Mosul

Irácká jednotka odpadlíků zachrání život mladému policistovi, který se pak přidá k jejich boji proti Islámskému státu tam, kde kdysi bývaly ulice Mosulu. (Netflix)

JohnSmith

Klobouk dolů, Netflix natočil válečný film komplet v arabštině. Pecka. Je to zajímavé, přináší to divákovi pohled na realitu Iráku a k tomu je to výborně natočené. ()

Sayge

Upřímně jsem docela zklamán i přesto, že jsem od Mosulu ani moc nečekal. Akce se vyhýbali jak čert kříže a nežli válku, připomínala spíše zápas z CSka s polovičním počtem hráčů. Chybělo tomu napětí, brutalita, pořádný zvuk střelby a výbuchů, chaos, zajímavé postavy a epičnost. Co tomu zůstalo ptáte se? Vlastně ani nevím, stísněný prostor postranních uliček města dodával pěknou vizuální atmosféru a velmi se mi zalíbilo, že někoho napadlo přihodit tam i menší, nechtěnou střelbu do vlastních řad, což se často nevídá kupodivu. Postavy vzhledem k tomu, že byly absolutně nezajímavé, mohly v klidu umírat jak se jim zachce, aniž by mi to rvalo srdce a skvělé je, že přesně to se taky dělo. Skupinka SWAT řídla jeden po druhém už od začátku, což alespoň udržovalo film v běhu a když už nepotěšil, tak aspoň uběhl rychle. ()

Maynard.

Momentálně prožívám lehký irácký období a odbodí boje proti islámskýmu státu :o). Né, že bych teda zrovna s Okamurou bránil hranice před nátlakem uprchlíků :o), ale spíš sem viděl za poslední tejden 3 filmy s podobným jarabáckým tématem. Tenhle na mě neudělal tak velký dojem jako Základna. Tady je to takový celý slabší. Scény jsou sice uvěřitelný, ale není to uplně vončo . Nějak mi taky hrdinové nepřirostli k srdci. Každopádně respekt před tamní SWAT, kteří těm zlejm celkem obstojně zabíjeli kamarády. ()

sedm.1

Na Mosulu lze určitě ocenit jeho působivé technické zpracování, tedy syrovou vizuální podobu a atmosféru, a pak také prostředí Mosulských ruin, které budily skutečné pocity hrůzy a destrukčních následků války. V tomto ohledu se jedná tedy o vážně výraznou podívanou, ovšem to je bohužel tak asi vše, proč dát Mosulu vůbec šanci. Já osobně jsem tedy čekal především rozhodně víc od akční podoby filmu, a to ve všech směrech, tedy intenzivnější, efektnější, jistě i syrovější a nekompromisnější, zároveň i přehlednější a nápaditější, z čehož vyplývá, že jelikož nic z tohoto ona akce nenabízí, tak jde jen o sled nezajímavých monotónních přestřelek, které ničím nevybočují z nespočtu dalších průměrných produkcí podobného ražení. Zápletka pak disponuje sice svižnějším tempem, nicméně na mě zapůsobila dost chladným, emočně nefunkčním dojmem, její vývoj nenabízí žádné výrazné prvky, v závěru mi chyběla gradace a pointa mě tedy rozhodně neuspokojila, spíš naopak. Veškeré postavy jinak též nelze považovat za nikterak výjimečně povedené, takové rutinní, jednorozměrné figurky bez šance získat si divácké sympatie. A co se obsazení týče, tam lze asi těžko něco vytýkat, kluci se snaží, své si odehráli, ale na nějakou výraznou kariéru to u nikoho asi nevypadá. Celkově lze Mosul tudíž doporučit asi především jen vážně skalním příznivcům akčních podívaných, i když to ale nejspíš na zadek neposadí ani je. Za mě to zkrátka chtělo větší tvůrčí koule, nebát se přitvrdit, sehnat lepšího choreografa akčních scén, zápletku oživit něčím překvapivým a výraznějším, a pak by to jistě byl zatraceně zábavnější kousek. ()

DavidS.

Autenticita prostředí, neokoukané tváře, slušné akční řemeslo a další důkaz zrůdnosti islámského náboženského fanatismu a jeho hrozby... ()

borec999

Bratia Anthony a Joe Russo sa presunuli od réžie komisoviek k produkcii a po 21 Bridges si u mňa pripisujú ďalšiu pochvalu. Pod záštitou Netflixu sfilmovali skutočný príbeh o vojne v Iraku spojenej s Islamským štátom. Režisér Matthew Carnahan vo svojom debute vytvoril solídny vojnový film s výborne natočenými prestrelkami a akčnými scénami, za ktoré by sa nehanbili ani skúsenejší režiséri. Samotná akcia je určite najväčším kladom celého filmu. Je prehľadne natočená, správne krvavá a navyše som bol pri jej sledovaní ochotný veriť, že takto nejako to pri bojoch v Iraku skutočne môže vyzerať. Je rozložená po ploche celého filmu, takže som mal pocit, že sa neustále niečo deje. Herci všetci pomerne neznámi, ale film nepokazili a ustáli to. Škoda len, že Mosul nepracuje viac so samotnými postavami- skoro k žiadnej z nich som si počas pozerania nevybudoval žiaden vzťah a na film som nazeral skôr ako na udalosť, než na príbeh konkrétnych postáv vo filme. Vylepšiť tento aspekt a bol by to vojnový film, na ktorý by sa možno spomínalo aj o pár rokov. Takto si budem Mosul pamätať len ako kvalitný a autentický vojnový akčňák. 75% ()

