Ragnarök – Konec světa

Norsko / Dánsko, (2020–2023), 13 h 50 min (Minutáž: 38–55 min)

David Stakston, Jonas Strand Gravli, Herman Tømmeraas, Theresa Frostad Eggesbø, Emma Bones, Henriette Steenstrup, Gísli Örn Garðarsson (více)

Série(3) / Epizody(18)

V jednom norském městě, které je ohroženo znečištěním a tajícími ledovci, se zdá, že přichází konec světa. Dávné zlo ale dokáže vyzvat na souboj jen legenda. (Netflix)

Recenze uživatele iXtr3m3 k tomuto seriálu (4)

Ragnarök – Konec světa (2020)

Skvelá severská variácia na American Gods, ktorá ale okrem hlavnej myšlienky bohov medzi nami nemá s American Gods nič spoločné, čo je jej najväčšie pozitívum. Krásna príroda a tým aj výprava, obsadenie správne severské a pritom súčasné a moderné. Prepracovanie severských legiend spojené s modernou ekoagitkou som ešte nevidel, takže určite to neberiem ako zápor. Už len počkať na ďalšiu sériu, lebo toto bola v podstate len taká maličká ochutnávka, ktorá namiesto šiestich častí mohla byť vtesnaná do jednej trošku dlhšej. Páčil sa mi ten realistickejší pohľad na Thora a Obrov, ktorí nie sú svalovci ála Avengers, ale snažia sa skrývať medzi nami, takže kvôli zapadnutiu sú normálni, aj keď je to v prípade niektorých jedincov (obrov) len ilúzia. Páčilo sa mi aj postupné odhaľovanie schopností, žiadna mega epic akcia, ale naopak pochmúrne severské triezvejšie poňatie. Rovnako sa mi páčilo zakombinovanie pár skvelých songov do podmazu, ktoré osudovosť príbehov postáv ešte viac zvýraznili. Mytológiu to môže mať skvelú, len to uchopiť za správny koniec a trošku zvýšiť rozpočet, nemôže to byť celé len o objavovaní, pridať postavy, pridať trošku akcie a môže to byť pre pár jednotlivcov, medzi ktorých patrím aj ja, skvelý zárez. Teším sa na ďalšiu sériu, snáď sa jej dočkám a prinajlepšom nie len jednej. P.S. To spracovanie ála Kronika, toto sa mi nikdy nezunuje, takže fakt držím palce do pokračovaní. UPDATE po druhej sérii: Hodnotenie nedvíham, pretože sa nič extra neudialo, v podstate je to stále len a len a len slabučký pozvoľný rozbeh niečoho, čo by mohlo byť bombou, keby to vsadilo na krv, násilie a akciu. Zatiaľ sa zoznamujeme z veľkej diaľky so severskou mytológiou, ktorá je na jednej strane zaujímavá, preto to sledujem, na druhej strane sa moc tiahne, čo nebude asi problém scenára, ale skôr financii. Chcelo by to poriadnu zlatú injekciu a môžeme tu mať skvelý fantasy drsný pochmúrny trhák. P.S. Tie postavy z domova dôchodcov tam fakt nemuseli dávať. UPDATE po tretej sérii. WTF? Znižujem celkové hodnotenie z úcty k prvým dvom sériam len o jednu hviezdu, ale za to, ako vyjebali s divákom v samotnom závere, tak za to by si zaslúžili odpad a je mi ukradnuté, že niekto to uznáva ako odvahu a originalitu. Takto so mnou v závere seriálu ešte asi v živote nikto nevyjebal. To aj LOSTovia mali znesiteľnejší záver. Toto bolo také klamanie telom, že ma nervy chytili. Viem pochopiť zámer, ale napriek tomu si budem tento seriál navždy pamätať ako niečo, čo so mnou doslova a do písmena vyjebalo ako nič predtým a dúfam, že už nič také nepríde. Proti tomuto je aj predčasné ukončenie seriálu milosrdnejšie. Fakt som sklamaný na maximum, pretože toto som nečakal ani v najhoršom sne, viď. moje vety po prvej a druhej sérii. ()

Série 1 (2020) (S01)

Skvelá severská variácia na American Gods, ktorá ale okrem hlavnej myšlienky bohov medzi nami nemá s American Gods nič spoločné, čo je jej najväčšie pozitívum. Krásna príroda a tým aj výprava, obsadenie správne severské a pritom súčasné a moderné. Prepracovanie severských legiend spojené s modernou ekoagitkou som ešte nevidel, takže určite to neberiem ako zápor. Už len počkať na ďalšiu sériu, lebo toto bola v podstate len taká maličká ochutnávka, ktorá namiesto šiestich častí mohla byť vtesnaná do jednej trošku dlhšej. Páčil sa mi ten realistickejší pohľad na Thora a Obrov, ktorí nie sú svalovci ála Avengers, ale snažia sa skrývať medzi nami, takže kvôli zapadnutiu sú normálni, aj keď je to v prípade niektorých jedincov (obrov) len ilúzia. Páčilo sa mi aj postupné odhaľovanie schopností, žiadna mega epic akcia, ale naopak pochmúrne severské triezvejšie poňatie. Rovnako sa mi páčilo zakombinovanie pár skvelých songov do podmazu, ktoré osudovosť príbehov postáv ešte viac zvýraznili. Mytológiu to môže mať skvelú, len to uchopiť za správny koniec a trošku zvýšiť rozpočet, nemôže to byť celé len o objavovaní, pridať postavy, pridať trošku akcie a môže to byť pre pár jednotlivcov, medzi ktorých patrím aj ja, skvelý zárez. Teším sa na ďalšiu sériu, snáď sa jej dočkám a prinajlepšom nie len jednej. P.S. To spracovanie ála Kronika, toto sa mi nikdy nezunuje, takže fakt držím palce do pokračovaní. ()

Série 2 (2021) (S02)

UPDATE po druhej sérii: Hodnotenie nedvíham, pretože sa nič extra neudialo, v podstate je to stále len a len a len slabučký pozvoľný rozbeh niečoho, čo by mohlo byť bombou, keby to vsadilo na krv, násilie a akciu. Zatiaľ sa zoznamujeme z veľkej diaľky so severskou mytológiou, ktorá je na jednej strane zaujímavá, preto to sledujem, na druhej strane sa moc tiahne, čo nebude asi problém scenára, ale skôr financii. Chcelo by to poriadnu zlatú injekciu a môžeme tu mať skvelý fantasy drsný pochmúrny trhák. P.S. Tie postavy z domova dôchodcov tam fakt nemuseli dávať. ()

Série 3 (2023) (S03)