Ocelové dámy

• Finsko Teräsleidit (více)
Trailer 2

Road movie, ve které věk už není ani číslo. Pětasedmdesátiletá Inkeri uhodila svého manžela pánví a plánuje pohřbít jeho tělo na zahradě. V očekávání doživotního vězení je ještě čas na to žít – konečně. Inkeri tedy musí odejít, i když je již příliš pozdě. Cesta Finskem je plná okouzlujících stopařů, vzpomínek a hříšných tanců. Když Inkeri narazí na své staré univerzitní spisy a najde Eina, lásku z mládí, připomene si své sny, které byly potlačeny patriarchálním sňatkem. Inkeri musí učinit největší volbu pro zbytek svého života, volbu mezi štěstím a konvencí. (Film Europe)

Trailer 2

blondboss

Tieto škandinávske komédie mi akosi nesedia. V tomto prípade možno hovoriť o napoly čiernej komédii a zároveň o akejsi pozitívne ladenej komédii plnej životnej sily. Celkovo to ale koncepčne podľa mňa bolo nedotiahnuté a ani režijne to nebolo nič moc, nakoľko som sa vo viacerých pasážach dosť nudil. Preto za mňa len akýsi priemer v rámci žánru. 55 % ()

starydivak

Tři sestry na sklonku života řeší své problémy útěkem. Nečekej Easy rider, road movie je zde jen okrajový žánr, bohužel. Pár vtipných situací se zde najde, ale čekal jsem víc. Naopak téma vyhoření vztahů a otupělost ze života mě docela bavily a víceméně jsem si to v určitých chvílích užíval. ()

Vesecký

Trochu klasicky finského černého humoru nikdy neuškodí. Tyhle dámy byly opravdu svým způsobem roztomilé. Ať ta nejstarší hodně sklerotická nebo ta její sestra, která řešila problém, zda se přiznat k vraždě manžela, případně jejich sestřenice, skutečná dáma i ve svém věku, ale přesto - všechny mírně praštěné. Jaký kontrast vůči mladší generaci... Závěr s oslavou, byť k ní všechno směřovalo, byl trošku přehnaný, ale aspoň to bylo takové - finské... ()