Reklama

Reklama

Tenkrát v ráji

  • Slovensko Vtedy v raji (více)
Trailer

Obsahy(1)

Film na motivy stejnojmenného románu spisovatele a scenáristy Josefa Urbana vypráví o osudové lásce, nezlomném přátelství a vztazích českých a německých horolezců, do kterých osudově zasáhla těžká válečná doba Protektorátu. Legendární, mýty opředený a ve své době nejlepší český horolezec Josef Smítka odmítl nastoupit k totálnímu nasazení v Říši a několik let se před německými úřady a gestapem skrýval ve skalním městě Hruboskalska, podporován kamarády z řad českých a německých horolezců. Joska na své cestě za svobodou překročil hranice možností nejen ve skalách, ale i v životě. Stal se legendou pro svůj nezlomný postoj k partě kamarádů, k vysněné ženě. Nikdy se nesklonil před okupační mocí. (A-Company CZ)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (154)

Djoker 

všechny recenze uživatele

Nebývá zvykem, aby film točili tři režiséři. Pro dva to navíc byla prvotina, což je na krkolomném vyprávění znát. Kdekdo by čekal, že když do role horolezce obsadili kajakáře s postavou kapesního Herkula, tak bude i vše ostatní špatně, ale není to úplná tragédie. Navíc Vavřinec docela překvapil a díky dronům v kulisách Českého ráje se je rozhodně na co dívat. ()

bobiša 

všechny recenze uživatele

Opravdu opět zas jednou zabité slibné téma,příroda je to jediné co nezklamalo,Budař také dobrý,ale jinak vše špatně včetně hlavní postavy,obsazení Vavřince opravdu nechápu a Josef Smítka podle filmu vyznívá spíše jako zbabělec než hrdina,takže historická fakta opět dost překroucená,což je zde opravdu na škodu.Počáteční a závěrečná scéna úplně zbytečná.Emotivní zážitek z filmu nemám žádný a to bych u takovéhoto tématu čekala.Pěkná byla hudba.Škoda. ()

Reklama

claudel 

všechny recenze uživatele

Filmová výzva v karanténě - oblíbené herečky, Vica Kerekes. Myslím si, že to rozhodně není taková hrůza na úrovni bezmála padesáti procent. Když k tomu ještě přičtu, že hlavní roli si střihl sportovec. Kolem sebe má krásnou Vicu a Jana Budaře v další odpudivé roli. Scénáristicky by se dalo leccos vylepšit, ale za mě slušný film. ()

Gekacuk 

všechny recenze uživatele

Zajímavý námět, trošku horší scénář a jeho realizace. Neherec v hlavní roli může být lákadlem pro diváky, ale samotnému filmu neprospěl. Něteré scény na sebe logicky nenavazují, což zhoršuje orientaci. Joska se vždy někde objeví, ale proč tam je, co zamýšlí (například na nádraží při zatčení)? O některých postavách se jen mluví, přitom v ději mají důležité místo (strážník-udavač - je zabrán kamerou jen z dálky). Je zde příliš mnoho opakujících se záběrů přírody. Scéna přestřelky v lese je docela amatérsky natočená. Benevolence gestapáka je velmi nepravděpodobná. Jak dlouho se vlastně Joska skrýval? 2-3 roky? Nějak mi to nesedí na věk dcery. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

Tento film z válečného období podle skutečných událostí je jedna velká nevyužitá příležitost. Dostat to na starost jiný režisér a obsadit to jinými herci, snad to mohlo dopadnou lépe...I když je otázkou, zda problém není už v literární předloze Josefa Urbana. Skutečný příběh českého horolezce Josefa Smítka a další postav filmu je totiž oproti tomu, co vypráví tento film, dost jiný. Zejména to platí u osudu postavy Vlasty Štáflové, která ve skutečnosti zahynula spolu se svým manželem při bombardování a ne až v Terezíně (z mého pohledu za dost divných okolností). Ten román jsem nečetl, každopádně scénář, který na základě této předlohy vznikl, je hodně děravý a plný nelogičností (setkání s filmaři, postava partyzána atd.). A herecky je to rovněž takové nevýrazné (i v případě filmového návratu Ondřeje Havelky). Ještě že se dá občas alespoň koukat na hezké záběry na krásné přírodní scenérie Českého ráje (případně Tater). I filmová hudba Radůzy (Radky Urbanové) není úplně špatná (dojde zde i na pro ni typickou tahací harmoniku). Asi i kvůli její krásné závěrečné písni dávám dvě hvězdičky, ale jinak je to spíše zklamání... ()

Galerie (25)

Zajímavosti (9)

  • Vlasta Štáflová ve skutečnosti zahynula 14.2.1945 spolu se svým manželem při spojeneckém náletu na Prahu. (krubi)
  • Vávra Hradílek pochopitelně ve filmu nelezl. Nicméně za něj nedublovali kaskadéři, ale civilní horolezci – např. ve spáře na Drážďanské věži v Prachově (toto lezení skončilo ve filmu pádem). (chamonix)
  • Železniční vagóny, do kterých nastupují jak Joska Smítka (Vavřinec Hradilek), tak v jiné scéně i Horst Gerke (Jan Budař), jsou označeny znakem Deutsche Reichsbahnen, veškeré ostatní nápisy jsou ale pouze v češtině a řadové označení odpovídá předválečným ČSD. Vagóny tohoto typu přezdívané „Rybák“ u DRB nikdy nesloužily a ty, které provozovaly protektorátní dráhy (BMB/ČMD), musely mít nápisy dvojjazyčné. (Martin_L)

Reklama

Reklama