V roce 1989 natočil režisér Štěpán Skalský film o posledních letech života Karla Čapka. Ačkoliv je film pojat jako drama rodinné, v němž významné postavení mají lidské vztahy, v jeho celkovém vyznění převažuje rozměr společenský. Lze jej také nazvat Čapek proti zkáze - proti nastupujícímu fašismu, proti ohrožení křehkých demokratických svobod, proti neblahým rysům české národní povahy. Film je jakousi mozaikou událostí a vztahů, které na Karla Čapka působily a které se mu v době jeho nemoci v horečnatých snech a ve vzpomínkách vracejí. Vzpomíná na dávnou lásku, na ženu Olgu, bratra Josefa a sestru Helenu, ale také na přátelství s T. G. Masarykem. Velkou hodnotou filmu je solidní a poctivý přístup autorů k tématu, kdy Čapkova osobnost je vystižena jak ve své velikosti, tak v souvislostech dobových. Přesvědčivé je rovněž herecké ztvárnění - výkony Josefa Abrháma v hlavní roli, Františka Řeháka jako Josefa Čapka, Hany Maciuchové jako Olgy Scheinpflugové a Svatopluka Beneše v roli T. G. Masaryka. (oficiální text distributora)

T369

Už ten začátek vás dostane - přijíždí Němci a ptají se po Karlovi Čapkovi. Když zjistí, že nežije, myslí si, že zbaběle spáchal sebevraždu. Vyjde Hana Maciuchová a se svým charakteristickým výrazem říká, že se mýlí, že Karel Čapek byl zavražděn. A to je opravdu jen začátek. Pan Abrhám je úžasný a díky němu a ostatním skvělým hercům je takový i celý film. ()

ArtLucie

Jeden z nejlepších filmů, které znám. Pár věcí by se jistě dalo udělat jinak, ale Josef Abrhám jako Karel Čapek a Hana Maciuchová jako Olga? Co víc bych ještě měla chtít? Navíc Jana Štěpánková jako Matka byla bravurní. Můžu jen tleskat. ()

JARDAHONDA

Děj filmu Člověk proti zkáze je rámován posledními Čapkovými dny. Zdůrazńuje, že spisovatelova smrt byla způsobena nikoli jen těžkou nemocí, ale především dusivým klimatem doby a štvanou kampaní, rozpoutanou proti němu fašistickými a šovinistickými kruhy. Umírajícímu autorovi se vybavují různé vize a vzpomínky na dětství (se sourozenci Jozefem a Helenou), na nenaplněnou lásku k Věře Hrůzové, na vztah s Olgou Scheinpflugovou, na rozhovory s kolegy Lidových novin i s "pátečníky" v čele T. G. Masarykem, na zkoušky i premiéry burcujících her, na boj za záchranu republiky, na stovky vulgárních anonymních dopisů, i na nešt´astnou povodeń na Strži, jež byla bezprostřední příčinou onemocnění. ()

JerryPilsen

Pozoruhodné herecké výkony(hlavně Abrháma) nemohou bohužel pozdvihnout film někam výše.Cenný je hlavně svojí historickou a osobní hodnotou,technické zpracování kulhá.Ikdyž mi postupně přestalo vadit útřžovité vyprávění,myslím,že nezůčastněný divák by měl v ději asi guláš. ()

shakeXL

Těžké časy pro českou inteligenci na počátku 2. sv. války shrnuje tento film jako příběh jedné z nejznámějších osob této doby - Karla Čapka. Na jednu stranu je mi těchto lidí v té době líto a vážím si (a važme si jí všichni) svobody a demokracie. Na druhou stranu si tito rádoby nejchytřejší z nejchytřejších myslí, že jsou něco více přitom je to většinou opak a jsou úplně mimo mísu. ()

pajkir

Češi byly taky pěkný svině....ten obří koš na prádlo plnej anonymů, to muselo bejt počteníčko, důstojná vzpomínka na Karla Čapka ()

APLSMLS

Zdařilý snímek o důležitém Čechovi a nadaném pozorovateli lidí, společnosti i světa. Pevný idealista, který se na sklonku života hodně zklamal a hodně si vytrpěli - jak ve filmu uvidíte. Škoda, že nevidělo víc lidí, měl by být profláklejší, ukazuje a vypovídá o mnohém! ()

Ospalek

Karel Čapek byl bezpochyby velký muž, ale mě přece jen v tomhle snímku něco chybí, možná větší autenticita a možná větší vtažení do děje. ()

SLPHR

Karel Čapek, jeden z mých nejoblíbenějších autorů, který má ve svých dílech velmi důležitá poselství. Ve filmu jsou představeny poslední měsíce života tohoto velikána světové literatury, včetně divadelních scén  Bílé nemoci a Matky. Člověk proti zkáze je skvělý pro lepší pochopení Čapkovi osobnosti a povahy. ()

Accacia

Náhodou jsem na ten film narazila v článku o Svatopluku Čechovi a naprosto nechápu, jak mi mohl tak dlouho unikat! Hvězdné herecké obsazení, holt herci byli tehdy ještě "řemeslníci" a co by se dnes roztáhlo na třídílný seriál je hutně a úderně podáno v této stopáži. Vřele doporučuji. ()

milos.bradik

Jedna z nejlepších rolí Josefa Abrháma. Na filmu je poznat, že je natočený ještě za komančů, ale i tak je velmi kvalitní a je to asi nejlepší film natočený o tomto velkém spisovateli. ()

Na ohnivé kometě v Era ART klubu

Na ohnivé kometě v Era ART klubu