Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Již název filmu vypovídá o tématu, kolem kterého se příběh točí. Existuje totiž teorie, že by se každý člověk měl narodit s určitou dávkou alkoholu v krvi. Tato malá intoxikace totiž otevírá naši mysl k poznání světa okolo nás, zmírňuje problémy a zvyšuje naši kreativitu. Tato teorie zaujme Martina (Mads Mikkelsen) a jeho tři přátele, unavené středoškolské učitele, a pustí se do experimentu, při kterém si po celý den udržují hladinu alkoholu v krvi. Když Churchill dokázal vyhrát druhou světovou válku s notnou dávkou alkoholu, kdo ví, co způsobí pár kapek jim a jejich studentům? Prvotní výsledky jsou povzbudivé a tento malý projekt se stane opravdovým akademickým výzkumem. Jak jejich hodiny, tak výsledky se zlepšují a skupina znovu dostane chuť do života! Když však výzkum přeženou, někteří musí skončit. Je stále jasnější, že i když alkohol mohl dopomoci ke skvělým úspěchům v historii, některé odvážné činy mají své následky. (Film Europe)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (509)

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Co nám tímhle chtěl (ne)básník Vinterberg říci? Že celá země chlastá, že s chlastem může být obrovská sranda nejen v hospodě a že chlast nás povzbuzuje? Tak to pěkně děkuju, viděl jsem poměrně dost filmů na téma alkoholismu, jak domácích, tak ze zahraničí, ale tenhle byl z nich jednoznačně nejhorší. Pokusy o humor jsou zde laciné a často na hraně menší trapnosti, jako drama to na silný příběh bohužel nevydá a ani snímek, který by zaujal vůči čemukoliv kritický postoj, se nekoná. Ve scéně s ředitelkou a učitelským sborem začlo sice chvilku vypadat, že Chlast nabere v druhé polovině druhou tvář a začne problém řešit úderným směrem, ale tato slibná linka záhy vyšumí do ztracena a výpovědní hodnota filmu zůstává po jeho skončení prakticky nulová. Nejen proto, že momentálně pracuji jako učitel, se nedokážu s filozofií tohoto snímku vůbec ztotožnit. Z filmařského hlediska lze určitě pochválit originální nápad s mezititulky (obecně typickými zejména pro filmy němé éry), jímž zde Vinterberg dává nový rozměr a využívá je v podobě přepisu textu psaného postavou či uvádění aktuálních údajů o hlavní postavě (konkrétně stav promile alkoholu v krvi), což je ale stejně hodně málo na to, abych mluvil alespoň o zajímavé formě. Za mě tomu scházelo jak napětí a působivá atmosféra, tak NOSNÁ myšlenka, plynulo to ve zdlouhavých dvou hodinách vlažně a jeden ikonický taneček, který z toho vytváří kultovní záležitost již teď, s pěkným songem na závěr tuhle slátaninu nezachránil. 40% // Vynikající a velice výstižný koment má podle mě uživatel prosty_divak. ()

somnar 

všechny recenze uživatele

Zajímalo mě, jak Vinterberg zkalí ústřední experiment, který se zcela očekávatelně zvrtne, a nakonec to tedy opravdu není protialkoholická agitka, jako spíš perlivý portrét společnosti, která alkoholem oblévá všechny možné příležitosti, aby něco cítila. V alkoholivých pasážích to je přesně na jiskřivých 0,5 promile, jen by se to nemuselo tolik opakovat. Nikdy to proto úplně nekopne a bude se určitě psát, že to není ani moc vtipné, ani moc dramatické, přesto doufám, že si Mikkelsen zopakuje ten závěrečný taneček třeba na Oscarech. ()

