Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Indiánský policista John Russell cestuje dostavníkem a při tom narazí na nečekané problémy. Kvůli svému původu se stává terčem posměchu a pohrdání ostatních cestujících. Jenže nikdo z nich zatím netuší, jaký obrat jejich cesta vezme. Brzy dojde k přepadení dostavníku bandity. A jediný, kdo si s nimi může poradit, je právě John… Hombre, vlastním jménem John Russell, je muž, kterého jako chlapce unesli Apači. Přestože se ho později ujal pan Russell, který ho vzal do svého domu a vychoval, mladík později opět utekl k Indiánům. Právě když čeká na stádo divokých koní, přijde k němu Billy Lee, kterého posílá Mendez. Chce s Johnem o čemsi mluvit. Když se John dostaví, dozví se, že jeho práce s koňmi už není třeba, protože dostavníky mezitím nahradily vlaky. Mendez mu ale zároveň oznamuje, že jeho adoptivní otec zemřel a odkázal mu malý penzion. Ten by měl Hombre nyní převzít… Když John dojede na místo, zjistí, že penzion vede žena jménem Jessie Brownová. Žije tu i Mendez a také Billy Lee se svou nespokojenou mladou ženou, která si manželský život rozhodně představovala jinak. Hombre hodlá dům prodat za stádo koní, Jessie tedy bude bez práce a i ostatní musí odjet. Bohatý doktor Alex Favor, který právě okradl indiány o velkou sumu peněz a chce se co nejrychleji dostat do Mexika, se svou manželkou chctějí najmout dostavník, protože vlak už ujel. S nimi mají jet i Hombre, Leeovi a Jessie, která musí začít nový život někde jinde. Na poslední chvíli se do dostavníku dostane ještě surovec a bandita Grimes – sebere lístek vojákovi, který si ho koupil před ním. Namyšlený Favor s manželkou po cestě pomlouvají indiány, a když se dozvědí, že Hombre žil s Apači, chtějí, aby jel na kozlíku s Mendezem, a nikoli s nimi uvnitř dostavníku. Cestou dojde k přepadení: Grimesovi kumpáni, z nichž jeden je šerif Frank, bývalý milenec Jessie, se chtějí zmocnit Favorových peněz. Jediný, kdo se zmůže na účinnou obranu, je právě Hombre. V přestřelce zabije Franka a druhého lupiče, zatímco Grimes bere Favorovu manželku jako rukojmí a odjíždí. Je jasné, že se vrátí s posilou a bude se opět snažit získat peníze. Ty si mezitím vzal Hombre, který je hodlá vrátit svým přátelům indiánům. Starý doktor Favor se pokusí zmocnit zbraně a vzít si ukradené peníze zpět, Hombre mu to ale překazí. Pak ho zanechá samotného uprostřed pouště… (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (242)

Morholt 

všechny recenze uživatele

Na můj vkus až příliš pomalé a příliš moralizující. Hombreho řeč, která vysvětlovala jeho pohled na indiány a bělochy resp. křesťany by se mohla zařadit do zlatého fondu pro-indiánských kýčů. Na druhou stranu Newmanův hrdina mi svým klidem a nekompromisní přímostí seděl a tak mi ani příliš nevadily povrchně napsané vedlejší postavy. To ale nic nemění na tom, že Hombre rozhodně nepatří k těm nejlepším westernům, které za oceánem vznikly a označení za klasiku si určitě nezaslouží. 55% ()

Boss321 

všechny recenze uživatele

Krásný western co se týče pojetí, ovšem ostrý svým vyzněním. Akčních scén není mnoho, ale dialogy a pomalu plynoucí příběh vše vynahrazují. Zvláštní je, že na celém filmu se mi nejvíce líbila ona cesta s kočárem, které snímku udala ten správný směr. Hrdinové zde nejsou zcela jednoznační, jak jsme zvyklí. Nikdo není vyložený "klaďas", ale každý se rve za sebe. Paul Newman, spíše samotář, který bojoval proto, že šlo především jemu o kejhák a na ostatních mu téměř nezáleželo, se své role ujal výtečně, ostatně tak jak jsme u něj zvyklí. Společně s Hudem nejlepší snímek Martina Ritta. Lepší čtyři hvězdičky...... ()

Reklama

Cimr 

všechny recenze uživatele

,,Hej, Hombre!" Když se objevila hned v prvním záběru špinavá vlasatá hlava Paula Newmana, spíš komická než cokoli jiného, tušil jsem, že se mi tenhle western úplně zamlouvat nebude. A taky že ne. Příběh se klopotně kodrcá (většina filmu je jakási plytká road-movie) k závěru, který je sice výborný, ale nedokáže změnit můj názor na tu hodinu a půl nudy, co mu předcházela. ()

CheGuevara 

všechny recenze uživatele

Netypický psychologicko-realistický western, který je v podstatě kritikou falešné morálky a zejména stavu (a to i dnešní) xenofobní společnosti. Jeho morální apel a působivost je stejně sugestivní jako pod kůži se zarývající atmosféra pekelné výhně divokého západu. Onen (a)morální (anti)hrdina je nádhernou ukázkou síly lidského cynismu a nezájmu. Přesto všechno v podání Paula Newmana, si ho nelze nezamilovat. Žádná z postav tam není nějak šablonovitá a účelová. Vše působí přirozeně a konzistentně. Ani by nevadilo, kdyby byl film o několik desítek minut delší. Postava Johna Russela si nezasloužila jenom 111 minut. Každopádně se jedná o jeden nejkvalitnějších amerických westernů. ()

golfista 

všechny recenze uživatele

Paul Newman ve výborné roli polovičního indiána starajícího se pouze o svoje, aby se nakonec stejně svých zásad zřekl a pomohl. Vždycky se mi vybaví scéna z kamenolomu za příšerného vedra. Dodnes to slyším - Hej Ombréé. Přistihl jsem se jak se suchými rty pobízím tu příšernou ženskou, aby popošla alespoň o jeden krok :-) ()

Galerie (77)

Zajímavosti (6)

  • Bezohľadného Cicera Grimesa si zahral výrazný Richard Boone. Keď sa autor predlohy Elmore Leonard dozvedel, že Boone bude obsadený, bol presvedčený o tom, že dostane práve postavu Johna Russella. Tú však stelesnil Paul Newman. (classic)
  • Při uvedení v Československu byla z filmu vystřižena tříminutová scéna z cenzurních důvodů, ta se do filmu vrátila po roce 1989, a protože film nasadila Česká televize s původním dabingem, musel Luděk Munzar postavu Johna Russella (Paul Newman) po 30 letech dodabovat, což nelze přeslechnout. (sator)
  • Natáčení kolidovalo s termínem předávání Cen Akademie. Martin Balsam (představitel Mendeze) byl tehdy zrovna nominován na Oscara pro “nejlepšího herce ve vedlejší roli“ za film Tisíc klaunů (1965), ale neměl povolení natáčení opustit. Potají zmizel, aby se mohl ceremonie zúčastnit. Oscara získal. (džanik)

Reklama

Reklama