Špatná výchova

• Španělsko La mala educación (více)

Madrid 1980. Úspěšný režisér Enrique Serrano už dlouho marně hledá námět, který by ho zaujal, když k němu náhle vpadne neohlášená návštěva. Enrique hned nepozná svého někdejšího spolužáka Ignacia, jenž ho přišel požádat o roli, a snaží se ho zbavit, přestože mu připomene minulost. Po jeho odchodu se ale začte do rukopisu novely, který mu Ignacio nechal, a začnou v něm ožívat vzpomínky. V 60. letech se jako chlapci setkali v jezuitské koleji, kde spolu objevovali film, ale také lásku, sex a strach. Svědkem i hlavním aktérem jejich probuzení byl tehdy otec Manolo, ředitel ústavu a profesor literatury, zosobňující dvojtvářnost náboženských institucí této doby. Příběh, jehož autorem je Ignacio, zaujme Enriqua natolik, že po někdejším intimním příteli, s nímž se pak setkal znovu jen jednou v 70. letech, začne pátrat. Je mu jasné, že objevil námět, na který čekal, a je odhodlán natočit podle něj film. Netuší ale, k jakým odhalením ho pátrání po bývalém příteli dovede. (oficiální text distributora)

Rozjimatel

Typický Almodóvar, a predsa v jednej veci zásadne odlišný. Kým väčšina jeho ďalších filmov je plná žien, sú o ženskej duši, ktorej dobre rozumie, tu naproti tomu skoro žiadne ženy nie sú, ale zato sú tu skoro sami teplí. A v tomto prostredí prebieha veľmi dobrý, poriadne zapletený príbeh s kriminálnou zápletkou. Aby režisér diváka trochu poplietol, nielenže ten príbeh prebieha v niekoľkých časových rovinách, ktoré sa prelínajú, ale navyše herec, ktorý v jednej časovej rovine predstavuje jednu postavu, v ďalšej časovej rovine predstavuje inú postavu (brata tej predošlej postavy). Príbeh je výborný, v závere veľmi dobre vypointovaný, k tomu opäť výborná kamera, s tradične perfektne farebne zladenými kompozíciami, hýriacimi pestrými, pastelovými farbami. Výborné sú aj herecké výkony, najmä skvelého Gaela Garcíu Bernala (Ángel / Juan), ale veľmi presvedčiví boli aj Fele Martínez (Enrique), či Daniel Giménez Cacho (otec Manolo). Napriek všetkému sa mi film nepáči až tak, ako iné režisérove filmy. Na môj vkus je v ňom totiž príliš veľa homosexuálnych scén, až nepríjemne exaktného charakteru. A ešte mám dojem, že v druhej polovici film kvalitatívne upadá (okrem výborného záverečného rozuzlenia). ()

Alf

Almodóvat je bezesporu velmi schopný filmař, který dokáže diváka vtáhnout do svého příběhu, na druhou stranu už by mohl někdy opustit své obligátní propletence, ve kterých se objevují i víc než 3 pohlaví... ()

Balet

09. 05. 2007: Tohle je zase jeden z těch filmů, které nemá cenu hodnotit normálním způsobem. Je to o tolik výš než běžná produkce, že se na to snad ani nevztahuje běžná hodnotící škála. Ze všecho doslova čpí režisérská, scénáristická i technická nadřazenost. Byl jsem fakt nadčenej. ()

gocatgo

Skvělá dvojice Bernal a Martínez v mnohém předčí nedokonalé zpracování parádního příběhu. Možná se z námětu dalo vytěžit ještě víc, jako studie podivných a pokřivených vztahů, kterých je na tomhle světě tolik, ale plně dostačující. ()

AIMÉE

Šokující? Neřekla bych. Vzhledem k rukopisu Pedra Almodóvara nelze čekat pohodičku u kafíčka. Jeho práce je pokaždé na úrovni s notnou dávkou těžkostí a častokrát jde i za hranice lidské snesitelnosti. Kroutit hlavou? Bezesporu povoleno. Poněvadž na tom tento snímek postavil základy - na bizarnosti. A Gael García Bernal v dámském úboru mi potvrdil fakt svých možností oboupohlavní použitelnosti aniž by působil androgynně nebo slizce. ()

