Teče tudy řeka

• USA A River Runs Through It (více)

Dokonalý okamžik netrvá věčně, ale zůstává v našich vzpomínkách. Příběh dvou rozdílných bratrů, které pojí vášeň pro rybaření... Říká se, že v Montaně jsou jen tři místa, kam se chodí včas. Na mši, do práce a na ryby. Tohle rčení přesně odpovídá příběhu rodiny reverenda Macleana, která žije v malebném horském městečku na soutoku tří řek. Osobitý presbyteriánský reverend učil od mládí své syny vnímat magickou krásu divoké přírody a lásce k rybolovu. Rybaření zůstává jejich jedinou společnou vášni i v dospělosti. Zatímco starší Norman začal studovat vysokou školu, mladší Paul si užívá života plnými doušky. Pohybuje se však v nebezpečném prostředí a jeho tajemství ho nakonec dostihne. Život těch, které bychom měli znát nejlépe, nám totiž uniká nejvíce... Poutavý melodramatický snímek Teče tudy řeka představuje třetí režijní počin slavného herce Roberta Redforda. Předlohou scénáře byla stejnojmenná autobiografická novela Normana Macleana, v níž se autor vrací do doby svého dětství a dospívání v prostředí montanské přírody. Ve své nejslavnější roli se zde představil Craig Sheffer, který ztvárnil postavu dokonalého Normana. Jeho nespoutaného bratra Paula ztělesnil hvězdný Brad Pitt. Snímek vyniká úžasnými scenériemi horské Montany, za což kameraman Philippe Rousselot po zásluze vyznamenán Oscarem za nejlepší kameru. (Česká televize)

Critic

Amerika před sto lety...tam bych chtěl žít, vážně. Všude krasná příroda, která se ještě jeví jako bychom ji nikdy nemohli zničit, ale zároveň se člověk již přemisťuje pomocí aut, mluví do magických sluchátek prvních telefonů a tak nějak cítí tu zatím nehmatatelnou změnu ve vzduchu. Film mi úplně nesedl, ale tu dobu zachytil dokonale. ()

waska

Úžasná kamera, nádherná hudba, krásná příroda, film pomalu ubýhající kupředu jako řeka v Montaně.. ()

ljukyljuk

Krásne zábery prírody a vcelku zaujímavý, ale nie nejako extra výnimočný príbeh... to som si hovoril počas takmer celého filmu, ktorý je dobre obsadený, občas smutný, občas úsmevný a ak máte súrodenca (prichádza sentiment), tak vám sa vám viaceré pasáže, či už z detstva alebo dospelosti, zdajú tak nejako povedomé, prípadne vám pripomenú niečo zo života... No a potom prišiel pre mňa nečakaný záver, ktorý vyzdvihol film o čosi vyššie a aj keď to bolo trošku emočné vydieranie, prijal som ho. No a k tomu záverečná pekná pravda "We can love completely without complete understanding" a je to solídnych 73% ()

mazic

na rozdíl od kamaráda newmana mají "obyčejné příběhy ze života" redforda, pro mě, větší vnitřní náboj a jsou pro mě zajímavější. ()

boni

Tak tohle můžu. Celý film plyne v poklidném duchu stejně jako řeka. Ukolíbá diváka a nechá ho na této příjemné vlnce plout až do konce, kdy přijde menší vlnobití. Perfektně padnoucí hudba a nenudící příběh. __ A vsuvky s rybařením jsou nejlepší. ()

Amonasr

Poklidně odvyprávěný příběh bez větších dramatických zápletek a svým způsobem i bez šťávy. Poetické scenérie a přesvědčivá dobová atmosféra nicméně umožňují překlenout až zbytečnou délku filmu, pokud snad není divák sám zapáleným rybářem. Méně už ale Pittovo přehrávání při obvyklém „líbezném“ ksichtění. Hezká tvářička ještě nedělá skutečné herectví, Craig Sheffer ho zde převyšuje nejméně o třídu. ()

vince

Pre mňa ako muškára celým srdcom je tento film nezapomenuteľný. Tento film zachytáva normálne môj život. Tiež mám brata a tiež bol rybár. Brad Pitt mi tu pripomína mňa (okrem pitia a hazardu), lebo nadovšetko milujem rodný kraj a nikdy by som odtiaľto neodišiel a taktiež odmala som trávil život takmer iba pri vode, švihal , hľadal a zdokonaľoval techniku lovu a tiež môžem povedať že muškárina nieje rýbárčenie ale umenie, proste nádhera. Vynikajúca hudba, krásna príroda a tie scény na rieke sú nezabudnuteľné, a hlavné tá keď Brad ide s velkým pstruhom dole riekou cez veľké prúdu a pod hladinou. (môj brat do dokonca neraz napodobňoval keď nechtiac spadol do vody.) ()

