Zaříkávač koní

The Horse Whisperer

Zaklínač koní

Drama / Romantický

USA, 1998, 170 min

Nádherné. Film má poměrně dlouhou stopáž, což spoustě lidem nemusí přijít vhod, ale já se během celé té doby ani jednou nenudila a neměla jsem potřebu se každou chvíli dívat na hodiny, přičemž takové nutkání často mívám i u filmů s průměrnou délkou. Naopak. Celý děj jsem doslova hltala a těšila se na každou další scénu, záběr a herecké koncerty hlavních představitelů. Robert Redford, spolu s Kristin Scott Thomas, dokázali vytvořit krásnou, přirozenou a dechberoucí linii jejich sílejícího vztahu. Během spousty scén mezi hlavními aktéry (společný tanec, jízda na koních, pohledy očí, které se od sebe nedokážou odvrátit) se projevil Redfordův úžasný cit pro detail. Společně s krásnou přírodou, koňmi a excelentní hudbou se tímto podařilo natočit vskutku nezapomenutelný film. A ještě nesmím zapomenout na okouzlující mladinkou Scarlett Johansson. Chvílemi mi snímek, zvláště díky dlouhým záběrům přírody a koní, připomínal Zkrocenou horu.(28.10.2009)

A opět tady máme ženu nespokojenou se svým manželstvím. Nic proti tomu nemám, ale takových filmů tady už bylo...Příběh ovšem pěkný, velmi lidský. Točit takové filmy nedělá Redfordovi očividně žádný problém, ale ty zdlouhavé pohledy do očí a přehnaně moc slz mi ten konec celkem otrávily a přišel mi hodně zdlouhavý. Ale co se týče celkového dojmu, tak jsem byla ráda, že jsem to viděla. Kamera byla velmi slušná, krajina, ve které se to odehrává na mě působila uklidňujícím dojmem a mladičká Scarlett to zahrála taky solidně.(22.7.2012)

Dlouho, předlouho léčil Redfordův kovboj nemocné duše žáby, koně a ženy... Líčil mi krásy montanské přírody, sepětí kovbojů se zvířaty, idylu mimoměstského života, který je naplněn harmonií natankovanou z nekonečné zeleně... Lidé si tam povídají tak nějak upřímně, přírozeně a přece moudře, vznešeně a bez povyšování. Či spíše uměle, podezřele, nedůvěryhodně, plytce... Hlavně, že si povídají o životě a objevují "pravdy", které každý pochopí. Spějí od ničeho k ničemu, ale aspoň ty rány na duši se jim zacelují. Zacelují se, mimo jiné, i časem. Asi proto je ten film tak nesnesitelně dlouhý. A být já cynik, tak něco řeknu... A k čertu, vždyť já jsem cynik, tak to řeknu: "Zaříkavač koní vypráví o tom, jak je fixace na jednu jedinou kamarádku a koně nebezpečná, aniž by o tom věděl." Slabé ***.(18.3.2010)

• kingik

Redforde nezlob se ale ty jsi hrozný režisér. Koho má bavit dívat se na tvoje kraviny o ničem, které mají neúnosnou stopáž a divák u nich 20krát usne, stihne jít na nákup, a ještě stačí uvařit a tvůj film ještě pořád jede. Bože bylo to dlouhé a hrozné. Herci mě nebavili, hudbu si nevybavuji, kamera se snažila a kun taky a celkově bych to nenatočil ani v horečkách. Redforde už prosím nic nerežíruj. Předem děkuji za kladné vyřízení mé žádosti.(11.2.2009)

Trošičku pomalu, ale mistrovsky vystavěný příběh o spěchu moderní doby, který je důležitý jen do chvíle neštěstí a o poznání, že vzácní lidé se najdou i jinde než mezi "intoši". Redford snad neumí natočit špatný film. Úvodní scéna koňské "bouračky" v lese si nezadá s leckterou scénou z akčních filmů.(4.2.2003)

• - Spoiler: Knižní předloha se od filmového zpracován liší především koncem. V knize se totiž vztah mezi Annie (Kristin Scott Thomas) a Tomem (Robert Redford) více zkomplikuje. Během návštěvy Roberta (Sam Neill) na ranči má Grace (Scarlett Johansson) malou nehodu a rozbije si protézu. Poté, co odletí s otcem do New Yorku pro novou, zůstane Annie (Kristin Scott Thomas) týden na ranči sama. Za tuto dobu se Annie (Kristin Scott Thomas) s Tomem (Robert Redford) několikrát vyspí a stojí si za tím, že Roberta (Sam Neill) opustí a s Tomem (Robert Redford) zůstane. Tohle se Tom (Robert Redford) snaží odmítnout s tím, že když se Grace (Scarlett Johansson) konečně dostala z jednoho traumatu, není vhodné vyvolávat další. Poté, co se Grace (Scarlett Johansson) vrátí a úspěšně zvládne jízdu na Pilgrimovi, se na oslavě o jejich vztahu dozví. Ráno uteče na Pilgrimovi do divočiny. Tom (Robert Redford) s Frankem (Chris Cooper) jí jdou po stopě. Tom ji najde otřesenou ve vřavě stáda mustangů a schoulenou vedle souboje Pilgrima a divokého hřebce. Když se mu povede zahnat stádo, vysvobodit Grace (Scarlett Johansson) a odtrhnout Pilgrima ze souboje, zůstává sám proti rozzuřenému mustangovi. I přes své zkušenosti s koňmi dobrovolně pod jeho kopyty umírá. Kniha končí tím, že Annie (Kristin Scott Thomas) čeká zdravého chlapečka, všem se ke vztahu s Tomem (Robert Redford) přizná a všichni uznají za vhodné nezjišťovat, čí syn to je. (Prochy38)

• - V knize je Pilgrim hnědák. (Karlos80)

• - Ve scéně, kde matka Grace vyhledává informace o koních, aby mohla pomoci Pilgrimovi, můžeme vidět fotografii od světoznámého českého fotografa Josefa Koudelky. (theSaint)