Starci na chmelu

Komedie / Drama / Muzikál / Romantický

Československo, 1964, 88 min

Keby mi niekto v roku 1964 povedal, že tento film je možné hodnotiť menej, ako 5 hviezdičkami, neveril by som mu. Bol som iba o rok starší, ako brigádnici, nikdy som sa nezúčastnil chmeľovej brigády a napriek tomu som ho vnímal ako generačný. Nie nadčasový, ako sa tu často píše. Hodne zostarol, pretože bol produktom doby, aj keď v niektorých momentoch sa opatrne staval na zadné. Takže súčasné tri hviezdičky sú hodnotením šesťdesiatnika, hodnotením výsledným, hodnotením toho dobrého, čo pretrvalo.(25.11.2008)

Den je krásný, den je krásný - s tebou Je pravda, že tento unikátní první český muzikál udělá den krásnější. Zvláštní příběh o lásce mezi ne o moc zvláštnějšími dvěma lidmi na chmelové brigádě v doprovodu s úžasnými písničkami se skvělým textem - je opravdu něco, co by si neměl nechat ujít žádný člověk, který má rád muzikály. Když to budeme brát pozitivně, tak jeden z mála hudebních filmů při kterých nemusíte číst titulky;-)(29.10.2009)

• Peytl

Nikdy jsem nepochopil popularitu muzikálu jako takového a pokud byl tenhle průkopníkem a předskokanem něčeho daleko horšího a děsivějšího, čehož jsme v současnosti svědky, pak by si místo hvězd zasloužil pět lebek. Ale protože chci býti objektivní, pak přiznávám, že jsem téhle nablblé kravince kdysi udělil celé tři stáry, ovšem když jsem dnes periferním viděním zahlédl hysterického Pucholta s kudlou v ruce, jak neartikulovaně vyřvává, že se zabije, chráně tak svou běhnu v sudu, chtěl jsem, aby starej Kemroš ten závěs strhl a mohlo proběhnout skvělé muzikálové Psycho...kud, kud, kud. Škoda, takže dvě.(29.12.2012)

Príbeh Romea a Júlie zasadený na český vidiek do pozadia chmeľovej brigády je zaujímavo zrežírovaný a so zapamätaniahodnými piesňami (a Vladimírom Pucholtom opäť par excellence zahraný). Jednoducho dôkaz, že v 60. rokoch českého filmu nebol priestor iba pre umelecké skvosty, ale aj pre filmy väčšinových žánrov, akým muzikál rozhodne je. A tých pár budovateľských záchvevov, ktoré už mali byť v týchto rokoch dávno za nami sa dá predsa ľahko pretrpieť. 75%(20.12.2010)

Tenhle muzikál mám opradvu rád, hlavně kvůli V. Pucholtovi, ale nemůžu dát 5*, protože mám rád spíš jen některé vybrané scény než ten film jako celek. Ta scéna, jak je objeví Kačírková s Kemrem, je skvělá... Viděno znovu a "jen některé scény neplatí"... 5* jak vyšitejch - Filip a Hanka jsou úžasný...(28.6.2006)

• - Na začátku filmu si můžeme všimnout, že herci mají po lokty zelené ruce. Je to díky chmelu, který byl uměle nabarven, protože se film točil na podzim, kdy jmelí již bylo zešedlé. (Duckinka)

• - Roli Honzy měl původně ztvárnit Josef Laufer, který se ale zdál některým tvůrcům příliš "exotický". Postava nakonec připadla Miloši Zavadilovi. Choreograf Josef Koníček ovšem nechtěl o zpěváka přijít, nabídl mu proto roli jednoho z černě oděných kytaristů. (Zdroj: NFA)

• - O roli Hanky se ucházela i Jitka Zelenohorská (Ostře sledované vlaky). (Reiniš)