základě vlastních zkušeností a s podporou svých dvou dcer, které se podílely na scénáři, přenesl na plátno mimořádně emocionální příběh irské rodiny, která přijela hledat nový život v New Yorku. Filmové vyprávění vzešlé z jednoduchého základu doslova zvedlo na konci filmu obecenstvo v Torontu ze židlí k dlouhému aplausu. Zvláštní sympatie si získaly filmové i skutečné sestry Sarah a Emma Bolger. Film o strastiplné cestě herce Johnnyho, jehož povolání získává v putování za obživou a uplatněním zcela jiné dimenze, a dalších členů jeho rodinky, která šla za svým snem a v drsné realitě objevuje humor, citové zázemí a nové, poněkud výstřední přátele, přichází i do našich kin předat poselství o lidské sounáležitosti. (oficiální text distributora)

danoo

Krehký snímok o neľahkých začiatkoch írskej rodiny v USA. Ich záchranca v podobe anjelskej postavy Matea umierajúceho na AIDS je viac umelým konštruktom ako skutočnou postavou, Sheridan ale zaplnil celý film množstvom dojemných okamihov, ktoré udržiavajú prisťahovaleckú skúsenosť veľmi živú. ()

Blue.Poison

Rodina, která se rozpadá v trosky, špinavý pavlačový dům plný feťáků a neúprosně drsná ruka osudu. Smutný příběh, smutné prostředí, smutné postavy. Přesto má tenhle film v sobě strašně moc síly a energie. Byť děj plyne pomalu, najde se v něm mnoho výjimečných momentů, které diváka prostě připoutají. Herecké výkony jsou skvělé, scénář až trpce skutečný a profesionální kamera, která se střídá s amatérskou má také něco do sebe. ()

solskjaer

Hodně zvláštní film, který dokáže oslovit hodně diváků. Přehršle melancholie, kterou film oplývá je ale trochu přehnaný a místy i vadí. Ke konci toho bylo i na mě moc: umírající přítel, novorozeně na umření, matka na umření a do toho strach z nakažení. Ve své podstatě jde ale o film velmi působivý a upřímný. ()

cab

Pribeh irske rodinky, ktera prijizdi do Ameriky zacit od piky. Osobni zklamani, ktere co do zajimavosti a poutavosti ma az prilis daleko. Za par dni se na tetno kousek zapomene a to by se u snimku se silnym pribehem nemelo stavat. 40% ()

dopita

Vcelku příjemnej film s přibívajícíma minutama začíná smrdět lacinou manipulací a všeobjímající průměrností. ()

Radim

Film v první části zdánlivě nedrží pohromadě, jde o sled na první pohled nesouvisejících rodinných trampot. Pak ale nabere obrátky a vše do sebe zapadne. Nenápadný, ale emocemi nabitý snímek se skvělou Samanthou Morton. Nutno vidět v originále. ()

kritiklon

Za poslední dobu je to jeden z nejlepších snímků co jsem viděl. Kvalitně zpracovaný děj a scénář filmu je plný emocí, je o obyčejných lidech a jejich problémech. Už to je základ pro nadprůměrný snímek. Ale tento skvost zdobí navíc vynikající herecké výkony od neokoukaných tváří. Emotivní děj je ke všemu i zábavný a tak má In America příjemný spád. Navíc vás od začátku do konce donutí přemýšlet nad spoustou otázek které si v průběhu pokládáte. 5* za 87% ()

Radek.SCH

Konečně jsem viděl Hounsoua v roli, která by byla jeho hodna. Po Ostrovu, Eragonovi a Krvavém diamantu (a taky po zvěrstev, které se prý páchaly v Nikdy to nevzdávej a Push) jsem si už říkal, proč má ty nominace na Oscara. Teď už to vím. ()

alambert

Musím říct, že jsem od filmu očekával kvalitní podívanou. Hned ve schvíli kdy Paddy Considine začal pobíhat po bytě se slovy "Cítím irskou krev" moje naděje zmizely a už se nikdy nevrátily zpět. Film je zdlouhavý a nudný, leč místy doprovázen vhodnou hudbou. Herecké výkony považuji za velmi slabé. Oceňuji dobrý námět a výkony dětských hereček. Ale tenhle film už nechci nikdy vidět. ()

