poster

Cesta na jihozápad

 • anglický

  Journey Southwest

  (festivalový název)

Rodinný / Western

Československo, 1989, 84 min

 • Karmin
  ****

  Ideální pro milovníky starých levných westernů typu Poklad na Stříbrném jezeře. Děj sice není nijak úchvatný, ale celek působí poměrně zajímavě, protože tvůrci dokázali najít Divoký západ v českých exteriérech a čeští herci v rolích drsných pistolníků se také nevidí každý den. Přestřelky, jízda na kánoi po divoké řece, zlatokopecké městečko dýchající marností z hledání zlata, hrdina, co není až tak moc hrdinou a nějaké to morální poučení na konec.(21.5.2007)

 • tahit
  ****

  Jack London po česku s trochou nostalgie. Pokud jste ochotni se vrátit v duchu do let svého dětství za dobrodružstvím dalekých krajů, které možná vyvolá i shovívavý úsměv, budete spokojení. V tomto ohledu je třeba dodat a nutno podotknout, že český filmový přepis se nijak moc neodchyluje od ducha jeho knižních povídek. Ve zpracování je vidět i důraz na exteriéry, kde tvůrci nahradili Aljašku sibiřskou Altajskou divočinou a také lomem u Karlštejna, zvaném Amerika, kde je výsledkem docela příjemná podívaná s nádechem trampské romantiky. Ostatně Jack London je a bude vždycky moje srdeční záležitost.(27.6.2011)

 • bohemia_regent
  ***

  Nejlepší domácí hudební vykradač Ondřej Soukup si tentokrát docela zdařile zahrál na Ennia Morriconeho. Okopírování hlavního motivu z filmu Hodný, zlý a ošklivý je do uší bijící. Škoda, že se jeho práce nenesla radši v duchu velmi dobré původní (a teď myslím skutečně původní - nejen tím, že je pod ní Soukup podepsaný) písně v podání Zuzany Michnové pod závěrečnými titulky - neodvozenost hudby mohla být plusem navíc.(15.4.2013)

 • jhrasko
  **

  Prekvapujúco nevzrušivý film, ktorému nie je čo vytknúť, nie je ale ani za čo chváliť. Príbeh nemá potrebnú šťavu, chýba mu dramatický oblúk, westernové "tóny" posobia smiešne a ako tak ho zachraňuje záver zaujímavo nectiac(i) pravidlá žánru. Keďže ale ide o "žánrový pokus", je to skor paradox ako kompliment. Herecky každopádne čistá záležitosť, preto (pre to) * * { a pol }(20.2.2010)

 • #47
  **

  Na tomto rádoby westernu jsem byl kdysi dávno v kině se školou, zažil jsem po projekci navíc ještě i debatu s představitelem hlavní role Jiřím Strachem, ale už tenkrát mě to dost nebavilo a jediné co mně z filmu i debaty utkvělo v paměti je fakt, že v tomhle snímku nehraje ani jedna žena...ale v rámci žánru to zas přece jen taková zajímavost není.(28.12.2005)