Výpravná koprodukční pohádka Naďi Jurkemikové a v režii Kristíny Herczegové nás zavede do krásné přírody na Slovensku a na Moravě, kde žijí prazvláštní lesní bytosti. Vládcové jedné lesní říše, královna Nabbiel a král Archivald se rozhodnou darovat svým věrným služebníkům, čarodějnici Sebele a čaroději Bendegůzovi čarovný kamínek, který dokáže spravedlivě splnit všechna přání. Sebela a Bendegůz se hned nemůžou rozhodnout, jakým způsobem kámen použijí. Zatímco Sebela má lidi ráda a ráda jim pomáhá, Bendegůz považuje lidi za sobecké a snaží se je zlomyslně pokoušet. Uzavřou spolu sázku. Pokud kamínek lidé použijí častěji k nesobeckým účelům, vyhraje Sebela. Pokud však ne, vyhraje Bendegůz. V té chvíli přijíždí na panské sídlo v malebné přírodě rozmařilý hejsek, mladý hrabě Henrich, v doprovodu své sestry Julie a komorníka Vendelína. Henrich se rozhodne získat peníze na svůj rozmařilý život nerozvážnou těžbou dřeva z lesa a lovem lesní zvěře, což by vlastně znamenalo likvidaci lesa i zvěře. Do cesty se mu postaví nejen obyvatelé lesa, ale i vesničané, vedení mlynářem Matoušem a Henrichovou sestrou Julií. Co se stane s čarovným kamínkem? Komu pomůže? Kdo vyhraje sázku? Bendegůz nebo Sebela? Dokáží lidé a lesní bytosti zachránit svůj čarovný svět plný lásky, dobra a porozumění? Jsou lidé ještě někdy ochotní myslet víc na jiné, než sami na sebe? V hlavních rolích sympatických lesních čarodějů se můžeme těšit na skvělou dvojici Zuzanu Bydžovskou a Adyho Hajdu. (Česká televize)

FireOfFilth odpad!

Podle ukázek vypadala pohádka docela zajímavě, s dost efekty. Výsledek je bohužel velmi špatný, děj této pohádky je opravdu tristní a to celkový nápad čarovného kamínku je dobrý. Nechápu jak to, že mocné božské bytosti, které vlastní čarovný kamínek mají problém se zbavit otrapů, kteří jim chtějí vykácet les. Použiji na ně trapné čáry, a pak to vzdají. A taky jsem nechopil tu malé ušaté stvoření, které ve výsledku nehrálo žádnou roli. Hlavně bylo fakt špatně nadabované, věkově maximálně 10 let, přitom mluvil jako 18. Celkově moc čarovného kamínku byla strašně málo použita. Ani žádná postava/herec nepůsobili sympaticky, aby divákovi přirostli k srdci. Toto byl opravdový fail. ()

Nugat

Podivná směsice... a Bydžovská to nezachrání. Skřítek, který má být zřejmě vtipný, je divný... a tak je to s celou pohádkou. ()

Kozlowski8

Nádherné exteriéry, kostýmy, kamera. Vizuální stránka prostě nádherná. Vše ostatní ale bohužel zůstává hluboko pod hranicí průměru - příběh, scénář, dialogy, postavy, herci a v neposlední řadě i dabing slovenských herců. 40%. ()

dogrose

Kdybych byla vládkyní lesní říše, určitě bych svým věrným služebníkům nedala jediný mocný kouzelný předmět. Neseděla bych celý den ve světlé říze na pařezu, ale určitě bych spravovala les, abych o všem věděla. A kdyby přišlo nebezpečí, dali bychom všichni hlavy dohromady, vymysleli několik řešení a aktivně je prováděli, třeba ve spolupráci s lidmi. Kdyby nebylo toho kluka, nejenže by vládci lesa nevěděli, co se děje, ale ani by nebyli schopni nic vyřešit (a řešení vymyslel zase ten kluk)... Půl pohádky o kamínku nic nevíme, což je škoda, protože právě na tom mohla být celá pohádka postavena. Trochu parodicky vyznívá, že loňská pohádka měla slepce, letošní němou, v té příští bude zřejmě paraplegik... Jinak s povděkem přijímám, že forma nezvítězila nad obsahem, ačkoli výprava, kostýmy a masky byly do detailu propracované, např. ozdoba Sebeliny hlavy, její ruce zpola začerněné; nádherné lokace. Citlivě okořeněno vtípky, třeba když Sebela lepí zrcadlo pírkem namáčeným v hlemýždím slizu přímo ze spodku šneka. Nicméně pro mne nejlepší pohádka letošních Vánoc v rámci české a slovenské produkce. P.S.: Umíte na Slovensku udělat pohádku bez lidové veselice v tradičních krojích? Za padesát let už je to kapku ohrané... ()

