poster

Člověk bestie

 • Francie

  La Bête humaine

 • anglický

  The Human Beast

 • anglický

  La Bete humaine

Drama

Francie, 1938, 100 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • anais
  ***

  Příběh člověka (hraje ho Gabin), který trpí duševní poruchou - někdy ho přepadají návaly úzkosti, a v takové chvíli dokáže i vraždit. V kontrastu s tím je jeho civilní stránka, která zabít nedokáže (viz. scéna, kdy chce zabít z lásky). O to silnější a nečekanější jsou pak jeho výbuchy násilí. Renoirovi se povedlo věrohodně přenést na plátno pocity člověka zmítaného někde mezi láskou a nenávistí... Zklamalo mě nasnímání jednotlivých sekvencí v kombinaci s dialogy (patetické,naivní...) , které jako by evokovaly divadelní představení, nebo, ještě lépe, románovou předlohu. Nemohl jsem se zbavit dojmu, že to všechno je jenom jako, že herci hrají v kulisách, že je vše vytvořeno uměle... a to by se mělo jednat o realismus, ba naturalismus... I přes to je intensita některých scén vskutku mocná, takže si Člověka bestii (český název filmu) nenechte ujít.(12.12.2004)

 • gabin(a)
  ****

  Zolův román jsem četla a připadal mi strašně temný, všechno jaksi špinavé jako nádražní čmoud a špína, co je Zola tak sugestivně popisuje. Gabina jsem si jako Lantiera vůbec nedovedla představit, přestože je pro mě pánbu. A zase mě dostal. Tím, že nevypadá jako šílenec, byla jeho hodnověrnost daleko větší, i když se samozřejmě nevyhnul dobovému poulení očí a zatínání pěstí. Celkové zjednodušení a jakési zesvětlení příběhu bylo asi ku prospěchu, i když vysvětlení, co byl ten zabitý boháč za darebáka tam teda nějak zůstat mohlo. Líbila se mi aktualizace do tehdejší současnosti. Záběry z počátku filmu zůstaly pěknou podívanou dodnes, co to teprve muselo být pro tehdejší diváky! Ačkoliv film bych v Gabinově celkově skvělé filmografii zařadila k těm horším, pořád se jedná o nadprůměrný film, zvlášť, když uvážíte dobu vzniku, a to jak z technického, tak ze společenského hlediska. Jestli si někdo troufne to natočit znovu, určitě tam bude hodně akce, krve a z prasáctví starého Grandmorina se stane hlavní motiv.(26.8.2010)

 • gudaulin
  **

  Jeden z těch filmů pro pamětníky, u kterých člověk cítí přímo povinnost dát větší počet hvězdiček, než by odpovídalo jeho subjektivnímu pocitu z filmu. Je to zkrátka samá klasika. Slavná literární předloha od Zoly, slavný režisér Renoir a legendární Jean Gabin v hlavní roli. Nebudu ale zastírat, že jsem se při sledování nudil a několikrát zadřímal. Takže ano, film má určitě hodně co říct ctitelům filmové klasiky, těm, co v potu tváře navštěvují filmové kluby, aby si doplnili bílá místa ve své snaze zmapovat světovou kinematografii. Určitě potěší ty, co se filmem zabývají profesionálně, stejně jako filmovou kritiku, která může dlouze vychvalovat práci kamery a další filmové profese, ale mě jako diváka ten snímek zkrátka nepohltil. Dnes už máme jiné filmové tempo, filmy jsou civilnější bez patosu a divadelních póz v projevu herců, na vině bude v tomhle případě z mého pohledu možná i samotná předloha a žánr. Celkový dojem: 45 %.(11.6.2011)

 • CheGuevara
  **

  Člověk bestie připomíná parní lokomotivu s vyhaslým kotlem, co už dávno ztratila svůj cíl. Jean Renoir vypráví o životních útrapách titulních hrdinů se stejnou lehkostí a nonšalancí, jakou mají těžkotonážní vlaky na kolejích, to jest nulovou. Díky Bože za ty dary v podobě Jeana Gabina, ten totiž ani v takovém filmu neztrácí nic na svém charismatu.(29.9.2009)

 • MartinNDL
  ****

  "Zítřek bude jako včerejšek." Nádraží Saint-Lazare sloužilo jako předloha již Claudu Monetovi, příteli Augusta Renoira, otce Jeana Renoira, stejně jako přítele Emila Zoly, obdivovatele obou malířů. A film Jeana Renoira je právě slavným obrazům blízko. Vlaky, koleje, cigaretový dým, pot, vztek, láska, nenávist - vše je vyjadřováno s lehkostí tahů štětcem. Zdánlivě matně, chladně - přesto jistě závažně a plný emocí.(12.12.2011)

 • - Gabina za ztvárnění hlavní role ocenil tajemník svazu francouzských železničářů předáním čestného diplomu strojvůdce a tradiční mazničky. [Zdroj: André Brunelin - Gabin] (Martensson35)

 • - Lokomotiva „Lison“ se v reálu jmenuje celým označením „Pacific 231.592 D-D“. Gabin si celé číslo pamatoval až do vysokého věku, což svědčí o dojmu, jaký v něm role strojvůdce zanechala. [Zdroj: André Brunelin - Gabin] (Martensson35)

 • - Roli pobudy Cabuche, nařčeného z Grandmorinovy vraždy, měl původně hrát Michel Simon. Nakonec ji ale hrál Jean Renoir. (vesper001)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace