• Francie

The Professional

• Austrálie

The Professional

Drama / Krimi / Thriller

Francie, 1994, 105 min (Director's cut: 133 min)

Výborné kriminální drama. Originální, napínavý, milý a dojemný příběh, dobrá kamera, skvělé herecké výkony Rena, Portmanové (Matylda je opravdu nezapomenutelná) a Oldmana, hezký závěr a dokonce i humor, který bych zde ani nečekal. Nadsázka je velkou předností (díky ní se zde objevuje humor), avšak zároveň také asi i největší slabinou tohoto snímku; přesto mu jeho nedostatky rád promíjím a hodnotím plným počtem (tenhle film si mě prostě získal).(16.2.2009)

Jemně vykreslený a přitom báječně zahraný vztah mezi Renem a Portmanovou nemá chybu. Besson ve svém prvním hollywoodském filmu zůstal svůj a Leon si tak zachoval francouzský esprit. Nezapomenutelná je kreace Garyho Oldmana coby psychopatického gaunera a milovníka klasiky. Eric Serra se rovněž překonal a stvořil půvabný soundtrack (v 5.elementu na to zase zapomněl).(13.4.2003)

Fakt husta zalezitost, jasne na 5*, ale presto mi neprisel az zas tak skvelej, aby byl 16. nejlepsi. Hlavni vec, ktera se mi nelibila, je predvidatelnost a pak uz jen drobnosti. Nemyslim tou predvidatelnosti to, ze bych tusil, co se stane v pristi minute, to jen obcas, ale hlavne mi byl zhruba od 1/3 filmu jasnej zaver. Az na tu predvidatelnost je ale film docela promakanej. Hlavne herecky vykony jsou hodne dobry. Narozdil od ostatnich mi neprislo, ze by Natalie hrala nak uzasne, proste jen nadprumerne a ani Jean Reno nepredvadi neco jako nejlepsi vykon svy kariery. Hral o dost vic nez nadprumerne, ale docela casto sem si vsim, ze mel stejnej vyraz. Dokonalej byl ale Gary Oldman, tak super vykon jsem uz dlouho nevidel, navic to skubnuti, kdyz si bral drogy. Na to, ze ma film dve hodiny, utek fakt dost rychle a ja se vubec nenudil, at uz pri akcnich scenach (ktery jsou fakt hodne husty) nebo pri spis komickejch sblizovanich mezi holkou a zabijakem. Tenhle film, kterej bych oznacil jako dojemnej thriller ma chyby, ale presto je jeden z nejlepsich od Bessona.(2.10.2005)

Na Leona si vždy vzpomenu když koukám na film s Jeanem Reno. Dost možná je to největší role, protože právě tady se zamiluje do mladičké Natalii Portman a ta nájemnému vrahovi bez citů dokáže udělat v hlavě pořádný zmatek. Herecky je to zvládnuté na výbornou a určitě už je to i legenda, protože takovýto film se nezapomíná. Nastartoval Portmanové kariéru, byl tak trochu revoluční, už svým příběhem, dokázal že Jean Reno je frajer a hlavně ukázal jaký je Luc Besson umělec natočit něco tak originálního tak citově a zajímavě. Dokázal vlastně takřka nemožné. Každopádně na pět hvězdiček to u mě není. Mám ten film rád, ale plný počet tomu nedám ani na poprvé, a ani na podruhé.(10.9.2008)

...Ó ta malá Portmanová... A tan Gary Oldman... A ten Reno... A ten černočerný humor až mráz přichází po zádech ;-) ... Akční / Krimi / Drama / Thriller... A zapoměli jste na LÁSKU. Čtyři hvězdičky za film - a vlastně bych přidal ještě půl hvězdičky čistě za tu Mathildu. I když Natálie už tenkrát byla HVĚZDA. Takže tedy s odstupem a po rozvaze - za pět...(4.9.2005)

• - Kytka, o kterou se stará Leon (Jean Reno), se jmenuje latinsky aglaonema, čte se "ag - leon - ema". (don corleone)

• - Liv Tyler měla hrát postavu Mathildy (Natalie Portman), ale byla příliš vysoká. (don corleone)

• - Při konkurzu na film si Natalie změnila příjmení Herschlag na dívčí jméno své babičky Portman. Málem odešla z castingu s nepořízenou, ale nakonec rozhodl sám režisér Besson a obsadil ji do hlavní role Mathildy. (Roman.Ticka)