Thelma a Louise

• Česko Thelma a Luisa (více)

Ušlápnutá Thelma Dickinsonová, kterou doma drží zkrátka silácký manžel, a její kamarádka, samostatná servírka Louise Sawyerová, si jednou vyjedou spolu na víkend v horách. Ani jedna z nich netuší, jak se jejich nevinný útěk od všedních starostí zvrtne. Vše se zhatí ve chvíli, kdy se Thelmu pokusí znásilnit jejich náhodný známý. V Louise, která má revolver, se v té chvíli cosi zlomí a neurvalý surovec za to zaplatí životem. Výletnice, které se těšily na dva dny oddechu, jsou od té chvíle na útěku před zákonem... Snímek vynikajícího režiséra Ridleyho Scotta na počátku devadesátých let s novou razancí otevřel otázku postavení ženy v moderní společnosti a v rodině. Je však především strhujícím příběhem dvou osobností, které se sice doslova řítí do propasti, ale zároveň v sobě objevují překvapivé vlastnosti, o kterých ve svém dosavadním sešněrovaném životě neměly ani tušení. (Česká televize)

radostR

Vynikající road- movie o dvou zcela odlišných kamarádkách, kterým osud připravil zásadní zvrat v jejich životě poskytuje opravdu silný divácký zážitek. Ocenění za skvělé herecké výkony, výbornou hudbu, dobře vypracovaný scénář, tradičně dokonalou režii Ridleyho Scotta. Hvězdičku si neodpustím za pěkný zadek Brada Pitta. ()

snufec

BAFTA 7 nominací: Nejlepší film, Režie, Herečka HR: Geena Davis, Herečka HR: Susan Sarandon, Kamera, Hudba, Originální scénář ()

PekoK2

Celkom dobré spracovanie road príbehu dvoch žien a poukázanie na skazený svet v ktorom žijeme, ale aj na voľnosť a pocit slobody. Louise je taka rázna, priama ženská ktorá si vie poradiť aj v ťažkých situáciách, na rozdiel od Thelmy ktorá mi davá pocit neskúsenej, ľahkomyselnej a trošku zaostalej ťapy. Je to pekné predstavenie kde vidieť aj dobré stránky života a ľudí, ale život sa nikdy nepýta čo chceme zažiť a ako sa danej situacií postavíme. Dobré spracovanie reality s dobrými výkonmi hercov, Brad Pitt ešte ako mládenec sa skvele hodí do úlohy zločineckého vandráka. Smutné a zároveň aj najkrajšie je keď láska ma najväčšiu silu v akejkoľvek situácií, kde človek rád zabúda na realitu ktorá môže byť aj dosť krutá. Je to aj zo správnou štipkou humoru (viac ako akcie), kde nakoniec zúfale ženy berú osud do vlastných rúk. ()

JARDAHONDA

Naprosto úžasný film, který ukazuje odvahu a přátelství i v té nejkritičtější situaci.. Hlavní hrdinky byly Best of !! ()

SVotM

Možná můj postoj k filmu pramení z nepříliš velkého nadšení z road movie obecně, ale při první polovině filmu jsem se musela nutit k udržení pozornosti, ani Susan Sarandon, ani Geena Davis mi nebyly nijak sympatické, děj mi přišel příliš předvídatelný (např. události okolo J.D.). Všechna tato negativa se definitivně zlomila až v poslední třetině – film dostal spád, napínavost, dokonce nějaký ten humor a začala jsem oběma hlavním hrdinkám držet palce. Minimálně ½ hvězdy je za Thelmino poslední přání: „Já chci jet dál!“ , které v sobě obsahuje veškerou touhu po vnitřní i vnější svobodě člověka (tím ani tak nehodnotím herecký výkon, ale myšlenku samotnou). Jedna z nejpodařenějších složek filmu je hudba. ()

andy60

Film dokonaly v každém ohledu - scénář, herecké výkony, hudba, vtipné dialogy a gradující atmosféra až k závěrečnému vyvrcholení. Dvě kamarádky se rozhodnou udělat si dámskou jízdu, trochu se pobavit, trochu si zatančit, trochu zaflirtovat. Všechno však nabere trochu jiný směr, než si obě představovaly. Jakou cenu má vlastně svoboda? Skutečný filmový klenot!!! ()

bratr_jezek

Road movie stojí a padá s výkonem obou dam, Susan Sarandon je famózní, Gina Davis je navíc zatraceně sexy. K tomu připočítejte zajímavé epizodní role "velkých" hvězd (Harvey Keitel, Brad Pitt, Michael Madsen) a nezapomenutelný efektivní konec celé cesty a víte, že tento film právem patří k těm, které stojí za to vidět. ()