klukluka

S tím, jak se v Česku rozevřely nůžky mezi bohatými a chudými, se většině lidí žije čím dál hůř. Aby to tak nebolelo, slyšíme věčně někoho mudrovat o tom, jaký jsme měli štěstí, že jsme se narodili, nebo že žijeme právě tady, protože jsou na světě místa, kde naše problémy nejsou údajně vůbec žádné problémy. Toho, kdo ty problémy má, to neuchlácholí, ty jeho problémy kvůli tomu najednou nezmizí, ale vidět totálně rozbombardovanej Mosul, sledovat, že v těch ruinách je skutečně někdo nucen dál žít, i s tím rizikem, že příští výbuch nezničí jen další část domu, ale připraví o život nebo část těla někoho z vašich nejbližších, to je pro Středoevropana momentálně naštěstí fakt dystopická sci-fi. Jenomže tam se to donedávna opravdu dělo a v menší míře se to tam pořád děje. Z dokumentárního hlediska má ten film velkej význam a dopad, a za to ode mě dostal jednu generálskou hvězdu navíc. ()

Hanys_

Podobně jako Vyproštění je i Mosul hodně travitelný hlavně v té akční poloze. S tím rozdílem, že tady ta akce už působí dost realisticky. Postavy mě ale moc nezajímaly, vlastně se mi některé dost pletly (sorry, tak to je) a celkově se ta cesta odnikud nikam docela táhla. 4/10 ()

SpaceOdyseus

Uff, lepsi akcni becko jsem letos nevidel. Je to spinavy, primocary, nervy drasajici a autenticky neprijemny. Russoove ma bavi cim dal vic. ()

Disease

Děj vcelku jednoduchý, až jsem se místy nudil. Působilo to dost autenticky, ale emocionálně mě to absolutně minulo. ()

mira007

Irácká speciální jednotka složená z místních policistů v boji v první linii v závěrečných bojích o Mosul. Netflix film inspirovaný skutečností z dob nadvlády Islámského státu, mohl bych tomu vyčítat, že akce mohla být působivější, že to nemá pevnou dějovou linku, že vyprávění je v konstantní rychlosti, ale tenhle film ocením pěti hvězdičkami ikdyž všechno je jen skrz atmosféru a poutavý vizuál. Prostě mám rád filmy o speciálních jednotách v realistickém filmovém balení, mám slabost pro blízkovýchodní konflikty ( ve filmu ) a musím dát body za čistě irácký ( arabský ) příběh v původním jazyce bez přítomnosti amerických superhrdinů. ()

petikacka

Nebylo to úplně špatné, ale takové nijaké...Ploché postavy, vlastně žádný příběh akorát kamera a kulisy ušly...Škoda, dobrých válečných filmů je jako šafránu...Za mě 65% ()

JM87

Hodně syrový, realistický, smutný, tvrdý a bez příkraz. Všichni ti chlapi, co tam bojovali proti IS mají moji obrovskou úctu a tihle herci je myslím zpracovali velice dobře. ()

Wargoo

V poslednom čase sa na Netflixe s bombovymi mohamedánmi roztrhlo vrece. Khalifat, Mosul, Fauda... nieje to však na škodu. Ja túto tému, ak je kvalitne podaná, môžem. No a tu je kameň úrazu Mosulu. Banda chlapíkov ktorí mi boli ukradnutí, v nezavídeniahodnom prostredí, v ktorom by sa istotne nechcel ocitnúť nikto z nás, ale je atraktívne na filmové (seriálové) spracovanie, sympatická kamera, pointa celého filmu je "nejaká" misia, a oni to cele domrvia (mysliac dojebú) divným záverom, o ktorom neviem čo presne si mám myslieť. Čakal som teda lepšie finále, ale TO čo sa udialo na konci som nečakal. Ak to mám ďalej rozvíjať, bude to spoiler!!! (tak prestaňte čítať v tomto bode) ale ak by to skončilo riadnym masakrom nejakého bunkru odkiaľ mali ISIS riadiť svoje útoky a rozniesť tam na kopytách desiatky "bojovníkov" islamského štátu, dal by som minimálne 4* Ale čo sa dialo potom, ako sa stretli so svojimi ženami a deťmi ?! Ušli ? Žili, šťastne až dokým ich na druhý deň nezabili IS ? Beriem to teda z pohľadu, že oni nevedeli, že sa vláda ISIS v tomto meste chýli ku koncu. 3*** za neokukané ulice Mosulu, reálne spracovaný a relatívne zaujímavý boj proti veterným mlynom... 62,091% ()