The Crazies

(festivalový název)
  • USA The Crazies (více)
TV spot

THE CRAZIES začína vyčíňaním otca rodiny, ktorého nájdu deti demolovať nábytok a za krátko nájdu aj zavraždenú matku. V záchvate šialenstva podpáli celý dom. Nastupujú muži v bielych plášťoch, aby zabránili šíriacej sa nákaze, zakladajú tábor a v neskorej noci začínajú vstupovať do domovov s cieľom pochytať všetkých nakazených. To ale nie je také jednoduché, keďže ľudia prejavujú značný odpor voči zásahu armády...

Po piatich rokoch od NIGHT OF THE LIVING DEAD Romero opäť prichádza s neznámou nákazou šíriacou sa obyvateľstvom a opäť nie je presne jasný jej pôvod. Sledujeme skupinku ľudí utekajúcich pred armádou. Vojaci v bielych plášťoch a plynových maskách sa snažia dostať ľudí do karantény avšak nejasné účinky vírusu dosť sťažujú armáde rozlíšiť medzi obyvateľstvom nakazených jedincov od tých vystrašených. (petero)

venca163

Starej dobrej Romero to pěkně osobně uvedl a já se začal těšit, když pořád opakoval "ten film trochu propad, ale já ho mám pořád rád". Všechny ty srandovní triky a vůbec mizernou kvalitu bych mu odpustil, ale tohle byl snad nějakej zmršenej ranej střih s šílenou kadencí adhoc scén, že se člověk nestačil ani nadechnout. A jestli ne, tak...the fuck? Romero navíc vyžvanil obsah i pointu, takže nemoh člověk ani dumat, jak to asi ti tvůrci mysleli =). (45%) ()

vitekpe

Je to dlouhy, je to dlouhy, je to dlouhy...jak by rekl klasik. Byt to o pul hodky kratsi, bylo by to vtipnejsi. Jak spravne uvadi jeden z kolegu zde v komentarich, je to predevsim strasne monotonni... Rozjezd fajn, ale pak uz stale to same dokola. Na druhou stranu par dobrych scen tam je, a napad taky neni k zahozeni. Tak nakonec ze soucitu hodnotim jako slabsi prumer... 3- ()

kenkaku

Brilantní myšlenka, kterou zabíjí (paradoxně) příliš mnoho nedotažených dobrých nápadů najednou. Jako kdyby Romero dostal skvělou myšlenku (třeba…co kdyby mrtví znovu ožily?), plus hromadu nápadů na skvěle scény, ale nevěděl jak tomu dát hlavu a patu. Čímž myslím hlavně začátek, vývoj děje a konec. Prakticky díky tomu už v 15 minutě máme ve vzduchu bombardéry s jadernou hlavici na palubě, následovanou hromadou skvěle natočených scén (reakce dětí v některých jsou neskutečné) a najednou běžící závěrečné titulky ve chvíli, kdy zdaleka není vše vyřešeno (a tak nějak v polovině akce). Nemohl jsem se zbavit pocitu naskočení a vyskočení (do/z) rozjetého vlaku. Z nuly na 100 a ze 100 na nula během vteřiny. Prostě klasický Romero :). ()

Han22

Depresivní nuda, tak bych shrnul Crazies. Není to vůbec horor, ale katastrofický film z podskupiny smrtící epidemie, tedy něco co mě vyloženě nebaví. Filmy z tohoto žánru jsou většinou sračky s hodnocením kolem 10%. Výjimečně nastane zázrak (Smrtící epidemie) a podaří se natočit solidní film se skvělými herci a vynikajícícm příběhem, který je napínavý. V Crazies máme od začátku nějaký nejasný virus, který způsobuje šílenství v městečku, ale Romera to moc nezajímá, místo toho se soustředí na kritiku zelených mozků, jejich byrokracie, neschopnosti a nakonec střílení po všem. Děj se nikam neposunuje, je vyplněn spoustou přestřelek, které nemají šťávu a díky nezajímavým hercům nemá šťávu ani těch pár zajímavých momentů. A málo kdy jsem zažil konec, kdy jde všechno do kopru a mě je to totálně jedno. Možná to není špatný film, jen mě ukrutně nebavil. ()

Teabag

Pravdou je, že starší romerovky nemají nijak zvlášť strhující tempo, takže v některých aspektech prostě s novými remaky prohrávají. Na druhou stranu sdělení zůstává, což je v jeho filmech to podstatné. Osobně ze starých The Crazies sice nejsem kdovíjak odvázaný, ale je to kvalitní řemeslo a ve výsledku dobrý film. Minimálně závěr je tu mnohem zajímavější než u Eisnerovy verze. ()

mosnak

Mnoho lidí tvrdí,že původní The Crazies je lepší než jeho moderní podoba, která byla natočena předloni. Ale já si to nemyslím. Novější verze je lepší, přece jen tíha času jde na původním snímku poznat,ale i tak je to druhý nejlepší film od Romera (možná třetí... přece jen Úsvit mrtých byl taky hit,ten původní) - 80% ()

