Ve spolupráci se Sovětský svazem vznikla romantická, dobrodružná podívaná o muži, který marně hledal klid a samotu na málo obydleném, nehostinném ostrově... Film, inspirovaný předlohou Alexandra Grina, byl natáčen na Kavkaze a na Krymu v roce 1968, po vpádu ruských vojsk do Československa se práce zastavily a když se tvůrci k projektu znovu vrátili, dokončovali jej ve značně napjaté atmosféře. Výsledný tvar to přirozeně poznamenalo. Nové setkání může být zajímavé. (oficiální text distributora)

noriaki

Jeden z těch do sebe zahleděných filmů opájejících se vlastní výjimečností. Postavy mluví z cesty, občas upadají do dlouhých melancholických monologů, občas přehnaně reagují, aby následně zcela změnily svůj postoj a bezdůvodně se uklidnily. Děj, pokud se mu tak dá říkat, plyne ve zvláštním bezčasu a dlouho trvá, než se příběh zlomí do něčeho zajímavého. Někdo tomu říká umění, já tomu říkám uchcaná nuda. Líbila se mi kamera, díky níž má Kolonie Lanfieri atmosféru klasických westernů. Jan Schmidt byl slušný režisér, ale tady sáhl úplně mimo. ()

wosho

Pěkná, na oko líbivá čb kamera se vůbec k této naivní české májovce vůbec nehodila. Jasným kladem jsou zde lokace, zvláště krásne kopce s jezery. Nic proti ničemu, jediné co jsem si odnesl byl dojem z krásy mladé Zuzany Kocúrikové (ty její dlouhé černé vlasy mě fascinovaly). ()

Vesecký

Film jsem viděl podruhé, zhruba asi po třech letech; a tentokrát jsem si z něho odnesl mnohem příznivější dojem. Alexandr Grin byl se svými dobrodružnými příběhy dost podobný Jacku Londonovi, v ruském balení ovšem. Bereme-li příběh tak, že se odehrál někde na neznámém ostrově, bůhví, v jaké části světa, kolem ostrova občas proplula nějaká obchodní loď, nezajímáme-li se, odkud se na ostrově vzalo těch pár kolonistů - skutečně jich bylo jen pár, pak vlastně abstrahujeme to nepodstatné, a pochopíme, co tím chtěli tvůrci říci. Že totiž každý, komu se protiví společenství lidí, u nichž hraje hlavní roli majetek a peníze, a uchýlí se do samoty, stane se podezřelým podivínem... Zde k němu nachází cestu jen dívka Ester a pak blázen, krásně sehraný Václavem Neckářem (tahle role mu sedla a v celém filmu to byla nejlépe sehraná role)... Ale pak ten člověk náhle objeví zlatonosný potok. Náhle se touží vrátit domů, k dívce, která ho opustila právě pro to, že se chtěla vdát s boháčem... Ale zlatem si nakonec pouze vykoupí život; a odchází zase zklamaný a bůhví na jaký konec světa. Člověk u tohodle filmu musí myslet, to jsem poprvé nedokázal. ()

dvd-L

Tenhle chlap má koule. Jeho kamarád nemá koule. Tenhle chlap má zlato. Jeho kamarád nemá zlato, resp. ho měl, než ho o něj chlap s koulema připravil. Tenhle chlap si vybral špatnej ostrov. ()

MickeyStuma

Romanticko-dobrodružný snímek z počátku tzv. nové vlny nepřekvapuje koprodukci se Sovětským svazem. Vliv neznámých tváří byl však ale ohromným přínosem. Námět příběhu hodně připomíná americký film ´Jeremiah Johnson´ s Robertem Redfordem natočený o něco později, takže lze usuzovat o Hollywoodské inspiraci z tohoto českého snímku. Kamera dává na obdiv krásné přírodní scenérie a nevtíravým dojmem to dává náležitě najevo. Atmosféra vyznívá poklidně a lehce se vzhlíží k uměleckému dojmu. Hlavní předností je však stále moralita, která chtě nechtě stále i v 60.letech musí poučovat o kapitalistických nevkusech a přežitcích. Škoda událostí v 68´ a následnému vlivu na dokončení tohoto ve své době žánrově neobvyklého snímku. Mohlo by to být třeba daleko zajímavější. ()

Pitryx

No já nevím, pokud je dobrodružství v tom, že se chlap vykecává s babou, tak v tom případě to byl dobrodružný film. Celé je to jakési rozvleklé a zdlouhavé, prostě nic moc. No, v závěru tam ten prvek dobrodružna trošku je, některé záběry byly hezké, tak to sečteme a dáme tomu dvacet ze sta. A to raději nehodnotím konec bez konce. ()

Max Q.

Začíná to jako klasický tříhodinový western, bohužel, když se něco začíná dít, přichází v celku brzký konec. Ale zajímavá podívaná to je. ()

brasek

Nudné dobrodružstvo. Niekedy mám chuť všetko zabaliť a zmiznúť na ostrov, ovšem po tomto filme radšej ostanem doma... veľmi nepresvedčivý snímok. ()

foils

V kontextu naší kinematografie dost nedoceněný kousek, částečně vinou doby, ve které vznikl. Ale taky určitě i proto, že film do značné míry klame tělem - o dobrodružství neřkuli akci v něm zase tolik nejde. Spíš je to taková moralitka a vztahové drama s až rajskou kamerou. Kdybych měl snímek přirovnat k něčemu z poslední doby, napadá mě Corbijnův Američan. *** 1/2 (70 %) ()

sherudan

Stručně a krátce: promarněná šance na velmi zajímavý film. Zejména po stránce scénáře neskutečně odbyté. Podle některých zdrojů je film de facto nedokončený, protože československá strana odmítla pokračovat v práci kvůli okupaci. ()

Mishelen

Nezajímavý, nudný až otřesný film, od kterého jsem si sliboval mnohem víc. Nedivím se ani, že tento snímek v televizi k vidění vlastně není. Není totiž o co stát. Rádoby dobrodružný film, ve kterém se zbla nic neděje. Kdo neviděl ani nemusí už koukat. Ztráta času. Hvězdička snad jen za odvahu dokončit film se zemí, která nás právě vojensky napadla. To se jen tak ve světě nevidí. ()

honza.g

Už po 5 minutách je jasné, že to neskončí šťastně. Děj je přímočarý, zajímavost mu dodává drobné rozkrývání dávnějších událostí. Zápletka vedoucí k finále je banální, prostředí je vykresleno tak, že na ostrově je jediná žena, za kterou má smysl se ohlédnout. Všechny postavy jsou trochu divné, ale dabře zahrané, i Vašek Neckář potěšil (škoda, že svůj herecký talent dál nepěstoval). Skvělá kamera, zajímabé exteriéry (interiéry skoro nejsou). ()