• Francie

The Professional

• Austrálie

The Professional

Drama / Krimi / Thriller

Francie, 1994, 105 min (Director's cut: 133 min)

::::::::::::::::::::::: Krásný film. Z tohodle filmu je mi vždy smutno. Proč musel sakra tak špatně skončit ? Proč ? Výtečně zahraný film ! Za zmíňku stojí hlavně Natalie Portman a Gary Oldman. Když jsem byl ještě dítě, tenhle film mi naháněl husí kůži. Skvěle natočený snímek. Vždycky jsem si představoval, že jsem se vrátil v čase do minulosti a jsem spolu se štábem na place. Po natočení všech scén jsem seděl spolu s Natalii, jenom já a ona, v nějakém bistru, klábosili jsme, popíjeli colu a nahlas se smáli. No jo, dětské sny. Byl to a pořád je film mého, nejen dětského srdce, na který nikdy nezapomenu. Mám tento film moc rád a v mém srdci je pořád. Možná se mi jednou můj dětský sen vyplní a já budu s Natalii sedět v bistru, ale na tom přeci nesejde.Tento film mi něco dal, něco cenného, krásného........ ::::::::::::::::::::::::(19.11.2007)

Leon je báječný a intenzivní film. Jean Reno hraje svou roli "uklízeče" s neuvěřitelnou jemností. Nejdynamičtějším prvekm filmu je nepopiratelně Gary Oldman, jeho postava je divoce sadistický a křivý agent Dee, drogově závislý. Jeho posedlosti jej přivádějí k pokraji absolutního šílenství. Opravdu, toto je doposud nejtemnější Oldmanův výkon, hodný Oskara. Luc Besson natočil opět jeden ze svých brilantních kousků.(16.10.2005)

Jean Reno byl vždycky můj oblíbenec, o to víc s podivem, že jsem si Leona tak dlouho šetřil. Ani jsem moc nezkoumal o čem film pojednává a o to víc mě teda dostal, jelikož jsem čekal spíše konvenčního zabijáka, přesně ve stylu prvních 15 minut Leona, ovšem na místo toho jsem koukal na skvěle napsaný a zrežírovaný thriller, který dal filmovému světu nejen Natalii Portman, ovšem také neortodoxního záporáka, kterého brilantně ztvárnil Gary Oldman. V rámci řežisérského 130 minutového sestřihu jsme svědky rozvíjejícího se vztahu mezi ne úplně vzdělaným hitmanem a dívkou, poznamenanou smrtí celé rodiny, kteří se navzájem doplňují a tvoří celkem originální dvojici. Luc Beeson už sice zřejmě své legendární dílo kvalitativně nepřekoná, ovšem Leonovu vizi už mu nikdo neodpáře...95%(9.4.2014)

Výborné kriminální drama. Originální, napínavý, milý a dojemný příběh, dobrá kamera, skvělé herecké výkony Rena, Portmanové (Matylda je opravdu nezapomenutelná) a Oldmana, hezký závěr a dokonce i humor, který bych zde ani nečekal. Nadsázka je velkou předností (díky ní se zde objevuje humor), avšak zároveň také asi i největší slabinou tohoto snímku; přesto mu jeho nedostatky rád promíjím a hodnotím plným počtem (tenhle film si mě prostě získal).(16.2.2009)

Jsou to tvoje peníze, je to na tobě. U mě jsou jako v bance. Vlastně líp než v bance. Když banky pořád někdo vykrádá, ale mě nevykrade nikdo. A navíc v bance musíš vyplňovat spousty formulářů...... Originálne, skvelo zrežírované, napísané, zahraté a KULTOVÉ. Všadeprítomná hravosť, skvelé nápady, čierny ale aj jemný humor, parádny Gary Oldman (určite jeden z najlepších záporákov), sympatický Jean Reno a príjemná malá Mathilda (a to ma malé deti vačšinou vo filmoch serú, tu som to nepociťoval vôbec). Film bez jedinej chybičky. Každý rok to potrebujem vidieť aspoň raz (podobne ako Pulp Fiction a Forresta Gumpa)..... Matilda: Byla jsem jeho matkou víc než ta svině. Leon: Nemluv tak o prasatech. Jsou lepší než spousta lidí.(28.8.2011)

• - Během filmování na ulici, kde bylo hodně policejních aut, přiběhl muž, který právě vykradl obchod. Když viděl přítomnost tolika uniforem, sám se dobrovolně odevzdal do rukou komparzu. (don corleone)

• - I když Besson napsal roli Leona Jeanu Renovi na tělo, pokoušel se místo něj původně obsadit známější herce jako Roberta De Nira, Al Pacina nebo Mela Gibsona. Když se ale s každým z nich sešel, zjistil, že i když všichni o roli zájem měli, těžko by se jí věnovali naplno. Nakonec se tedy ještě rád vrátil k Renovi. (Divočák)

• - O viac ako 20 minút dlhšia pôvodná režisérska verzia obsahuje scény, v ktorých je patrný vzrast sexuálneho napätia vo vzťahu medzi Léonom (Jean Reno) a Mathildou (Natalie Portman) i miery jej angažovanosti v brutálnych akciách. Pod nátlakom filmového priemyslu bola táto verzia revidovaná do mainstreamovejšej podoby, s ktorou sa mali možnosť oboznámiť aj diváci v kinách. (marlon)