Víly z Inisherinu

• Velká Británie The Banshees of Inisherin (více)

Na odlehlém ostrově západně od pobřeží Irska sledujeme celoživotní přátele Pádraica (Colin Farrell) a Colma (Brendan Gleeson), kteří se ocitnou v nejednoduché situaci, když Colm nečekaně jejich přátelství ukončí. Zaskočený Pádraic, kterému pomáhá jeho sestra Siobhán (Kerry Condon) a mladík žijící na ostrově, Dominic (Barry Keoghan), usilují o obnovu přátelství a odmítají ne jako odpověď. Pádraicovy opakované snahy však jen posilují odhodlání bývalého přítele a když dá Colm zoufalé ultimátum, události rychle eskalují s šokujícími důsledky. (Falcon)

Brooks

Tak obyčajná dejová premisa a tak unikátny zážitok. Dialógovo vypiplaná dráma s citeľným divadelným pôvodom o postupnom rozpade chlapského priateľstva. Začína roztomilo čiernohumorne, postupne zvážnieva a končí ako pochmúrna tragédia. Naviac sa odohráva v malebnom, neodolateľne melancholickom prostredí malého írskeho ostrovčeka, kde sa zastavil čas. Že existuje aj iný svet pripomenú len občasné ozveny vojnového konfliktu z neďalekej pevniny. Majstrovská réžia, nádherná kamera a hudba, famózny herci vo všetkých štyroch najdôležitejších rolách. McDonagh stále drží kvalitatívnu latku  Silné 4* ()

mac000

Film "Víly z Inisherinu"  je zdánlivě příběhem o rozpadlém přátelství. Je to však také válečný film. Hádka mezi Pádraicem a Colmem hoří v době války a napodobuje její rytmus.  Stejně jako mnoho jiných "casus belli", i ten jejich se zdá být pošetilý a hluboký zároveň. A jako mnoho konfliktů i ten jejich zahrnuje nepochopení, eskalaci a sebepoškozování. Jejich soukromá válka z nich učiní jiné lidi.--- Colin Farrell je výborný, ale toho "prosťáčka" jsem mu dlouho nemohl sežrat (to spíše Barry Keoghan jako Dominic). Ale nakonec to bylo překvapení... ()

Duke90

Kdo jiný by mohl v minimalistickém pojetí vystihnout tolik emocí na téma: "Tož, kámo, co je? Ty už se se mnó nebavíš nebo co?!" než právě krutý realista Martin McDonagh? Jeho filmy založené primárně na věrohodnosti a šikovnosti samotných herců jsou jedna perla vedle druhé a ani u "Banshees" tomu není jinak. Vše je samozřejmě hezky odvyprávěno s velkou nadsázkou, ale to neznamená, že se vám příběh dvou paličáků nezaryje až pod kůži. V McDonaghových počinech sice moc radosti nikdy neuvidíme. Za to asi ale vždy spolehlivě odneseme plnohodnotný filmový zážitek a já mu za to moc děkuji! ()

Voyer

Vzhledem k tomu, že od pětadvaceti trpím krizí středního věku a od narození pak pocitem, že většina slov vypuštěných z většiny hrdel je bezobsažná, tak těžko hledat kus, který by se mi víc trefil do vkusu. Nihilismus (nebo snad pozitivní sdělení?) filmu je však o vrstvu hlouběji. A to ve faktu, že na konci dne, na konci života, jsou stejně bezobsažná velká gesta a uřezané prsty. A být "nice person" ve výsledku přecejen míň bolí. Nás i všechny ostatní kolem. Ještě tomu hodlám dát pár let, než si tu message připustím. ()

No Remorse

Naprosto zbytečnej film, v půlce jsem si říkal jestli to má bejt nějakej prank nebo parodie, dokoukal jsem to až do konce a nic to nezměnilo . Jedna * za gleesona ()

papadoce

Jeden z najlepších filmov poslednej doby aký som videl. Prinútil ma doplniť si obľúbeného scenáristu, donútil ma apdejtnuť si desiatku top režisérov a už zase mi potvrdil, že Colin Farrell ide stále väčšie bomby ako mu pribúda vek. Môžeme sa baviť samozrejme aj o kamere, ktorá nám Írsko ukáže z takého pohľadu, že jeden chce zbaliť tašku a odísť tam ihneď a natrvalo. Ale zápletka a dialógy sú za milión. Napísať takýto scenár, to ako klobúk dole. Z filmu ide navyše neskutočná ľudskosť a to napriek tomu, že realistický pohľad na život a na medziľudské vzťahy obzvlášť, ukazuje skôr tú pesimistickú stránku. Tento film milujem hneď po jeho prvom pozretí, teším sa na tie ďalšie projekcie a nevylučujem, že budem meniť aj top desiatku v tomto ohľade. A teraz tá najsmutnejšia časť ….. to ja som Pádraic Súilleabháin. ()

wege

Oba další filmy od McDonagha jsou lepší. Víly zkoumají temné stránky duše. Něco se v životě změní a nejbližší osoba s vámi nechce mluvit a vy nevíte proč. Pádraic tápe a není se mu třeba divit. Tápal by každý, někdo si to už zažil. Většina musí doufat, že se tak nikdy nestane. Nevíte, jak se s tím vyrovnat, jak jednat, jak se nesnažit s ní mluvit. Věřte mi, je to fakt dřina. Pádraic to vyřeší po svém, potřebuje další impuls. Ztratit nejlepšího přítele a pak ještě ty další dva? Těžké, velmi těžké. Docela bych se na ty ostrovy chtěl podívat, jestli je to tak depresivní jako to tady vypadá. Tam jsou v prdeli vlastně všichni. ()

