Druhé já

Temná polovica

Horor / Mysteriózní

USA, 1993, 122 min

• Campbell

Tak bohužel nejhorší Romero a jedna z nejnudnějších Kingovek co jsem viděl, fakt jsem se nebetyčně nudil a to jsem se tak těšil protože spojení těhle dvou jmen muselo prostě vyjít. Už od začátku jsem věděl že něco není v pořádku. Je rpavda že operace byla pěkná ale pak se celej film strašně utlumil a přešel do neuvěřitelně nudných keců který mě nebavily, občas nějakej pokus o napětí moc nevyšel. Herci odvedly kvalitní práci a i hudba od Younga byla dobrá leč několikrát Young ukázal že má navíc, ale poslouchat se to dalo v pohodě. Konec byl též dost dobrej ale bohužel film trvá 2 hodiny a já se z toho více jak polovinu nudil, škoda mohlo to dopadnout daleko lépe.(26.5.2012)

Myslím si, že snímek „Temná půle“ je jedním z nedoceněných Romerových hororů, protože se mu podařilo Kingův román adaptovat velmi dobře. Má zde svoje prvky, ale ta základní kostra je stejná a ten příběh je prostě dobrý. Timothy Hutton si zaslouží pochvalu za to, jak skvěle ztvárnil oba hlavní protagonisty, jak toho dobrého, tak toho špatného, navíc z něj neustále máte pocit, že i Thada nevíte, na čem jste.(17.5.2018)

• Marigold

Filmy jako Temná polovina nejlépe demaskují, v čem je Stephen King výjimečný. I z celkem banálního horrorového příběhu dokáže udělat řemeslně slušné počtení, které má dar čtenáře vtáhnout do děje. Ale když se téhož příběhu ujme průměrný režisér a vypráví ho průměrným způsobem... zbyde překvapivě pouze průměrný příběh bez kouzla, nic víc. Stephen King potřebuje, aby jeho příběhy vyprávěl výjimečný filmař (viz Kubrick, Darabont), jinak z nich zůstane pouze stín.(1.6.2004)

• gudaulin

Knihu jsem nečetl, ale film je i na poměry adaptací Stephena Kinga dosti nezáživný, chybí mu atmosféra, tempo a napětí. Pro mě spíš slabší dvě hvězdičky, hodnocení tohohle kousku nejspíš zvedá přítomnost známého specialisty na horory - Romera - na režijním postu. Je to béčko jako vyšité, kvalita triků je nízká. Celkový dojem: 35 %.(17.4.2009)

Osobně si myslím, že snímku nechybí atmosféra. Z mého pohledu děj ubíhá stejným tempem a na závěr 10 minut prudce graduje. Spousta dějových uliček vede sice do slepa, ale pokud trochu přemýšlíte, najdete v ději vysvětlující skulinky (např. proč a jak vrabci, jak dvojník může zemřít, proč policie nezatkla Thada hned). Musel jsem ale film vidět dvakrát. Dobrá je i hudba a výkon v hlavní roli taky nezklame. Film má sice béčkový tón, ale myslím, že za prve se vznáší trochu nad úrovní druhořadých snímků a za druhé mu to dává nezaměnitelnou atmosféru příběhů, u kterých nemáte pocit, že se na Vás žene stamilionová show, prošpikovaná prvotřídními triky, která ovšem smrdí povrchností. Stejně si myslím, že triky v "Temné polovině" nejsou špatné - spíše úměrné příběhu a ději. Víc není potřeba. A pokud jde o Kinga, nemusí se stydět. 80% = 4/5(7.9.2010)

• - V Německu film vyšel pod názvem "Stark". (Chatterer)

• - Všechny natáčecí oblasti byly vybrány v Pittsburghu, aby to měl Romero blízko ke svému domu. (Chatterer)

• - Poslední film Royala Dana. (Chatterer)