GOREGASM

Jim Sheridan umí sociální dramata, tady navíc se silně autobiografickým feelingem. Příběh jeho rodiny a jejich cesty za americkým snem umí chytit za srdce po "sheridenovsku", takže se nemusíte bát, že by režisér přepnul na americkou ždímání divákových slzných kanálků, ale jde cestou scénářem uvěřitelně vystavěných trablí, kterým brzy přiběhne na pomoc špetka naděje, ale zadarmo přistěhovalci opravdu v Americe nedostanou. Vynikající výkon odvedli odvedli nejen dospělí herci v čele se Samanthou Morton, ale zejména sestry Sarah a Emma Bolger, které svou autenticitou přidávají celému příběhu na naléhavosti. Sheridan má za sebou majstrštyky, na které In America prostě nemá, ale přesto jde silný příběh, který vás spojí s postavami a rozhýbe ve vás emoce. 80% ()

Dimo

Velice dobře a hlavně uvěřitelně ztvárněné rodinné drama, z kterého očividně sálá nejistota příštích okamžiků ale hlavně neutuchající naděje. Celý film člověk tak nějak skrytě fandí a doufá, aby rodině již osud klacky pod nohy neházel, když už si tu svoji daň vybral celkem krutě – smrtí nejmladšího dítěte - syna. Mladší dcera vše prožívá stále jen dětsky a když otec pro ni bojuje o plyšáka na pouti, divák trne. Starší dcera své stesky drží spíše uvnitř a tiše zachycuje život rodiny kamerou. A rodiče, ti se snaží hlavně zajistit existenci. In America je nabit spoustou dojemných i dramatických momentů, mezi nejkrásnější je vývoj přátelství rodiny s nejzvláštnějším a nejsamotářštějším obyvatelem už tak dosti zvláštního domu. Jako celek velmi působivé. Krásný film, který jistě dlouhou dobu zůstane v hlavě. ()

yamk5

Dobrý den, jsem malá holčička a strašně mám ráda svého tatínka a maminku. Jsme sice chudí, ale máme se rádi. Srdečně bych vám taky řekla něco víc o sobe a svým světe. Budete to milovat. Stejně jak pání v Tornotu již v roce 2002, ale pořád nejsem moc slavná... Proto prosím širte o mým filmu tuhle zprávu dál... Děkuji a mám vás ráda... ()

Trauma

Zklamání. Od filmu s takovým tématem jsem čekala více. Některé věci se mi zdály příliš vykonstruované a vymalované. Ve výsledku na mě proto tento film působil velmi pateticky a falešně. Ani dojemný konec nic nezachránil. ()

bono22vox

Opravdový, citlivý a silný film. Jako každý správný filmař umí i Sheridan občas sobě, a tím pádem i nám, darovat něco opravdu velmi osobního... skoro na pět hvězdiček... ()

mros

Jim Sheridan ve svých filmech vždy hraje tak trochu na city, ale narozdíl od jiných filmů celkem přirozeně. Je jen škoda, že režisér nezůstal u původního záměru zanechat mezi sestrami větší věkový rozdíl, takhle na mě občas Christy působila poněkud komicky, a její výkon nepovažuji za převratný. Ale co bych především vyzvedl je vynikající a nepřehlédnutelný herec Djimon Hounsou! Celkevě zcela určitě příjemný nadprůměr, který stojí za to vidět. ()

boombang

... avšak každé z těch dvou úžasných sester dávám po pěti hvězdách, bez nich by byl tento film nevýrazný a odsouzený k do/od/polednímu vysílání ve všední den na kterékoliv televizi. ()