Reklama

Marze 

všechny recenze uživatele

Ve filmu opíjení roste z nudy, která nás obklopuje. Alkohol jí přebijí. Je úžasný společník, ale když nás zotročí, je po srandě. Postavy zde také pijí , když si uvědomí, jak je čas opotřebovává . Alkohol snižuje depresi z marné snahy být věčně mladý. Je to nekončící naplňování této touhy. Vinterberg nenabízí jiný recept na zahnání hrůzy ze stáří a nudy než alkohol. Zároveň mladí lidé, jimž už trochu mládí uteklo a dále mizí jsou opilí z existence. ()

claudel 

všechny recenze uživatele

Filmová výzva číslo dvě v karanténě - průzkum světové kinematografie, Dánsko. Thomas Vinterberg opět nezklamal a přichází s podnětným tématem, na něž lze nahlížet z hlediska sociologie, psychologie, psychiatrie, obecného lékařství, rodinného, profesního a to jsem ještě nevyjmenoval ani polovinu. Vzhledem k osobní tragédii spojené s přípravou tohoto filmu pro něj muselo být natáčení nesmírně bolestivé. Věřím, že je s výsledkem spokojen a jeho zesnulé dceři by se film moc líbil. Chtěl jsem dát čtyři hvězdičky, protože u Vinterberga u mě asi navždy zvítězí Hon a Rodinná oslava, avšak za ten neuvěřitelně energií nabitý konec a taneční kreaci Madse Mikkelsena musím zvednout o hvězdičku nahoru. Vím, že tu scénu si pustím ještě několikrát a dlouho ji nevyženu z hlavy. ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Dobří holubi zvracejí! Když už tě to doma nebaví, vydat se za Rosťou a Konrádem není právě nejšťastnější řešení, protože je z tebe ostřílený notář dřív, než bys řekl „antabus“. V podstatě běžný, tuctový příběh, jakých jsou plné léčebny, a úplně obyčejný film o tom, jaxe partička zkostnatělých dánských páprdů snaží přechlastat krizi středního věku a peklo se svými chladně nemrdavými manželkami či otravnými fuckany, místo aby třeba píchala dvacítky a zneužívala konopí, což je dle dlouholetých výzkumů mnohem zdravější a játrofrendly. No, naprostý démon xichtového herectví, Šílenýs Mikymaus, sice opět řádí jak chlamýdie v bordelu a je až neuvěřitelné, co ten frajer dokáže vyjádřit jen pohledem nebo pouhým nakrčením čela, nicméně poměrně zkratkovitý, místy nudný a tendenční scénář tentokrát do absolutoria nevydržkoval ani on. Vinterberg má mnohem šťavnatější kousky. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (16)

  • Záběry, na kterých se objeví Leonid Iljič Brežněv, pochází ze záznamu jeho novoročního projevu z roku 1979. Při tomto projevu byl Brežněv údajně opilý. (Matej.Mirejo)
  • Ve filmu se objeví kodaňská restaurace Lumskebugten a hospody Alléenberg a Sankt Peder. (ČSFD)

Související novinky

36. Premios Goya – výsledky

36. Premios Goya – výsledky

13.02.2022

Ve Valencii byly v sobotu 12. února 2022 předány výroční španělské filmové ceny Goya. Režisérem slavnostního ceremoniálu, jenž se uskutečnil v operním divadle Palau de les Arts Reina Sofía, byl… (více)

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

16.11.2021

Studio Lionsgate si objednalo remake další evropské pecky – tentokrát velebeného dánského snímku Rytíři spravedlnosti. V původním filmu režiséra Anderse Thomase Jensena (O kuřatech a lidech, Adamova… (více)

28. Dny evropského filmu startují!

28. Dny evropského filmu startují!

15.06.2021

DEF proběhnou v termínu od 16. do 23. 6. v Praze, Ostravě, Brně a v dalších městech ČR v rámci festivalových ozvěn. DEF jsou filmovým festivalem, který se již 28 let zaměřuje výhradně na současný… (více)

LUX Film Days promítnou filmy zdarma

LUX Film Days promítnou filmy zdarma

30.04.2021

Letošní Filmové dny LUX se v ČR uskuteční v termínu 3.–12. května. Nabídnou divákům zdarma projekci filmů Chlast, Corpus Christi a Kolektiv. Vítězný snímek bude vyhlášen 9. června na základě… (více)

Reklama

Reklama