Díra

• Španělsko El hoyo (více)

Pete

Výborný nápad na výživnou společenskou metaforu, ovšem režijní provedení mohlo být mnohem šťavnaťejší, a ke konci děj vůbec negradoval, spíš naopak. Dobrá, je to jen pekelná alegorie, ale na jednu stranu jsou tu scény až naturalistické, a na druhou nesmyslně nereálné detaily (plošina na antigtavitační pohon atd.). Škoda, chtělo to si s Dírou ještě víc vyhrát (:-)), tady bylo zaděláno na kult, milý šnečku. ()

Kimkong

Velký podfuk pro všechny. Všichni se mohou najíst když budou střídmí? Žádné děti? Pater není tolik? Postupné zjišťování a ničení zábran a přesvědčení lidí je zajímavé. Sere mě však absence nějakého smysluplného konce. ()

Prubner

Je to především alegorie na lidskou společnost, alegorie tak polopatická, že víc už být nemůže. Navíc je ten film docela nuda. Kostka, kterou se tvůrci Díry zjevně inspirovali, je o mnoho lepší. ()

migele

Konec jsem čekal více WoW.. nevim proč.. resp. možná proto, že po celou delku filmu to bylo WoW, takže jsem byl napapanej. Španělé jsou mistři. ()

PlysovyMacko

Bol to socialny experiment? Alebo metafora nasej spolocnosti? Ci kruta forma vazenia? Postavit viac ako tristo podlazny (predpokladam) podzemny komplex mi pripada zlozite. Kto rozhoduje na akom podlazi sa kto ocitne, na zaklade coho?  Koniec som nepochopila. Ake posolstvo ziskaju? A co to zmeni? Atmosfera neprijemna, kopec nasilia, dufam ze na to co najskor zabudnem. ()

Midar

Čekal jsem pořádnou kritiku společnosti a člověka jako takového, ve které budu muset odvracet zrak, mít vedle sebe připravený kyblík a která mě nakonec totálně odrovná úderným koncem. Co jsem však místo toho dostal? Rádoby promyšlený prd, ve kterém nefunguje zhola nic. Příběh ničím nedokáže překvapit či šokovat, nikam negraduje a nijak nekončí. Všechny ty rádoby šokující věci jsou přitom buďto naprosto nezajímavé nebo prostě jen nechtěně hloupé. Srovnávat Díru se skvělou Kostkou mi tak přijde úplně mimo mísu. Tam kde Kostka gradovala a nenechávala diváka ani na chvíli vydechnout, tam Díra nudí a opakuje už stokrát vyřčené. Pokud tak hledáte nějakou opravdu brutálně natočenou kritiku společnosti a nás samých, sáhnul bych raději na něco jako je Funny Games USA. Právě tam je totiž i bez všech těch prvoplánových nechutností a brutalit, krásně ukázána zkaženost člověka jako takového a vlastně i celého současného světa. Více zde. ()

liquuid

Hvezda za napad a hvezda za dedka. Zbytek stal za houby. Upadlo to do velkeho stereotypu i presto, ze zacalo tect vice krve. Ikdyz jsem tak nejako pochopil, co se tim autor snazil rici, tak presto mi zustal konec nepochopeny a celkove to negradovalo tak, jak bych si predstavoval. Je zajimave, ze ma pozornost zustala udrzena. Opravdovy smysl tu ma prvnich 20-25 minut. Ukonceno podobne, jako Wakefield. Overall 31% a to jeste toto hodnocena davam s kyselym ksychtem. ()

Arigato

„If everyone ate only what they needed, food would reach the lowest level.“ Vskutku zajímavý sociálně gastronomický počin sledující prostomyslného altruistu, jenž zpočátku princip celého vertikálního pekla odmítá, zavřeného k pragmatickému staříkovi, který je v této věci již o něco zběhlejší. Nicméně hlad je nemilosrdný a skutečně dokáže v lidech vzbudit jejich nejšílenější já. Náš hlavní hrdina se tedy životu v Díře, vedený těmi nejzákladnějšími lidskými pudy, přizpůsobuje velmi rychle. Film má neotřelou myšlenku, atmosféra nepolevuje a je jen trochu škoda abstraktně dotaženého závěru. Spontánní solidarita obalená ve sračkách. ()

katuuuska

Skvělý nápad i zpracování. Tenhle typ filmů miluju a těšila jsem se na konec, který teda nestál za nic. Škoda, bohužel to celkově kazí hodnocení jinak nadprůměrného filmu. ()

marek29

Zajímavý psycho thriller (z hororu moc nemá podle mě, ale já mám možná taky posunutý metry) na téma ti nad námi a ti pod námi. Vše se točí okolo jídla a života a smrti. Přesah je tu jako prase ale vysoko to hodnotit nemohu. Je to spíš zajímavé než dobré. Ten koncept, ta spravedlnost, paralela se životem - to je to, co si z toho beru. Krásný 3. ()

