Leon

• Francie

Léon

Leon

Drama / Krimi / Thriller

Francie, 1994, 105 min (Director's cut: 133 min)

„Zabili ste mi brata.“ – „A ty chceš ísť za ním?“ Výborná záležitosť Luca Bessona, v ktorej špičkovo skombinoval americký rozpočet s európskou atmosférickou svojráznosťou. To všetko v bizarnom milostnom (bez sexu... hoci, ktovie) trojuholníku zdrogovaný fízel (skvelý Gary Oldman), pedofilný nájomný čistič (skvelý Jean Reno) a psychopatická lolitovská nynfomanka (Natalie Portmanová). Strhujúce akčné scény (vo finále sa newyorská "talianska štvrť" mení na vojnu jedného muža proti presile desiatok špičkovo ozbrojených a vycvičených policajtov), silné emócie, jedinečná atmosféra, prekrásna kamera, humor (napodobňovanie hollywoodskych idolov), mlieko, kvetina, prasiatko... a koniec so Stingom a presádzaním.(14.12.2004)

Jeden asi z 50 nejlepších filmů, co jsem v životě viděl. Gary Oldman má roli, na kterou se nezapomíná, ostatní herci v hlavních úlohách do jednoho skvělí. Děj je zcela nepředvídatelný. Na tenhle nebývale životný a těžce nadstandardní thriller se podívám určitě ještě mnohokrát. [Jen tak na okraj: Nemám rád dabing, ale tady mám pocit, že dokonce překonává originál.](28.7.2006)

Soundtrack Eric Serra: 1. Noon [4:01] ,2. Cute Name [3:28] ,3. Ballad For Mathilda [2:14] ,4. What's Happening Out There? [3:05] ,5. A Bird In New York [1:20] ,6. She Is Dead [1:31] ,7. Fatman [5:16] ,8. Leon The Cleaner [1:50] ,9. Can I Have A Word With You? [1:14] ,10. The Game Is Over [1:36] ,11. Feel The Breath [3:18] ,12. Room 4602 [1:17] ,13. Very Special Delivery [2:41] ,14. When Leon Does His Best [2:11] ,15. Back On The Crime Scene [2:33] ,16. Birds Of Storm [1:37] ,17. Tony The IBM [1:57] ,18. How Do You Know It's Love? [1:29] ,19. The Fight Part 1 The Swat Squad [2:30] ,20. The Fight Part 2 Bring Me Everyone [4:33] ,21. The Fight Part 3 The Big Weapon [3:02] ,22. The Fight Part 4 One Is Alive [3:14] ,23. Two Ways Out [3:10](19.5.2011)

Snad žádná slova nedokáží říct, v čem je zrovna Leon tak speciální. Film o samotářském nájemném vrahovi Leonovi (Jean Reno), který se nikdy nemusel o nikoho starat, dokud nepotkal malou Matildu (Natalie Portman) má od začátku našlápnuto k nezapomenutelnému dílku, který si pustíte i několikrát po sobě a vždycky vás dojme. Jean Reno ve své nejlepší roli.(16.9.2006)

Úchvatný, podle mě v mnohém až příliš francouzský (ale vem to čert), film. Malinká a už sympatická a herecky vyspělá Natalie Portman je rovnocenným hereckým doplňkem Jeana Reno, jenž tu vpodstatě rovinul svou "čističskou" postavu z Nikity. Nekorunovaný král (alespoň pro mě) záporáků Gary Oldman nezůstává pozadu. Skvělý scénář, výprava, prostě vše, asi vrcholné dílo Luca Bessona (i když u něj to je většina:-)).(27.6.2006)

• - Spoiler: Kvůli příliš "lolitovskému" motivu byl Besson nucen z filmu vystříhat 26 minut choulostivých scén, aby mohl jít snímek vůbec do kin. Konečný scénář byl ale jen slabým odvarem toho původního, ve kterém dívenka (Natalie Portman) při tréninku používala ostré náboje místo paintballových kulek, svlékala se před Leonem (Jean Reno) do naha, při polibku vyžadovala zapojení jazyka a v závěrečné scéně to byla ona, kdo sebevražedně odpálila granáty připevněné na svém těle. (Divočák)

• - Natalie Portman protestovala proti tomu, aby jako Mathilda kouřila. Měla strach, že to bude mít špatný vliv na děti. Souhlasila až poté, co ji Luc Besson vysvětlil, že během filmu její postava s kouřením přestane. (don corleone)

• - Liv Tyler měla hrát postavu Mathildy (Natalie Portman), ale byla příliš vysoká. (don corleone)