Svůdná krása

• Itálie Io Ballo Da Sola (více)

Do slunného Toskánska přijíždí mladá americká dívka Lucy Harmon (Liv Tyler). Mezi uzavřenou skupinu umělců vnáší zvláštní nádech ztracené minulosti. Svým šarmem a entusiasmem totiž nápadně připomíná svojí nedávno zesnulou matku, která zde trávila svoje mládí a poznala Lucyina otce. Kdo oním osudovým mužem byl však Lucy neví, vrací se tedy na místo mládí svých rodičů, aby to vypátrala. Táhne ji sem také mladická láska. Před čtyřmi lety se její rty poprvé setkaly se snědým italským chlapcem a ona doufá v pokračování. Prožívá silné emoční období, mění se její pohled na svět. A nezměrnou měrou k tomu přispívá i charismatický Alex (Jeremy Irons). (Cruise)

Arsenal83

Liv Tyler s Rachel Weiss vo filme ukážu viac tela než herectva. Hlavne prvá menovaná. A nie len oni, všetci si tam chodia na Adama a Evu, lebo režisér im tak nakázali, že to je vraj umenie. Žiaľ, aj to je cesta k väčšej kariére. Avšak príbeh bol najslabším článkom toho celého, čo som videl. Ak má ísť len o stratu panenstva jednej kočičky, to môžeme natočiť film z diskotékových záchodov, nepotrebujeme na to drahé talianske pobrežie. Jean Marais tu už ani nevedel, v čom hrá. ()

dopitak

Čarukrásná Liv a její pečlivý letní výběr milence v kopcích mezi vinicemi. Léto, erotika (Weisz!, Tyler) a milá postava pana Maraise, směs angličtiny, italštiny a francouzštiny, titulky Anny Kareniny. A atmosféra, na základě níž dávám pětihvězdičkové nejčastěji. Kouzelná je i scéna, kdy jde Lucy po večírku k Alexovi, aby jí schválil nabíječe, a oba si myslí, že dnešní noc je ta pravá. ()

mat.ilda

Terapie krásou, kde je každý záběr zátiším hodným malířova zvěčnění, symfonie vjemů s kouzly okamžiků, které umí dát pocítit i vánek, melancholie v plném slunci před zjihlostí večerů a radostí nocí, smíření s odchodem i panenská dychtivost, tiché bohémské bakchanálie v jednom z nejpůvabnějších koutů světa - tak krásně může být jen v ráji... nebo v Bertolucciho filmu. Give me a reason to love you - jo, mám ho mít. ()

eraserhead666

Taky bych si zajel přijít o panictví na krásný italský venkov. Jenže tohle už jsem nějak prošvihl. Ještě mám v živé paměti, když šel tenhle film do kin, všude na něj běžely upoutávky a já, tehdy čerstvě plnoletý, si říkal, že to bude nějaká strašná intelektuálština zabalená v hávu lehkého erotična. A ona to vlastně i intelektuálština v erotizujícím hávu je, ale jsem rád, že jsem si na film ještě dalších 22 let počkal, protože teď ho dokážu mnohem lépe ocenit. V podstatě romantické drama o formálně dospělé dívce, která však až ono léto teprve vyzraje ve skutečně dospělou ženu. Nádherný letní příběh odehrávající se v úžasném prostředí, vyprávěný krásným jazykem nejen slov ale i obrazů a výtečně obsazený. V kukuči Liv Tyler se prostě utopíte, nástup postavy Rachel Weisz do příběhu je až nadpozemský, Sinéad Cusack je skvělá celý film, Marais pobaví a Irons tam sedí jako prdel na hrnec (v podstatě si dal jen takové lehké zahřívací cvičení pro o rok pozdější Lolitu). Ten film je jako obraz s cudně odhalenou dívkou ležící na letní louce. ()

claudel

Čechovovsky laděný, lyrický film o hledání otce si mě jednou provždy získal. Částečně také proto, že moje první láska byla velmi podobná Liv Tyler, ale především proto, že se jedná o jednu z mála povedených adaptací literárních děl. Jeremy Irons předvedl svůj tradiční standard, děj je zasazen do kouzelných exteriérů italského venkova a vše doplňuje výborná hudba. ()

