Leon

• Francie

Léon

Leon

Drama / Krimi / Thriller

Francie, 1994, 105 min (Director's cut: 133 min)

Scénář: Luc Besson .. Majstrštyk Bessona a rozhodně jeho nejlepší film! Sonda do života negramotného mafiánského "čističe", malé holčičky a zkorumpovaného poldy, které "osud" svede dohromady a pro každého přichystá tragické následky. Výborně zahraná, hodně citlivá a drsná (zajímavá kombinace) podívaná s excelentním závěrem!! Director's cut rulez.(20.3.2005)

Výjimečné spojení výborný herců, talentovaného režiséra s americko-evropským stylem a tématiky, které by se kdejaký scénárista obával. Luc Besson však ne a jeho Leon se řadí vedle (spíše před:)) Magickou hlubinu i Brutální Nikitu, z které hlavní postava prakticky "pochází". Trojlístek Portman-Reno-Oldman vévodí snímku v každé vteřině stejně jako skvěle napsaný scénář, který nejen prohlubuje samotné postavy do dostatečné hloubky, ale také dodává příběhu na ojedinělosti a preciznosti. Leon totiž není v podstatě ani extra akční snímek (vždyť akčních scén tam je jak prstů na jedné ruce), ale drama o postavách a jejich potřebách. Všichni zúčastnění (ještě Eric Serra a jeho hudba:)) si zaslouží velkou pochvalu za film, který přežije všechny své protagonisty.(19.8.2004)

• flanker.27

Nevim, jak je to možný, ale někdy vidím z nějakýho filmu minutu a už vim, že mě nasere. Takovej film pak většinou nejsem schopnej nikdy vidět najednou celej. Léon je pro mě, podobně jako Tarantinovy exkrementy, jedním z nich. Jsem člověk, kterej nikdy nedokáže převzít zornej úhel filmu, kterej se odlišuje od reality, od mýho pohledu na svět, od základních pravidel mýho uvažování. A troufám si tvrdit, že nikdo (možná kromě pár masochistů) v znovu vidět, v zájmu vlastní integrity.(4.5.2012)

::::::::::::::::::::::: Krásný film. Z tohodle filmu je mi vždy smutno. Proč musel sakra tak špatně skončit ? Proč ? Výtečně zahraný film ! Za zmíňku stojí hlavně Natalie Portman a Gary Oldman. Když jsem byl ještě dítě, tenhle film mi naháněl husí kůži. Skvěle natočený snímek. Vždycky jsem si představoval, že jsem se vrátil v čase do minulosti a jsem spolu se štábem na place. Po natočení všech scén jsem seděl spolu s Natalii, jenom já a ona, v nějakém bistru, klábosili jsme, popíjeli colu a nahlas se smáli. No jo, dětské sny. Byl to a pořád je film mého, nejen dětského srdce, na který nikdy nezapomenu. Mám tento film moc rád a v mém srdci je pořád. Možná se mi jednou můj dětský sen vyplní a já budu s Natalii sedět v bistru, ale na tom přeci nesejde.Tento film mi něco dal, něco cenného, krásného........ ::::::::::::::::::::::::(19.11.2007)

Jean Reno byl vždycky můj oblíbenec, o to víc s podivem, že jsem si Leona tak dlouho šetřil. Ani jsem moc nezkoumal o čem film pojednává a o to víc mě teda dostal, jelikož jsem čekal spíše konvenčního zabijáka, přesně ve stylu prvních 15 minut Leona, ovšem na místo toho jsem koukal na skvěle napsaný a zrežírovaný thriller, který dal filmovému světu nejen Natalii Portman, ovšem také neortodoxního záporáka, kterého brilantně ztvárnil Gary Oldman. V rámci řežisérského 130 minutového sestřihu jsme svědky rozvíjejícího se vztahu mezi ne úplně vzdělaným hitmanem a dívkou, poznamenanou smrtí celé rodiny, kteří se navzájem doplňují a tvoří celkem originální dvojici. Luc Beeson už sice zřejmě své legendární dílo kvalitativně nepřekoná, ovšem Leonovu vizi už mu nikdo neodpáře...95%(9.4.2014)

• - Léon (Jean Reno) je de facto rozšírenou verziou pôvodnej postavy Victora - čističa z Bessonovho predchádzajúceho filmového projektu Nikita (1990). Režisér sa mu tu rozhodol venovať samostatný priestor. (marlon)

• - Počas Mathildinej (Natalie Portman) hry, keď sa prezlieka za rôzne postavy a Leon (Jean Reno) sa ich snaží uhádnuť, zrkadlo v kúpelni mizne a objavuje sa. Keď Mathilda hrá Madonnu, je zrkadlo v kúpelni, pri Marilyn Monroe zmizne, pri Chaplinovi je tam a opäť mizne pri Gene Kellym. (brutale)

• - V prvej verzii scenára mal hlavný hrdina meno Leone Montana, čím sa mal zvýrazniť jeho taliansky pôvod. Napokon sa to však do finálneho textu nedostalo. (pivo)