• Francie

• Austrálie

The Professional

The Professional

Drama / Krimi / Thriller

Francie, 1994, 105 min (Director's cut: 133 min)

Leon je vášnivý flórista, rád nosí brejle po vzoru Lennona a někdy rád vystřelí někomu mozek z hlavy. Co někdy, on střílí jako zjednanej. Pak mu zabouchá na dveře malá Mathilda, která ráda kupuje mlíko (odstředěné-plnotučné...to se nedozvíme) a chtělá by taky uklízet..... Leona jsem chtěl dlouho vidět a pokaždé když měl možnost zjistit o co jde, vlezla mi do toho nějaká....věc. Takže mé okénko reality se otevřelo až teď , sice z něj nebyl výhled bůhvíkam do světa něčeho nevého, ale přesto to bylo moc pěkný. Natalie Portman válela už když byla u svý mámi v děloze, takže jsem se absolutně nebál, že to pomrví. Čili spkojenost a já dávám za 4*(20.7.2008)

Jeden asi z 50 nejlepších filmů, co jsem v životě viděl. Gary Oldman má roli, na kterou se nezapomíná, ostatní herci v hlavních úlohách do jednoho skvělí. Děj je zcela nepředvídatelný. Na tenhle nebývale životný a těžce nadstandardní thriller se podívám určitě ještě mnohokrát. [Jen tak na okraj: Nemám rád dabing, ale tady mám pocit, že dokonce překonává originál.](28.7.2006)

Jean Reno byl vždycky můj oblíbenec, o to víc s podivem, že jsem si Leona tak dlouho šetřil. Ani jsem moc nezkoumal o čem film pojednává a o to víc mě teda dostal, jelikož jsem čekal spíše konvenčního zabijáka, přesně ve stylu prvních 15 minut Leona, ovšem na místo toho jsem koukal na skvěle napsaný a zrežírovaný thriller, který dal filmovému světu nejen Natalii Portman, ovšem také neortodoxního záporáka, kterého brilantně ztvárnil Gary Oldman. V rámci řežisérského 130 minutového sestřihu jsme svědky rozvíjejícího se vztahu mezi ne úplně vzdělaným hitmanem a dívkou, poznamenanou smrtí celé rodiny, kteří se navzájem doplňují a tvoří celkem originální dvojici. Luc Beeson už sice zřejmě své legendární dílo kvalitativně nepřekoná, ovšem Leonovu vizi už mu nikdo neodpáře...95%(9.4.2014)

Jsou to tvoje peníze, je to na tobě. U mě jsou jako v bance. Vlastně líp než v bance. Když banky pořád někdo vykrádá, ale mě nevykrade nikdo. A navíc v bance musíš vyplňovat spousty formulářů...... Originálne, skvelo zrežírované, napísané, zahraté a KULTOVÉ. Všadeprítomná hravosť, skvelé nápady, čierny ale aj jemný humor, parádny Gary Oldman (určite jeden z najlepších záporákov), sympatický Jean Reno a príjemná malá Mathilda (a to ma malé deti vačšinou vo filmoch serú, tu som to nepociťoval vôbec). Film bez jedinej chybičky. Každý rok to potrebujem vidieť aspoň raz (podobne ako Pulp Fiction a Forresta Gumpa)..... Matilda: Byla jsem jeho matkou víc než ta svině. Leon: Nemluv tak o prasatech. Jsou lepší než spousta lidí.(28.8.2011)

Moje osobné č. 3 . Besson je boh. Dokázal triviálny príbeh natočiť tak, že vždy keď príde veta "Tu nám bude dobre, Leon" plačem viac ako herečky v telenovelách. Určite zatiaľ najlepší film a výkon Natalie Portmann, Jean Rano proste JE Leon a Gary Oldman predviedol unikátneho záporáka, ktorý vám vlastne bude sympatický, i keď by ste určite nechceli aby vám robil domovú prehliadku práve jeho oddiel. Určite si zožeňte Director ´s cut, inak nebudete vidieť celý tréning Matildy a nedozviete sa o Leonovi úplne všetko.(31.12.2003)

• - Proti obsazení Natalie Portman do role Mathildy zpočátku silně protestovali její konzervativní rodiče. Nezamlouvalo se jim, že se má podle scénáře jejich jedenáctiletá dcera zamilovat do staršího muže a učit se od něj zabíjet. Režisér Besson ale zvítězil, když úzkostné rodiče přesvědčil, aby dceru nechali scénář aspoň přečíst - ta se pro roli nadchla a u rodičů žadonila tak vytrvale, až je přesvědčila. (Divočák)

• - Počas Mathildinej (Natalie Portman) hry, keď sa prezlieka za rôzne postavy a Leon (Jean Reno) sa ich snaží uhádnuť, zrkadlo v kúpelni mizne a objavuje sa. Keď Mathilda hrá Madonnu, je zrkadlo v kúpelni, pri Marilyn Monroe zmizne, pri Chaplinovi je tam a opäť mizne pri Gene Kellym. (brutale)

• - Během filmování na ulici, kde bylo hodně policejních aut, přiběhl muž, který právě vykradl obchod. Když viděl přítomnost tolika uniforem, sám se dobrovolně odevzdal do rukou komparzu. (don corleone)