Ztraceno v překladu

• USA Lost in Translation (více)

Jak se asi řekne japonsky „Stojí to za..."? Moderní Tokio ve své supervelkoměstské anonymitě. Agresivní, pulzující, nevšímavé, fascinující, zábavné i odtažité... Cizí – alespoň pro dva Američany, kteří se tady náhodou ocitnou ve stejnou dobu – a ve stejném hotelu. Herec Bob má v Tokiu natáčet reklamu na whisky, o hodně mladší Charlotte doprovází manžela fotografa. Oba si tady připadají ztracení, nerozumějí jazyku, kultuře; oba mají spoustu času – a oba trpí nespavostí. Náhodné setkání, pár společných dní a pocit blízkosti pomáhají oběma překlenout osamění v neznámém prostředí – a možná oba dva získají i něco navíc... (Česká televize)

Eruntano

Kde začít? V tom, že ten film naprosto předčil moje očekávání? Čím ale? Tím jak dokonale citlivě byl napsán a natočen. Postavy toho namluvili neuvěřitelně málo, ale každé jejich slovo znamenalo mnoho a promlouvalo na mě více než sáhodlouhé dialogy. Herci nebyli v rolích ani znát pro svoji přesvědčivost a přirozenost. Točit filmy o opravdových lidech nepozvedat je přitom z reality je těžké, ale Coppola to zvládla s naprostou bravurou. Skvěle také použila Japonsko a místní kulturu jako vzor cizího, nepřátelského, odosobněného světa. Výpravné záběry toho „obrovského“ místa vytvářely úžasný protiklad s něčím nepatrně maličkým ale nevyčíslitelně hodnotnějším - vztahem obou hlavních postav. Dvou lidí, kteří si prostě jen rozumnějí, ať již mluví nebo mlčí. Kteří v sobě navzájem nacházejí tak důležité blízké přátele. Na minimalismu tohoto filmu je krásné, jak mě tu dokáží nepatrné věci, detaily nebo pouhá slovíčka rozesmát, potěšit či dojmout. ()

fastum

Nádhera.. Vztah postaršího muže s mladou vdanou ženou kdesi v jiné v zemi.. No jak to asi dopadne? Právěže takhle ne! ()

chim.chim

Ve víru velkoměsta se pomalu ztrácím i já, ospale pomrkávající světla v šeru ale jsou jakousi jistotou, na kterou se lze upnout... Okouzlující! ()

hammerhead

I když jsem nejprve hodnotil čtyřmi hvězdičkami nakonec mě tento chytrý film hodně zaujal a ve svých úvahách se k němu vracím. Dostalo mě ono umění náznaku blízkosti v šíleném a cizím světě protagonistů, koncert Billa Murraye, jehož role mi dala vzpomenout na Zlomené květiny, decentní krása Scarlett Johansson, a ve finále dojem, že vše je jak má být a každé navíc by odeslalo příběh někam úplně jinam. Ztratilo se něco v překladu? ()

evil_ryu

Tak toto dielo ma dostalo. Krásna vizuálna stránka, vynikajúca kamera (napr. scéna v bazéne), strih. No proste báseň pre oči. Sila snímku je v postavách. Vykreslenie charakterov a ich pocitov je také dobré ako málo kde. Nemôžem opísať pocity ktoré som mal pri sledovaní. To je dôvod aby ste si ho pozreli a zažili to aj vy. ()

Isobell

Nekdo, kdo stale jen specha, nema cas a chut se ani na chvilinku zastavit, zamyslet a zasnit, nema sanci zjistit, co je pod povrchem tohoto kouzelneho dila. Neni to film pro kazdeho. Je v nem neco co nejde popsat slovy. A kde chybi slova, je mozne byt okouzlen, vnimat prijemnou hudbu, videt co jini nevidi, pohledy ovlivnene silnymi pocity, ktere ne vsichni prozivaji, smat se, byt dojat... vnimat vse. U me si film ziskal vyznamne mistecko a uz ho neopusti. Vnimave divaky, naladene na Sofia Coppola notu, okouzlil Bill Murray zpivajici song "More than this", stejne tak jako Scarlett Johansson. Pro me je hudba neodmyslitelnou soucasti filmu... pri vzpomince na Lost In Translation slysim: Just Like Honey... Just like honey... Just like honey... ()