lenka26

Výborná Susan Sarandon, skvělá Geena Davis, vynikající Ridley Scott. Miluju obě hrdinky i celý film. Je tu i báječný humor, hlavně co se týče Darylla :).Hudba moc příjemná. Konec mě něčekaně dostal. S ním jsem opravdu nepočítala. Asi proto je Thelma a Louisa tak dobrý film. ()

lestatos

Už je to takmer 25 rokov, čo ma Thelma & Luisa zobrali na ich šialenú cestu autom a táto jazda trvá doteraz. Zo všetkých Scottových filmov, práve k tomuto sa vraciam najradšej. Dielo na ktorom sa ťažko hľadá chyba pretože tam proste nie je. Dokonca mi tu nevadila ako v jedinom filme Geena Davis, naopak rola jej sadla. Výborná hudba, excelentná nálada celého filmu a spôsob akým Scott tento príbeh rozpráva vam daju pocit, že pozeráte zásadne dielo svetovej kinematografie a určite najlepšie road-movie ever made . Úžasná Susan Sarendon , bezchybný Harvy Keitel , zábavný Christopher McDonald a ktovie kde by bola dnes herecká kariéra Brada Pitta keby sa neobjavil v Thelma & Lusia ))). 100% ()

eRKo

Téma je určitě na pět hvězd, bohužel filmu hodně ubírá to, že scenář stojí na nelogičnostech: jak Brat Pitt třikrát znovu narazí na hlavní hrdinky, jak na ně znovu narazí oplzlý kamioňák, proč si volají s policií? Dávám čtyři hvězdy za parádní finále. ()

mirmaid

Skvělá hudba, skvělá kamera, dokonale zpracované pohledy na okolní krajinu v kontrastu s uhánějícím vozem. To všechno dává ten správný podkres ještě lepšímu příběhu ztvárněnému dvěma skvělými herečkami. Vím, jsou to samá superlativa. Ale vždycky po shlédnutí tohoto filmu zatoužím po rebelantství a přesto, že má smutný konec, po každé ve mně zanechá po nějakou dobu příjemný pocit. Pane Scotte klobouk dolů :) ()

TomAbrt

Kdybych měl prožít poslední víkend svého života, nevadilo by mi ho prožít takto. Každou ujetou míli k cíli, jsou životem zničené hrdinky živější a každý okamžik prožívají naplno. Přestávají přežívat, ale konečně naplno žít, což jim může každý závidět. Ridley Scott je v tomto filmu opět ve formě. ()

pouzivana

Bohužel jsem to viděl s českým dabingem a ten byl hrůzostrašný, tedy pokud nebyly ty dialogy strašný už v originále. Dost mě to kazilo dojem z filmu a tak i když byla spousta věcí na pět, dávám čtyři. ()

Ekdahl

Velkolepá jízda o revoltě v původním slova smyslu s jedním z nejsilnějších finále v dějinách světovýho filmu. Ridley Scott at his best. Důkaz, že i mainstreamovej hollywoodskej film může být umělecký majstrštyk. - Dalo by se podle toho vyučovat, jak se dělá film. Základem je scénář podle kvalitní předlohy, tj. takový, kde vládne logika a věci mají přirozenej vývoj. Takovýho scénáře se pak musí chopit režisér, kterej ho ale nepřevede mechanicky do filmovýho média, ale dá mu na základě svý invenčnosti a talentu další rozměr. Scott v tomto ohledu předvádí virtuosní práci. Bezchybný jsou i herecký výkony, kamera, střih, hudba. Výtku bych měl jedinou: některý věci jsou zbytečně na hraně karikatury, např. Thelmin manžel a jeho komunikace s ní - tady jako evropskej divák říkám, že míň by bylo víc. Tahle hollywoodská polopatičnost není uplně ideální, ale s tim je holt třeba počítat. I tak jsou to filmový hody. ()

Tereza11

Když vám jednoho krásného dne rupnou nervy a vy se zbalíte svých pět švestek a podniknete se svou kamarádkou bláznivou jízdu od všeho a od všech, načež morálku, disciplínu a trpělivost necháte za první zatáčkou vznikne z toho lehce bláznivá jizda životem....Na můj vkus až moc feministické, ale tleskám za konec ()

Nekalé praktiky v pakárně

Nekalé praktiky v pakárně

21.08.2006

Herečky Susan Sarandon a Helena Bonham Carter utvoří silnou ženskou dvojici ve stylu Thelmy a Louise v dramatu ELEANOR AND COLETTE. Příběh snímku se odehraje v psychiatrické léčebně, kde pacientka… (více)