Leon

• Francie

Léon

Leon

Drama / Krimi / Thriller

Francie, 1994, 105 min (Director's cut: 133 min)

Nejlepsi Bessonovo dilo, jednoznacne! Perfektni Jean Reno a mladicka Natali Portman uz tam ukazala, kde je jeji misto! Nebezpecne skvely Gary Oldman a dalsi superlativy nejsou potreba, to uz napsal nekdo predemnou... Po hodine filmu jsem ani nemohl mluvit a vystihnout tak pocity, ale potom sjem dechu nabral a celkove ctyri silne hvezdicky. Proste dalsi perfektni gangsterka. Videl jsem rezisrskou verzi, takze bohuzel nevim, co je tam navic... 8/10(15.3.2008)

Moje osobné č. 3 . Besson je boh. Dokázal triviálny príbeh natočiť tak, že vždy keď príde veta "Tu nám bude dobre, Leon" plačem viac ako herečky v telenovelách. Určite zatiaľ najlepší film a výkon Natalie Portmann, Jean Rano proste JE Leon a Gary Oldman predviedol unikátneho záporáka, ktorý vám vlastne bude sympatický, i keď by ste určite nechceli aby vám robil domovú prehliadku práve jeho oddiel. Určite si zožeňte Director ´s cut, inak nebudete vidieť celý tréning Matildy a nedozviete sa o Leonovi úplne všetko.(31.12.2003)

|| Scenár: Luc Besson | Hudba: Éric Serra | Produkcia: Patrice Ledoux | Distribúcia: Columbia Pictures, Gaumont Film Company | Rozpočet: 16 miliónov $ | Tržby: 45,284,974 $ || Chystal som sa na niečo výnimočné. A môžem povedať, že som dostal viac. Svojou jednoduchosťou a štýlovosťou tento film dostatne aj toho najdobromyselnejšieho chlapa na kolená a núti ho povedať: Pedofília nie je zločin. Dvojica Natalie Portman – Jean Reno mi perfektne sadla, no moja slabosť k Liv Tyler si predstavuje obsadenie pôvodného plánu... Ale nie, tieto pocity sa dali dosiahnuť len takto! Besson mal šťastie, že sa Natalie vrátila na konkurz, skadial ju pôvodne poslali domov s dôvodom, že je na rolu mladá. Figu borovú!(13.10.2008)

...Ó ta malá Portmanová... A tan Gary Oldman... A ten Reno... A ten černočerný humor až mráz přichází po zádech ;-) ... Akční / Krimi / Drama / Thriller... A zapoměli jste na LÁSKU. Čtyři hvězdičky za film - a vlastně bych přidal ještě půl hvězdičky čistě za tu Mathildu. I když Natálie už tenkrát byla HVĚZDA. Takže tedy s odstupem a po rozvaze - za pět...(4.9.2005)

„Zabili ste mi brata.“ – „A ty chceš ísť za ním?“ Výborná záležitosť Luca Bessona, v ktorej špičkovo skombinoval americký rozpočet s európskou atmosférickou svojráznosťou. To všetko v bizarnom milostnom (bez sexu... hoci, ktovie) trojuholníku zdrogovaný fízel (skvelý Gary Oldman), pedofilný nájomný čistič (skvelý Jean Reno) a psychopatická lolitovská nynfomanka (Natalie Portmanová). Strhujúce akčné scény (vo finále sa newyorská "talianska štvrť" mení na vojnu jedného muža proti presile desiatok špičkovo ozbrojených a vycvičených policajtov), silné emócie, jedinečná atmosféra, prekrásna kamera, humor (napodobňovanie hollywoodskych idolov), mlieko, kvetina, prasiatko... a koniec so Stingom a presádzaním.(14.12.2004)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 33. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Natalie Portman protestovala proti tomu, aby jako Mathilda kouřila. Měla strach, že to bude mít špatný vliv na děti. Souhlasila až poté, co ji Luc Besson vysvětlil, že během filmu její postava s kouřením přestane. (don corleone)

• - Liv Tyler měla hrát postavu Mathildy (Natalie Portman), ale byla příliš vysoká. (don corleone)