Druhé já

The Dark Half

Temná polovica

Horor / Mysteriózní

USA, 1993, 122 min

Niekde v temných zákutiach, leží adaptácia filmu Stephena Kinga The Dark Half, zrežírovaná George A. Romerom, dlhým, celoročným priateľom Kinga osobne. Títo najlepší kamaráti už produkovali poviedkové B-čko Creepshow, a daľšie úspešné projekty. Tento na moje počudovanie nie je až tak zle zfilmovaný a môže sa z časti zaradiť medzi tie úspešné majstrové adaptácie.(28.5.2010)

• choze

Knižní předloha podle mě měla nakročeno k tomu stát se skutečnou hororovou klasikou, protože schizofrenický námět tématizující samotný proces tvůrčího psaní a obecně umělecké tvorby, je velmi silný, kniha je plná dobrých nápadů (pohlcené dvojče, vydírání spisovatele, falešný pohřeb alter ega, nejasné telepatické propojení Tada a Starka, úryvky z knížek Starka i Tada) a "high toned son of a bitch" alias "hajzl par excelance" Stark mě fascinoval. Bohužel něco knize k onomu statutu klasiky chybí a sám nevím přesně co. Filmová adaptace je předloze sice mimořádně věrná, ale je trestuhodně odfláknutá, unylá a působí televizním dojmem, což je dost smutné s ohledem na to, že pod ní není podčmrknutý nějaký televizní nýmand, ale Romero (podle mě stejně jeden z nejpřeceňovanějších hororových režisérů). Hutton je jako Tad fajn, ale Stark je v jeho podání jen karikatura a Rooker si jako šerif Pangborn vystačí s koženými xichty. Super plakát se Starkem držícím si před tváří břitvu.(25.6.2013)

• Phobia

"Temná polovina" nepatří zrovna k tomu nejlepšímu, co Stephen King napsal, ale stejně z béčkového námětu dokázal vytvořit mírně nadprůměrný román. Zkrátka to umí se slovy, dokáže nechat čtenáře nahlédnout až na samé dno duše vystupujících postav. Zprostředkovat podobnou psychologickou hloubku ve filmu je obtížné, pokud ne přímo nemožné. Filmová "Temná polovina" tedy působí jen jako tuctový, nepříliš strašidelný horor se slabou zápletkou, průměrným hereckým obaszením, průměrným úplně vším. Tohle na mě jednoduše nezapůsobilo. 45%(17.4.2009)

V tomto případě jsem rád, že jsem před filmem četl knižní předlohu od S.Kinga, která mi přišla jako celkově lepší než samotný film, Film nemá žádné velké odlety od předlohy, což si cením, Teda B., Goerge Starka i šerifa Alana P. jsem si představoval úplně jinak pří čtení knížky, ale s obsazení mi asi jako jediný trochu vadil právě šerif. George A.Romero je dobrý režisér, ale mohl film trochu oživit, za tu dobu co trvá, má pár hluchých míst. Filmová adaptace mé oblíbené knížky dopadla průměrně, ale i tak sem rád, že jsem tento snímek viděl. 6/10*(17.3.2008)

Stephen King vs. Majstri filmového hororu 3: Kniha (Temná polovica, slovensky Tretie oko) má skvelý koncept a výborné nápady, ale nie je bohvieako dobre napísaná, akoby Stephen King nedokázal zladiť obidve svoje autorské polohy - vážnejšieho seba a tvrďáckejší nemorálny štýl svojho pseudonymu Richarda Bachmana. Film je kvalitnou adaptáciou, prekvapilo ma hlavne zvládnutie vtáčich sekvencií, ale chýba tomu niečo navyše, nejaká tvorivá odvaha a filmovo ozvláštňujúci prístup, ktorý by napríklad ukázal prepojenie Thada Beaumonta s Georgom Starkom. a pod. Väčšinu filmu tiahne herecky úchvatná dvojrola Timothyho Huttona, bohužiaľ úhrančivého zlosyna s britvou Starka sme si neužili zďaleka toľko, ako by bolo príjemné. Podobne krvavé a napínavé scény sa nepochopiteľne držia na uzde, chcelo by to poriadne cenzurovateľnú verziu. Romerova réžia je na úrovni, ale zombies mu idú predsa len lepšie – zaujímavá v jeho podaní by mohla byť skôr adaptácia Cintorína domácich zvierat. Iba jeden nemŕtvy, ale desivejší než celé armády hnilých nenažrancov...esenciálna hrôza porovnateľná s tou, ktorú stvoril v NOCI ŽIVÝCH MŔTVYCH.(22.7.2015)

• - Poslední film Royala Dana. (Chatterer)

• - Všechny natáčecí oblasti byly vybrány v Pittsburghu, aby to měl Romero blízko ke svému domu. (Chatterer)

• - John Hurt byl zvažován do hlavní role. (Chatterer)