Leon

• Francie

Léon

Leon

Drama / Krimi / Thriller

Francie, 1994, 105 min (Director's cut: 133 min)

Soundtrack Eric Serra: 1. Noon [4:01] ,2. Cute Name [3:28] ,3. Ballad For Mathilda [2:14] ,4. What's Happening Out There? [3:05] ,5. A Bird In New York [1:20] ,6. She Is Dead [1:31] ,7. Fatman [5:16] ,8. Leon The Cleaner [1:50] ,9. Can I Have A Word With You? [1:14] ,10. The Game Is Over [1:36] ,11. Feel The Breath [3:18] ,12. Room 4602 [1:17] ,13. Very Special Delivery [2:41] ,14. When Leon Does His Best [2:11] ,15. Back On The Crime Scene [2:33] ,16. Birds Of Storm [1:37] ,17. Tony The IBM [1:57] ,18. How Do You Know It's Love? [1:29] ,19. The Fight Part 1 The Swat Squad [2:30] ,20. The Fight Part 2 Bring Me Everyone [4:33] ,21. The Fight Part 3 The Big Weapon [3:02] ,22. The Fight Part 4 One Is Alive [3:14] ,23. Two Ways Out [3:10](19.5.2011)

::::::::::::::::::::::: Krásný film. Z tohodle filmu je mi vždy smutno. Proč musel sakra tak špatně skončit ? Proč ? Výtečně zahraný film ! Za zmíňku stojí hlavně Natalie Portman a Gary Oldman. Když jsem byl ještě dítě, tenhle film mi naháněl husí kůži. Skvěle natočený snímek. Vždycky jsem si představoval, že jsem se vrátil v čase do minulosti a jsem spolu se štábem na place. Po natočení všech scén jsem seděl spolu s Natalii, jenom já a ona, v nějakém bistru, klábosili jsme, popíjeli colu a nahlas se smáli. No jo, dětské sny. Byl to a pořád je film mého, nejen dětského srdce, na který nikdy nezapomenu. Mám tento film moc rád a v mém srdci je pořád. Možná se mi jednou můj dětský sen vyplní a já budu s Natalii sedět v bistru, ale na tom přeci nesejde.Tento film mi něco dal, něco cenného, krásného........ ::::::::::::::::::::::::(19.11.2007)

Výjimečné spojení výborný herců, talentovaného režiséra s americko-evropským stylem a tématiky, které by se kdejaký scénárista obával. Luc Besson však ne a jeho Leon se řadí vedle (spíše před:)) Magickou hlubinu i Brutální Nikitu, z které hlavní postava prakticky "pochází". Trojlístek Portman-Reno-Oldman vévodí snímku v každé vteřině stejně jako skvěle napsaný scénář, který nejen prohlubuje samotné postavy do dostatečné hloubky, ale také dodává příběhu na ojedinělosti a preciznosti. Leon totiž není v podstatě ani extra akční snímek (vždyť akčních scén tam je jak prstů na jedné ruce), ale drama o postavách a jejich potřebách. Všichni zúčastnění (ještě Eric Serra a jeho hudba:)) si zaslouží velkou pochvalu za film, který přežije všechny své protagonisty.(19.8.2004)

Jemně vykreslený a přitom báječně zahraný vztah mezi Renem a Portmanovou nemá chybu. Besson ve svém prvním hollywoodském filmu zůstal svůj a Leon si tak zachoval francouzský esprit. Nezapomenutelná je kreace Garyho Oldmana coby psychopatického gaunera a milovníka klasiky. Eric Serra se rovněž překonal a stvořil půvabný soundtrack (v 5.elementu na to zase zapomněl).(13.4.2003)

...Ó ta malá Portmanová... A tan Gary Oldman... A ten Reno... A ten černočerný humor až mráz přichází po zádech ;-) ... Akční / Krimi / Drama / Thriller... A zapoměli jste na LÁSKU. Čtyři hvězdičky za film - a vlastně bych přidal ještě půl hvězdičky čistě za tu Mathildu. I když Natálie už tenkrát byla HVĚZDA. Takže tedy s odstupem a po rozvaze - za pět...(4.9.2005)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 33. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Natalie Portman protestovala proti tomu, aby jako Mathilda kouřila. Měla strach, že to bude mít špatný vliv na děti. Souhlasila až poté, co ji Luc Besson vysvětlil, že během filmu její postava s kouřením přestane. (don corleone)

• - Spoiler: Kvůli příliš "lolitovskému" motivu byl Besson nucen z filmu vystříhat 26 minut choulostivých scén, aby mohl jít snímek vůbec do kin. Konečný scénář byl ale jen slabým odvarem toho původního, ve kterém dívenka (Natalie Portman) při tréninku používala ostré náboje místo paintballových kulek, svlékala se před Leonem (Jean Reno) do naha, při polibku vyžadovala zapojení jazyka a v závěrečné scéně to byla ona, kdo sebevražedně odpálila granáty připevněné na svém těle. (Divočák)