Bounded

Představte si zcela pohodový film, kde se dvě hodiny skoro nic neděje, jenom se ukazuje pěkná příroda, občas se mluví a hlavně se hodně rybaří. Někdy vám přesně tohle sedne. Nebo to možná bude ten Redford. ()

Rodin

Ale jo. Nenudil jsem se, Redfordova režie nabízí poněkud víc fajnšmekrům, než vyznavačům bijáků. Překvapivě dobře zahrané Bradem Pittem, který v řadě jiných snímků působí trochu dřevěně, ne tak zde. 85%. ()

stuplik20

Ako píše "golfista" niekomu sa tento kúsok Redfordovej práce páči iným nie. Ja sa pripájam k prvej skupine čiže sa mi páči akým štýlom Redford točí a ako skrz kameru dokál zachitiť tento príbeh. Myslím že je to aj vec toho či chodíťe na ryby alebo nie :) ... každý kto obľubuje samotu ,prírodu a ten zvláštny pokoj pri rieke vie o čom teraz práve táram. Netradičný pohľad na ľudský život a veci ,ktoré ľudí spája od malička a sú k tomu upätí bez ohľadu na problémy. Záverečných pár minút ma utvrdilo v tom že tento film nie je len holý scenár bez emócií ,ale prinesie tým čo chcú chvíľku na zamyslenie. Konečné hodnotenie 4*. ()

Anianna

Tenhle film jsem si dnes po mnoha letech zase připomněla a opět po mně tak nějak sklouzl, aniž by zanechal šrám. Redford je mistrem v zachycení pomalu plynoucí každodennosti. Postavám nedává moc psychologie, spíš je ukotvuje v určitém časoprostoru, v komunitě, kde každý každého zná, kde všichni ctí nějaké zvyklosti, jsou nastaveni na jeden názorový proud, mají své náboženství, své předsudky. A mámy berou svůj úděl žen obětujících se pro rodinu jako jediný možný. A není dobře, když se někdo vymyká.... Ve filmu se toho vlastně děje velmi málo. Myslím, že pro amerického diváka může být film nějakým zrcadlem - podívej se, jak žiješ, jsi takhle spokojený? Nenaplňuješ očekávání druhých, místo aby ses trochu vzepřel? Celé je to tak zvláštně  svázané. Ve snímku dává jedinou svobodu řeka, ale ta hlavním hrdinům život nenahradí... No, myslím, že dvě hodiny jsou na film příliš. Alespoň pro Evropana, který potřebuje psychologii, emoce, nadsázku, zvraty, humor. Prostě něco!  Teče tudy řeka nabízí řeku a studenou každodennost. Kromě herců v hlavních rolích jsem ale ráda viděla Brendu Blethyn z Vřesovišť. A oproti Řece má ve Vřesovištích (ač jsou to jen detektivní epizody) velmi dobře psychologicky vystavěnou roli. ()

Queendom

Teče tudy řeka a mně na konci tekla nudle. No co se divim, když koukám na Redforda. Film jsem viděla někdy za dob dinosaurů a chtěla ho oprášit, abych ho vůbec mohla ohodnotit. A je fakt, že už jsem z Redfordovy dílny viděla lepší kousky, protože druhej den už jsem o tom, že tudy ňáká řeka teče, ani nevěděla. Gordona-Levitta mám ráda, takže jeho přítomnost mile překvapila. Nemile ale překvapil Scheffer, toho už nikde vidět nechci. Omluvila by ho jedině hlavní role ve Sloním muži. Brrr. ()

Ocelotr

Oddychovka, tak jak jen film o rybách má být. Veškerá závažnější témata upozadňuje (rasismus na indiánech, násilná smrt bratra (Brada Pitta)), aby zdůraznil, že muškaření je nade vše. Pasáže o rybaření působí Zenově. Hezký film. ()

MirkaP

Tenhle film je vlastně moc krásný. Jen si na něj člověk musí najít správnou náladu. Krásné pohledy na řeku, kaňon, rybaření a mladého Brada Pitta. ()