S tebou mě baví svět

(festivalový název)

Komedie / Rodinný

Československo, 1982, 82 min

• Karlos80

(5.7.2006). To už fakt nemáme jiný film který by neopakovali nejméně třikrát do roka a to vesměs ve všechny roční období !Kdyby byla zima, vánoce atd. Tak neřeknu..Ale toto je fakt už síla! Docela mi to už vadí! Tisíckrát obehrané scény, písničky(především ta jedna) který zná každý pozorný divák už takřka nazpaměť. Jeden z těch v uvozovkách spotřebních (nenáročných filmů), pro které si v mé sbírce rozhodně nehodlám uvolňovat místo a který mi nebude nikdy chybět. Na co si dělat sklady něčeho podobného? Ruku na srdce kolikrát se na to onen dotyčný člověk za rok třeba podívá? Skoro to už tak vypadá že za víc jak sto let české kinematografie nebylo natočeno nic jiného..Aneb jak už podobně poznamenal a napsal Cooper český divák ještě asi není natolik esteticky vyspělí aby třeba pochopil situační hůmor komedií jako Ecce Homo, Světáci nebo Svatba jako řemen. Tenkrát poprvé se mi to celkem líbilo ale ne zas ne nějak extra ale dneska postupem času můj názor radikálně měním. Je to film zejména pro děti a především pro děcké diváky kteří ještě tento obehraný skvost neviděli. Jen mi je docela líto těch rodičů co se musí povině dívat a mají z toho už určitě křeče když to malý ještě neviděl. No nakonec mají hlavní protagonisté filmu alespoň na co vzpomínat. Jsou to přeci jejich "Nej role". Podobně jako nesmrtelná Saxana v podání Petry Černocké. Lepší 1,5* si myslím že si tento až moc přeceňovaný film toto mé hodnocení bohatě zaslouží zase to není nějaké zvlášt převratné dílo a tenkrát prostě byla na takové to filmy ideální doba, i co se týče kolikrát celkem kvalitního hereckého obsazení.(5.7.2006)

Toto je myslím klasika, ktorú v určitých smeroch ohlodal zub času. Možno je to tým, že som ju až teraz videl po prvý krát, zato mám ale výhodu väčšieho nadhľadu nad vecou. Poledňáková skvele pracujem s dynamikou filmu, keď sa stále niečo deje a môže zato okrem scenára skvelá práca s deťmi. Lenže, ako sa tu určite veľakrát píše, ak je niečo prehlásené za komédiu storočia, tak jeden úprimný smiech nahlas je trochu málo. Z tohoto sa moja vianočná kalsika nikdy nestane, ale nebol som ani zďaleka tak sklamaný, ako som sa v najhorších obavách bál. Má to srdce a dušu, čo sa o dnešných českých kalkuloch (nevynímajúc Poledňákovú) prehlásiť ani zďaleka nedá. Ale vlastne si to možno o rok pozriem ešte raz a zvýšim hodnotenie.(24.12.2013)

Svět se mění a lidé se mění s ním. Z pradávné nenávisti jsem se propracoval ku znechucené úctě vůči klasice. A že to klasikou je se mi prokázalo již před lety, kdy mi pod okny tehdejšího bydliště v centru stověžaté táhl gejprájd. Zmaten všemi těmi barvičkami a posilněn destilátem z brambor jsem hochštaplersky vystoupil na parapet a do davu dole zvolal ,,Přátelé, kamarádi, my vám ty prdele rozmrdáme!". Zjevně díky notorické znalosti filmu má akce vyvolala nečekanou reakci. Jeden neoděný chlapec spadl smíchy z alegorického vozu, další mi posílali pusinky a dva nejhladovější započali stoupat po hromosvodu. Sice si to tedy dobrovolně nepouštím, vzájemně se s poledňákovinou vyhýbáme, ale víme o sobě a již se netoužíme zabít. Co? To tě zajímá? Proč tam již nebydlím? Bolestivá traumata, když už to musíš vědět! Vzpomínky, které mermomocí vytěsňuji. Zbytečně pevně ukotvený hromosvod. Jako Syřan - musel jsem se z té hrůzy odmigrovat. Sbalil jsem si pět švestek a odešel hrdě středem. Kachním krokem.(16.1.2018)

• Trainspotter

Tuhle pseudoveselohru fakt nemusím, možná díky neustálým reprízám a hlavně kvůli tomu debilnímu námětu; to je teda super nápad, poslat tři chlapy se všema faganama na hory a žít v přesvědčení, že dostanou lekci. Prd, je na první pohled jasný, že bude průser, teda v očích bab, který to tam všechno moc zveličujou, protože děcka si to užily. Mates se možná posral, ale já dávám jen dvě hvězdy.(12.1.2009)

• Xeelee

Zalézt pod lopuch, klapky na oči a ucpávky do uší. Tohle je naprostej vrchol nevkusu. Nad amorálností a bezskrupulózním chováním postav opravdu zůstává rozum stát a takové jsou prý všechny filmy paní Poledňákové. Doufám, že to byl její první a poslední film, kterej se mi poštěstilo vidět. Normalizace? Ne, děkuji.(3.4.2008)

• - Dramaturg Beránek požadoval, aby ze scénáře zmizely scény, kdy např. tátové koupou děti nebo Michal (Václav Postránecký) chodí v zástěře a Albert Horák (Július Satinský) ho operuje. (Redyx1)

• - Pokud vás zajímá, co znamenají exotické názvy, jež ve filmu zazní, zkuste si je říci pozpátku. (contrastic)

• - Dětští herci dostali za své role 3000 korun. (jenik71)