Druhé já

The Dark Half

Temná polovica

Horor / Mysteriózní

USA, 1993, 122 min

Zrejme sa Kingova knižka lepšie číta, ako pozerá. A nieje to len v tomto prípade. Romero pojal snímok možno civilnejšie, ako by sa od neho čakalo, nakoľko jeho zombie fláky predsa len ponúkali lepšie pole pôsobnosti pre trikových majstrov. To ale neznamená, že TEMNÁ POLOVICA nemá v niektorých prípadoch kvalitný gore dizajn. Najväčší problém vidím v prepálenej minutáži, ktorá by sa aj napriek 431 stranám Kingovej predlohy dala vtesnať do svižnejšieho, hodinu aj pol trvajúceho hororu.(9.9.2017)

Niekde v temných zákutiach, leží adaptácia filmu Stephena Kinga The Dark Half, zrežírovaná George A. Romerom, dlhým, celoročným priateľom Kinga osobne. Títo najlepší kamaráti už produkovali poviedkové B-čko Creepshow, a daľšie úspešné projekty. Tento na moje počudovanie nie je až tak zle zfilmovaný a môže sa z časti zaradiť medzi tie úspešné majstrové adaptácie.(28.5.2010)

Hodně zvláštní film, který jsem při prvním shlédnutí ani moc nepochopil. Podruhé už to bylo lepší, ale je zde k vidění spousta blbostí, které mě docela otrávily. Výběr herců moc dobrý nebyl a přestože nepodali zas až tak špatné výkony, hlavní hrdina chtěl prostě vyměnit. Konec se už nesl v jakémsi duchu fantasmagorie, která v knize funguje na jedničku, ale ve filmu to byla doslova bída. Nevím jestli to bylo tím, že se všechno odehrávalo ve tmě, ale kromě nalétávání ptáků a postupného rozkladu zlého Starka mě poslední půlhodina vůbec nebavila.(2.8.2010)

Myslím si, že snímek „Temná půle“ je jedním z nedoceněných Romerových hororů, protože se mu podařilo Kingův román adaptovat velmi dobře. Má zde svoje prvky, ale ta základní kostra je stejná a ten příběh je prostě dobrý. Timothy Hutton si zaslouží pochvalu za to, jak skvěle ztvárnil oba hlavní protagonisty, jak toho dobrého, tak toho špatného, navíc z něj neustále máte pocit, že i Thada nevíte, na čem jste.(17.5.2018)

Stephen King vs. Majstri filmového hororu 3: Kniha (Temná polovica, slovensky Tretie oko) má skvelý koncept a výborné nápady, ale nie je bohvieako dobre napísaná, akoby Stephen King nedokázal zladiť obidve svoje autorské polohy - vážnejšieho seba a tvrďáckejší nemorálny štýl svojho pseudonymu Richarda Bachmana. Film je kvalitnou adaptáciou, prekvapilo ma hlavne zvládnutie vtáčich sekvencií, ale chýba tomu niečo navyše, nejaká tvorivá odvaha a filmovo ozvláštňujúci prístup, ktorý by napríklad ukázal prepojenie Thada Beaumonta s Georgom Starkom. a pod. Väčšinu filmu tiahne herecky úchvatná dvojrola Timothyho Huttona, bohužiaľ úhrančivého zlosyna s britvou Starka sme si neužili zďaleka toľko, ako by bolo príjemné. Podobne krvavé a napínavé scény sa nepochopiteľne držia na uzde, chcelo by to poriadne cenzurovateľnú verziu. Romerova réžia je na úrovni, ale zombies mu idú predsa len lepšie – zaujímavá v jeho podaní by mohla byť skôr adaptácia Cintorína domácich zvierat. Iba jeden nemŕtvy, ale desivejší než celé armády hnilých nenažrancov...esenciálna hrôza porovnateľná s tou, ktorú stvoril v NOCI ŽIVÝCH MŔTVYCH.(22.7.2015)

• - Všechny natáčecí oblasti byly vybrány v Pittsburghu, aby to měl Romero blízko ke svému domu. (Chatterer)

• - Film byl natočen už v roce 1991, ale do kin uvolněn až 1993. (Chatterer)

• - Poslední film Royala Dana. (Chatterer)