Leon

• Francie

Léon

Leon

Drama / Krimi / Thriller

Francie, 1994, 105 min (Director's cut: 133 min)

Leon, jako očekávaný potomek Viktora Čističe, si svou cestu na filmové plátno musel najít. Menším překvapením je to, že po této cestě nejde sám, neboť vedle něj, se zarputilým výrazem v tváři, cupitá školu flákající Mathilda, což v součtu dává netradiční, výškově i věkově zcela nesourodý pár. Ačkoli na sobě obvykle nepozoruji sklony k voyerismu, tak do domácnosti této dvojice nakukuji často a rád. Za jediný Bessonův prohřešek považuji skutečnost, že mi director's cut v českém jazyce doposud zdárně uniká a s náhodně viděnou německou verzí jsem měl nepatrné jazykové problémy.(23.7.2011)

Co říci o filmu, o kterém tady bylo snad už vše řečeno? Snad jen tolik, že vedle Pátého elementu jde o jeden z vrcholů Bessonovy tvorby a ani v kultovnosti si s ním nezadá, což už je co říct. Taky bych rád poznamenal, že režisérská verze doplňující film o 26 vystříhaných minut film pozvedá ještě mnohem výš a těžko už si bez nich Leona dokážu představit. ***Věděli jste, že: Inspiraci pro postavu Leona Besson našel v mohutném muži, kterého v parném létě uviděl v dlouhém kabátě a s obrovskou brašnou vyčkávat v temném průchodu. Okamžitě se prý dovtípil, že šlo o zabijáka.// I když Besson napsal roli Leona Jeanu Renovi na tělo, pokoušel se místo něj původně obsadit známější herce jako Roberta De Nira, Al Pacina nebo Mela Gibsona. Když se ale s každým z nich sešel, zjistil, že i když všichni o roli zájem měli, těžko by se jí věnovali naplno. Nakonec se tedy ještě rád vrátil k Renovi.// Proti obsazení Natalie Portmanové do role Mathildy z počátku silně protestovali její konzervativní rodiče. Nezamlouvalo se jim, že se má jejich jedenáctiletá dcera podle scénáře zamilovat do staršího muže a učit se od něj zabíjet. Ražisér ale zvítězil, když úzkostné Portmanovy přesvědčil, aby dceru nechali scénář aspoň přečíst - ta se pro roli tak nedchla, že u rodičů žadonila tak vytrvale, až je zviklala.// Kvůli vysokým nákladům vznikala většina záběrů v Evropě a z New Yorku si tak zahrálo jen několik exteriérů a chodba před Leonovými dveřmi. Pro dokonalou iluzi nechal dokonce Besson přivézt z Ameriky na dvě tuny rekvizit včetně telefonů, zásuvek nebo televizorů. Když tedy Mthilda v New Yorku žadoní, ať ji Leon pustí do bytu, ten reaguje za týmiž dveřmi, ale o půl roku později a v Paříži.// Kvůli prý příliš "lolitovskému" motivu byl Besson nucen z filmu vystříhat 26 minut choulostivých scén, aby mohl být film vůbec vpuštěn do kin. Použitý scénář byl ovšem jen slabým odvarem toho původního, ve kterém dívenka při tréninku používá ostré náboje místo panitballových kulek, svléká se před Leonem do naha, při polibku vyžaduje zapojení jazyka a v závěrečné scéně to byla ona, kdo sebevražedně odpálí granáty připevněné na svém těle. ***(14.3.2007)

...Ó ta malá Portmanová... A tan Gary Oldman... A ten Reno... A ten černočerný humor až mráz přichází po zádech ;-) ... Akční / Krimi / Drama / Thriller... A zapoměli jste na LÁSKU. Čtyři hvězdičky za film - a vlastně bych přidal ještě půl hvězdičky čistě za tu Mathildu. I když Natálie už tenkrát byla HVĚZDA. Takže tedy s odstupem a po rozvaze - za pět...(4.9.2005)

Jeden asi z 50 nejlepších filmů, co jsem v životě viděl. Gary Oldman má roli, na kterou se nezapomíná, ostatní herci v hlavních úlohách do jednoho skvělí. Děj je zcela nepředvídatelný. Na tenhle nebývale životný a těžce nadstandardní thriller se podívám určitě ještě mnohokrát. [Jen tak na okraj: Nemám rád dabing, ale tady mám pocit, že dokonce překonává originál.](28.7.2006)

Snad žádná slova nedokáží říct, v čem je zrovna Leon tak speciální. Film o samotářském nájemném vrahovi Leonovi (Jean Reno), který se nikdy nemusel o nikoho starat, dokud nepotkal malou Matildu (Natalie Portman) má od začátku našlápnuto k nezapomenutelnému dílku, který si pustíte i několikrát po sobě a vždycky vás dojme. Jean Reno ve své nejlepší roli.(16.9.2006)

• - Mathilda  (Natalie Portman) zapíše Leona (Jean Reno) a seba v hoteli pod menom MacGuffin. Je to tiež filmový termín vymyslený Alfredom Hitchcockom a znamená nejakú banálnu vec, ktorá nemá iný význam vo filme, len posunie dej dopredu. (pivo)

• - Ve scéně, kdy Leon (Jean Reno) zachrání Mathildu (Natalie Portman) před SWAT komandem, střílí Leon na ventilátor, aby prorazil únikovou cestu. Otvory po kulkách jsou ale v každém záběru jinde. (Mr.Hudson)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 33. (Zdroj: ČSFD.cz)