Leon

The Professional

• Nový Zéland

Leon: The Professional

Drama / Krimi / Thriller

Francie, 1994, 110 min (Director's cut: 133 min)

KAŽDÝ BY MĚL MÍT KOŘENY.....Uklízeč Leon i malá Matylda. A určitě taky (výtečnej) ,,hnusák" Gary Oldman. Někdo je zapustí dřív, někdo později a někdo třeba nikdy. A třeba jen proto, že se nejdřív musel naučit střílet puškou, protože jen díky ní měl odstup od klienta. A čím byl větší profík, tím chodil blíž a blíž. Až se naučil zacházet s nožem. LEON, to je přesně ten film, při kterém na začátku otevřu hubu a zavřu ji po skončení titulek. Má vůbec cenu psát o vztahu Leona a Matyldy? A můžou slova popsat vztah Leona a kytky? Kdo neviděl neuvěří .... a my ostatní jsme zase o kus dál.(16.8.2005)

Parádní drama, kterému dominuje velmi citlivé vykreslení vztahu mezi "čističem" Jeanem Renem a jeho nevlastní dcerou debutující Natalii Portman. Luc Besson si i ve svém prvním hollywoodském snímku zachoval svůj styl. Další kdo určitě stojí za zmínku je Gary Oldman, který představuje psychopatického gaunera.....(9.12.2007)

Režie, Herecké výkony a akční scény jsou hustý, tak co jinýho než *****. Nejlepší film Bessona i Rena(1.12.2003)

::::::::::::::::::::::: Krásný film. Z tohodle filmu je mi vždy smutno. Proč musel sakra tak špatně skončit ? Proč ? Výtečně zahraný film ! Za zmíňku stojí hlavně Natalie Portman a Gary Oldman. Když jsem byl ještě dítě, tenhle film mi naháněl husí kůži. Skvěle natočený snímek. Vždycky jsem si představoval, že jsem se vrátil v čase do minulosti a jsem spolu se štábem na place. Po natočení všech scén jsem seděl spolu s Natalii, jenom já a ona, v nějakém bistru, klábosili jsme, popíjeli colu a nahlas se smáli. No jo, dětské sny. Byl to a pořád je film mého, nejen dětského srdce, na který nikdy nezapomenu. Mám tento film moc rád a v mém srdci je pořád. Možná se mi jednou můj dětský sen vyplní a já budu s Natalii sedět v bistru, ale na tom přeci nesejde.Tento film mi něco dal, něco cenného, krásného........ ::::::::::::::::::::::::(19.11.2007)

rozpočet : ? tržby americke : $19,501,238(26.1.2007)

• - V prvej verzii scenára mal hlavný hrdina meno Leone Montana, čím sa mal zvýrazniť jeho taliansky pôvod. Napokon sa to však do finálneho textu nedostalo. (pivo)

• - Stansfield (Gary Oldman) řekne, že přijde přesně v poledne. V domě Leona (Jean Reno) pak vidíme na hodinách čas 11:58. Následující scéna, než se Stansfield objeví, trvá přesně dvě minuty reálného času. (don corleone)

• - Spoiler: Kvůli vysokým nákladům vznikala většina záběrů v Evropě. Z New Yorku si zahrálo jen několik exteriérů a chodba před Leonovými (Jean Reno) dveřmi. Pro dokonalou iluzi nechal dokonce Besson přivézt z Ameriky na dvě tuny rekvizit včetně telefonů, zásuvek nebo televizorů. Když tedy Mathilda (Natalie Portman) v New Yorku žadoní, ať ji Leon pustí do bytu, ten reaguje za týmiž dveřmi, ale o půl roku později a v Paříži. (Divočák)