Hercule Poirot - Série 4 (1992) (série)

Smrt v oblacích (S04E02)

(epizoda)
  • Velká Británie Death in the Clouds (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, 1992, 1 h 43 min

Hercule Poirot si vyjel do Paříže. Příjemné dny odpočinku tráví na výstavách, prohlíží si památky, navštíví i tenisový turnaj. Všechno hezké ale jednou skončí a velký detektiv se vrací do Londýna. Meteorologická předpověď zaručuje klidný let, Poirotovi je však stejně nevolno - nemůže se totiž zbavit strachu z cestování letadlem. Jedna dáma na palubě je na tom ovšem ještě mnohem hůř než on: stevard krátce před přistáním zjistí, že je mrtvá, a malá bodná ranka na krku svědčí o tom, že nešlo o přirozenou smrt. Podezřelí jsou všichni pasažéři i členové posádky. Geniální Belgičan postupně objevuje překvapivé vztahy mezi některými zúčastněnými a obětí... (oficiální text distributora)

Agatha

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Vynikající knižní předloha a velmi zdařilé filmové zpracování, které je jedním z nejpovedenějších s Davidem Suchetem. Atmosféra filmu je dokonalá a herci výborní. Přínosem je určitě i postava inspektora Jappa. Kdo ví jestli se inspektora Jappa, kpt. Hastingse nebo sl. Lemonové ještě někdy dočkáme v novým dílech? Obzvláště dobře zpracovaná se mi zdála být samotná scéna v letadle, napětí by se dalo krájet. Dvakrát se v celém filmu objevila i česká rodačka Hana Bělská (Pravdová) a sice v malé roličce domovnice (v titulkách je uvedena jako Hana Maria Pravda). Opravdu moc povedené. ()

misterz

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Hercule Poirot v tomto diely rozbehne zaujímavé pátranie po vrahovi z lietadla, ktorý nemal problém uskutočniť vraždu na malom priestore tak, aby si ho nikto nevšimol. Dokonca ani samotný Poirot. Detektívne schopnosti tohto slávneho detektíva tak musia zabrať na plné obrátky... 80/100 ()

sinp

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Další vymakaný případ nejslavnějšího Belgičana (je mi líto Van Damme) všech dob. Agatha Christie nám předlohou znovu dokonale zmátla hlavu, takže si šedé buňky hledáním pachatele nezatěžujte a buďte rádi, že takový zamotaný případ řeší sympatický David Suchet se svým týmem. Britská detektivní škola sází léta na atmosféru a obsazení, zlaté volby. ()

Morien

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Smrt v oblacích je jedním z mých oblíbenějších Agátiných výtvorů, nicméně s televizním zpracováním nejsem tolik spokojená. Skutečný pachatel je pro mě příliš málo ďábelský a okouzlující. Nemusel by hned vypadat jako bulgakovský ďábel, ale tohle je přece jenom moc suchar. Celkově jsou všichni představitelé takoví moc zatuchlí a zastření pavučinami. ()

Tommassi3

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

( POZOR !! OBSAHUJE SPOILERY !! ) "Ale ale !! Už ani nemůžete nasednout do letadla, aby se na jeho palubě nestala vražda !!" ;) Jedinečný David Suchet je se svým strachem z létání naprosto rozkošný, velmi se mi rovněž líbilo prostředí mé milované Paříže, přičemž ty Poirotovy glosy směrem k nejzásadnějším pařížským pamětihodnostem mě neskutečně bavily, stejně jako scéna s návštěvou galerie i tenisového utkání na Stadionu Rolanda Garrosse, čímž mi vlastně tvůrci tak nějak vynahradili absenci Hastingse, hudební složce Christophera Gunnuniga rovněž nemám co vytknout, velmi dobře pomáhala gradaci napětí, byť dost často i v momentech, kdy se vlastně nic zásadního nedělo, bohužel se však tvůrcům v čele s režisérem Stephenem Whittakerem nepodařilo příliš šťastně obsadit padoucha, nic proti nevýraznému Shaunu Scottovi, navíc samotný závěr s vysvětlením vraždy v letadle mi přišel tak nevěrohodný a pitomý, až to naprosto degradovalo vše předešlé.. Ačkoliv musím říct, že ani tento román Agathy Christie mě zrovna dvakrát nenadchnul.. Mimochodem postava arogantní gamblerky Lady Horbury v podání Cathryn Harrison mě natolik rozčilovala, že bylo vlastně od začátku jasné, že ona rozhodně nezabíjela, a tak jednoduše v mých očích Smrt v oblacích patří k těm nejméně podařeným epizodám celé poirotovské série !! ()

• Když Poirot prohlíží mrtvolu a na krku objeví stopu po otrávené šipce, je vidět, jak pod vpichem tepe tepna. Oběť tedy nemohla být mrtvá. (pjotri)
  • V čase přibližně 13:30 vidíme na tabuli v Roland Garros „finále muži F. J. Perry a G. von Cramm“. Jedná se tedy o ročník 1935. Ale v tomto roce se letadla Douglas DC-3 ještě nevyráběla. Výroba započala až v roce 1936. Vražda se proto nemohla stát v letadle DC-3. (pjotri)
  • Na začátku epizody sledují na Stade Roland Garros postavy finále tenisového turnaje mezi Angličanem Fredem Perrym a Němcem Gottfriedem von Crammem. Zápas se skutečně odehrál, a to v roce 1935. Perry zvítězil 3:1. Agatha Christie však v předloze nic takového nezmiňuje. (PhillM.)