Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Oscarový Paul Newman v americkém filmu z prostředí kulečníkového hazardu. Vyhrávat prachy je lepší než je vydělávat... Zestárlý biliárový šampion Eddie Felson už dávno vzdal svou hráčskou kariéru a věnuje se obchodu s alkoholem. Jednoho dne však narazí na talentovaného mladíka Vincenta, jenž v kulečníku exceluje. Podaří se mu přesvědčit Vincenta a jeho dívku Carmen, aby spolu začali vydělávat peníze v hazardní hře v maloměstských hernách. Cynický Eddie zároveň učí Vincenta, jak se ve hře zdokonalit a hlavně jak klamat tělem. Vincent je nucen učit se i pokoře, protože kvůli sázení je v jejich zájmu hru někdy prohrát. Vztah učitele a žáka nakonec přeroste v konkurenční boj dvou kulečníkových mistrů a především dvou svérázných osobností... Drama režiséra Martina Scorseseho je volným pokračováním snímku Hazardní hráč (The Hustler) z roku 1961. K postavě "Rychlého" Eddieho Felsona se po letech opět vrátil jeho původní představitel Paul Newman. Za tuto roli byl Newman v obou případech nominován na Oscara, avšak až ve Scorseseho filmu se mu podařilo nominaci proměnit. Druhou hlavní roli svěřil režisér Tomu Cruiseovi, jehož v témže roce vyneslo na vrchol popularity drama Top Gun. (Česká televize)

(více)

Recenze (264)

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Oproti režisérovým drsným snímkům jako "Taxikář" nebo "Špinavé ulice" (mafiánské filmy po roce 90 nepočítám) hodně odlišný ale kvalitou přesto nadstandardní drama z prostředí kulečníkových stolů. Film neplyne nijak závratnou rychlostí ale rozhodně nenudí a převážně scény z hraní jsem si opravdu vychutnal. Herci slušní jen ten Cruise mi moc neseděl stejně jako ve spoustě jiných filmů z jeho mladičkých, nezkušených let. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Cruiseův hejsek je sice blbý jak tágo, ale má talent a kuráž a to je ten důvod, proč se Hustler Newman po letech vrací do hry (jo a taky dioptrické sluneční brýle). A ženské protějšky? Ty jsou tam jen od toho, aby utěšovaly a regulovaly jejich zbytnělá ega a to je při náladách, kdy je peníze dvakrát sladší vyhrát, než vydělat, setsakramentsky potřeba.. Ballhausova kamera je perfektní, ať už snímá zakouřené kulečníkové herny, samotnou hru a nebo pomáhá zachycovat auru Newmana, aby si na sedmý pokus konečně přišel pro zlatou sošku. Problém je v dynamice vyprávění, kdy ambice sportovního filmu a ani dramatu nebyly zcela naplněny a ty nárazy koulí z tvrzeného plastu začaly postupem času vydávat monotónní zvuk. Každopádně se divím, že po tomhle nevyšla sbírka poolových mouder Eddieho Felsona. Určitě by tam bylo i jedno speciálně věnované Turturrově postavě: „Pokud chceš vyhrávat, nepudruj si nos, ale ruce..“ ()

Reklama

viperblade 

všechny recenze uživatele

Je možné, aby film, který je o tak jednoduché a dalo by se říci až prosté hře, (nechci nikoho urazit, přece jen i já si kulečník s radostí zahraju), jako je kulečník, dostal 4 nominace na Oscara a jednoho proměnil? Ano, je. Postarali se o to mistr Scorsese, drsňák Newman a tehdy ještě mladý a dobrý Cruise. Výborná relaxační podívaná. ()

claudel 

všechny recenze uživatele

Rozhodně kvalitní snímek z prostředí kulečníkových soubojů v čele s Newmanem a Cruisem. Mě ovšem právě toto prostředí nijak zvláště nepřitahuje a nezajímá, tudíž jsem se notnou dávku stopáže docela nudil. Výkon Paula Newmana mi nepřipadá nijak výjimečný na to, aby byl oceněn Oscarem. Ale v té době jsem měl dva roky, tak netuším, kdo s ním o cenu soupeřil. Scorseseho filmy ale rozhodně chci nadále sledovat. ()

kobejn 

všechny recenze uživatele

První opravdu mainstreamový Scorseseho film vyniká jeho tradiční brilantní vizuální podobou a kulečníkovou explozí připomínajícího Bressonova kapsáře, kde byla peněženková eskapáda, podobně sestříhaná...trochu prudí Cruise, který jak byl v mládí šíleně ambiciozní, tak byl protivný, ale co naplat z filmu už ho odpárat nejde, tak se musí překousnout. Vyvažuje to ale skvělý Newman, který ani v mládí nebyl tak disgusting jako Cruise, natož zde, kde už hraje svým vyžile unaveným, přesto přitažlivým způsobem. ()

Galerie (48)

Zajímavosti (17)

  • Na filmu se podílel snad každý velký hráč USA v kulečníku 80. let. Ve filmu si jako kompars zahrála všechna velká jména tohoto sportu, například Steve Mizerak, Jimmy Mataya, Michael Sigel nebo Keith McCready. Buď přímo hráli protihráče hlavních hrdinů nebo za ně hráli v detailních záběrech na koule a ne na herce. Starali se hlavně o rozstřely. (don corleone)
  • Snímek vydělal 50 milionů amerických dolarů a stal se Scorseseho do té doby nejvýdělečnějším filmem a zároveň mediální senzací. (Rocky62)

Reklama

Reklama