Reklama

Reklama

Hercule Poirot - Season 8 (2001) (série)


Vražda v Mezopotámii (S08E02)

(epizoda)
  • Velká Británie Murder in Mesopotamia (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, 2001, 1 h 40 min

Obsahy(1)

Přijel sem objevovat dávno mrtvé světy. A čekalo jej tu setkání se současným zločinem. Je jen málo míst na světě, kde by se Hercule Poirot cítil hůř. Neuvěřitelné nepohodlí, domy bez elektřiny, ubíjející horko, obtížný hmyz, a hlavně všudypřítomný písek, který se člověku dostane i pod nátělník – ne, to opravdu není nic pro toho úzkostlivě pečlivého, čistotného a puntičkářského mužíčka. Ještě štěstí, že – když už jej náhoda zavála až do daleké Mezopotámie – tu potkal alespoň svého dávného přítele Hastingse, a že spolu s ním má možnost objevovat pro sebe dosud zcela neznámý svět. Svět vykopávek. Ostatně něco mají archeologové s Poirotem společného: i oni stejně jako on oživují minulost, hledají mezi smetím stopy dávných skutků a lidí. Lidí, kteří jsou už v tuto chvíli mrtvi. Ani Poirot ovšem při své první návštěvě archeologického naleziště netuší, jak brzy a jak tragicky se oba tyto jejich světy propojí. (Česká televize)

(více)

Recenze (76)

Grogan 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Celkem dobrá epizoda, tady jí ale škodí srovnání s předlohou. Po jejím přečtení mě mrzí redukovaný počet podezřelých, přimyšlená vražda a sebevražda, změna vypravěče mě nemrzí tak moc, protože Hastings je sympaťák, ale taky nepřináší do příběhu nic navíc. Nevím, jestli je to přečtením knihy, ale teď se mi zdá, že scénář trochu okatě upozorňuje na osobu vraha (dva rozhovory na střeše těsně před vraždami a vždy je u toho stejná osoba). A ta celková pointa je problém i v knize - prostě se mi nezdá, že by ta žena nepoznala, že se vdala za stejného muže, navíc, když vidíme flasback z neštěstí, tak kromě vousů vypadá ta osoba prakticky stejně jako v současnosti. Trochu to tedy vysvětlují tím, že se znali krátce a nestrávili spolu moc času, ale stejně to nějak skřípe. Jinak ale slušná epizoda a před přečtením knihy jsem s ní větší problémy neměl. Nechám to na slušných 4 * ()

strom-z 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

SPOILERY Celkově fajn díl, držel mě v napětí - ale co se pointy týče tu dost drhnou 2 věci : že by oběť fakt nepoznala, koho si bere, a dlooouhej interval, kdy pachatel přerovnával mrtvolu a věci před objevením (a plus ještě riziko, že oběť č. 3 vykoukne z okna po výkřiku nebo se poběží podívat, co se stalo) - nevím, jestli to je problém i v předloze, ale tady mi to vadilo. Jinak pachatel poměrně psychologicky zajímavej. ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Podobně jako archeolog při své práci, oživuje monsieur Poirot u Bagdádu minulost a jelikož při tom šetří s cukry do čaje stejně jako s francouzskými slovíčky, není divu, že po něm jdou mouchy. Závěr veskrze tradiční. Všechny podezřelé sezve Belgičan na jedno místo a pak v duchu svého rčení „fakta jsou kameny, jenž dláždí cestu, po které kráčíme“ na ně vysype korbu náklaďáku z kamenolomu. No a kdo se zpod hromady nevyhrabe, ten to je.. ()

HateBreeder 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Asi můj nejoblíbenější Hercule, ale mám jich rád víc. Tento díl nás zavede do Mezopotámie, v které bude mít Hercule řadu problémů, jak už problémy související s klimatem, tak i jeden jako bonus v podobě vraždy. Zápletka zde nemá chybu a samotné provedení vraždy je víc než mistrovské. Jediný člověk, který by byl shopný tuto vraždu objasnit je Hercule Poirot a zrovna on se sem vydal na dovolenou. No ale nebude to mít lehké a čeká ho spousta práce. Jak už mnozí napsali, skutečně skvostný film, s perfektním Davidem Suchetem v hlavní roli. Jestliže na světě žije herec, který by mohl Poirota hrát je to právě on, a ona podoba britského herce s knižní postavou je ten důvod, proč mají detektivky s plnoštíhlým a vždy elegantním belgičanem takový úspěch a natáčejí se další, díky bohu. ()

otík 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Další případ našeho starého dobrého detektiva se odehrává na archeologických vykopávkách na místech dávné Mezopotámie. A máme tu dvě vraždy, sebevraždu, Poirotův kouzelný odchyt komára a samozřejmě geniální vyvrcholení s patřičným komentářem. Jde o epizodu, kde sice chybí trochu toho vzrušení, ale zase je to poutavý díl od začátku do konce, žádné půlhodinové budování příběhu plné nudy. Díl má vše, co k Poirotovi patří až na dabing, který je opět původní z TV Prima s Petrem Kostkou a Miroslavem Středou, což mé velké nadšení nesklidilo. Prostě Kostkův Poirot je pro mně zcela nevýrazný. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (1)

  • Pro Davida Sucheta (Hercule Poirot) bylo natáčení tohoto dílu dosud nejtěžší, jakého kdy v rámci celé série zažil. Díky tehdejší politické situaci se namísto v Iráku, dřívější Mezopotámii, natáčelo ve vnitrozemí Tuniska. Exteriéry se natáčely v římských historických sídlech, kde panovala nesnesitelná vedra a bez přestání zuřila písečná bouře. Zatímco ostatní postupně chytali hnědošedou barvu, Suchet musel vypadat stále svěží, elegantní a bez jediné kapky potu. Asistenti se starali mimo jiné i o to, aby například jeho kalhoty nebyly zaprášené a jeho lakýrky se stále leskly. Pro toto natáčení měl Suchet vytvořený speciální oblek, který byl vybaven v zadní části kapsami vyplněnými umělým ledem. Jeho obvyklé vycpávky, jež navozovaly dojem korpulentnějšího vzhledu a jakéhosi hrbu a které sahaly od zadní části krku až k nohám, se staly v tomto případě snesitelnějšími. (avonetka)

Reklama

Reklama