• Francie

The Professional

• Austrálie

The Professional

Drama / Krimi / Thriller

Francie, 1994, 105 min (Director's cut: 133 min)

KAŽDÝ BY MĚL MÍT KOŘENY.....Uklízeč Leon i malá Matylda. A určitě taky (výtečnej) ,,hnusák" Gary Oldman. Někdo je zapustí dřív, někdo později a někdo třeba nikdy. A třeba jen proto, že se nejdřív musel naučit střílet puškou, protože jen díky ní měl odstup od klienta. A čím byl větší profík, tím chodil blíž a blíž. Až se naučil zacházet s nožem. LEON, to je přesně ten film, při kterém na začátku otevřu hubu a zavřu ji po skončení titulek. Má vůbec cenu psát o vztahu Leona a Matyldy? A můžou slova popsat vztah Leona a kytky? Kdo neviděl neuvěří .... a my ostatní jsme zase o kus dál.(16.8.2005)

Pokiaľ je možné označiť nejaký film za "kultový", tak Leon od Luca Bessona do tohto označenia spadá celým svojím repertoárom - od vynikajúcej réžie a scenára, cez gracióznu a pútavú hudbu až po výborné herecké obsadenie na vrchole s talentovaným Jean Renom. Leon je klenotom v danej žánrovej forme a zostane ním už navždy.(18.11.2007)

S úsporným rozpočtem natočil (dnes ve Francii „mírně“ ignorovaný) Luc Besson psychologicky poutavý thriller, ve kterém vymodeloval prototyp „nové“ filmařské dvojice – předčasně dospělá dvanáctiletá dívka a modelový typ nájemného vraha. Pojí je prázdnota duše i života. Leonovi, milovníkovi květin a klasických muzikálů, propůjčil své charisma toho času Bessonův dvorní herec Jean Reno. Ten vytvořil bezkonkurenční dvojici s neuvěřitelně vyzrálou Natalii Portman, až tomu nejde věřit, že šlo o její filmový debut!!(28.1.2007)

Retardovaný killer, co s sebou furt vláčí nějakou opuncii, mečík nebo vím já, jak se to zove, a bezkozka v době, kdy na to ještě měla nárok. Ne, jinak - klepající se negramotný mordýř, milující svou kytičku natolik, že na hlavě tahá náhradní květináč, kdyby ten stávající třa pročůrala, a kravka zamlada. Taky ne. Hm... výborný film.(5.9.2015)

• flanker.27

Nevim, jak je to možný, ale někdy vidím z nějakýho filmu minutu a už vim, že mě nasere. Takovej film pak většinou nejsem schopnej nikdy vidět najednou celej. Léon je pro mě, podobně jako Tarantinovy exkrementy, jedním z nich. Jsem člověk, kterej nikdy nedokáže převzít zornej úhel filmu, kterej se odlišuje od reality, od mýho pohledu na svět, od základních pravidel mýho uvažování. A troufám si tvrdit, že nikdo (možná kromě pár masochistů) v znovu vidět, v zájmu vlastní integrity.(4.5.2012)

• - Liv Tyler měla hrát postavu Mathildy (Natalie Portman), ale byla příliš vysoká. (don corleone)

• - Léon (Jean Reno) je de facto rozšírenou verziou pôvodnej postavy Victora - čističa z Bessonovho predchádzajúceho filmového projektu Nikita (1990). Režisér sa mu tu rozhodol venovať samostatný priestor. (marlon)

• - Spoiler: Kvůli příliš "lolitovskému" motivu byl Besson nucen z filmu vystříhat 26 minut choulostivých scén, aby mohl jít snímek vůbec do kin. Konečný scénář byl ale jen slabým odvarem toho původního, ve kterém dívenka (Natalie Portman) při tréninku používala ostré náboje místo paintballových kulek, svlékala se před Leonem (Jean Reno) do naha, při polibku vyžadovala zapojení jazyka a v závěrečné scéně to byla ona, kdo sebevražedně odpálila granáty připevněné na svém těle. (Divočák)