Koral11

Hezká příroda, příběh průměrný a mně se ten hobití domeček zase naopak líbil asi nejvíce. Ale ten dabing mi místy také trochu trhal uši. ()

Lamac79

Dabing skutečně příšerný.. Ale jinak nápad dobrej, celkový styl odpovídal spíše německým pohádkám.. Mě se to tak nějak líbilo, znovu bych na to asi hned nekoukal, ale na přes rok si to určitě pustím znova.. Aspoň není jak každá druhá česká/slovenská nová pohádka... ()

Sashmen13

Krajina super, ale nemá to hlavu ani patu. Někomu hodně něco uletělo a radši bych se prošel v lese, než sledoval tuhle špatnou agitku. ()

gizi

Pohádka, kde v hlavní roli je příroda. Díky krásným exteriérům je to příjemná podívaná, která se ale neuvěřitelně vleče, nemá spád, naštěstí se sem tam podaří nějaký ten humor. Malý skřítek hrát neumí a jeho český dabing je hrozný. Kristína Spáčová je příjemná a pěkná holčina. 60%. ()

rakosabasta

Hmm, je fakt docela frustrující koukat na něco, co se snaží být “fantasy” a přitom veškeré principy, na které fantasy staví (přesnost, vtipnost, i roztomilost...) totálně popírá. Chci říct něco hezkého, fakt... hmm, hmm... ty dvě hvězdičky aspoň za postavu Sebele a krásné záběry krajiny! ()

Cherubin

Novodobé pohádky z produkcí -ých televizí stojí poslední roky za nic. Kamínek to jen potvrzuje. Pěkná příroda. Námět byl taky pěkný, jen se toho ujal nějaký břídil, který polovinu vyškrtal a zbytek po..lal. A posledním zářezem možná i pěkné myšlenky byl dabing. Příště ty Slováky nechte mluvit po svém. Nová generace jim asi rozumět už nebude, ale furt lepší, než ty umělé a nepřirozené dialogy. Škoda 84 minut času. ()

Pythonator

Trapná televizní produkce s úchvatnými záběry slovenské přírody. Pro děti příjemná a neškodná podívaná, pro dospělé pokocháníčko, které zahřeje ekologa u srdce. Herci šílení a scénář radši nemluvit. ()

ryccoly

Jedinou záchranou tohohle filmu je nádherná slovenská příroda a rožnovský skanzen. Námět vykradený (stejně jako hobití obydlí), postavy nevýrazné a český dabing naprosto k pláči. Byly nadpřirozené postavy v této pohádce vůbec nadpřirozené? Nejsem si jistá, jestli jsem to špatně nepochopila, když vlastně nic kouzelného neudělaly... Pavel Kříž měl v - po dlouhé době - kladné roli šanci vylepšit si reputaci po loňském veledílku o Žitovi. Ale nekonec stejně jen zdraví, komplimentuje (zřejmě?) hlavní hrdinku a podává kabáty. Zloduch ničím nezajímavý, vladař až překvapivě štědrý. No, a o scénáři se tu ani mluvit nedá. Škoda. ()

