Epizody(6)

Eli Kohen, úředník přeškolený na tajného agenta, se v 60. letech 20. století vydá do Sýrie na mnohaletou nebezpečnou misi jako špión Mossadu. (Netflix)

AppleCore

Aniž bych věděl proč, při sledování špiona jsem si asi stokrát vzpomněl na Mnichov. Možná proto, že stejná dynamika vyprávění i perfektní obrazová stránka by mi seděla i u tohohle. Spy je ale bohužel vizuálně extrémně mdlá show, při který režisér ani kameraman nevěděli, jestli to chtějí mít v Izraeli barevný nebo černobílý, a tak to ve výsledku neni pořádně ani jedno. Stylu vyprávění navíc chybí právě dynamika i naléhavost, silnější emocionální rovina a v neposlední řadě taky pevnější režijní uchopení. Táhne to Baron Cohen, kterej si svojí roli vychutnává na obou stranách a taky fakt, že je to i při vší obyčejnosti příběhově zajímavý. ()

Wally

Dobře a zajímavě natočené. Mám rád příběhy podle skutečných událostí a určitě mě překvapil Borat, jak to krásně zvládl. Opět jsem si obohatil faktické znalosti a bylo zajímavé kouknout, jak se to tam u Rudého moře v minulosti řezalo. Vyšší hodnocení nedávám jen kvůli tomu, že ač zajímavé, tak někdy ne moc zábavné... ()

Arsenal83

Až na dve časti v skutku priemerný špionážny seriál, ktorý nemohol dopadnúť inak ako dopadol. Zas tým židom niekto silne ublížil a máme ich zjavne ľutovať. Teroristi sú len na jednej strane a Izrael je ten najlepší štát. Samozrejme až po USA. A pritom aj Cohenová infiltrácia do radov nepriateľa je až zarážajúcim príkladom toho, ako nerozoznáte Semitu od Semitu. Paradoxne najväčšími antisemtimi na svete sú Arabi, ktorí sú tiež semitmi. Ale o to nejde. Borat sa tu aj tak skôr podobal na tak trochu nedokonalého Stalina. Len bol o pol metra vyšší. ()

Rocky88

První dva díly nijak zvlášť neoplývají atraktivitou, nicméně zaujmou a tempo je dávkované tak akorát. S dalšími díly seriál graduje a zdatně mapuje kroky agenta, který se dostal až do neuvěřitelných výšin. Jediné, co mi tu nesedí, je samotný Šáša. Vážné role mu nejdou a zde jsem mu toho agenta nevěřil. Až na poslední díl, který byl absolutně výborný že všech pohledů. Minisérie, kterou i přes zjevné nedostatky stojí za to vidět. ()

Martyr

Alexander je Pán. Šesť dielov je na takuto temu zalostne malo a prilis mnoho teoreticky zaujimavych scen ostalo mimo (vycvik, sceny po navrate domov, vysluch, mucenie...), takze ostal trochu pocit nenaplnenia,  obvzlast, ked som teraz dopozeral cca 60 dielov o dost nezazivnejsieho Ozarku. Malo to aj zopar hluchych momentov a aj tie, pri ktorych som trpol aj ked vsetci vieme ako to dopadne, nakolko Eli nebol len velvyslancom Izraelu s cielom chranit svoju vlast ale z mojho pohladu aj dobry psychopat bez pudu sebazachovy a maniak, ktory si to vlastne musel aj uzivat. Kazdopadne si ma dost ziskal a verim, ze izraelci ho musia skutocne uctievat. ()

• Na plakátu k seriálu je pod každým písmenem originálního názvu SPY i označení písmene v Morseově abecedě. V české verzi aplikace Netflix je uváděn název AGENT a písmena opět kopírují znaky Morseovy abecedy. (bearmeedek)
  • Eli Kohen je považovaný za jedného z najväčších izraelských hrdinov. V roku 2005 uskutočnil portál Ynet verejný prieskum s názvom 200 najväčších Izraelcov, kde sa umiestnil na 26. mieste. Bol mimoriadne užitočným špiónom. Mal veľkú zásluhu na víťazstve Izraela v tzv Šesťdňovej vojne (Tretia arabsko-izraelská vojna) v roku 1967 proti koalícii Sýria, Egypt, Jordánsko. Paradoxne jeho úspechy napokon viedli k jeho pádu, pretože ako agent príliš riskoval najmä spôsobom, akým predával informácie. Napokon bol odhalený pomocou sovietskeho sledovacieho zariadenia a verejne popravený na Námestí mučeníkov. (lemonova)

PF 2020

PF 2020