Sociální dilema

• USA The Social Dilemma

Ve filmu na pomezí dokumentu a dramatu varují odborníci na moderní technologie před sociálními sítěmi, které sami vytvořili. (Netflix)

jacko

Jedna hvezda dolu za hranou cast - bud cele zkratit, nebo fakticky vic do hloubky, ale tohle bylo dost mimo. Kazdopadne tematicke zamereni cenim a na rovinu, o vyhledavacich jsem takto bohuzel nikdy neuvazoval :( ()

TheSompeque

Zbytečnější dokument jsem dloooouho neviděl. Celý to je o tom, že zhrzení bývalí zaměstnanci Googlu, Facebooku, Twitter, etc. povídají, že dle vašich zájmů na sociálních sítí se tvoří váš vlastní feed a že by se to dalo zneužít. Plus to, že lidi jsou závislí na soc. sítích. Tak a teď jsem vás ušetřil hodinu a půl blábolů., nemusíte děkovat. ()

chevik

Dokument o tom, čo už všetci vieme, pre ľudí bez názoru na život, čo bezhlavo klikaju na každú blbosť. ()

Mara97

Dokument nepřinášející nic nového. Všichni přeci víme, jak fungují sociální sítě, odkud jsou financované, že to opravdu není vše vytvořeno jen z dobré vůle Google, Facebooku a spol. s účelem nám zjednodušit život, a to dokonce zdarma. Těm tvůrcům a vývojářům, co se najednou zas z té dobré vůli vydali na správnou stranu, nevěřím ani slovo. Vydělali obrovské peníze na svých technologiích - což o to, to je přeci kapitalismus, v pořádku, byla po tom poptávka. A teď, když se ozývá nějaká kritika, tak najednou střílejí do vlastních řad, byť bývalých, s jediným cílem - opět vydělat neskutečné peníze. Netflix totiž jede, není sice typickou sociální sítí, ale také je naprostým fenoménem současné doby, který může fungovat díky internetu a globalizaci - takže kategorie je to de facto stejná. Proto tady dochází ke geniálnímu paradoxu - oni něco vytvořili, aby zbohatli... a teď to kritizují, aby zbohatli díky tomu filmu - a masy teď budou tento světonázor brát za správný. Ty (zejména americké) masy, které přitom zcela dobrovolně chtějí být v tomto mainstreamu - každý má snad deset účtů na všech sociálních sítích dohromady, má ten svůj iPhone (který je dokonce i na oficiálním plakátu filmu, jak výstižné) a samozřejmě ten mainstreamový politický názor. Svět není jednoduchý, nedá se hned nálepkovat, že jsou toto fake news a dezinformace, nikdo nemá monopol na pravdu. Vždyť i mnoho renomovaných médií dostalo již několikrát pokutu, že nebyla ve svém zpravodajství nestranná... Další věcí je to, jak celkově byl dokument pojat. Víc přehnat už to ani nešlo. Ty ilustrativní záběry z nějakého filmu (nebo to bylo jen natočeno pro tyto účely, nevím) byly tak tragické, až byly k smíchu - klučina nemá dva dny telefon a už je v těžké depresi s kapucí na hlavě. I veškeré soudy jsou prováděny velmi přehnaně, takřka současným mediálním stylem, který hraje jen na emoce, aby se ty zprávy taky vlastně dobře prodávaly, když chceme zas ty peníze. Proto tyto obraty "nejvíce v historii", "tolik jak ještě nikdy předtím" už neberu. Jasně, že to je nejvíc, když se trvale zvyšuje nominální cenová hladina. A jasně, že to je rozšířené, když tu máme fakt solidní globalizaci, která tu dříve logicky nebyla, protože to nebylo technicky možné. Ale nemusíme to tak říkat, o jakou se jedná strašnou katastrofu, jak právě já expert to nejlépe dokážu zanalyzovat. Tento téměř až bulvární styl měl být vynechán... Sociální sítě jsou jak oheň - dobrý sluha, ale zlý pán, člověk je musí umět využívat a vědět, kde jsou ty hranice. A hlavně všude blokovat ty notifikace. Pak je vyhráno. ()