Muttinka

Zajímalo by mě kolik tahle rádoby pohádka stála, protože ať už by ty peníze dali na cokoliv, tak by to bylo o 100% lepší. Jediný herec, který tady za něco stál byl P. Kříž a ten nedostal vůbec žádný prostor. Scénáristku by měli zbavit honoráře, spoutat do svěrací kazajky a zavřít do vypolstrované cely. Už ten její Zázračný nos nestál za nic. Herecké výkony byly hrozné. U těch dialogů jsem umírala. Kde berou ty herce, kteří neumí dát do své role duši. Jo a co to bylo za pytle s moukou co dali J. Jablonskýmu. Copak tohle byly mlynářský pytle na mouku. Zjistili, že by je ani nenadzvedl, natož hodil přes rameno, tak je zmenšovali až z toho vzniklo tohle. Chcípáček. Navíc by mě zajímalo co je to za módu dát hlavní postavě nějaký handicap. Loni to byla slepota a letos němota. Nic proti handicapovaným lidem, ale v pohádce to má za důsledek zdlouhavosti a nudnosti kdy se nic neděje a divák přemýšlí jestli má přepnout. Konkrétně tady velkou část zabraly procházky hraběnky Julie po lese, kdy se nic nedělo. Kostýmy lesních tvorů byly nádherné a jenom za ty dávám 1*. Nic méně tam byly úplně zbyteční, nedostali žádný prostor. Nechápu na co tam byli ti vládcové lesa, když jediné co uměli bylo splašit včely a pár vlků. A ta chalupa Z. Bydžovské byla jak vystřižená hobití chalupa z Pána prstenů. No a ten kamínek? Sice se to tak jmenuje, ale vlastně tam byl úplně zbytečný. Slováci by měli přestat s točením pohádek, protože to vždycky dopadne katastrofou, kterou jsem čekala už po shlédnutí reklam. ()

Ajfist odpad!

Tak tohle opravdu nešlo.Nuda od začátku do konce.Čekal jsem kdy se konečně začne něco dít a když bylo 15 minut do konce a furt se nic nedělo,bylo mi jasné,že tohle je průser.Mladý zlý blb tam vyhrožuje postřílením všech a všeho jednorannou bambitkou,král lesa se zmůže akorát na poslání pár vlků.Herecké výkony nepřesvědčivé,dialogy primitivní až zoufalé.Pohádkám odpad nedávám,ale tohle prostě není ani na jednu hvězdu. ()

Nessak

Tak tu mám další "pozitivní" oběť tvorby Jaromíra Soukupa. Tohle by dřív byla maximálně 1 hvězda - ale tohle hodnocení si nyní nechávám pro tragické původní odpady. Hezké exteriéry - to je tady jediné pozitivní. Vše ostatní už je hrůza. Tragické neherectví, příšerný dabing (to původně mluvili slováci německy?), nudný příběh. Byl jsem vyspalý, bohužel jsem u toho ani neusnul. Greténismus. Tohle znovu vidět nebudu. ()

Peabody

Ano, slovenské hory jsou krásné a vesnice v nich také. Tím to končí, bohužel, Poloekologický námět, což není nic nového, a jinak naprosto dementní děj, rozbité scény, nenavazující, dramaturg zcela chybí, vedení herců je tragické, takže přehrávání jako kráva vedle civilního stylu, dabing slovenských herců do šečtiny je na blití, všetně hrubých gramatických chyb, pochopitelně zcela mimo mimiku, kdo by se s tím sral, že? Vládcové lesa jsou pokud jde o schopnosti asi jako náš parlament, tedy nanic. Dítě / trpaslík mluví vychlastaným sytým basem, tedy alespoň občas, elfové nebo co to je jsou zmalovaní jak operetní sbor, logika postav - jo pardon, co to je logika? To asi dámy autorky nevedou, abych nebyl politicky nekorektní. Jmenuje se to kamínek a většinu času kamínek nikdo nemá a hledají ho a ještě je kouzelný tak, že si sám interpretuje, jaké přání je správné a jaké ne a podle toho je plní, to je skoro jako fake news (překlad - fake news jsou názory se kterými nesouhlasím). ()

Spike86

Otřesný dabing/postsynchrony a nijaký vycmrndlý příběh nemůže vyvážit dobrá vizuální a triková stránka a masky. 50% ()