conery1

Príbeh, v ktorom sa nedeje nič a zároveň mnoho. Príbeh o ľuďoch nie samých, len osamotených." Každá duša má svoju cestu, ale tá nemusí byť zreteľná. Verte, že do každej duše sa vtiskne určitý model zvolený práve vašou dušou už pred narodením a ten ju sprevádza celý život ". Nie je to tým, že sú v inej krajine, kultúre, ale tým, že stratili spoločnú reč so svojimi blízkymi, majú pocit, že im nikto nerozumie a oni nerozumejú nikomu. A zrazu sa niekto objaví . . . prežijú pár dní, na ktoré nezabudnú do konca života. Príbeh o stretnutí, ktoré robí život znesiteľnejším, krajším, šťastnejším. " Čím viac vieš kto si a čo chceš, o to menej ťa čokoľvek rozčúli ". Všetok zážitok z filmu podtrhuje fantastická hudba. ()

Jorge-Z

Nemám slov. Záčátek? Pohled na krásný zadeček Scarlettin. Krása, romantika, hledání sebe samého, jednoduchost, herecké výkony, režie a mohl bych pokračovat dále. Bill Murray a Scarlett Johansson byli naprosto skvělí a opravdu se k sobě hodili, oba dva osamělí v cizím městě, v jiné zemi. Sofia Coppola mě překvapila strašně moc (ona to režírování asi bude mít v krvi, nemyslíte?). A konec? Žádný přiblblý happyend, ale něco naprosto neskutečného. ()

Theresia

Mrzí mě, že tento film nedokážu plně docenit, avšak stalo se a on mě tak nějak minul. Možná teď časem chápu o čem ten film byl...ale přesto na mě nezapůsobil. Příběh o tom, jak moc na nás působí okolí ve kterém žijeme. Dvě osoby ztracené ve velkém městě plném reklam, spěchu a lidí nevšímajících si ničeho kromě úzkého kruhu kolem nich. Film plynul pomalu, stejně tak, jako plyne život bez cíle. ()

ApsidalTill

Nikdy som sa na internete neprofiloval ako prehnaná citlivá duša (v mojej pracovnej sfére by to bolo skorej kontraproduktívne), avšak film Lost in Translation sa doslova prehupol cez stenu nezáujmu o romantické príbehy z tretej komnaty. Takto by sa snímok o dvoch dušiach, ktoré ku sebe zahoria sympatiami a láskou, avšak nemôžu ani pohnúť prstom jeden pre druhého, asi nemal vôbec nazývať. Pre mňa je však spojenie Japonska (fascinujúcej krajiny od mentality, histórie až po tradície a novum), na pozadí ukrutne reálneho diania dvoch ľudí s životom ako takým, jasný víťaz v mojom rebríčku top filmov. Scarlett Johansson sa stala platonickou láskou navždy a Bill?! Tak ten by svojou charizmou mohol posúvať predmety a zatvárať si dvere. ()

Frederika

Na otázku "o čem ten film vlastně je?" se odpovídá těžko. O životě, o lásce, o ztracenosti... Téma, které jsme už viděli tolikrát. A stejně je tento film tak výjimečný ve své nedějovosti, poetice a hereckém obsazení, že bych se nikdy nebránila tomu vidět ho znovu a znovu a zno... ()

Yardie

Trošku slabších 80%. Ani nevím, co k tomuto filmu pořádně napsat. Rozhodně je to hezký, milý a velice dobrý film. V podstatě se téměř nic neděje, jen plynou scény za sebou, ale postupně si člověk uvědomuje, oč jde a že se toho děje celkem hodně. Film má velice zvláštní tempo i výpravu, která umocňuje "démony" obou hlavních hrdinů a jejich ztracenost jak ve městě, tak v životě. Oba podali velice dobrý výkon, hlavně na Scarlett se vizuálně dobře koukalo. :-) Každopádně velice zajímavý a poetický film. Howgh! ()

