Leon

• Francie

Léon

Leon

Drama / Krimi / Thriller

Francie, 1994, 105 min (Director's cut: 133 min)

Fakt husta zalezitost, jasne na 5*, ale presto mi neprisel az zas tak skvelej, aby byl 16. nejlepsi. Hlavni vec, ktera se mi nelibila, je predvidatelnost a pak uz jen drobnosti. Nemyslim tou predvidatelnosti to, ze bych tusil, co se stane v pristi minute, to jen obcas, ale hlavne mi byl zhruba od 1/3 filmu jasnej zaver. Az na tu predvidatelnost je ale film docela promakanej. Hlavne herecky vykony jsou hodne dobry. Narozdil od ostatnich mi neprislo, ze by Natalie hrala nak uzasne, proste jen nadprumerne a ani Jean Reno nepredvadi neco jako nejlepsi vykon svy kariery. Hral o dost vic nez nadprumerne, ale docela casto sem si vsim, ze mel stejnej vyraz. Dokonalej byl ale Gary Oldman, tak super vykon jsem uz dlouho nevidel, navic to skubnuti, kdyz si bral drogy. Na to, ze ma film dve hodiny, utek fakt dost rychle a ja se vubec nenudil, at uz pri akcnich scenach (ktery jsou fakt hodne husty) nebo pri spis komickejch sblizovanich mezi holkou a zabijakem. Tenhle film, kterej bych oznacil jako dojemnej thriller ma chyby, ale presto je jeden z nejlepsich od Bessona.(2.10.2005)

Charismatický ňouma. Bez kořenů a závislý na mléku. Jekyll s kytkou střídá Hydea s brýlemi a potkává další svého druhu. Jaké to asi je, přesvědčit sám sebe, že jsem mrtvý? Naivní cool romance se zakázaně sexy lolitkou, která sbírajíc střípky své duše mimoděk téměř poskládala i jednu další. Téměř. Nepřišel.(5.7.2011)

Vrelo odporúčam najzatrpknutejším, zaklapkovaným ľuďom voči akčnému žánru. Najvyváženejší pomer dráma/akcia so skvelým záverom. Renovi, ako Bessonovmu miláčik ovi sadla rola do bodky a vystrelila ho medzi hereckú elitu, nechápavo však nie medzi oscarovú. Rovnako objav Natalie sa prejavila a je jedna z mála, ktorú ako mladú, prvý veľkoúspech nepohltil a prejavuje sa dodnes. 100%.(8.4.2007)

Výborné kriminální drama. Originální, napínavý, milý a dojemný příběh, dobrá kamera, skvělé herecké výkony Rena, Portmanové (Matylda je opravdu nezapomenutelná) a Oldmana, hezký závěr a dokonce i humor, který bych zde ani nečekal. Nadsázka je velkou předností (díky ní se zde objevuje humor), avšak zároveň také asi i největší slabinou tohoto snímku; přesto mu jeho nedostatky rád promíjím a hodnotím plným počtem (tenhle film si mě prostě získal).(16.2.2009)

Zpočátku jsem měl k Leonovi trochu nedůvěru a nějaké předsudky. Obával jsem se vylíčení vztahu zabiják - malá dívka. Nakonec jsem byl ale velmi mile překvapen, ba dokonce ohromen. Závěr byl vskutku dokonale natočen a uzavření děje mi radost udělalo také. Píseň během závěrečných titulků (Sting - Shape of My Heart) - výborná. Leon je přesně ten případ, kdy se dává nejlepší hodnocení. Chyba: Ve scéně, kdy Leon střílí do ventilátoru, aby mohl zachránit Mathildu, se pozorně dívejte na díry po kulkách, co jsou ve zdi. V jednom záběru jsou totiž jinak rozmístěny než na dalším.(8.8.2010)

• - O viac ako 20 minút dlhšia pôvodná režisérska verzia obsahuje scény, v ktorých je patrný vzrast sexuálneho napätia vo vzťahu medzi Léonom (Jean Reno) a Mathildou (Natalie Portman) i miery jej angažovanosti v brutálnych akciách. Pod nátlakom filmového priemyslu bola táto verzia revidovaná do mainstreamovejšej podoby, s ktorou sa mali možnosť oboznámiť aj diváci v kinách. (marlon)

• - Natalii Portman pro roli Mathildy původně kvůli nízkému věku odmítli, ale vrátila se na zkoušku a předvedla výborný výkon. (don corleone)

• - Během filmování na ulici, kde bylo hodně policejních aut, přiběhl muž, který právě vykradl obchod. Když viděl přítomnost tolika uniforem, sám se dobrovolně odevzdal do rukou komparzu. (don corleone)