Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Co dělá člověka… člověkem? Pixar Animation Studios uvádí celovečerní film Duše, ve kterém se představí středoškolský učitel hudební výchovy Joe Gardner (v původním znění Jamie Foxx), který dostane životní šanci hrát v proslulém jazzovém klubu. Jeden chybný krok ho však přenese z ulic New Yorku do Neznáma před, což je fantastické místo, kde čerstvě narozené duše získávají před vstupem na Zemi vlastnosti, návyky i zlozvyky. Joe však na svém životě lpí a tak spojí síly s duší číslo 22 (v původním znění Tina Fey), která však vůbec nechápe, čím je zrovna lidský život tak výjimečný. A jak se Joe zoufale snaží duši číslo 22 vysvětlit, co je na životě tak skvělé, sám získává odpovědi na otázky, které si sám nesčetněkrát kladl. (Falcon)

(více)

Zajímavosti (35)

 • Vzhled postav Jerry a Terry byl inspirován kresbami Pabla Picassa. Konkrétně těmi, které kreslil jedním tahem. (T-enter)
 • V jedné scéně můžeme vidět cestovní plakát s nápisem „Navštivte Portorosso“. Jedná se o zasazení nadcházejícího Pixar snímku Luca (2021). (Schyzartis)
 • Jonathan Batiste napsal jazzové skladby pro newyorkské scény, zatímco Trent Reznor a Atticus Ross složili hudbu k sekvencím, které se odehrávají v „The Great Before“. Někdy tvůrci spolupracovali, aby tyto dva světy hudebně propojily. (Schyzartis)
 • Ve scéně, kdy se Joe neúmyslně vyhýbá smrtícím situacím, projde kolem hromádky dlouhých hřebíků a zároveň můžeme ve výloze obchodu vidět nápis „Devítipalcové hřebíky na prodej“. Jedná se o odkazy na industrial rockovou kapelu Nine Inch Nails. Trent Reznor a Atticus Ross, jediní stávající (v době vydání filmu) členové kapely, se podíleli na soundtracku tohoto filmu. (Schyzartis)
 • Film měl jít v roce 2020 do kin, ale kvůli pandemii koronaviru, která probíhala, se ho studio Disney rozhodlo vydat na své streamovací službě Disney+. (JORDY)
 • V Dánsku vyvolal tamní dabing snímku pozdvižení mezi aktivisty, kteří nesouhlasili s obsazením bílého herce Nikolaje Lie Kaase do černošské hlavní role, postavy Joea, kterého v originále namluvil Jamie Foxx. Podobně v Portugalsku dokonce vznikla petice se zhruba 17 000 signatáři, kteří požadovali předabování tamní verze animáku černošskými herci. Této kontroverzi v evropských zemích už v Americe předcházelo rozhořčení nad tím, že i v originále po značnou část děje Joe mluví shodou dějových okolností hlasem bílé herečky Tiny Fey. (MatyM)
 • Ve filmu, přesně v čase 29:14, jsou na zdi jména mentorů a jedním je Jiří Svoboda. Druhým pak Marie Černá. (betinka18)
 • Poprvé se na jedné scéně Pixaru potkaly jeho 2 easter eggs současně. Planet pizza truck a značka A113. (vojacekr)
 • Jedné z nových lidských duší je ve filmu přiřazeno číslo 108 210 121 415. Jedná se o odhadovaný počet (anatomicky moderních) lidí, kteří doposud žili nebo žijí na Zemi. (vojtaruzek)
 • První film Pixaru, který byl uveden na Vánoce. (ČSFD)
 • Film je věnován všem mentorům v našich životech. (Rominator)
 • Po závěrečných titulcích je k vidění krátká scéna. (Rominator)
 • Tohle je první snímek od Pixaru, kde hlavní postava je černé pleti. (mrtynbaca)
 • Jedná se o 23. film od studia Pixar. (mrtynbaca)
 • Meno postavy „22“ je odkazom na paradox Hlava 22. V takom prípade jediný spôsob, ako zistiť, že život stojí za to žiť, je žiť ho. (Weezy22)
 • Odhaduje sa, že zo všetkých nových predplatiteľov, ktorí sa prihlásili na Disney+ pred Vianocami 2020, to 13% urobilo výslovne len preto, aby videli film Duša. (Weezy22)
 • Keď 22 uvádza svojich mentorov, jedným z nich je aj Maria Antoinetta. Vidno jej však iba hlavu, nakoľko jej počas francúzskej revolúcie odťali hlavu od tela. 22 tiež v snímke ponúka tortu, pretože sa často nesprávne píše, že Marie Antoinette povedala „nech jedia koláče,“ keď jej povedali, že obyvatelia Francúzska hladujú. (Weezy22)
 • Nemocničná izba, do ktorej Joe a 22 skočia pri výstupe z nemocnice, je izba číslo P742, odkaz na P. Sherman 42 Wallaby Way z filmu Hľadá sa Nemo (2003). (Weezy22)
 • Témy filmu o živote, smrti a znovuzrodení mali osobitnú rezonanciu pre spolurežiséra Kempa Powersa. Koncom 80. rokov nešťastnou náhodou zastrelil svojho najlepšieho priateľa. (Weezy22)

Související novinky

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Přichází den, kdy se každoročně obracíme na nejoblíbenější uživatele, aby se nám svěřili se svými topkami 3 filmů (a případně 3 seriálů) uplynulého roku. Od loňska je navíc doplňují i vybraní… (více)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (více)

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

11.04.2021

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních filmových cen Britské akademie (BAFTA) za uplynulý rok. V počtu nejvíce nominací (7) vedly shodně snímky Země nomádů a britské… (více)

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+

24.03.2021

Špatné zprávy pro kina, dobré zprávy pro nedočkavé diváky. Studio Disney čerstvě oznámilo, že vedle tradiční premiéry v kinech dorazí snímky Cruella a Black Widow rovněž ve stejný den i na… (více)

Reklama

Reklama