Martin_W

Tohle úplně nebyl šálek mého čaje. Uznávám, že Bill Murray a Scarlett Johansson hráli výtečně, ale celkový koncept filmu mi přišel nedotažený. Prakticky nic se za polovinu filmu nestalo a když už, tak nic pořádného. Na to, že jsem očekával drama, dostal jsem uhlazenou romantickou komedii. 69% ()

Jaro_slav

"It gets a whole lot more complicated when you have kids. It's the most terrifying day of your life the day the first one is born. Your life, as you know it, is gone. Never to return." Jedno z mých nejoblíbenějších filmových "mouder". Můžu jen hádat, jak moc je zobrazení střetu kultur reálné, nicméně střet dvou lidí nacházejících se v odlišných stádiích života je naprosto úchvatně uvěřitelný. Pan Bill Murray je tradičně mírně legračně okouzlující a přesto není karikaturou; Scarlett Johansson je velmi neprotivná, jsouc zjevně donucena k herectví. Celý film příjemně neuspěchaně plyne, kamera je hravá a nápaditá, hudba střídmá a geniálně zvolená. No a pro mě osobně je velkým bonusem Toyota Century, kterou Boba vozí. Stoprocentní zážitek. ()

Movie Gourmet

Bill Murray jak ho neznáte, velmi netradiční, zadumaný a snad smutný...? Scarlett Johansson je zkrátka mladá a pěkná, což u ní stačí a zbytek hereckého obsazení je víceméně nepodstatný. Velmi netradiční film. Verdikt: 4* a 80 %. ()

dan4815

Popravdě, k tomuto filmu mě dovedl soundtrack. Takže jsem prošvihl podívanou v kině, nicméně i tak z filmu mám nesmírný filmový zážitek, a ač pro mnohé je tento film jeden z těch lepších, pro mě je přímo jeden z nejlepších. Obdivuji, že scénář byl hotový během třiceti dnů a něco mi říká, že je v tom kus nějaké životní zkušenosti, o to reálněji se film zdá. Dva ztracení lidé ve ztracené zemi, kteří si spolu uvědomí, jak bude ještě život obtížnější, protože se poznali. Řekl bych, že je to film s nenucenou a skrytou sentimentalitou - pokud člověk se nedokáže do toho vše vcítit, bude to pro něj jenom podívaná z exotického prostředí nešťastného muže, a na konci nezažije takový ten pocit, že to bylo jak z jeho nějakého životního období. V tom je asi největší síla filmu, a sice nepokrytě přiznávám, že bez hlavní herecké dvojky by to nebylo už tak skvělé, tak snad každý z nás zažil takový ten pocit, že by vše rád změnil, ale už nemůže. Bill tady podává svou asi nejlepší hereckou roli, Scarlett hraje kde jakou blbost, ovšem zahrála bravurně. Atmosféře dodává také způsob natáčení, analogová kamera na film je prostě něco jiného, než digitál. Jediné, co bych vytkl, je snad už jenom ten konec, kdy zvukaři moc nedávali pozor, když se ti dva loučili a Bill jí řekl, že jí miluje. ()

Rufete

"Let's never come here again because it would never be as much fun." Komentář může obsahovat spoilery. Na to, že jsem slyšel chválu ze všech stran (dokonce i v jiných filmech se zmiňovali o tomto), tak jsem docela dost zklamán. Nechápu, na čem si režisérka postavila jméno, ale tohle to určitě nebylo. Ve filmu vlastně o nic nejde, ukazuje nudný život a nějaké povyražení do japonských klubů a na sushi to asi nezmění. Začátek filmu ještě docela šel, když se pan herec věnoval reklamě na whiskey, nebo když se Scarlett promenádovala po pokoji jen ve spodním prádle. Po delší době jsem viděl Annu a ta mě docela potěšila. Jenže byla v příběhu tak zbytečná, jak to jen šlo, stejně jako manžel fotograf a ostatní. Význam filmu je pro mě stále ukrytý, možná ztracen v překladu, možná ani žádný není. ()

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

28.11.2019

Francis Ford Coppolla se vrací!

Francis Ford Coppolla se vrací!

25.09.2005