Druhé já

The Dark Half

Temná polovica

Horor / Mysteriózní

USA, 1993, 122 min

„Co se děje?“ „Vražda. Chceš něco?“ Stejnojmennou knihu Stephena Kinga mám hodně rád, určitě bych jí zařadil mezi mých deset nejoblíbenějších kingovek a tak jsem byl zvědavý, jak se s převedením Kinga do filmu tentokrát popere George A. Romero. Ten už s Kingem ne moc povedeně spolupracoval jako režisér (Creepshow) a mnohem lépe jako scénárista (Creepshow 2), tady si střihnul obojí dohromady a výsledek je dost potěšující. A to i navzdory klasickým neduhům podobných filmů dle Kinga – delší stopáži (ono ale nejde Kinga povedeně a uceleně převést do filmu kratšího než cca dvě hodiny) a nudnější střední části (kterou ale zpravidla dávám za vinu scénáristům a režisérům, že si nedokáží poradit s klasickými kingovskými vychytávkami, které spojeny v celek vytváří právě tu krásu kingových románů a nejdou jen tak oblbnout několika střihy a krátkými scénami). Tady nějak výrazně nevadí ani ta delší stopáž a střední část není nějak extra nudná, příběh se odvíjí, děj odhaluje, napětí možná neeskaluje, ale postupná proměna George Starka (který mi vzhledově strašně připomíná Václava Postráneckého) je povedená a jeho hlášky klasicky kingovské. A tak stejně jako knihu, i film bych zařadil mezi mých deset nejoblíbenějších (nejpovedenějších) filmových adaptací Kingových knih a povídek. No a jen tak pro pořádek - ten oficiální text distributora v obsahu filmu je teda dost mimo.(5.8.2009)

• choze

Knižní předloha podle mě měla nakročeno k tomu stát se skutečnou hororovou klasikou, protože schizofrenický námět tématizující samotný proces tvůrčího psaní a obecně umělecké tvorby, je velmi silný, kniha je plná dobrých nápadů (pohlcené dvojče, vydírání spisovatele, falešný pohřeb alter ega, nejasné telepatické propojení Tada a Starka, úryvky z knížek Starka i Tada) a "high toned son of a bitch" alias "hajzl par excelance" Stark mě fascinoval. Bohužel něco knize k onomu statutu klasiky chybí a sám nevím přesně co. Filmová adaptace je předloze sice mimořádně věrná, ale je trestuhodně odfláknutá, unylá a působí televizním dojmem, což je dost smutné s ohledem na to, že pod ní není podčmrknutý nějaký televizní nýmand, ale Romero (podle mě stejně jeden z nejpřeceňovanějších hororových režisérů). Hutton je jako Tad fajn, ale Stark je v jeho podání jen karikatura a Rooker si jako šerif Pangborn vystačí s koženými xichty. Super plakát se Starkem držícím si před tváří břitvu.(25.6.2013)

• Campbell

Tak bohužel nejhorší Romero a jedna z nejnudnějších Kingovek co jsem viděl, fakt jsem se nebetyčně nudil a to jsem se tak těšil protože spojení těhle dvou jmen muselo prostě vyjít. Už od začátku jsem věděl že něco není v pořádku. Je rpavda že operace byla pěkná ale pak se celej film strašně utlumil a přešel do neuvěřitelně nudných keců který mě nebavily, občas nějakej pokus o napětí moc nevyšel. Herci odvedly kvalitní práci a i hudba od Younga byla dobrá leč několikrát Young ukázal že má navíc, ale poslouchat se to dalo v pohodě. Konec byl též dost dobrej ale bohužel film trvá 2 hodiny a já se z toho více jak polovinu nudil, škoda mohlo to dopadnout daleko lépe.(26.5.2012)

Niekde v temných zákutiach, leží adaptácia filmu Stephena Kinga The Dark Half, zrežírovaná George A. Romerom, dlhým, celoročným priateľom Kinga osobne. Títo najlepší kamaráti už produkovali poviedkové B-čko Creepshow, a daľšie úspešné projekty. Tento na moje počudovanie nie je až tak zle zfilmovaný a môže sa z časti zaradiť medzi tie úspešné majstrové adaptácie.(28.5.2010)

• klerik

Hlavným heslom producentov pri kingovi je nechať obal a už len škrtať. Atmosféra šla na prechádzku, herci asi štrajkovali, no aspoň že tie digitálne vtáky ma prekvapili. A je tam aj nejaký zhnité mäsko, čo viac od Romera chcieť... Iba ak zombíkov. PS taky Kubrick dokatoval scenar k OSVIETENIU oveľa viac, ale on je pán režisér a Romero len béčkar, ALE zato kultový, údajne...(24.4.2005)

• - Jméno padoucha ve filmu, George Stark, je poctou neslavnému sériovému vrahovi Charlesu Starkweatherovi. (Chatterer)

• - Podle autora Stephena Kinga je příběh tohoto filmu částečně jeho autobiografií. (Chatterer)

• - Podle George A. Romera bylo docela obtížné pracovat s Timothy Huttonem, který dokonce na pár dní odešel z natáčení. (facojurka)