Pije jako Dán. Dánští tvůrci se rozhodli ukázat světu, že tato věta nevznikla nahodile, a provedli to velmi slušným způsobem. Kdyby mi to zdraví dovolovalo, už bych si hledal nějakou vhodnou teorii, kterou bych mohl sám na sobě dokázat (nebo vyzvrátit), čímž bych si nepochybně projasnil své šedivé dny. Mads Mikkelsen byl ve své roli tradičně skvělý a já jsem neměl důvod k nespokojenosti.(7.1.2021)

Nuž, ako to kedysi bliakali starí dobrí Die Toten Hosen - "Kein Alkohol ist auch keine Lösung" . Pravda pravdúca, žiadny alkohol nie je žiadne riešenie. Však aj všetci životom ostrieľaní borci vravia, že život Ťa naučí... (piť). Takisto z rôznych štatistík dobre vieme, že v rámci jednotlivých zamestnaní sa najviac notorikov nájde medzi lekármi a učiteľmi. Takže je vlastne niečo, v čom by tento film mohol prekvapiť? Nie je, ale aj tak je to perfektná jazda priamo pod stôl! A na mňa pri jeho sledovaní prichádza "slina ukrutnica"!(6.1.2021)

Miláček Mads včera oslavil 55 let, nevím, jestli má ještě nalito, ale já zrovna exla jeho Chlast, aniž bych mrkla. Vynikající! Precizní, výborný námět, perfektně zahráno, tragikomický tanec nad hlubokou roklí, kdy se směje jenom blázen. V závěru ani blázen. Excelentní v jemných nuancích, mimice, výrazu, proloženo výbornými momenty všeobecně přijímanými coby norma (chlastající děti, státníci) či inteligentním testem, koho od oka volit. Do toho "dogmatická kamera" a ta radost, když dá malý Brejla gól... Celá čtveřice alkoholtesterů  byla obsazena skvěle. Ve své době zazářil Nicolas Cage v Leaving Las Vegas, který je povinnou jízdou, pro správného fanouška syrového herectví. Má za to Oscara. Pokud si dobře vzpomínám, nalitý pod obraz se sám točil na malou kameru a učil se pak své vlastní opilecké výrazy. Zatím jsem nezjišťovala, jak se natáčelo tohle, ale výsledek by zlatého plešouna zasluhoval taky a nejen za hlavní mužský herecký výkon. Když už se Akademie rozšoupla směrem do Mexika, Korey, proč by to nešlo na Dánsko? Aha, vlastně bílí lidé, heterosexuálové a hlavně naléhavé sdělení, palčivé téma, ...beztak by to nebylo dost potřeštěně vykradené Tarantina či nudně, artově, černobíle, niterně osobní? Hm. Nevadí. Divák sám pozná, co je TOP. Během projekce člověku automaticky naskočí naše slavná Nohavicova teorie alkoholického kopce či řada přátel, známých, jejichž osobnosti se v chlastu rozpustily také.., ale to už jsou jiné příběhy, však všechny jako přes kopírák. Pět promile! ...a z repráků duní (a ještě dlouho dunět bude) "What A Life" od Scarlet Pleasure, sem tam proběhne husí kůže a nesmělé "Tak na zdraví!"(23.11.2020)

K Madsi Mikkelsenovi mám kladný vztah, stejně tak i k Thomasi Vinterbergovi (hlavně za úžasný Hon) a k chlastu už trochu méně, ale přesto jsem při sledování filmu dostal na něco 30% a výše chuť. Film o partě kamarádů, kteří se rozhodnou každý den žít s určitou (čím dá vyšší) hladinkou a postupně odkrývat temná tajemství, je podobně poutavý jako přechozí film této dvojice, kterou byl Hon, přestože tentokrát téma není tak silné. Herecky skvělé, režijně také a je prostě fajn dění sledovat, protože máte občas pocit, jako byste sledovali skutečné lidi a to právě Vinterberg umí dokonale.(13.1.2021)

Svérázný nápad udržovat si každý den, kromě víkendů, určitou hladinku alkoholu v krvi přetavil režisér Thomas Vinterberg v hutné drama s lehkými prvky komedie, v němž se může najít téměř kdokoli z nás. Celá myšlenka snímku Druk je totiž pevně uchycena v tezi, že lidé se napijí při sebemenší příležitosti či nějakém úspěchu, jen aby vlastně vůbec něco cítili. Tvůrci zde rovněž z několika úhlů nahlíží na věčnou otázku, zda je alkohol dobrým sluhou, který nám pomáhá s naším sebevědomím či jen velmi špatným pánem, který nás s osudovou jistotou posouvá čím dál tím víc k pomyslné propasti bytí. Celý tento dánský koktejl obestírají skvěle napsané a zahrané postavy, z nichž ale dominantně vyčnívá Mads Mikkelsen, jehož herecké kvality jsou vidět nejvíce v emočně a tanečně nabitém finále snímku. Druk je tedy velmi nekonvenčním, ale právě o to zapamatovatelnějším snímkem, jež ve Vás bude se svou myšlenkou zcela určitě ještě hodně dlouho rezonovat. Skvělá práce! PS: Při přehlídce "společensky unavených" vysoce postavených politiků jsem se děsil a zároveň doufal, že se mezi nimi blýskne i náš "prezident" Lihoš Tuzeman. Škoda no.(21.12.2020)

• - Původně měla postava, kterou hraje Mads Mikkelsen, mít místo dvou synů, syna a dceru, kterou měla hrát dcera režiséra Thomase Vinterberga Ida Marie. Ašak zemřela při autonehodě v Belgii čtyři dny před začátkem natáčení. Film je věnován jí. (Carl_Johnson)

• - Pôvodne mal byť film uvedený na filmovom festivale v Cannes. Kvôli pandémii COVID-19 bola premiéra odložená. (figliar)

• - Zástupcovia Dánska zvolili snímku ako svojho kandidáta do boja o nomináciu na 93. ročník Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film za rok 2021. (MikaelSVK)