Druhé já

The Dark Half

Temná polovica

Horor / Mysteriózní

USA, 1993, 122 min

„Na mňa bacha, Ted, lebo ak ma naštveš...“ TEMNÁ POLOVICA (alias TRETIE OKO) patrí k vrcholným dielam spisovateľa Stephena Kinga, pretože v plnokrvnom a husto napínavom psychologickom trileri dokázal jediný raz v kariére kvalitne skĺbiť svoj štýl so štýlom nie príliš sympatického chlapíka, akým bol jeho pseudonym Richard Bachman, ktorého knihy "Bežiaci muž" alebo "Dlhý pochod" sú ostré jazdy, ktorým však chýba práve typická kingovská literárna sympatickosť. Dopísania TEMNEJ POLOVICE sa Bachman už nedožil, ale kniha je mu venovaná a kto číta Bachmana aj Kinga, cíti vzácne skĺbenie obidvoch týchto štýlov. Námetu o spisovateľovi, ktorý pochová svoj pseudonym, ten však vstane z hrobu a začne vraždiť, čím sa chce prepracovať k svojej novej knihe, sa chopil v tom čase už kultový George A. Romero (NOC ŽIVÝCH MŔTVYCH, ÚSVIT MŔTVYCH, DEŇ MŔTVYCH), ktorý s Kingom v minulosti už spolupracoval (CREEPSHOW/1982) a jeho filmová verzie je... adekvátna. Solídne nakrútená, vraždiace scény nie sú len o krvi, dialógy prekvapivo fungujú a milým prekvapením sú herecké výkony inak skôr nehereckými výkonmi vyhlásených hercov (Timothy Hutton v dvoj úlohe spisovateľa a jeho nebezpečného alter ega s britvou, plus Michael Rooker ako kingovský šerif Pangborn).(18.5.2008)

• cariada

Tohle se moc nepovedlo, dvouhodinová stopáž snímku jenom uškodila. Děj se neskutečně pomalu vleče a nudí. Aspoň mě rozhodně. První polovina je hodně podobná pozdějšímu filmu Tajemné okno. Začně vraždit někdo podle postavy spisovatele. Tomu je to jasné, ale moc mu to nikdo nechce věřit , že by jeho postava ožila. Celé to není zlé, ale prostě to nefunguje, pan G. A. Rommero by se měl spíš držet "Zombi " ty umí bezchybně.(12.2.2009)

Zatial co ostatni ulietavaju na Romerovych zombicinach, ja mam radsej taketo detektivne thrillery. To ze rejza vie pracovat s krvou a gore viem uz davno, ale prekvapilo ma ze dokaze byt aj vcelku schopnym vypravacom. Alebo za to moze skor Kingova predloha? Tak ako tak, relativne dobry film ktoremu podraza nohy priemerny zaver. 60%(24.4.2009)

• Campbell

Tak bohužel nejhorší Romero a jedna z nejnudnějších Kingovek co jsem viděl, fakt jsem se nebetyčně nudil a to jsem se tak těšil protože spojení těhle dvou jmen muselo prostě vyjít. Už od začátku jsem věděl že něco není v pořádku. Je rpavda že operace byla pěkná ale pak se celej film strašně utlumil a přešel do neuvěřitelně nudných keců který mě nebavily, občas nějakej pokus o napětí moc nevyšel. Herci odvedly kvalitní práci a i hudba od Younga byla dobrá leč několikrát Young ukázal že má navíc, ale poslouchat se to dalo v pohodě. Konec byl též dost dobrej ale bohužel film trvá 2 hodiny a já se z toho více jak polovinu nudil, škoda mohlo to dopadnout daleko lépe.(26.5.2012)

V tomto případě jsem rád, že jsem před filmem četl knižní předlohu od S.Kinga, která mi přišla jako celkově lepší než samotný film, Film nemá žádné velké odlety od předlohy, což si cením, Teda B., Goerge Starka i šerifa Alana P. jsem si představoval úplně jinak pří čtení knížky, ale s obsazení mi asi jako jediný trochu vadil právě šerif. George A.Romero je dobrý režisér, ale mohl film trochu oživit, za tu dobu co trvá, má pár hluchých míst. Filmová adaptace mé oblíbené knížky dopadla průměrně, ale i tak sem rád, že jsem tento snímek viděl. 6/10*(17.3.2008)

• - Všechny natáčecí oblasti byly vybrány v Pittsburghu, aby to měl Romero blízko ke svému domu. (Chatterer)

• - Přibližně 2000 pěnkav bylo uvolněno do sadů domu Beaumont pro finální scénu. (Chatterer)

• - Jméno padoucha ve filmu, George Stark, je poctou neslavnému sériovému vrahovi Charlesu Starkweatherovi. (Chatterer)