Etuda o zkoušce

Československo, 1976, 18 min

Evald Schorm

Evald Schorm

Jan Špáta

I když nejsem totální nadšenec do vážné hudby, tak dokument se mi líbil, komentáře dirigenta byly zajímavé a hlavně akční, to je myslím pro hudebníky to nejdůležitější - motivující dirigent.(23.10.2008)

U něj vždy velká práce s textem, hudbou a kamerou jinak stavěnou..!(3.3.2011)

Připomenutí si dlouholetého dirigenta české filharmonie, v jejím velkém rozpuku - Václava Neumana. Propagoval znamenitě vážnou hudbu pro širší veřejnost, uváděl mnohadílný cyklus o české filharmonii, a bylo radostné mu naslouchat jak hudbu chápal a provozoval prostřednictvím různých hudebních těles.(28.9.2010)

Dokonale upřímné vytržení nad dynamikou hudby a pohybu, kdy většinu času sledujeme dirigenta, který bez přehánění zápasí s bouřlivou Beethovenovou symfonií. Čirá radost pro oči i uši.(31.3.2017)

Ze začátku to vypadá na běžný dokument o dirigentu Václavu Neumannovi, jenže pak se rozjede opravdu dlouhý nepřerušovaný záběr na jeho osobu během zkoušení, a divák z toho o práci dirigenta pochopí víc než po semestru na konzervatoři. Umění nestříhat v jedné ze svých nejsilnějších chvil!(11.4.2013)

Václav Neumann byl charismatický člověk a vynikající direigent, který udělal mnoho pro popularizaci vážné hudby u nás doma i v za hranicemi. Jeho práci s orchestrem při zkoušce Beethovenovy symfonie je radost a zážitek sledovat. Jsem sama komu vizáží a trochu i mimikou připomíná pan Neumann Luise de Funèse?(10.4.2014)

Verši Josefa Kainara: "Dva bezútěšní ptáci, kteří písmem letu / nad hořícím hnízdem královský žalm kreslí: / tvé ruce, když nad orchestr naposled se vznesly."(21.1.2015)

• Marze

Instruktážní film o práci dirigenta vhodný na školení nebo schůzi. Nechybí ani tisíckrát omílaná Bethovenova Osudová.(5.10.2019)

prosté, jednoduché, plné energie... v jednoduchosti je krása.(31.1.2009)

Schorm & Špáta svým minimalistickým způsobem zobrazují bezbřehou živelnost charizmatického Václava Neumanna. Především pro hudební znalce - rozhodně zajímavé, ale stačilo mi jednou - lepší 3 hvězdičky [ PŘÍBĚH: X /// ATMOSFÉRA: 3 /// ORIGINALITA: X /// NÁLADA: 1 /// ART: 3 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ](28.11.2015)

Paráda. Málokdy si člověk na koncertě uvědomí, kolik práce stojí za výsledkem. Možná bych ocenil občasný pohled do orchestru.(30.3.2013)

Etuda o Láske k Beethovenovej hudbe v "hlavnej úlohe" s majstrom dirigentského umenia, jedným zo zakladatelov českej dirigentskej školy, Václavom Neumanom. Dík feriontly. Tu k zhliadnutiu na youtube. No a hneď potom som si samozrejme musel dať Osudovú s Bersteinom.(31.3.2013)

[youtube](25.8.2010)

Jedinou chybou na tomto skvělém dokumentu shledávám jeho krátkou stopáž. Nadevše rád bych totiž sledoval Neumannovu práci s orchestrem například při čtvrté větě.(2.5.2011)

Tento film má opravdu velmi silnou myšlenku. Vynikající dokument !!!(30.3.2013)

Jelikož můžu mluvit z vlastních zkušeností, dovolila bych si dokument trochu rozebrat. Z filmařského hlediska není co vytknout..Je to poutavé znázornění běžné zkoušky orchestru..Bohužel ale dnes již není takový dirigent, který by z orchetru dokázal vytáhnout to, co alespoň pan Neumann dokázal. Musím ale říct, že se jedná o zkoušku poměrně zidealizovanou, která už se dnes pomalu nevidí..Dnešní dirigenti bývají na orchestr dost často nevlídní a na výsledku je to vidět..Ano, hráči konkrétně z České filharmonie už taky nejsou co bývali. Vše se mění. Proto bych tento dokument brala vážně pouze s datem, ve kterém byl natočen (tedy 1976). Jedná se o krásnou ukázku toho, jak by věci mohly být..Málokterý dirigent ví co chce, a dokáže to orchestru sdělit přijatelnou formou, jako právě pan Neumann. Tímto mu skládám velké uznání a můj dík!(10.11.2008)

Sledovat práci Václava Neumanna na 1. větě Beethovenovy 5. symfonie v desetiminutovém záběru bez jediného střihu a změny velikosti, tj. v konstantním polocelku, pouze s občasným dorovnáním kompozice (protože dirigent v rozmáchlých gestech občas „utíká“ ze zorného úhlu kamery), není ani na vteřinu nuda. Naopak, je to fascinující - stejně jako zvolená minimalistická forma dokumentu, která je v soustředěnosti na tvůrčí proces adekvátní tomu, co se děje před kamerou.(3.4.2013)

nejde jen o filharmonii a dirigenta... ten okamžik zrodu velkého umění... na jeden záběr... to je neskutečné a vzrušující.(31.3.2013)