Zaříkávač koní

The Horse Whisperer

Zaklínač koní

Drama / Romantický

USA, 1998, 170 min

I když to v knize skončilo jinak, zajímavěji a snad i reálněji, tak se mi film nakonec zdál přeci jen o něco lepší, protože ta kniha, to byla stylově dost slabota. Herecky vcelku dobře vyvedené, ale především kamera se teda k mojí velké potěše opravdu vyřádila. A přiznávám, že jsem sem tam pustil i slzu, což mě samotného překvapilo.(9.11.2009)

8 / 10 Krásny film so silným príbehom odohrávajúcim sa uprostred panensky čistej prírody kdesi v Montane nemusí nutne osloviť každého, ale kto je ochotný mu načúvať, určite neoľutuje - treba byť však skutočne veľmi, veľmi potichu, pretože jeho hlas je tichý ako šepot zaklínača koní.(27.12.2005)

Pozvolna vyprávěný dramatický příběh o neštěstí dívky Grace (hraje ji třináctiletá Scarlett Johansson) při vyjížďce na koních se svou kamarádkou a následném vypořádáváním se s traumaty (jak dívky, tak koně). A pomoci může jedině Robert Redford, který však zamotá hlavu matce Grace (Kristin Scott Thomas), čímž se žánr drama pozvolna přesune do romantické roviny.(10.10.2012)

• kingik

Redforde nezlob se ale ty jsi hrozný režisér. Koho má bavit dívat se na tvoje kraviny o ničem, které mají neúnosnou stopáž a divák u nich 20krát usne, stihne jít na nákup, a ještě stačí uvařit a tvůj film ještě pořád jede. Bože bylo to dlouhé a hrozné. Herci mě nebavili, hudbu si nevybavuji, kamera se snažila a kun taky a celkově bych to nenatočil ani v horečkách. Redforde už prosím nic nerežíruj. Předem děkuji za kladné vyřízení mé žádosti.(11.2.2009)

Nemám rád filmy se smrtonosnou stopáží přes 2 hodiny, ale když ono to občas ani jinak nejde.... Koně mám rád a chtěl bych bejt kovboj z Montany, ale asi bych dopad jako Kristin Scott Thomas - byl bych jen lufťák a vrátil se dřív nebo pozdějc do města. Tenhle film má herce villainy, ale všichni jsou tam dobráci. Skvělý vizuální záběry filmu jen decentně narušuje vedlejší romantická linka, ale to pomalý dávkování všeho tomu prostě sedí. Mělo to bezmála 3 hodiny a já se ani jednou nedíval na hodiny (ale vlastně jsem se dvakrát podíval na progress bar přehrávače), takže mi to zkrátka sedlo; Robert Redford je pán a Poltergheist se snad už nebude bát kamionů..(23.8.2016)

• - Spoiler: Knižní předloha se od filmového zpracován liší především koncem. V knize se totiž vztah mezi Annie (Kristin Scott Thomas) a Tomem (Robert Redford) více zkomplikuje. Během návštěvy Roberta (Sam Neill) na ranči má Grace (Scarlett Johansson) malou nehodu a rozbije si protézu. Poté, co odletí s otcem do New Yorku pro novou, zůstane Annie (Kristin Scott Thomas) týden na ranči sama. Za tuto dobu se Annie (Kristin Scott Thomas) s Tomem (Robert Redford) několikrát vyspí a stojí si za tím, že Roberta (Sam Neill) opustí a s Tomem (Robert Redford) zůstane. Tohle se Tom (Robert Redford) snaží odmítnout s tím, že když se Grace (Scarlett Johansson) konečně dostala z jednoho traumatu, není vhodné vyvolávat další. Poté, co se Grace (Scarlett Johansson) vrátí a úspěšně zvládne jízdu na Pilgrimovi, se na oslavě o jejich vztahu dozví. Ráno uteče na Pilgrimovi do divočiny. Tom (Robert Redford) s Frankem (Chris Cooper) jí jdou po stopě. Tom ji najde otřesenou ve vřavě stáda mustangů a schoulenou vedle souboje Pilgrima a divokého hřebce. Když se mu povede zahnat stádo, vysvobodit Grace (Scarlett Johansson) a odtrhnout Pilgrima ze souboje, zůstává sám proti rozzuřenému mustangovi. I přes své zkušenosti s koňmi dobrovolně pod jeho kopyty umírá. Kniha končí tím, že Annie (Kristin Scott Thomas) čeká zdravého chlapečka, všem se ke vztahu s Tomem (Robert Redford) přizná a všichni uznají za vhodné nezjišťovat, čí syn to je. (Prochy38)

• - Snímek byl natočen na motivy knihy „Zaříkávač koní“ od Nicholase Evanse. (J-o-k-e-r)

• - Knižní předloha byla inspirována autobiografií Monty Robertse „Muž, který naslouchá koním“, i když sám Monty prohlásil, že se „zaříkáváním“ nemá film nic společného, zejména ta násilná scéna v kruhové ohradě. (Nalien)