Duše

Soul

Duša

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy / Hudební

USA, 2020, 100 min

Peter Docter ukazuje, že je jednoznačne jeden z najzaujímavejších režisérov svojej generácie a po Inside Out a Coco opäť raz servíruje mimoriadne originálny príbeh, ktorý pracuje na viacerých úrovniach a vie tak zaujať od najmenších až po najstarších. Vymenúvať všetky tie geniálne nápady, ktorý Soul obnáša, by bolo zbytočné a siahodlhé. Dajte mu už niekto regulérneho (nie len animovaného) Oscara. Toto je lepšie než veľká väčšina filmov bežne nominovaných na hlavnú cenu.(3.1.2021)

Začátek možná odradí, ale po 15 minutách vás vtáhne děj do něčeho, co jste stoprocentně nečekali... Trochu předběhnu a řeknu, že tento nový Pixar animák míří na věkovou kategorii 30-40 let. Ani mladí, ani staří si ho nijak neužijí. Lidé středního věku se však zamyslí a možná i utrousí slzu, protože přesně pro ně tento příběh je. 5 hvězd nedávám jen kvůli tomu, jak moc je zaměřený. Jinak se mi velmi líbil, nemohu říct, že tam byla nějaká slabá scéna (z pohledu člověka 30-40 let), avšak z hlediska teenagera nebo důchodce bude příběh velmi, velmi nezajímavý. Za mě super, film dá k zamyšlení, co člověk dělá se svým životem a zda by se na něj neměl koukat i z jiného pohledu, zvýrazňuje okamžiky, kterých si, "my zkušenější", už neceníme a celkově hřeje přiblížením, o čem vlastně ten život může být... Teplo u kamen 85 %(28.12.2020)

Přijde mi, že do každého nového filmu od Pixaru vstupuji do toho celého s větší a větší skepsí. Rok od roku. A není se čemu divit. To, že se ten samý režisér pár let zpátky vzal na paškál pocity, které nějak zhmotnil a personifikoval je jedna věc. I to někdy už bylo asi psycho. Teď se pohybujeme na hranici totálního abstraktna, které si vytváří svůj kompletní svět, který je ale dosti jakoby reálný. Nejsou to úplně třeba Příšerky, na kterých se začínalo, i když otisk režiséra je v tomto až nezvykle cítit. Obecně vzato je film další posun studia. V rámci klišé se asi nehýbeme žádným směrem. Tak nějak je to stále příběh, který jsme viděli několikrát, akorát je zasazený do úplně jiného světa, který už je i na poměry sledování pro děti v celku mimo. I tak je s podivem jak se film hlavně popral s hudbou, ve které nechápu jak Ross a Reznor během jednoho roku dokázali udělat tak originální a specifické soundtracky, které by se zdáli, že v rámci jejich tvorby vystupují z komfortu, ale oni se s tím perou dokonale. Upřímně, pokud nepadne nominace za oba filmy, tak budu pěkně nasraný. Mít na takovéto úrovni dvě želízka v ohni je něco dosti výjimečného. A navíc si myslím, že určitě by byla ve hře i výhra. Jasně, dost věcí je děláno další stranou, ale charakter filmu je zde vystižen dost dobře. Navíc to dost připomíná tvorbu NIN, ale i tak je to pohádka pro děti. Duše už je pro mě trochu vedle, stále asi jde ale o udržení nějakých standardů, na které jsme zvyklí. Hlavně se nemotáme v nějakých extrémních bludných kruzích.(13.1.2021)

Animák pro dospělé dítě. Animák, kterej bohužel nepřekvapí. Kterej neoslní. Kterej naplní mustr úspěchu, přidá kousek jednadvacátýho století genderový a rasový rovnováhy a zahraje na jazzovou notu receptu na úspěch. A za rok si na něj dospělý dítě nevzpomene, protože ačkoliv je to animák o duši, sám duši tak zcela nemá. A přitom má tolik dobrého, že ty vysoký procenta v červeným si i zaslouží. Skvělá animace, hudba, design, kamera, hlasový osazenstvo... Jenom ta duše, no, ta tam prostě není.(25.2.2021)

Milé poselství o tom, že v životě není správné soustředit veškeré úsilí i radost na jednou věc a že je potřeba si cenit i všedních maličkostí. Režisér mých dvou nejoblíbenějších Pixarovek nám doručil další nesměle důležitý animák s obrovským přesahem pro dospělé publikum. A i když je u tohoto studia geniální animace již léta samozřejmostí, já se jí zase nemohl nabažit.(2.1.2021)

• - V Dánsku vyvolal tamní dabing snímku pozdvižení mezi aktivisty, kteří nesouhlasili s obsazením bílého herce Nikolaje Lie Kaase do černošské hlavní role, postavy Joea, kterého v originále namluvil Jamie Foxx. Podobně v Portugalsku dokonce vznikla petice se zhruba 17 000 signatáři, kteří požadovali předabování tamní verze animáku černošskými herci. Této kontroverzi v evropských zemích už v Americe předcházelo rozhořčení nad tím, že i v originále po značnou část děje Joe mluví shodou dějových okolností hlasem bílé herečky Tiny Fey. (M.u.t.t.t.y)

• - Terapeutická mačka, pán Mittens, má kalikové sfarbenie. Väčšina mačiek farebných kaliko sú samice. Pán Mittens je tak veľmi zriedkavá anomália. (Weezy22)

• - Meno postavy „22“ je odkazom na paradox Hlava 22. V takom prípade jediný spôsob, ako zistiť, že život stojí za to žiť, je žiť ho. (Weezy22)