Vabr

Tak dobré téma, k tomu jde o něm jednoduše a skvěle povídat, ale příšerně to pos*ali! V dokumentu se střídá hrozně moc lidí (snad kolem 15), kteří mluví strašně všeobecně a vůbec se nezaměřují na hlavní plusy a mínusy sociálních sítích a celkově technologií. Ani nedokážu popsat, o čem vlastně mluvili, protože to byla hafa keců a strašně všeobecných blábolů okolo. Kdybych to měl ale říct, tak spíš to směřovalo jakože k financím. Fakt nechápu. Hrozně mi vadil jeden z vypravěčů! Takovej strašlivej zhulenec, kterýho musíte poznat. Jediné, co se k tématu děti a sociální sítě vztahovalo byl graf, kratičká věta od adiktoložky a trochu modelová rodinka, cože mě nyní přivádí k ní. Moc nemusím, když je v dokumentech modelová rodinka, ale tato se zdála přijatelná. Nakonec se ukázalo, že byla dost nereálná. Ani nedává smysl rozpoložení rodiny - jedinej, kdo si je podobnej je máma a její starší dcera a syn, jinak mladší dcera vypadá jak z Indonésie a táta je černej. Mladší sestra je přehnaně nereálně závislá a ta straší je zase přehnaně proti tomu. Čekal jsem, že možná rozvedou u mladší dcery, jak jí někdo napsal ten ošklivej komentář, ale nic. Úplně to utnuli, tak jako zbytek modelové rodiny. Jediný syn a matka jsou provedení reálně. Syn je správný příklad závisláka. Ten byl dobře udělaný. Nedokázal jsem pochopit, že nevydržel týden bez mobilu, ale to není chyba dokumentu. Ale 3 mužíčci, kteří ho ovládali, mi do dokumentu moc neseděli a přišlo mi to jako blbost. Jeho linku u protestu hrozně utnuli, k tomu tak blbě. Jak říkali, že vám na sociálních sítích hází dobrý obsah, abyste tam, vydrželi déle, tak u toho jsem se zasmál, protože mně se zdá, že to spíš funguje naopak. Hodí vám pár dobrých obsahů, a pak kupu blbých, abyste to projížděli, než najdete něco dobrého. Celé to pojali strašlivě špatně a nepřesně. Ani jsem se na ten dokument netěšil, jen jsem si řekl, že dobrý, že je to novej Netflix dokument o zajímavým tématu s dobrým hodnocením. A snad musíte uznat i vy, vám, kterým se to líbilo, že to mělo chyby, protože nevyjmenovali vůbec žádné plusy ani mínusy, modelovou rodinku vytvořili špatně a špatně ji i utnuli a vůbec nám neřekli, co proti tomu dělat nebo jak se tomu vyvarovat. Cítím se po tom strašlivě zklamanej. K tomu o tom mluvili lidi, kteří s tím měli/mají zkušenost a mohli by o tom skvěle vyprávět. V tom byl i další problém, že tam byla hromada lidí a střihů, protože kdyby tam dali tak 3 lidi, tak by mluvili více k věci, do hloubky a dozvěděli bychom se něco užitečného! Na konci mi chyběla nějaká finální věta, zpráva nebo zakončení, která by se mi zaryla do paměti. Prostě nic a pokud bylo zprávou si sociální sítě odstranit, tak to vůbec neřekli vážně nebo důrazně. VYHODNOCENÍ: A NE, NEHEJTÍM TO JEN PROTO, ŽE JSEM TEENAGER A NESOUHLASÍM S TÍM. JÁ S TÍM SOUHLASÍM, ALE POJALI TO STRAŠNOU FORMOU! ()

tomik99

Tou největší dnešní zbraní rozhodně nejsou atomovky, ale informace a sociální média. Tento skvělý dokument dokonale vysvětluje, v čem přesně tkví problém, a co to s naší společností dělá, a hlavně kam to povede. Tak rád bych byl, kdyby to fungovalo jinak. Tak rád bych byl, kdyby se bublina nerozšiřovala a nebylo to horší. Tak rád bych byl, kdyby se autoři v dokumentu zmýlili. Jenže ona je to pravda a řítíme se do propasti, o které ani nevíme, protože si myslíme, že máme stále vše pod kontrolou. A to jen za cenu pár nenasytných společností, kteří chtějí víc a víc, a ovlivňují a určují směr miliony dalších lidí pouze za účelem zisku. Každým likem ovlivňujete svůj život, svůj feed a svůj profil. Toto skončí špatně. ()