Dejvecd

Ďalší z filmov, čo sa snaží tváriť neskutočne múdro (s ohromným posolstvom), ale vo svojej podstate to zas tak inteligentný film nie je a to posolstvo tiež nie je bohvieaké. Ono by to možno bol aj stráviteľný film, keby sa tak strašne nasilu nesnaží "poučovať" diváka, kedy v jednom kuse vám musí do tváre hovoriť: "áno je som ten geniálny počin, ktorý potrebuje každý vidieť. Ja som ten geniálny počin, ktorý vám otvorí oči!" Ale to je len môj osobný pocit, ktorý nemá až tak veľkú váhu. // Ďalšia doslovná napodobenina docela kvalitnej Kocky, ktorá však zlyháva či už v hereckých výkonoch, zaujímavých postavách, zaujímavej myšlienke a dobrom konci. Tempo nie je zrovna svižné, takže začať sa nudiť je pomerne jednoduchá vec + nejaký ten psychologický "rozbor" človeka, ktorý je zahnaný až na pokraj ľudskosti pôsobil trošku hlúpo a laicky. // Zároveň však film vyzerá (audiovizuálne) dosť dobre a fanúšikovia gore vecí si tu prídu na svoje. 4/10 ()

hrumsrt

Působivá podívaná, kterou bych si zase nepřál objevit někdy v pozdějších hodinách, jelikož bych spánek musel odložit, než to dojedu.. Že ve Španělsku občas dokáží překvapit, a to na poli všelijakých žánrů, tak tohle je přesně ten případ. Fantastický námět, kde vězení má nějakou hierarchickou strukturu s přídělem jídla, což ve velmi vyhrocené podobě může vypadat jako model společnosti obecně.. Těm nahoře se servíruje pětihvězdičková hostina a těm dole defakto zbývají jen odpadky.. A jak se v žebříčku (ehm ve vězení) šplhá nahoru? Náhodou... Tohle není herecký koncert, nebo příběh, jaký může překvapit, ale tvůrci se soustředí spíše na vztahy, kdežto mě by zajímalo něco jiného.. Chtěl bych vidět, jak to vypadá úplně nahoře a slintat si.. Stejně tak nasát tu depresi, těch dole.. Velký potenciál, kde bych potřeboval trošku odvahy, která by v závěru znamenala něco zapamatovatelného. Ale jo, pocta kultovkám jako je Kostka nebo SAW.. Netflix občas věděl, co dělá! 65% ()

nula87

Originální, se skvělou atmosférou, a byť na velmi malém prostoru, napínavé a zajímavé téměř v každé minutě. Trochu moc otevřený konec, který si každý může vyložit jinak.... 80% ()

jayman

Sú filmy, ktoré uchvacujú všetkým iným, než odkazom - a je to v poriadku. The Platform nie je tento typ filmu. Pri konštatnom sledovaní rovnakej minimalistickej scény a hŕstke hercov divákovi začína byť jasné, že tento film nám chce niečo povedať. Hovorí to veľmi presvedčivo a pochopiteľne, azda až príliš. A keď po dvoch tretinách stopáže dokončí svoj triviálny deskriptívny monológ, zasekne sa - a zároveň sa začne hrozne ponáhľať. Keď naskočia záverečné titulky, divákovi dojde, že žiadny odkaz nedostane - a uvedomí si, že sú filmy ktoré okrem nápadu neponúkajú už nič ďalšie. A to v poriadku nie je. ()

Marcas

Výborné zpracování lidské surovosti, nenažranosti, sobeckosti, prostě lidskosti obecně. Španělé zabodovali. Tenhle film mi zůstane v paměti ještě dlouho. Jedinou výtku, jako více uživatelů, mám ke konci, který nám neodpoví na žádnou otázku. Jinak ale paráda a pro mě jeden z nejlepších filmů uplynulého roku. ()

Han_Quintet

Hlavní myšlenku, kterou si ze snímku odnáším je ta, že za utrpení těch nejslabší může bezohlednost každého, kdo je nad ním. Platforma by se dala přirovnat k sociálnímu uspořádání společnosti(ve značně zjednodušeném symbolickém pojetí). Kde ti na špičce pyramidy z vysoka serou na lůzu pod sebou a jakmile se někdo ze dna odrazí na povrch přejímá vzorce chování, respektive nepřejímá, chová se celou dobu stejně jak ten na špici bez ohledu na to na jaké pozici je. Což je taky přímým důkazem toho, že společnost roste zespoda(nikoliv z vrchu) a jestli se má něco změnit je to právě tam v základu společnosti. Velmi nápadité pojetí kritiky společnosti a elit, které je tak lehce zpracované, že to musí vidět i ten největší plebejec na ČSFD. Rozhodně nemusíte z hlavní myšlenkou souhlasit. Platforma je totiž neměnné společenské uspořádání a tak to má být a bude, protože lepší člověk nikdy nebude. ()