Chřástal

Přes všechny extravagance si z toho nejspíš budu pamatovat jen vzpomínkovou scénu (cca 29. minuta) z fotbalového zápasu v kněžském semináři – učebnicový průnik (zde v počestném slova smyslu) a zakončení zmařené famózním zákrokem důstojného pána v sutaně, že by i svatý Iker uznale pokýval hlavou. Překvapivá, poetická a pro děj filmu naprosto zbytečná scéna. ()

thunnus

První Almodovar, kterého jsem viděl, a docela se mi i líbil. Jediné, co mě trochu naštvalo, byla neúčast nějaké pěkné ženské :-) ()

Driscoll

Špatná výchova je sice vizuálně povedené a zajímavé dílo, které ale naprosto postrádá hlubší zápletku nebo zajímavý děj, což ho, alespoň v mých očích, sráží hluboko pod průměr. Film se sice tváří, že má hlubší smysl nebo řeší velmi ožehavé téma; to ale ještě neznamená, že tomu tak skutečně je. ()

RickyFitts

film bez žen(!), Gael García Bernal v trojroli(!), zneužívání chlapečků v semináři, motocyklista, co jel tak dlouho až zmrzl... super film, pro mě zatím nejzajímavější od Almódovara, 4+ ()

ondrin

Na začátku filmu jsme byli tři nadšení pozorovatelé, avšak téměř naprostá sexuální otevřenost nás v intervalu po 20 minutách postupně vyhnala od obrazovek. Zůstal jsem jako poslední. Špatná výchova má jistě své nesporné kvality, nicméně tohle není můj šálek kávy. Mé hodnocení tentokrát podléhá především subjektivním dojmům. ()

Košoun

Zajímavé drama, které zpočátku bude plně zaměstnávat vaší pozornost a budete se snažit pochopit, v jakých časových rovinách se film vlastně odehrává. A pak zjistíte, že něco z toho je vlastně film ve filmu. Almodóvar si opět hraje s diváky, hraje si s postavami, hraje si s pohlavími... V hlavní roli je skvělý García Bernal, naopak jeho sekundant Fele Martínez mne úplně nezaujal. Celou dobu jsem čekal, co z příběhu vlastně vyleze a nemůžu nějak říct, že bych byl zklamaný. Spíš mi to bylo jedno. Film nedokázal, abych s nějakou postavou mohl soucítit nebo některé fandit, proto "šokující" závěr (zase tolik ne), nebyl pro mě tak silný. I přesto se jedná o zajímavý a kvalitní film, jen tomu "něco" chybělo. ()

jasanka odpad!

Ne, tohle se fakt nedalo. Nejhorší Almodovarův film, co jsem zatím viděla. Nejen tematicky a provedením, ale taky jsem se asi v polovině začala ztrácet v ději. Nedokoukala jsem, nedalo se. ()

Danqo

Kamera a strih sa mi veľmi páčili, soundtrack mi na začiatku svojím orchestrálnym vyznením pripomínal Hitchcocka z 50s, čo ma zarážalo, páčilo sa mi, ako šiel film k pointe a nepáčilo sa mi, ako k nej nakoniec prišiel, no kým sme si to uvedomili, už tento pocit zmývalo dorozprávanie príbehov až po koniec vesmírov. Chýbala mi jasnejšia esencia na konci, to je to, prečo som sa tak cítili po filme. ()

jiri.twist

Kvalitní film s dobrými hereckými výkony, mělo to spád, napětí a neodmyslitenou „ruku“ režiséra, to je holý fakt, který ani nezastíní to, že slečny a tetky s ptáčkem mezi nohama moc nemusím … 6766 ()

hazaba

Výrazné a syté barvy, homosexuálové, zneužívání, pomsta, zamotanost, zajímavé rozuzlení - to jsou dojmy, které jsem si z tohohle filmu odnesla. ()

Almodóvar mění plány

Almodóvar mění plány

12.09.2007

Španělský miláček klubových diváků a specialista na problémy se sexuální orientací Pedro Almodóvar nějakou dobu pilně pracoval na projektu La piel que habito, což je příběh o pomstě na motivy… (více)

Miniprofil Pedro Almodóvar

Miniprofil Pedro Almodóvar