papaguy

Pokud toto téma sledujete, asi se nedozvíte nic úplně nového. Početné skandály a kauzy Facebooku, kdy byl načapán in flagranti, zde byly vynechány. O problému se bohužel stále málo mluví, takže každá vlaštovka dobrá a dětem by se to mělo povinně promítat v rámci občanské výchovy a mediální gramotnosti. Ačkoliv moralizování tohoto typu mě trochu štve (dalo by se jednoduše říct, že být na tom 3 hodiny denně, je na léčebnu). A ten čas strávený na sociálních sítích NUTNĚ musí někde chybět. Alespoň běžnému dospělci, který živí rodinu. Nemyslím teenagerům a důchodcům, kteří neví co s volným časem... Ale bohužel to na dnešní komplikovaně jednoduchou dobu sedí. Leč vysvětlete to dnešním mladým, kteří se mobilu v ruce zbaví leda až se trochu ta mobilní technologie vyvine... a nechají si to nastřelit nějakým čipem přímo do hlavy... Hrané vsuvky byly trochu otravné, ale někdy je jeden obraz víc, než tísíc slov... ()

salamandrr

Sdělení filmu je: sociální sítě nás, at si to přiznáme či ne, manipulují a trhají demokracii jelikož polarizují společnost. Nebylo to jejich cílem, ale udržení pozornosti vede k vykutání našich špatných stránek a hraní na ně. V posledních pár minutách je velmi povrchně zmíněno řešení a tím je jiný bussines model těchto sítí, dokud budou sítě závyslé na příjmech z marketingu a tedy množství zobrazené reklamy, tak bude situace jakou máme teď. ()

rublik05

Docela dlouho jsem váhal, jak vlastně tento dokument ohodnotit. Informace získané z něj jsem musel chvíli zpracovávat a přemýšlet, co jsem to vlastně viděl a co tím vším chtěl autor říct. Na jednu stranu zde máme poměrně šokující informace a především obraz dnešní doby, jakožto éry sociálních sítí a mediální manipulace. Aktéři vcelku polopaticky vysvětlují principy sociálních sítí, snahy o cenzuru nebo zobrazení negativních dopadů na společnost i jednotlivce. Vše je velmi slušně připravené a natočené, s notnou dávkou napětí a překvapivě i lehký nádech tajemné atmosféry. Na druhou stranu snímek místy vyzněl trochu jako trucpodnik několika bývalých zaměstnanců, kteří si stěžují na bývalého zaměstnavatele. Veškerá témata jsou přednášena zpravidla jednostranně, názor druhé strany nezazní snad ani jednou. Moc filmů na tohle téma však není, proto jsem rád, že konečně někdo téma sociálních sítí otevřel a věnuje se mu. 7/10. ()

Sweat55

Bububu občanská válka, umělá inteligence nás ovládne, proč bysme měli v dokumentu o sociálních sítích mluvit o jejich kladech? Je to dost hezky zpracovaný, ale podle mě až moc přitažené za vlasy. ()

gemi

"How do you wake up from the Matrix if you don’t know you’re in the Matrix?" Sociální sítě jsou jednou z reálných možností destrukce společnosti, protože mají obrovskou sílu polarizovat společnost nenápadným posouváním jednotlivců do názorových extrémů. Ostatně, právě to vidíme v USA... Klíčové myšlenky: Uživatelé sociálních sítí nejsou zákazníci sociálních sítí. Uživatelé jsou zboží, které sociální sítě prodávají inzerentům. Platí pravidlo, že "když za službu neplatíš, jsi zbožím ty sám". Cílem sociálních sítí není poskytnout ti relevantní informace, ale udržet tě na síti co nejdéle, aby za tebe inzerent zaplatil. Takže ti podsouvají pokud možno lehce šokující, zajímavé zprávy, které korespondují s tvým viděním světa. Pokud věříš v konspirace, podsunou ti info o dalších konspiracích, takže už se z nich nevymotáš a začneš se utvrzovat v tom, že je to všechno pravda. Tímto způsobem sociální sítě lidi radikalizují. Levičáky posouvají víc doleva, pravičáky víc doprava, což vede k rozeštvávání společnosti a neschopnosti nalézt společnou řeč. Pokud se sítě zásadně nezmění, skončí to nevyhnutelně občanskou válkou – viz dění v USA. V dokumentu vystupují hlavouni největších sociálních sítí na světě, např. bývalý ředitel Facebooku Sean Parker. Spojuje je přesvědčení, že se řítíme do katastrofy. Uznávají, že se jim to vymklo z rukou. Třeba tvůrce tlačítka "like" řekl, že ho vytvořili proto, aby lidi sdíleli lásku, aby si vzájemně dělali radost. Jenže netušili, že to budou brát jako sociální potvrzení své vlastní lidské ceny, což povede k depresím a sebevraždám. Lidé, kteří sociální sítě vytvořili či tam působí/působili ve vysokých pozicích, nedovolí svým vlastním dětem tyto sítě používat a drží je mimo "chytré" telefony a tablety. Rodiče by neměli své děti vůbec pustit na sociální sítě dříve než v 15 či 16 letech a předpokládá se řádné poučení o výše uvedeném. ()