kajda.l

A tak panic potkal pannu. Více slovy tento umělecký filmový skvost obdařit nehodlám. Snad jen, doufám, že Rachel Weisz více nesnesitelná už být nemůže. Opravdu jsem tento film v kvalitní verzi sháněl tak strašně dlouho?? Bohužel! Ztráta času. ()

vypravěč

Nepochybuji, že Bertolucciho Svůdná krása je tím nejhlučnějším okamžikem ozvěn těch nejtišších písní Bilitiných, pro něž žádné zemské hranice neplatí: „Krásná lodi, jež jsi mne sem vezla podél břehův iónských, zůstavuji tě třpytivým vlnám a lehkou nohou vyskakuji na břeh. Vrátíš se do země, kde dívka jest přítelkyní nymf. Nezapomeň poděkovati neviditelným rádkyním a přines jim v obět tuto větévku, již jsem utrhla vlastníma rukama. Byla jsi borovicí na horách, a mocný Notos roznícen otřásal tvými jehličnatými větvemi, tvými veverkami a ptáky. Nechť Boreas tě nyní vede a žene tiše k přístavu, černá lodi, provázená delfíny za příznivého vlídného moře.“ ()

mm13

Že je Stealing Beauty o strate panenstva by bolo trochu dosť cynickým konštatovaním, každopádne to v tejto rovine bolo napínavé ako ten najvybičovanejší thriller. Éterická Lucy (Liv Tyler je bohyňou medzi herečkami svojej generácie) je mimoriadne inteligentná bytôstka, uvedomujúca si vlastnú príťažlivosť, rozhodnutá nekupčiť s ňou, zároveň však cielene a po celý čas jemne vyzývavá, potešená záujmom okolia a vytešená zo seba samej, ktorá sa už cíti byť tak trochu ženou, aj jej stále vyhovuje zostávať dievčaťom, skrátka sa práve pretvára, umiera a rodí, zatiaľ čo to málokto v jej okolí vníma, chápe a preciťuje (možno smrteľne chorý Alex?)... to skrátka nejde aby nenadchlo, nezískalo si, nedýchlo tak silne, až to ťažko rozdýchať. Bertolucci pozitívne šokoval, je ten posledný, od koho by som čakal toľkú dávku poetiky a vkusu. ()

Caelos

Tenhle film jsem promítal veřejnosti při mých pravidelných promítáních v místní čajovně. V průběhu filmu všichni odešli, protože to bylo příšerně nudné. Nic víc, nic miň. ()

ScarPoul

Bertolucci musel mať krásne detstvo a dospievanie. V jeho filmoch má totiž ten vidiek s krásnymi ženami, kvetmi a vôňou slamy až éterický charakter. Toto som videl až po Dreamers. A dodnes oceňujem spôsob ako je tu snímaná Liv Tyler. Ako dievča do ktorého sa nejde nezamilovať. Viem, že ako žena sa mi nikdy veľmi nepáčila. Tu som sa na ňu ale nevedel vynadívať. Ono Bertolucci bol vždy tak trošku fiškus. Ale to ako jeho sexuálna otvorenosť korešpondovala s krásne nasnímaným prostredím, dodávalo jeho dielam nezabudnuteľný charakter. Pričom treba povedať, že toto rozhodne nie je, jeho najlepšie dielo. ()

BoPo

Toto dielo vzniklo len z jedného dôvodu. A to zachytiť krásu Liv Tyler pre ďalšie generácie. Vďaka. ()

joehot

Ve Svůdné kráse jde vlastně jen o dvě věci: který kanec přefikne Lucy a který kdysi přefiknul její mamču. ()

Lama.Lama

V jednoduchosti je krása.. Celý film vyznívá tak poklidně, líbezně.. Tu a tam jsem si myslela, že někdo už už udělá něco vyloženě nechutně perverzního, ale to se naštěstí nestalo. Film hodnotím 4*, ale za OST přihazuji ještě jednoho bludišťáka. ()