Joedas

McDonagh se pro mě stal vyhledávanym tvůrcem hned po svý prvotině. Ve všech prvních třech celovečerňácích jsem si našel scény, pasáže nebo jen útržky, který mě divácky nevýslovně těšily a kterých se mi jinde nedostává. Z Banshees of Inisherin na mě zatím nic takovýho nevykouklo, protože je to ale dílo sevřenější, co do dramaturgie vyrovnaný a soustředěný. Bezprostředně po projekci jsem byl malinko zklamanej z toho, že McDonagh tu roztomile bezelstnou premisu nepřekroutil svym typickym způsobem v třaskavý zamotaný drama a že finále neopatřil zlomovym okamžikem typu Gleesonova šplhu na radniční věž v Bruggách nebo Rockwellova procitnutí v Ebbingu. Postupně to ve mně ale vyrostlo a já si až s odstupem uvědomil, jak podmanivý a krásně natočený tohle komorní drama vlastně je. A jak cool je ten název. ()

DADOVAN

Podľa obsahu by ste mohli čakať niečo oveľa vtipnejšie ako to, čo uvidíte. Farrell, ktorého postava od života veľa nečaká a verí že byť dobrým človekom stačí, je postavená do brutálne chladného príbehu o ľudskej samote. ()

oasismanik

Bizarné postavičky na bizarnom mieste v bizarnej dobe v komornom príbehu dotiahnutom do absolútneho absurdna. Daľší masterpiece od Martina McDonagha. ()

shade000

Neskutočne nádherná Írska príroda pohľadí srdce i dušu. Kombinácia Colin Farrell a Brendan Gleeson je ako vždy skvelá. Martin McDonagh sa ani po 4x nepomýlil. Jeho filmy, rovnako ako on potrebujú čas, no to čakanie sa oplatí. Navyše čerešnička na torte v podaní soundtracku od Cartera Burwella, no nádhera. Za mňa jasných 5* a Zlatý glóbus bol určite zaslúžený... ()

SAINTS

Skvelý film o priateľstve, ambíciach a osamelosti. Ide o perfelnú zmes humoru a tragédie. Martin McDonagh natočil vynikajúci film. Počnúc skvelým scenárom, hereckými výkonmi a réžiou. ()

adamix

Úplne banálna zápletka, ale McDonagh ju spracoval po svojom a vďaka perfektným postavám a krásnemu írskemu prostrediu je záživná a enormne pútavá. Komediálno dramatické spracovanie s nádychom čierneho humoru a vidieckej jednoduchosti je perfektné a vidieť na tom režisérov rukopis. Farrel so stoickým Gleesonom sú samozrejme najlepšie karikaturistické postavy ale aj ich okolie má čo povedať a čím zaujať. Každá vedľajšia postava je plnohodnotná, hudobný motív Cartera Burwella je v súvislosti s dejom a prostredím trefný a príjemný pre sluch, každá scéna má svoj význam a svoju pointu. Plné hodnotenie nedám len za to, že film nepôsobí ako ostatné McDonaghove výtvory, ktorý by ste si chceli pozrieť viackrát a vždy pri pozeraní niečo nové nájsť a skončiť s lepším dojmom. Jeho filmy skutočne majú toto čaro. Víly z Inisherinu ho stratia po druhom pozretí, ale názor naň podľa mňa zmení málokto. Za mňa 85%. Tento rok na oscarovkách bude tento film žiariť (a zaslúžene). ()

Solverino

Nesdílím to bezbřehé nadšení nad touto žvanírnou. Celkem nudné, bez akce (pokud pomineme dobrovolné a totálně nesmyslné sebemrzačení), přehlídka retardovaných irů a nesmyslného blábolení. Dobré obsazení to nemůže zachránit. Jednou se to vidět dá, ale budu rád až na to zapomenu. Lehce nadprůměrné. ()

Dejvecd

The Banshees of Inisherin je... niečo. Je to úchvatný kus umenia, ktorý rozpráva melancholický príbeh o priateľstve (o jeho konci) a odlúčení. Tento film nemusí nutne baviť všetkých, ale ja som si túto pomalú prechádzku nádherným ostrovom a mentalitou jeho obyvateľov nevedel prestať užívať a z famóznych hereckých výkonov a nádherne napísaných dialógov mi neraz ukvapla slzička. Krásne audiovizuálne aj príbehovo, a zároveň neuveriteľne zábavné a smutné naraz. 10/10 Môj Oscarový favorit. ()

Hoomig

Filmy Martina McDonagha mají tři společné rysy. Zvláštní hutnou atmosféru, ponurý až depresivní ráz a špetku vytříbeného humoru. Tenhle je však zdaleka nejdepresivnější. ()

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou