Hercule Poirot - Season 5 (1993) (série)

Žlutý iris (S05E03)

(epizoda)
TV spot

Hercule Poirot má vzácnou příležitost vyřešit případ, jehož vyšetřování mu bylo v minulosti znemožněno. Při návštěvě Buenos Aires večeřel Poirot v luxusní restauraci. Iris Russellová, členka společnosti u jednoho z vedlejších stolů, náhle během večeře zemřela, poté co se napila vína vylepšeného kapkou cyankáli. Oficiální verze, že spáchala sebevraždu, slavného detektiva neuspokojila. Než ale mohl začít s vyšetřováním, došlo v Argentině k vojenskému převratu a Poirot byl ze země vyhoštěn. Dva roky nato otvírá majitel oné restaurace pobočku v Londýně. Při této příležitosti se v podniku scházejí všichni, kdo byli svědky smrti mladé ženy. A historie se opakuje s děsivou přesností. Po doušku vína se hroutí Irisina sestra. Klíčem k tomuto zločinu je nepochybně první vražda. Všichni přítomní z ní totiž mohli mít finanční prospěch. (Česká televize)

LencaN

S05E03 - Chvástání se není zrovna hezké... no ale vraha jsem odhalila jakmile vraždu provedl a závěrečný trik byl taky očividný :) Ale pokud si někdo nevšiml hned na začátku, tak to bylo hezky zamotané a mohl vraždit v podstatě kdokoliv. Proto v tomto dílu víc než v mnohých jiných hraje větší roli ostražitost a logika obsazuje až místo druhé. Byl to velice záživný díl, Poirot byl v Argentině zajat a deportován, takže nemohl vyřešit vraždu a dostává se k tomu až po dvou letech, kdy se mu v poštovní schránce objeví žlutý iris - květina, která byla symbolem tehdejšího vražedného večera. ()

kritik12

Epizóda ma miestami nadchla a miestami sklamala. Pol epizódy je len rozprávanie minulosti a to mi tam moc nepasuje. Za to som neprišiel hneď na vraha, no pár minút pred vyvrcholením musel byť jasný aj blbému. Tiež pozitívne beriem ako Herculemu zachitilw britská kuchyňa ()