• Francie

• Austrálie

The Professional

The Professional

Drama / Krimi / Thriller

Francie, 1994, 105 min (Director's cut: 133 min)

Snad žádná slova nedokáží říct, v čem je zrovna Leon tak speciální. Film o samotářském nájemném vrahovi Leonovi (Jean Reno), který se nikdy nemusel o nikoho starat, dokud nepotkal malou Matildu (Natalie Portman) má od začátku našlápnuto k nezapomenutelnému dílku, který si pustíte i několikrát po sobě a vždycky vás dojme. Jean Reno ve své nejlepší roli.(16.9.2006)

Jemně vykreslený a přitom báječně zahraný vztah mezi Renem a Portmanovou nemá chybu. Besson ve svém prvním hollywoodském filmu zůstal svůj a Leon si tak zachoval francouzský esprit. Nezapomenutelná je kreace Garyho Oldmana coby psychopatického gaunera a milovníka klasiky. Eric Serra se rovněž překonal a stvořil půvabný soundtrack (v 5.elementu na to zase zapomněl).(13.4.2003)

Jean Reno z utrápeným výrazem chlastá mlíko, zalejvá kytku a jeden by do něj toho profesionálního zabijáka ani neřekl. Portmanka která ač mladá už by byla šukézní je příliš otravná jak se snaží za každou cenu vniknout do Leonova světa a vezme si přitom do palice, že se stane profesionální vražedkyní aby pomstila svoji rodinu. V podstatě když se to tak vezme dost absurdní námět a ty psychologický sračky víceméně otravný. Jinak to docela šlape. Naprosto famózní je Gary Oldman který smaží, psychotí a zabíjí lidi. Jenom škoda, že nedostal větší prostor. Suma sumárum akce sice příjemně drsná a oldschol, ale vyplněná pro mě někdy nesnesitelnými a ubíjejícími dialogy a to jsem viděl normální verzi. Ta prodloužená by mě asi unudila k smrti. Prostě zabiják z dobrým srdcem a afektovaná pipinka to u mě nevytáhnou na víc než na průměr (sorry Laco) no a na 32 nejlepší film (údajně) už ani náhodou. Marná sláva největší Bessonova pecka je Brutální Nikita. Tohle mi proti ní přijde jenom jako slabej odvar i když úplně špatnej film to taky není, takže dávám 55%(28.2.2015)

Jean Reno byl vždycky můj oblíbenec, o to víc s podivem, že jsem si Leona tak dlouho šetřil. Ani jsem moc nezkoumal o čem film pojednává a o to víc mě teda dostal, jelikož jsem čekal spíše konvenčního zabijáka, přesně ve stylu prvních 15 minut Leona, ovšem na místo toho jsem koukal na skvěle napsaný a zrežírovaný thriller, který dal filmovému světu nejen Natalii Portman, ovšem také neortodoxního záporáka, kterého brilantně ztvárnil Gary Oldman. V rámci řežisérského 130 minutového sestřihu jsme svědky rozvíjejícího se vztahu mezi ne úplně vzdělaným hitmanem a dívkou, poznamenanou smrtí celé rodiny, kteří se navzájem doplňují a tvoří celkem originální dvojici. Luc Beeson už sice zřejmě své legendární dílo kvalitativně nepřekoná, ovšem Leonovu vizi už mu nikdo neodpáře...95%(9.4.2014)

Nejlepsi Bessonovo dilo, jednoznacne! Perfektni Jean Reno a mladicka Natali Portman uz tam ukazala, kde je jeji misto! Nebezpecne skvely Gary Oldman a dalsi superlativy nejsou potreba, to uz napsal nekdo predemnou... Po hodine filmu jsem ani nemohl mluvit a vystihnout tak pocity, ale potom sjem dechu nabral a celkove ctyri silne hvezdicky. Proste dalsi perfektni gangsterka. Videl jsem rezisrskou verzi, takze bohuzel nevim, co je tam navic... 8/10(15.3.2008)

• - Spoiler: Kvůli příliš "lolitovskému" motivu byl Besson nucen z filmu vystříhat 26 minut choulostivých scén, aby mohl jít snímek vůbec do kin. Konečný scénář byl ale jen slabým odvarem toho původního, ve kterém dívenka (Natalie Portman) při tréninku používala ostré náboje místo paintballových kulek, svlékala se před Leonem (Jean Reno) do naha, při polibku vyžadovala zapojení jazyka a v závěrečné scéně to byla ona, kdo sebevražedně odpálila granáty připevněné na svém těle. (Divočák)

• - O viac ako 20 minút dlhšia pôvodná režisérska verzia obsahuje scény, v ktorých je patrný vzrast sexuálneho napätia vo vzťahu medzi Léonom (Jean Reno) a Mathildou (Natalie Portman) i miery jej angažovanosti v brutálnych akciách. Pod nátlakom filmového priemyslu bola táto verzia revidovaná do mainstreamovejšej podoby, s ktorou sa mali možnosť oboznámiť aj diváci v kinách. (marlon)

• - Během filmování na ulici, kde bylo hodně policejních aut, přiběhl muž, který právě vykradl obchod. Když viděl přítomnost tolika uniforem, sám se dobrovolně odevzdal do rukou komparzu. (don corleone)