Raziel_cz

Film, ve kterém se armáda vážně snaží všem pomoct, ale brání jí v tom nabubřelost velitelů, nedostatek lidí, chaos v logistice, administrativní nesmysly a v neposlední řadě i sami ti, co pomoct potřebují. Romerův povedený sociálně-politický komentář. Tentokrát bez zombií, ale s podstatně víc znepokojujícím nepřítelem. Je to inteligentní, má to tempo, styl a skvělý závěr. Remake mám rád, ale kam se hrabe. ()

JimiH

Romero měl evidentně skvělý nápad inspirovaný paranoidními thrillery padesátých let. Několik scén je velmi silných, ale jako celek je film nekonzistentní a chybí mu údernost jiných kousků legendárního režiséra. ()

Alexandre

Romerova klasika 70. let. The Crazies jsem si poměrně užíval, ale něco mi tam přesto chybělo. To napětí, které po celou dobu převažovalo v Eisnerově remaku, v této staré verzi někam vyšumělo. Jinak ale musím pochválit další originální Romerův námět. V tomhle snímku nám ukázal něco nového, než jsou dnes už jeho typické zombie postavy. Vojáci v bílém neměli chybu! U mě jsou The Crazies nadprůměrných snímkem, kterému by ovšem neuškodilo dodat trochu energie. ()

Tormentor665

Romero na svém vrcholu, břitké, prosté nějakých zbytečných hereckých kliček a přitom, jak si všimli a všímají mnozí, nadčasové. Za studené války a stále ještě probíhajícího Vietnamského konfliktu tohle musel být pořádný kopanec establishmentu a armádě obzvlášť. Veteráni z Vietnamu doma kosí vlastní vojáky, kteří se chovají jako gestapo. Američané všechno řeší zbraněmi, a to na obou stranách. A díky tomu tedy nepoznáme, jestli má ta určitá osoba virus, nebo ne. Prostě dokonalé. ()

Shanen29

Tento sociální nešvar zakomponovaný v Romerově filmu,který je velmi dobře natočen,má sice hodně hluchých míst v akcích ,ale dějově celkem dobře postavený scénář si vybudoval spádovou atmosféru. ()

Daxus

Odhlédnu li od dobové řemeslné "naivity", jedná se o výborné dílko s atmosférou, a disponující solidním hereckým obsazením. Romero opět svojí formou apeluje na lidské "záliby" v ničení a nenasytné touze po moci. Ukazuje, jak snadné je někdy otevřít Pandořinu skříňku a jak vysoká za to může být cena. 80% za karatistické eskapády zeleného bareta ve výslužbě :) ()

xSxEx

Myslim, ze Romero zde velice ukazkove naznacil onu hloubku filmu = vztahy mezi lidmi zasazene do nejakeho vyhroceneho stavu... ()

Madax

Další kvalitní romerovka. Na rozdíl od jeho zombáren tentokrát nejsou hlavním zdrojem nebezpečí ani tak samotní nakažení, jako spíše jejich nemoc. Pokud by film neobsahoval takové stylové scénky, jako je například vražda pletací jehlicí, tak by to spíš než horor byl mrazivý thriller ve stylu Smrtící epidemie. Pocit neviditelného, stálého nebezpečí, projevy nemoci a neustálá přítomnost bílých ochranných mundůrů se postarají o správně mrazivou atmosféru, krvavé scénky a akční sekvence (hlavně ta se sestřelením helikoptéry) zase navozují příchuť příjemného béčka začátku sedmdesátých let. A nechybí ani nějaký ten materiál "k zamyšlení" a drobné ironické jinotaje, pro Romera typické. Takže rozhodně můžu doporučit všem milovníkům poctivé béčkové filmařiny. ()

kolly13 odpad!

V době pandemie by se dale říct, že je to aktuální... A není, protože tohle je strašlivost amatérským snímkům ostudu nesoucí. ()

sibskyn

Nikdy jsem si nemyslel, že to někdy řeknu, protože Romero je můj oblíbenec, ale tohle je horší než projímadlo, které na vás začalo účinkovat v bazénu plným lidí. Špatné, nezábavné a to jsem ho chtěl tak strašně moc vidět, tak už 6 let zpátky, předtím na to nebyly titulky a moje angličtina byla prostě špatná, i když možná lepší než tenhle film. Takže možná jsem byl o to ještě více zklamaný. ()

TylerD.

Film dobrý, obzvlášť na svou dobu ale strašně užvaněný a nemá to žádné zakončení. Jako bych chvíli sledoval chaos v nějakém městečku nic víc. Impuls 1984 o dost lepší. Na remake 2010 se těším. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech