• Francie

• Austrálie

The Professional

The Professional

Drama / Krimi / Thriller

Francie, 1994, 105 min (Director's cut: 133 min)

• flanker.27

Nevím, jak je to možné, ale někdy vidím z nějakého filmu minutu a už vím, že mě nasere. Takový film pak většinou nejsem schopen nikdy vidět najednou celý. Léon je pro mě, podobně jako Tarantinovy exkrementy, jedním z nich. Jsem člověk, který nikdy nedokáže převzít zorný úhel filmu, který se tak moc odlišuje od reality, od mého pohledu na svět, od základních pravidel mého uvažování. Abych vás dlouho nenapínal, odnesl jsem si z toho poznatek, že jde o pedofilní zvrácený hnus a takovým věcem naděluji odpady.(4.5.2012)

V čem tkví tajemství "Leonova" úspěchu napříč širokým diváckým spektrem? :-) Dáte dohromady dvě postavy, které vybavíte na první pohled jasně zřetelnými, kladnými charakterovými vlastnostmi. Diametrální odlišnost těchto postav je nezbytná = Tou první je nevinná, bezmocná dívenka s právě prožitým traumatem vepsaným ve tváři; Tím druhým je tvrdý muž s okoralým srdcem a výbavou nájemného zabijáka v osobním kufříku. Ta první se postará o emoce a "lámání ledů", ten druhý o napětí a náboj filmu (jež obstará jeho divácky atraktivní profese, která také otupí hrany případně přílišné sladkobolnosti příběhu). Do opozice k nim se postaví elegán v bílém obleku, milovník klasické hudby, sadista a pošahaný narkoman v jedné osobě, jenž si k smrti rád zpříjemňuje nudné parné odpoledne vražděním kohokoliv kdekoliv pod ochranným křídlem odznaku šéfa protidrogového oddělení. Snímek se rozpumpuje nevinně prolitou krví, prohřeje vzájemnými sympatiemi osamělých lidí, rozčeří nutkavou touhou po pomstě a vybičuje špičkovou akční sekvencí a srdceryvným finále. Celé se to zasadí do atraktivního prostředí New Yorkské Little Italy, prodchne vtipem, něhou a francouzskou delikátností; Obsadí výtečnými herci, a konečně sešije (penězi zatím nezkaženým) talentem Luca Bessona. Výsledek? Stoprocentní divácký hit pro všechny! Škoda, že to vždycky nemůže být tak půvabně "jednoduché" :-)).(22.4.2005)

Jeden asi z 50 nejlepších filmů, co jsem v životě viděl. Gary Oldman má roli, na kterou se nezapomíná, ostatní herci v hlavních úlohách do jednoho skvělí. Děj je zcela nepředvídatelný. Na tenhle nebývale životný a těžce nadstandardní thriller se podívám určitě ještě mnohokrát. [Jen tak na okraj: Nemám rád dabing, ale tady mám pocit, že dokonce překonává originál.](28.7.2006)

Co říci o filmu, o kterém tady bylo snad už vše řečeno? Snad jen tolik, že vedle Pátého elementu jde o jeden z vrcholů Bessonovy tvorby a ani v kultovnosti si s ním nezadá, což už je co říct. Taky bych rád poznamenal, že režisérská verze doplňující film o 26 vystříhaných minut film pozvedá ještě mnohem výš a těžko už si bez nich Leona dokážu představit. ***Věděli jste, že: Inspiraci pro postavu Leona Besson našel v mohutném muži, kterého v parném létě uviděl v dlouhém kabátě a s obrovskou brašnou vyčkávat v temném průchodu. Okamžitě se prý dovtípil, že šlo o zabijáka.// I když Besson napsal roli Leona Jeanu Renovi na tělo, pokoušel se místo něj původně obsadit známější herce jako Roberta De Nira, Al Pacina nebo Mela Gibsona. Když se ale s každým z nich sešel, zjistil, že i když všichni o roli zájem měli, těžko by se jí věnovali naplno. Nakonec se tedy ještě rád vrátil k Renovi.// Proti obsazení Natalie Portmanové do role Mathildy z počátku silně protestovali její konzervativní rodiče. Nezamlouvalo se jim, že se má jejich jedenáctiletá dcera podle scénáře zamilovat do staršího muže a učit se od něj zabíjet. Ražisér ale zvítězil, když úzkostné Portmanovy přesvědčil, aby dceru nechali scénář aspoň přečíst - ta se pro roli tak nedchla, že u rodičů žadonila tak vytrvale, až je zviklala.// Kvůli vysokým nákladům vznikala většina záběrů v Evropě a z New Yorku si tak zahrálo jen několik exteriérů a chodba před Leonovými dveřmi. Pro dokonalou iluzi nechal dokonce Besson přivézt z Ameriky na dvě tuny rekvizit včetně telefonů, zásuvek nebo televizorů. Když tedy Mthilda v New Yorku žadoní, ať ji Leon pustí do bytu, ten reaguje za týmiž dveřmi, ale o půl roku později a v Paříži.// Kvůli prý příliš "lolitovskému" motivu byl Besson nucen z filmu vystříhat 26 minut choulostivých scén, aby mohl být film vůbec vpuštěn do kin. Použitý scénář byl ovšem jen slabým odvarem toho původního, ve kterém dívenka při tréninku používá ostré náboje místo panitballových kulek, svléká se před Leonem do naha, při polibku vyžaduje zapojení jazyka a v závěrečné scéně to byla ona, kdo sebevražedně odpálí granáty připevněné na svém těle. ***(14.3.2007)

::::::::::::::::::::::: Krásný film. Z tohodle filmu je mi vždy smutno. Proč musel sakra tak špatně skončit ? Proč ? Výtečně zahraný film ! Za zmíňku stojí hlavně Natalie Portman a Gary Oldman. Když jsem byl ještě dítě, tenhle film mi naháněl husí kůži. Skvěle natočený snímek. Vždycky jsem si představoval, že jsem se vrátil v čase do minulosti a jsem spolu se štábem na place. Po natočení všech scén jsem seděl spolu s Natalii, jenom já a ona, v nějakém bistru, klábosili jsme, popíjeli colu a nahlas se smáli. No jo, dětské sny. Byl to a pořád je film mého, nejen dětského srdce, na který nikdy nezapomenu. Mám tento film moc rád a v mém srdci je pořád. Možná se mi jednou můj dětský sen vyplní a já budu s Natalii sedět v bistru, ale na tom přeci nesejde.Tento film mi něco dal, něco cenného, krásného........ ::::::::::::::::::::::::(19.11.2007)

• - Liv Tyler měla hrát postavu Mathildy (Natalie Portman), ale byla příliš vysoká. (don corleone)

• - O viac ako 20 minút dlhšia pôvodná režisérska verzia obsahuje scény, v ktorých je patrný vzrast sexuálneho napätia vo vzťahu medzi Léonom (Jean Reno) a Mathildou (Natalie Portman) i miery jej angažovanosti v brutálnych akciách. Pod nátlakom filmového priemyslu bola táto verzia revidovaná do mainstreamovejšej podoby, s ktorou sa mali možnosť oboznámiť aj diváci v kinách. (marlon)

• - Natáčelo se od 1. června do 7. října 1993 v New Yorku, New Jersey a ve Francii. (Varan)