Hercule Poirot - Season 3 (1990) (série)

Vražda na maškarním plese (S03E10)

(epizoda)
  • Velká Británie The Affair At The Victory Ball (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, 1991, 51 min

Hercule Poirot a kapitán Hastings navštíví ples, který patří k vrcholům společenské sezony. Kolem půlnoci se však pestrý rej masek změní v tragédii, když je tanečník převlečený za Harlekýna nalezen s nožem zabodnutým v těle. Mrtvý svírá v pěsti bambulku, nepochybně utrženou z kostýmu Pierota, a je u něj nalezena i krabička s kokainem. Hrůzná commedia dell’arte tím však ještě nekončí. Druhý den zemře Kolombína, přítelkyně zavražděného, na předávkování toutéž drogou. Velký detektiv se pouští do vyšetřování a stojí před velmi těžkým případem, v němž nalézá spoustu časových nesrovnalostí a podivných osobních vazeb. (Česká televize)

laepus

Opět další z dílů, kdy vtipností (klasicky povedená závěrečná scéna) dokázali autoři dohnat menší počet podezřelých, tím pádem i detektivní možnosti diváka vybrat si svého pachatele - Hastings jako Červený Bedrník a Poirot jako rozhlasový moderátor. Do toho drogy, maškarní ples, komedie dell arte, inspektor Lynley... ()

PhillM.

Poirot si prohlíží známky. Poirot poslouchá rozhlasovou hru. Poirot jde na maškarní bál. V nenápadném převleku. Poirot řeší vraždu. Rozhořčí se nad zneužíváním drog. Poirot se dívá na mrtvoly. Poirot je terčem posměchu novinářů. Poirot si všímá drobností, Hastings mu tentokrát pomůže svým bystrým postřehem (nevídané). Japp jako obvykle nula bodů. Poirot se dívá na porculán. Poirot se exhibuje v BBC. Japp se účastní. Poirot řeší případ. Posluchačstvo je rozhořčeno. ()

chrispe

Tento díl mi vůbec nesedí a je to převážně kvůli vizuálu. On se vlastně až tak moc neliší, ale přitom jo. Prostě s ním mám problém. Mám problém ho vůbec dokoukat. ()

Lupes

Vlastně je nutné smeknout nad tvůrci, kterým se podařilo v jedné hodině vysvětlit kdo je kdo na maškarním bále! Drogy nejsou obvyklým motivem poirotovských příběhů, přesto se úděl podobných odboček nekoná a jde o celkem dobrou detektivku. ()

rivah

Film začíná natáčením hry v rozhlase BBC a Poirotem pořádajícím svou sbírku známek. Ale lichotka rozhodne, že se vypraví na bál do rohlasu, kde pak vyluští nelehký úkol a zjistí, kdo vraždil.(max.70%) ()

xxlch

maoc

Lehce nadstandardní Poirot ozvláštněný (na tehdejší dobu) exotickým prostředím rozhlasu včetně odhalení vraha v přímém přenosu a také povedenými šťouchy do diváka (Poirot sahá na mrtvolu!!!, závěrečný vtip). Škoda jen té faktické chyby. Spaní a koks moc do kupy nejdou.********Edit po dalším shlédnutí a hlavně přečtení povídky: To jsem se tak jednou chytil za nos, že jsem od Agathy nic nečetl, a jal se to napravovat. Zapůjčil jsem si mamutí knihu povídek a těšil se na bezva zábavu. Událost na Trafalgarském plese byla hned první. Jenže ouvej! Povídky jsou oproti TV zpracování strohé až nudné, postrádají spoustu nuancí, např. téměř veškerý humor. Děj je jednodušší, ale je podán, tak jako ve filmu, záměrně složitým a matoucím způsobem, aby čtenář téměř netušil, co a jak, byť rozuzlení je vlastně docela jednoduché. V zápletce se TV zpracování od povídky neliší, jen je trochu košatější. Bylo ozvláštněno rozhlasovou vsuvkou a několika drobnostmi (např. lord Cronshaw byl předsedou Ligy na potírání závislostí nebo tak něco).  Ale v popisu postav, jejich povah, v podání prostředí plesu a chování společnosti prostě dokáže film říct o tolik víc a tak živoucně šťavnatým způsobem! Je až neskutečné, jak filmaři dokázali z nanicovaté povídky (a ty ostatní zatím nejsou o moc lepší), vybrousit skvělý a napínavý příběh a okořenit jej humorem i hláškami. Přidávám hvězdu navíc. ()

djbarrel

Podle mě se jedná o poněkud slabší díl. Ne že by tedy byl nějak slabý, to ne, ale člověk si zvykne na jistý standard. Nápad s drogami je taky trošku jiný, Poirot přeci jen většinou řeší vraždy z vášně nebo kvůli penězům a majetku, ne zrovna drogy. Taky vyvrcholení v budově rádia se mi moc nezamlouvalo, nehledě na to, že v tomhle díle Poirot trochu vařil z vody a jen málo scházelo k tomu, aby vrah zůstal nepotrestán. 75 % ()

jakoby

Ty masky byly nadherne i ta sbirka harlekynku z porcelanu. Chudak Poirot ten se setka s vrazdou i na maskarnim, nema chvili klid.Dukaz jako byla zelena bambule me vsak prisel mooc okaty. ()

muti

Comedia dell'arte bola zaujímavá téma na univerzite a je fajn znovu vidieť postavy, tentokrát na bále. A takisto ako vzácne figúrky. Hastings ma skvelú titulnú fotku a Poirotovi utiekol vrah. Ah tie médiá... v tejto časti bolo žiaľ zmätočné sledovať mená postáv a aj ich role na bále. Finále v rádiu bolo parádne. ()

kuře.gril

Jak ten Hercule vždy přesně ví, na koho se zaměřit (ještě před zločinem). ... "Já si stejně myslím, že vás tam nepustí. Ples Vítězství je maškarní bál." - "Hercule Poirot nenosí kostýmy." - "Všicni je mají. Vtip je v tom jít za někoho slavného." - "Přesně tak!" ()

LencaN

S03E03 - Tenhle díl se mi líbil moc. Bylo to jako nějaké italské divadelní představení. Intriky, hašteření, hřešení, dohadování se, prohnanost. A do toho všeho se přimotá Poirot. Nejkrásnější byly kostýmy a nemyslím jen těch hlavních šest postav na maškarním plese, ale i Hastings a ostatní byli hezky namaskovaní a oblečení. To odhalení v živém vysílání BBC taky mělo něco do sebe. Je fakt, že Poirotovi někdy nezbývá než přistoupit k nouzovým řešením, aby dostal padoucha za mříže. ()