Kundun

Kundun

Kundun - Život dalajlámu

Drama / Životopisný / Historický / Válečný

USA, 1997, 128 min

Film o vnitřní i vnější izolaci (člověka/národa), čistých ideálech i naivitě a o plynutí času, kdy se akt agrese jeví dříve či později jako nevyhnutelný. Těžko lze postavě Dalajlámy vyčítat pasivitu, která vlastně vychází z podstaty jeho vlastní existence tibetského duchovního vůdce. Výjimečná kamera Rogera Deakinse a hudba Philipa Glasse.(8.9.2014)

Martin Scorsese ukázal svoju lásku k filmu a k rozprávaniu príbehu. Na tento film bol tá najlepšia voľba a myslím, že dopadol presne tak ako to aj plánoval. Citlivý, osobný film bez nejakých veľkých scén či hviezd, naopak plný zaujímavých myšlienok a zaujímavej kultúry. Veľmi dobre sa nato pozeralo. 80%(9.11.2011)

• Nethar

Velký film o velkých věcech, před kterými by nikdo neměl zavírat oči. Nepochybně mistrovské Scorseseho dílo s promyšlenou kamerou, ale co s tím člověk nadělá, když jsem se nudil k smrti, ačkoliv mě problematika zajímá. Sedm let v Tibetu byl proti tomu akčním bezduchým filmem, ale i u toho jsem měl pocit, že je o sedm let delší, než by měl. Chtěl jsem dát dvě hvězdy, ale poslední čtvrthodina jako vyvrcholení zapůsobila, ta byla perfektní. Tak teď co s tím?(12.10.2013)

Vzhľadom na podmanivú Glassovu hudbu a opojnú Deakinsovu kameru je vlastne až ľúto, že vo mne Kundun s výnimkou poznania, že Tändzin Gjamccho je úžasná osobnosť, nezanechal skoro nič. Scorsesemu nemožno uprieť snahu, ale nedostatočne dramaticky vystavaný príbeh ma strhnúť nedokázal. Aj keď je mi jasné, že meditatívnejšie naladeným divákom absencia akéhokoľvek prikrášľovania vadiť nebude. A ja im to neberiem.(17.1.2014)

Vizuální stránka je úchvatná, ovšem to je z mého pohledu jediný klad celého filmu. Na Kundunu jsem nenašel sebemenší stopu po filmařském umění pana Scorseseho, stejně tak zde není ani náznak herectví a o (megachaotickém)scénáři ani nemluvě. Zkrátka zklamání a v mých očích suveréně nejhorší film pana režiséra.(24.10.2007)

• - Režisér Martin Scorsese, autorka Melissa Mathison a její manžel Harrison Ford byli přidáni na seznam více než 50 lidí, kteří mají zakázán vstup do Tibetu kvůli tomuto filmu. (Kulmon)

• - Dalajláma a jeho příbuzní byli zobrazeni skutečnými příbuznými samotného dalajlámy, nyní žijícího v uprchlictví v Dalamsale. Tenzin Thuthob Tsarong, který hrál dospělého dalajlámu, je jeho prasynovec. (Kulmon)

• - Martin Scorsese věnoval tento film své matce Catherine, která zemřela během natáčení, protože "dalajláma reprezentuje bezpodímnečnou lásku, a ke mně má matka byla nejbližsší osoba s tím druhem lásky". (Kulmon)