Hercule Poirot - Season 5 (1993) (série)

Žlutý iris (S05E03)

(epizoda)
TV spot

Hercule Poirot má vzácnou příležitost vyřešit případ, jehož vyšetřování mu bylo v minulosti znemožněno. Při návštěvě Buenos Aires večeřel Poirot v luxusní restauraci. Iris Russellová, členka společnosti u jednoho z vedlejších stolů, náhle během večeře zemřela, poté co se napila vína vylepšeného kapkou cyankáli. Oficiální verze, že spáchala sebevraždu, slavného detektiva neuspokojila. Než ale mohl začít s vyšetřováním, došlo v Argentině k vojenskému převratu a Poirot byl ze země vyhoštěn. Dva roky nato otvírá majitel oné restaurace pobočku v Londýně. Při této příležitosti se v podniku scházejí všichni, kdo byli svědky smrti mladé ženy. A historie se opakuje s děsivou přesností. Po doušku vína se hroutí Irisina sestra. Klíčem k tomuto zločinu je nepochybně první vražda. Všichni přítomní z ní totiž mohli mít finanční prospěch. (Česká televize)

HiddenDragon

Serie a epizoda: S05E03. Zajimavy dil v jakemsi "deja vu" stylu, kdy se nejdrive dozvime o Poirotem nevyresene vrazde kdysi v Argentine behem vojenskeho prevratu. Za stejnych okolnosti (v podobne restauraci a se stejnymi lidmi u stolu) se pak ma konat schuzka v Londyne k vyroci umrti Iris Russellove a Poirotovi nekdo posila zluty kosatec. Minulost se tedy vraci vpodstate ve stejne podobe a Poirot ma mozna druhou a posledni sanci tentokrat vraha odhalit. Podle me hezky dil okoreneny tim, ze se cast odehrava v cizine, a rekl bych i sikovne udelany, i kdyz bystremu divakovi mozna ta hlavni blamaz neunikne a pak muze odhalit vraha velmi zahy. ()

Rssa

Další z povedených dílů, 5. série je zatím výtečná. Poirot se tentokrát krátce ocitne v Argentině, je zatčen a deportován. Celá hlavní linka příběhu je dostatečně napínavá. Jeden z nejlepších dílů. ()

laepus

Na to, že jde o jeden z krátkých dílů se toho sem vlezlo opravdu hodně - flashbacky z Argentiny, státní převrat, krachující společnost a korupce, Poirot jako špión ve vězení, luxusní restaurace, tklivá jazzová píseň, jeden z nejodvážnějších způsobů provedení vraždy a Poirot tlačící fish and chips z novinového papíru... ()

PhillM.

"Nebojte se Poirote, zavolám na francouzskou ambasádu!" "Na belgickou! Na belgickou ambasádu!!!" Když děláte státní převrat jihoamerického typu, posledního koho v zemi chcete, je belgický čmuchal s mozkem výkonem zastiňujícím i pověstnou Hlubinu myšlení. Když mu ale dáte na výběr mezi kulkou mezi oči a lodí, která za hodinu odjíždí z Buenos Aires zpět do Evropy, lehce se ho zbavíte (koho taky ne). Jenže když za ním zůstane nevyřešený případ, můžete si být jisti, že o něm ještě uslyšíte. Škoda, že tenhle dít točili v prvních letech tohoto skvělého seriálu, tomuto příběhu v argentinské části by slušela opulentnější výprava, kterou známe z pozdějších sérií. I tak je to ale chuťovečka. ()

chrispe

Standardně dobré. Škoda jen, že jsem si celkem nedávno osvěžila knihu Dům na úskalí a proto mi došla finální zápletka. Protože jsem věděla, jak to určitě nebude. :-) ()

anitae

Nevyřešená vražda v restauraci v Argentině, Poirotovo zatčeni a deportace třetí třídou:) Po dvou letech se otvírá nová restaurace a hrozí další vražda. Poirot zde také komentuje anglickou kuchyni a na konci si dá s chutí fish and chips:)) ()

Lupes

Modus operandi postavený na jednoduchém triku, o nic jiného vlastně v příběhu nejde. Snad proto doplněno pompézním politickým pozadím a Poirotovou účastí v mezinárodních událostech. Hlavou kroutím jen nad komentáři, které řadí příběh k příliš komplikovaným. Agatha si ale zápletky cenila, oprášila ji v románu Cyankáli v šampaňském, který ji přinesl velký zisk. V poirotovské sérii ovšem zfilmován nebyl. Škoda. I v povídkové podobě má něco do sebe. Hledíte na hosty u stolu, víte, že něco přijde, přesto málokdo postřehne, co je třeba. A tady je třeba pochválit seriálové zpracování. Odhaluje tak akorát, soustředí se samozřejmě na polocelek či detail, neb celek by vše prozradil. Tak schválně!... ()

xxlch

maoc

Velmi sevřený díl, téměř dokonalý. Hra stínů při scénách v restauraci je úžasná. Bonusem jsou opět jemně humorné scény s anglickou "kuchyní" a pobuřující scénka Poirotova zatčení a deportace. Pátá hvězda chybí jen proto, že mne případ nechytil za hercnu, jinak je to super. ()

djbarrel

Dle mého jeden z nejlepších dílů. Už skutečnost že začíná tím, že Poirot nevyřešil vraždu je pozoruhodná. Dějové zvraty jsou zajímavé, falešná vražda na konci a vůbec celý konec byl velmi zajímavý. Velmi dobré - 86 % ()

Stanmi

Poirot vzpomíná na svůj jediný nevyřešený případ, kdy byl v restauraci v Buenos Aires svědkem (sebe)vraždy Iris Russellové na večeři pořádané jejím manželem, vraha však neměl šanci dopadnout, protože byl obviněn ze špionáže a vyhoštěn. Nyní po dvou letech pan Russell opět pořádát večeři, kde se sejde stejná společnost jako v Argentině a Poirot tuší, že se schyluje k další vraždě... Pasáž, kdy se Poirot vrácí ve zpomínkách do převratem zmítané Argentiny, je rozhodně slušná a svým dějem převyšuje celý zbytek dílu, škoda, že se tam neodehrával celý příběh. Tak nám po jedné indicii je celkem jasné, kdo vrahem je, ale jinak se jedná, o řekl bych standardní díl, který na ty nejlepší sice nemá, ale pořád je to dobře strávených padesát minut. ()