Na tomhle filmu se mi kromě skvělých hereckých výkonů nejvíc líbila vyváženost mezi černou komedií a sociálním dramatem. Pobaví scény, kdy se učitelé postupně sžívají s novým denním režimem a snaží se alkohol co nejlépe schovávat - když například fotbalového trenéra požádá jeho malý svěřenec o trochu vody z láhve, ve které není nic jiného než čistá vodka, je potřeba trochu zaimprovizovat. Pohled do soukromí hlavních hrdinů naopak příliš veselý není - na jednoho doma čeká pouze stárnoucí pes, jiného už téměř nevnímá ani vlastní manželka. Pití alkoholu zde není ani démonizováno, ani přehnaně glorifikováno. Závěrečných cca 15 minut už trochu ztrácí tempo a konec filmu bych si dovedla představit u jiné scény, to ale nic nemění na fakt, že se jedná o jeden z vrcholů letošní okleštěné filmové sezóny. Skoro 5*.(11.10.2020)

Někdy je alkohol příčinou i řešením všech problémů, abych parafrázoval Homera Simpsona. Vinterbergovi jde na ruku svěží a dobře napsaný scénář a především spolupráce s famózním Sturlou Brandthem Grøvlenem, který dokázal spojit realismus a kinetiku kamery do podoby, kdy člověk skutečně má pocit blízký intoxikaci. Ano, v něčem je to podobně jako Hon modelově vystavěné drama, u kterého cítíte, kam směřuje. Jenže Vinterbergovi se povedlo být bolavě osobní a civilní, něco, co mu zoufale nevyšlo ve zdechlé Komuně. Jeho postavy a jejich opilecký pohyb skutečností jsou zcela oproštěné od morality, v tom filmu je něco nebývale upřímného. Zatímco po Rodinné oslavě občas Vinterberg působil jako manýrista nebo apatický dělník stříbrného plátna, tady převažuje naléhavost a sarkastická energie. Jedná se o jednu z nejlepších dramatizací prázdnoty a pocitu bezcennosti, která přichází určitém věku. Zároveň Chlast brilantně vystihuje pomíjivé pocity euforie a momenty, kdy člověk nabyde pocitu, že vyzrál na život (aby se vzápětí zklamal). Je to film o bolavém hledání, destruktivním přátelství a taky o tom, že katarze nutně nemusí znamenat nalezení odpovědi, ale odevzdání se okamžiku. Mikkelsen tím závěrečným výstupem stvrzuje životní formu a pohybem opisuje něco, co moc dobře znám a ve filmu v téhle průzračné severské otevřenosti zas tak často nevídám.(8.10.2020)

Jediné co mi dnešní zážitek lehce pokazilo, bylo to, že jsem si dvakrát musel odskočit (přesto, že jsem šel těsně, než film začal), jenže nemůžu přece jít na film jménem Chlast, aniž bych se před tím náležitě připravil. Jinak... Vinterberg udělal s touhle premisou asi to nejlepší, co mohl - ukázal Chlast ve všech jeho podobách. A povedlo se mu to myslím skvěle. Kvůli oné premise, kvůli neskutečně sympatické herecké sestavě a prostě kvůli tomu, že umí kurva točit filmy, což mi předtím dokázal už dvakrát. To mi připomíná, že vidět od tohohle režiséra film, co nebyl depresivní jako prase, bylo vskutku osvěžující. Jo a Mads Mikkelsen is one hell of a dancer! 9/10(7.10.2020)

Chlast je famózním dramatem a současně celistvým pohledem na naši společnost, ve které lidé kroutí hlavou spíše nad tím, když někdo nepije než naopak. Film nahlíží na alkohol z mnoha úhlů. Je alkohol zrádnou drogou, jež bezútěšně ničí lidské životy, či blahodárným pomocníkem, díky kterému se uvolníte a prožijete každodenní chvilky plnými doušky? Chlast stejně jako alkohol ukrývá mnoho tváří a je jen na vás, kterou po projekci přijmete za svou. 9/10 Více v mé recenzi na Fandíme Filmu.(13.10.2020)

Chlapským způsobem sladkobolný snímek o hledání výmluv a úniků a o zbabělosti přijmout zodpovědnost a o přijetí odpovědnosti za to, a dost možná i o přijetí zodpovědnosti. "Pro Idu." Zdá se, jako by Vinterberg poprvé od Rodinné oslavy našel své vlastní téma, pojmenoval problém, a s ním i řešení (a ne, nic z toho není alkohol). A protože už nekrade jako straka (https://www.csfd.cz/film/245173-daleko-od-hluciciho-davu/komentare/?comment=10274157) a nespekuluje s náměty, aby se zalíbil publiku, ale pro jednou to - zdá se mi - zas zkouší po svém a přebírá za to zodpovědnost, tak ho poprvé od Rodinné oslavy můžu vzít na milost, a snad mu i přeju, aby se toho dočkal i u Idy. (Edison Filmhub. Be2can.) *~(12.10.2020)