Khamsin

Mělký.. příliš mělký dokument. Tváří se, že něco rozkrývá, ale ve skutečnosti pouze klouže po povrchu a nenabízí KONKRÉTNÍ pohled na to, jak KONKRÉTNĚ sociální sítě ovlivňují například politický názor člověka. Sociální sítě jsou nástrojem. Ano, nástrojem, který když užíváte, získává vaším prostřednictvím peníze. Je-li mi nabízen zadarmo, pak samozřejmě dopředu očekávám, že si ten zisk "ze mě" vybere oklikou od někoho jiného. A je jen na mě, co tomuto nástroji dovolím. Nikdo mi nedrží zbraň u hlavy a nenutí mě čumět do telefonu. Ve finále je to jen a pouze uživatel, který rozhodne, jak tento nástroj bude používat. To, že vám vyskočí notifikace? To, že vám bude facebook nabízet přednostně pouze jedno názorové spektrum? No a? Máme mozek, máme vlastní vůli. Informace, pokud chceme, si můžeme ověřovat a nacházet i jinde, než na sociálních sítích. V tomto případě to není o technologii. Je to o nás. Sociální sítě nám dávají virtuální prostor. To, jak tento prostor budeme využívat, je jen na nás. Pokud má být nástrojem, který zničí naši společnost, pak nás nezničí facebook. Zničíme se sami. Veškeré neduhy současného světa dávat za vinu sociálním sítím je alibismus. >| ()

Likan7

Velmi silné, a hlavně důležité téma, ale vlastně nic z toho. Stejně ty Facebooky zapneme a podívám se. Sociální dilema pokládá a osvětluje několik velmi závažných a důležitých otázek, jako dokument je určitě zajímavý. Osobně mi přišlo zbytečné to dokreslovat hraným příběhem jedné rodiny. Tam ta důvěryhodnost hodně klesá, protože dokument žene spousty situací do absurdních výšin. Rozhodně bych chtěl víc lidí na rozhovor a méně "filmových" scén. ()

LuiCJ

Film mi bol pomerne hojnú dobu pre zhliadnutím odporúčaný viacerými ľuďmi. Dôvod, kvôli ktorému tak robili mi bol po 94 minútach pozerania The Social Dilemma hneď známy. Sociálne siete sú v súčastnosti veľmi horúcou témou. Ľudia to riešia (alebo niektorí ani nie), rozpráva sa o tom. A aj napriek všetkému humbuku okolo toho, ich ľudia stále používajú. The Social Dilemma veľmi zaujímavou formou dokumentuje súčasné sociálne dianie v ľudských životoch, ktoré sú tak veľmi popretkávané internetom. Bývalý zamestnanci sociálnych sietí a odborníci vystupujúci v dokumente veľmi ponúkajú hlboký, no možno nie vždy úplne nový pohľad na vec. Aj keď je film ladený prevažne z americkej perspektívy, je pravda, že algoritmy pôsobia v životoch homo sapiens sapiens bez ohľadu na geografickú lokáciu. Odporúčam zhliadnuť. ()

Tipko

Zaujímavý pohľad na manipulatívny vplyv sociálnych sietí na myslenie a činy súčasného, najmä mladého človeka. Krátka reakcia. Sú tam odsúdené rôzne kontroverzné názory na niektoré aktuálne témy a označené ako „konšpiračné.“ Myslím, že tu treba rozlišovať. Iste že niektoré konšpiračné správy môžu byť vymyslené a oklamú mnohých úprimných ľudí, no z druhej strany sú zasa správy, ktoré môžu vyznievať konšpiračne, ale nimi nie sú, sú pravdivé a pochádzajú z overiteľných zdrojov. Teda nemožno hádzať všetky navonok „šialené“ informácie do jedného vreca s konšpiračnými, ale fakty o veciach si treba zisťovať, overovať z viacerých zdrojov a urobiť si vlastný názor. ()

Vanchovi

Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Netreba byť vkuse online, obsah sa snažiť vedome vyberať a nie len bezcielne scrollovať a náhodne kllikať na debilné videá. Miestami dosť subjektívny pohľad na niektoré svetové problémy, trochu manipulatívne sa snaží predkladať určité názory. Celkovo to zanechá taký dojem, že máte chuť hneď po skončení vymazať účty na všetkých sociálnych sieťach (okrem čsfd samozrejme). ()