Člověk bestie

La Bête humaine

The Human Beast

La Bete humaine

Francie, 1938, 100 min

Zolův román jsem četla a připadal mi strašně temný, všechno jaksi špinavé jako nádražní čmoud a špína, co je Zola tak sugestivně popisuje. Gabina jsem si jako Lantiera vůbec nedovedla představit, přestože je pro mě pánbu. A zase mě dostal. Tím, že nevypadá jako šílenec, byla jeho hodnověrnost daleko větší, i když se samozřejmě nevyhnul dobovému poulení očí a zatínání pěstí. Celkové zjednodušení a jakési zesvětlení příběhu bylo asi ku prospěchu, i když vysvětlení, co byl ten zabitý boháč za darebáka tam teda nějak zůstat mohlo. Líbila se mi aktualizace do tehdejší současnosti. Záběry z počátku filmu zůstaly pěknou podívanou dodnes, co to teprve muselo být pro tehdejší diváky! Ačkoliv film bych v Gabinově celkově skvělé filmografii zařadila k těm horším, pořád se jedná o nadprůměrný film, zvlášť, když uvážíte dobu vzniku, a to jak z technického, tak ze společenského hlediska. Jestli si někdo troufne to natočit znovu, určitě tam bude hodně akce, krve a z prasáctví starého Grandmorina se stane hlavní motiv.(26.8.2010)

Francúzsku literatúru 19. storočia mám rád, i keď Zolu z nej najmenej. Renoir bol slávny režisér a Gabin ostáva pojmom. Otázkou teda je, prečo to nefunguje. A ono to nefunguje napriek tomu, že keď som film videl pred polstoročím vo filmovom klube, zanechal vo mne dobré spomienky. Asi to bolo preto, že som ešte nemal ani dvadsať rokov a prakticky všetko, čo som v klube videl mi pripadalo úžasné a dokonalé. Dnes tomu bolo inak. Film je pomalý až nudný, napätie nevyplýva z predošlého deja a negraduje, iba sa naraz prejaví. Vnímam to ako železničiarsky film, ktorému toho chýba dosť, aby bol drámou, na ktorú sa nezabúda.(20.2.2018)

"Zítřek bude jako včerejšek." Nádraží Saint-Lazare sloužilo jako předloha již Claudu Monetovi, příteli Augusta Renoira, otce Jeana Renoira, stejně jako přítele Emila Zoly, obdivovatele obou malířů. A film Jeana Renoira je právě slavným obrazům blízko. Vlaky, koleje, cigaretový dým, pot, vztek, láska, nenávist - vše je vyjadřováno s lehkostí tahů štětcem. Zdánlivě matně, chladně - přesto jistě závažně a plný emocí.(12.12.2011)

• Lindiště

Tohle nemá se Zolou nic společného. Jeho romány jsem četla, i když musím uznat, že tento zrovna ne. Přesto zde nenacházím to, co je pro tohoto autora typické, čili naturalistická popisnost, která má za následek to, že z těchto děl je přímo cítit hnus, zkaženost a úpadek společnosti a lidské osobnosti. Možná že tento román je v tomto ohledu výjimka, ale myslím, že takováto uhlazená forma ještě k tomu s tou hudbou v pozadí jeho dílu nesvědčí. Co do zpracování se podle mě daleko více povedl Germinal(10.5.2010)

Viděl jsem suchý a drsný film o lásce, který by rozhodně snesl -noir příponu. Navíc v prostředí démonických parních strojů, které nezastavují, ale pouze drtí co jim stojí v cestě, stejně jako Gabin v roli Lantiera. Tato postava s nenuceně avšak uceleně prokresleným charakterem (rukou mistra), působí trochu jako ošklivě zadřená tříska (nebo Tříska na promínání Trierova Antikrista) a udává tón celému filmu. Celkem vzato, nadčasový film, kterému není mnoho co vyčítat. PS: Zajímalo by mě, jestli Renoair (případně Zola) opravdu chtěl sdělit, že Lantier je ona "bestie" z titulku.(8.4.2011)

• - Lokomotiva „Lison“ se v reálu jmenuje celým označením „Pacific 231.592 D-D“. Gabin si celé číslo pamatoval až do vysokého věku, což svědčí o dojmu, jaký v něm role strojvůdce zanechala. [Zdroj: André Brunelin - Gabin] (Martensson35)

• - Jean Gabin si tímto filmem splnil jeden ze svých dětských snů, kdy v mládí toužil být strojvůdcem. [Zdroj: André Brunelin - Gabin] (Martensson35)

• - Gabina za ztvárnění hlavní role ocenil tajemník svazu francouzských železničářů předáním čestného diplomu strojvůdce a tradiční mazničky. [Zdroj: André Brunelin - Gabin] (Martensson35)