Requiem pro panenku

• angličtina Requiem for a Maiden (více)
TV spot

Administrativním omylem se čtrnáctiletá Marika dostane místo do dětského domova do ústavu pro mentálně choré, odkud není úniku. Panuje v něm nelidská mašinérie a sadistické vychovatelky používají tak drastické "výchovné" metody, že se dívka rozhodne bezvýchodnou situaci řešit zoufalým činem... (Magic Box)

Almásy

podla mna strasne super film so skvelymi hereckymi vykonmi, nasa Valentova ma uplne dostala a sklaniam sa taktiez pred Holubovou, Hrzanovou a samozrejme pred Geislerovou. jedine co mu zraza nohy je ta neuveritelna snaha vyzerat tak cool a tak americky, na to renc doplaca pri vsetkych svojich filmoch. ale inac kvalitna depka (akoze pozerat to styri dni pred stedrym dnom mi pride ako taky mensi masochizmus) s neveselym pribehom a ani neveselym koncom, pri ktorom aj nejaka slzicka ukapla. velmi velmi sugestivne. ()

JančiBači

V skutočnosti sa postava Geislerovej nevolá Marika ale Eva Kováčová a bola rómka.Momentálne už je z nej René, nakolko si zmenila pohlavie. V skutočnosti bola " Marika " ťažko zvládatelná a údajne mala fakt lesbický pomer s jednou vychovávateľkou. Filip Renč udalosti použil iba ako motiv, príbeh je trochu iný ako realita.No napriek tomu je vo filme uvedené, že je podľa skutočnej udalosti. ()

Lottr

Podle mého názoru jeden z nejlepších českých filmů vůbec. Silný příběh, hlavně skvěle gradující atmosféra a hudba, která snad nemá konkurenci a k tomu perfektní herecké výkony snad všech zúčastněných herců. To je Requiem pro panenku, psychologické drama, na které budete myslet ještě hodně dlouho po tom, co ho uvidíte. Jistě, filmové přikreslení zde funguje tak, jako všude jinde a tak má film s pravdou společnou jen část ( Ne, Marika opravdu nebyla krásná zrzka a teď už je tuším chlapem. A to není vše... ) ale i tak tomu nic nechybí a považuji to za skoro dokonalé. Když se v tom teda trošku porýpu, tak je jasné, že vykreslení postav je hodně jednostranné ( teda až na postavu, kterou hraje Filip Renč) Bezbranné chovanky ústavu sociální péče a kruté, sadistické vychovatelky a sestry. Ale i tohle je tam vlastně krásně vysvětleno. Každá byla neúspěšná ve svém EX zaměstnání a zde vlastně postupně narůstá jejich skoro neomezená moc a síla nad ostatními, kterou nedokáží a možná nechtějí zvládnout. Přidejme si k tomu syndrom vyhoření, nezájem tehdejší veřejnosti a nebudeme od reality zase tak daleko. Naštěstí už to snad všude vypadá úplně jinak, a to mluvím z vlastní zkušenosti. Teda ze strany personálu :) ()

standsiller

V roku 1991 išlo nesporne o veľmi interesantný a horúco atraktívny príbeh s odvážnou témou vo verejnosti neprístupnom prostredí vykresľujúci život nádhernej Aničky Geislerovej prepsychologizovanej do špiku kostí. Možno by bol trúfalejší , ale taktiež s pravdou totožný výraz prepsychizovanej. Diváci mali možnosť sa o ňu báť a v hororovo autenticky pôsobiacom prostredí ( čo určite zaujme ) smeli hľadať svoju imaginárnu identitu a zúfalú vôľu z blázinca uniknúť. Príbeh poznám trošku viac do hĺbky a i keď viem že ide iba o motívy vychádzajúceho zo skutočného príbehu , sú postavené naruby nie len skutočné pravidlá a režim v podobných inštitúciách , ale aj celkový dojem čo mohli so sebou niesť v pôvodnej verzii. Určite zaujme, ale výraznejšie nepresvedčí o kvalitách. ()

Alisa

Jeden z nejlepších českých filmů a můj nejoblíbenější. Herecké výkony E. Holubové, A. Geislerové a B. Hrzánové jsou geniální. Film jsem viděla tolikrát, že už to ani nespočítám. Úžasná atmosféra podpořená skvělou hudbou. Po prvním zhlédnutí jsem nemohla usnout. Opravdu silný zážitek.. ()

fiLLthe3DD

Psychologický thriller... V rámci naší zapadlé země zde skvěle skvěle fungují hororové prvky (márnice!!!) a snímek nezaostává ani po technické stránce (požár).. Hudba je excelentní a herecké výkony zrovna tak... Umělecký nádech rovněž není na škodu a snímek dokáže vyvolat depresivní pocity... Klímovu povídku jsem četl a jeho kniha "Brutalita" si dodnes drží čestné místo v naší knihovně... Ačkloiv je příběh oproti reálu značně upraven (romka je vyměněna za gádžovskou holku), jeho celkové vyznění je natolik silné, že jít pod pět hvězd by byl absolutní hřích... Nechápu, jak je možné, že v rámci Academy awards byla upřednostněna pofidérní Obecní škola a ne tento skvost... Který v dnešní době považuji za téměř nekjoukatelný, díky naprosto odvážnému a dechberoucímu příběhu, který je plný emocí, smutku a slz... Hrzánová jinak podala skvělý herecký výkon... ()

lewwin

Velmi emotivní film, jehož režisér už nikdy podobné úrovně nedosáhl. Což je škoda. Skvělá A. Geislerová a překvapivě drsná E. Holubová. Hudba dobře film dokresluje, ale že bych ji vychvaloval do nebes jako někteří, to zase ne. ()

ondrech

Kamera: Juraj Fándli .... po skončení projekce sedím zaražen do křesla a s otevřenou hubou říkám si, proč se takový talent jako renč upsal do komerčních sraček? Requeim pro panenku a Válka barev patří mezi nejoriginálnější české filmy. NEUVĚŘITELNÉ! ()

Rousse

Husí kůži jsem měla už od úplného začátku - a co teprve to, že se podobný příběh opravdu stal? No hrozná představa... Ale film je fakt působivý, dobře udělaný - perfektní herecké výkony Geislerové, Hrzánové a Holubové a to vše doplňuje dobrá hudba. Na tehdejší dobu opravdu kvalita. ()

Opsha

Nepříjemnou atmosféru a výborné herecké výkony hereček (ze Soni Valentové mne mrazilo už při jejím prvním zjevení) i nehereček tak trochu shazují ke konci už docela otravné zpomalovačky a opakování záběru. Každopádně tohle není žádný laskavý Přelet nad kukaččím hnízdem se spousou přátelských věznů a jednou nechápavou doktorkou, tohle je nepříjemný obraz doby minulé v prostředí jedné léčebny. ()

ranp

Výborný film, velice zdařilý na tehdy začínajícího režiséra. Nejhorší na tom ale je, že se to fakt stalo a dotyčná si musela všechno tohle díky něčí chybě vytrpět. ()

Zemi11

Nabašti se nadprůměrným hodnocením na CSFD, podívej se na podprůměrný film a hodnoť ho jako nadprůměrný film. To je tady in. Ne, opravdu nejsem zastánce názoru, že film získá svou jedinečnost, když je natočen podle skutečné události. ()

Sdoom

Tak tohle bylo jak se říká dost silný kafe, celou dobu jsem měl tušení, že to nedopadne nejlíp (okolnosti mi známy nebyly), ale že to bude až takhle monstrózní, mě nenapadlo ani ve snu. Jeden z nejlepších porevolučních filmů, skvělé výkony Geislerové a Hrzánové, jen mám stále pocit, že z takovéhoto tématu šlo vymáčknout ještě více. ()

Cejny

Hodně vydařené čeké drama s vynikající Aňou Geislerovou v hlavní roli. Ta předvedla vskutku solidní herecký výkon, podobně jako Eva Holubová. Mistrovské dílo Filipa Renče. ()

Maynard.

Brr, tak tohle je pořádnej mražák (to jako že při sledování celkem dost mrazí v zádech). Těžko říct, zda je Renč lepší herec nebo režisér. Tady ukázal obojí a v obojím se mu to dosti povedlo. Film je to fakt hnusnej, ne fakt to není žádná hezká podívaná. Už jen to prostředí - ústav pro slabomyslný ženský. Většina z nich nejsou herečky, čili vopravdicky šiálený. Nejvíc teda smekám před Hrzánovou, ta to zahrála naprosto famózně, na český poměry Světový výkon. Aňa už takle za mlada ukázala, že jednou bude herecká ikona. Co bych vypíchnul, tak i úchylnou muziku Soukupa, která naprosto přesně dotváří celkovou depresivní atmosféru. Podobných filmů není moc, vybavím si snad jen Přelet nad Kukaččím hnízdem. Ale když už se nějakej vyloupne, stojí za to. Tenhle film už nechce nějaký ten rok vidět, páč je to vážně hóóódně velká depka, což je ale přesně účel. O to víc mrazí v zádech, když od začátku víš, že je to podle praudy. Takže bych to viděl na krásný 3 * ale s tím, že už si horkotěžko najdu náladu vyrazit si do tohodle šílenýho ústavu ještě jednou. ()

JADIM

Temné roky, temné ročné obdobie, stará odľahlá socialistická budova pre mentálne choré deti, neľudské metódy súdružiek a skoro stále je tam tma! 2 roky po revolúcii bol poskytnutý dôkaz, že Česko-Slovenská kinematografia sa nemusí obmedzovať iba na komédie a konverzačné drámy, ako to bolo za komunistov, kedy na premietaní psychologického Spalovača mŕtvol zasahovali zbojníci. 10/10 ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...podle mě jeden z nejlepších porevolučních filmů. Je to studie bezradné beznaděje...Když člověka zaženou do kouta, když vyčerpá všechny možnosti úniku, když už neví kudy kam, je donucen kousnout... PS: Je paradoxní u Renče, stejně tak třeba i u Honzy Svěráka, že se oběma doposud nepodařilo překonat jejich debutní filmy...Laťky byly posazeny opravdu velmi vysoko. Podaří se jim to ještě někdy ? ()

Lenarek

Dlouho jsem tenhle film odkládala, až přišla doba, kdy jsem cítila, že je ten správný čas. Je o silném poutu přátelství, o tom, jak i v léčebně dokážou lidé cítit a hlavně o tom, že fyzickým násilím lidem moc nepomůžou. Musím podotknout, že herecké výkony jsou opravdu skvělé, hlavně Eva Holubová, která se tam naprosto hodila. Hudba od Ondřeje Soukupa byla více jak depresivní. Konec mě dostal. A také titulek "Natočeno podle skutečné události"... ()

klúčik

Silný príbeh, silný film. K tomuto filmu som sa dostal neskôr, už som videl iné Renčové filmy. Musím priznať, že tento je výborný. Má napätie a švich. Výborné výkony : Hrzánová, Valentová, Geislerová. 80%. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů