Reklama

Reklama

Nadějná mladá žena

  • USA Promising Young Woman (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Cassandra (Carey Mulligan) hraje zvláštní hru. Chodí do barů, předstírá v nich těžkou opilost, nechává se sbalit chlápky, kteří v ní vidí snadnou kořist, a když má dojít k „nejlepšímu“, tak na ně nemilosrdně zaútočí. Útoky bývají spíš psychického rázu, ale její oběti i tak poznamenávají velmi bolestivě. A proč to bývalá perspektivní medička dělá? Protože na vysoké potkala kluka, který jí způsobil takové trauma, že rezignovala úplně na všechno, opustila školu, vrátila se k rodičům, začala pracovat jako servírka v kavárně a jediné, co jí jakž takž baví, jsou výše uvedené noční lovy. Tenhle koníček nabere novou dynamiku ve chvíli, kdy se v jejím životě znovu objeví „pachatel“ jejího současného stavu, pohledný pediatr Ryan (Bo Burnham). S ním přichází lehké znejistění, co že se to vlastně tenkrát na vysoké doopravdy stalo, protože Ryan se chová jako by nic, dokonce začne s Cassandrou flirtovat a nebrání se ani představě, že by z toho mohlo vzejít něco vážnějšího. Cassandra jeho city, zdá se, opětuje. Protože se ale pohybujeme v žánru cynického thrilleru, je jasné, že tahle nadějná mladá žena milostné mimikry používá k tomu, aby zosnovala plán pomsty, proti kterému budou její dosavadní barové eskapády pouhými kanadskými žertíky. (CinemArt)

(více)

Videa (6)

Trailer 1

Recenze (327)

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Svádělo by to k tomu, že to má nekritický úspěch u kritiky především díky tématu a tomu, kdo za tím scénářem a režií genderově stojí. Což by bylo vůči autorce nefér; tady jsou kvality díky tomu, jak je aktuální #MeToo tématika pojatá "s koulema" a prosta mravokárných deklamací. Nesdílím výtky na černobílé vidění autorky "co muž to prasák", když k celkovému efektu/dopadu "kultury znásilnění" tu přispívají právě i ženy (Madison, děkanka, ambivalentní antihrdinka Cassie samotná); vždyť o tom jsou celé dva akty plánu pomsty. Navíc i kdyby, tak se to veze na tak chirurgicky přesně trefené černohumorné vlně o echt seriózním tématu s vymazlenou záměrně přepálenou osmdesátkovou popíkovou neonovou stylizací, že tomu nelze nepodlehnout. Carey je pak svým komplexním "PTSD výkonem" ve víru sebezničující spirály vendety stejně tak strhující jako znepokojivá a tak snad jedině linie s Ryanem šustí příliš papírem, kdy je od počátku příliš okaté, proč tam je a kam se s ní míří. Nejslabším článkem je ovšem hojně diskutovaný závěr. I když závěr ne, ten je perfektní... Spíše epilog po něm. Na první dobrou je podaný tak, že přináší zadostiučinění, ale čím větší odstup od projekce, tím evidentnější je, že je nadbytečný a posouvající to celé poněkud jinam. Mohlo (mělo!) to skončit již v ordinaci či nedoslovně poštovním balíčkem a bohatě by to stačilo. ()

somnar 

všechny recenze uživatele

To, že to z jedné strany schytává hejt za to, že "všichni muži přece nejsou takoví", a z druhé, že to skrze hlavní postavu "znevažuje hlas oběti sexuálního násilí", asi spíš znamená, že Emerald Fennell dělá něco dobře. Oproti třeba takovému I Care a Lot to umí přesvědčivě uvolňovat a zase utahovat napětí, aniž by to drhlo, což je mazané, protože tomu filmu nesvědčí, když se nad ním moc přemýšlí. ()

Reklama

Pethushka 

všechny recenze uživatele

V konkurenci toho, co jsem za poslední dobu viděla, určitě vyčnívající kousek. Ať už jde o povahu hlavní hrdinky, která konečně není plochá, i když taky ne sympatická takovým tím klasickým způsobem, nebo o estetickou stránku filmu, vše bylo nadprůměrný. Oskarem oceněný scénář bych si představovala o něco výš, s překvapivějším zvratem, ale rozhodně tím neříkám, že by nebyl dobrý. Soundtrack byl sázka na jistotu, ale proč ne, i ten mi zpříjemnil celkový dojem z filmu. 4* ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Vidieť to pred Oscarmi, bolo by to za štyri. Paradoxne práve Oscar za scenár musí v divákoch vzbudzovať vyššie očakávania, než len solídnu žánrovku s umne zabudovaným presahom. A to určite nie len v zmysle jednoduchej metafory "hollywoodske kauzy prenesené do prostredia medikov", ale (možno najmä) posadnutosť západného (samozrejme nielen) sveta kariérou a spoločenským postavením a do tretice starým známym múdrom, že pomsta vám na vnútornej pohode dvakrát nepridá. Ono je to tu vlastne šikovne prepojené, pretože to spolu úzko súvisí. Prečo ale bolo opomenuté také Never, rarely, sometimes, always? Určite artovejšia záležitosť na podobnú tému, i keď samozrejme s úplne iným dejom aj vyznením. Takže zase sme na začiatku, ten Oscar v očiach nových divákov lačných po oscarovom diele snímke skôr uškodí. 70% a osobne som záver zožral, proste niektoré veci chcem vidieť dopovedané, tu čisto kvôli škodoradosti. Vlastne to mohlo ešte pokračovať... ()

silentname 

všechny recenze uživatele

Pre mňa vysoko pohlcujúci film. Na "Promising Young Woman" som sa pôvodne tešil (ako inak) v roku 2020 počas leta. Nakoľko ale pandémia zmenila plány som si film mal možnosť pozrieť až v januári tohto roku. Ale ak mám byť úprimný, vždy som rád keď uvidím thriller, ktorý ma ohromí. A okrem toho ešte v závere vytiahne niekoľko skvelých prekvapení, ktoré úplne celý film otočia. Máme pocit, že veci nejako dopadnú a zrazu sa všetko úplne otočí a posunie úplne iným smerom. Celkovo pre mňa platí, že zvraty v tomto filme sú veľmi silné. A dávajú tomu príbehu úplne iný rozmer. Môj jediný trošku badateľnejší problém s filmom je, že pôsobí ako keby sa dalo dokopy niekoľko filmov, ktoré boli spracované úplne iným štýlom. Máme úvod kde spoznávame jej nočné výlety a súčasne sa začína stretávať s Ryanom. Následne sa začne jej misia potrestať ľudí, ktorí nejakým spôsobom ublížili jej najlepšej kamarátke Nine. Odtiaľ sa potom posunieme do trošku šťastnejšej roviny a prejdeme do úplne záverečnej thrillerovej časti, ktorá ma teda úplne odrovnala. Čakal som ako bude vyvíjať Ryanova postava a nebudem dávať spoilery, no mladý pediater má tiež nejaké tie svoje tajomstvá. Rovnako ako Cassie. A keď už sme pri nej tak osobne hodnotím výkon Carey Mulligan ako absolútne perfektný. Dala do toho absolútne maximum a pôsobí absolútne uveriteľne. Rovnako skvelý je aj v malej scénke Alfred Molina, ktorý pôsobil na mňa tak desivo skutočne až ma to prekvapilo. Takéto filmy mám rád. A aj preto ho musím podľa toho oceniť. Hodnotenie: A ()

Galerie (30)

Zajímavosti (15)

  • Britská režisérka Emerald Fennell, ktorá ako debutujúca režisérka bola nominovaná na Oscara v kategórii Najlepší režisér/ka, bola v dobe natáčania tehotná. Porodila 3 týždne po ukončení produkcie. (MikaelSVK)
  • Název filmu odkazuje na odsouzení studenta Stanfordské univerzity Brocka Turnera, který byl v roce 2016 odsouzen za znásilnění. I přesto byl mnohýma označován jako „promising young man“, tedy v překladu „nadějný mladý muž“. (hansel97)
  • Pár měsíců před uvedením snímku bylo připraveno promítání pro vybranou veřejnost, aby se zjistily reakce publika. Během jedné scény vypukla až násilná hádka dvou diváků. První z nich byl scénou velmi pobouřen a druhá osoba jej vykazovala ven z kina, když se mu to nelíbí. Režisérka okomentovala incident slovy: „Bylo to šokující, protože jsem chtěla natočit provokující film k zamyšlení, ale až takovou intenzitu jsem nečekala.“ (TaNya_)

Související novinky

Akční Ballerinu pomůže napsat Emerald Fennell

Akční Ballerinu pomůže napsat Emerald Fennell

16.07.2022

Režisérka a scenáristka Nadějné mladé ženy Emerald Fennell byla údajně přizvaná herečkou Anou de Armas (Není čas zemřít, Na nože), aby pomohla napsat scénář k chystanému akčnímu spin-offu Johna Wicka… (více)

Filmová Barbie doplňuje obsazení

Filmová Barbie doplňuje obsazení

16.04.2022

Christopher Nolan (Tenet, Temný rytíř) a jeho Oppenheimer zřejmě není jediný film, do kterého se v těchto dnech snaží tvůrci obsadit celý Hollywood. Podobně na tom je i chystaný snímek režisérky… (více)

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

11.12.2021

Dnes byly v rámci svého 34. ročníku uděleny Evropské filmové ceny (EFA). Slavnostní večer se kvůli stále trvající pandemii covidu-19 opět odehrál bez přítomných diváků a celý ceremoniál proběhl v… (více)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (více)

Reklama

Reklama