"Za úsměv jediný, má krásná paní, za pouhý ruky stisk bělostných dlaní, širým chci světem jít přes hory, klestí a pro vás vymodlit též trochu štěstí." Této skutečně nestárnoucí filmové klasice předcházel fenomenální triumf stejnojmenné divadelní hry Jana Patrného na prknech hudebního divadla ON, který hru uváděl pravidelně od sezony 1940. Spor o to, kdo nakonec bude představovat titulní roli skončil prohrou Oldřicha Nového, který tutéž postavu s velkým úspěchem vytvářel na jevišti. Vladimír Slavínský si proti všem vyvzdoroval pětatřicetiletého Jana Pivce, který byl pro danou roli vybaven nejen velkým talentem, ale také mladším datem narození, díky čemuž maskéři odvedli věrohodnější práci. Pivec zde vystupuje v pozoruhodné mezigenerační roli pod jménem Stáňa Jarský, který nejprve coby student svede vdanou paní Horníkovou, jako úspěšný mladý muž se chce zasnoubit s její dcerou Jiřinkou (Jana Romanová) a nakonec v pozici generálního ředitele s prošedivělými skráněmi získává ruku vnučky své první lásky Helenky (Jarmila Smejkalová). Zitu Kabátovou sice stála Slavínského umanutost angažmá v divadle Oldřicha Nového, nicméně jisté je, že stín této role už potom nikdy nepřekročila. Režisér Slavínský skvělým způsobem nakombinoval klasickou romantickou story a salonní komediální humor, díky čemuž ve výsledku vzniklo jedno z nejpůsobivějších děl české válečné kinematografie. Stěží uvěřitelný příběh je totiž rozehrán s určitou lehkostí a myšlenkou, která tvrdí, že ztratí-li muž ženu, hledá v následujících vztazích jen její volné pokračování. A jestliže současný divák tento motiv nedokáže identifikovat, není to vina filmu, nýbrž nezmar dnešní doby, která opravdový milostný cit degradovala na pouhý povrchní vztah bez úcty a porozumění. Ach ano, tehdy byli pánové skutečnými gentlemany.(3.10.2008)

Mimořádně jednoduchý film o tom, že na zamilování nikdy není pozdě. Názor, že na světě je jen jediná žena jsem už od pár lidí slyšel, ale ještě neviděl ve filmu. Jan Pivec má jakousi zamilovanost do pokrevní linie, svádí ve stylu operetky babičku, matku i dceru, dekádu po dekádě. Celou dobu nijak extra dialogy ani děj, jen čekáme jak to dopadne. Ani to nijak nepřekvapí, ale ani neurazí. Průměr, 60%.(17.4.2011)

Co měli v protektorátu točit jiného než politicky nezávadné filmy na pobavení plebsu? Tenhle patří mezi ty nápaditější a co jiného by řešil, než osudovou lásku, kdy muž hledá stále stejnou ženu? Protagonisté byli skvěle vybráni, neumím si představit Oldřicha Nového, jak hraje naivního studentíka. A navíc to bylo osvěžení po filmech o lásce, kde hraje pořád dokola Nový, Ferbasová, Mandlová.(12.5.2015)

Ačkoliv pan Pivec nepatří mezi krasavce, tak svou roli odehrál špičkově, a to způsobem romanticko-úsměvným, přičemž skladba "Madóno má" působila v jeho podání legračně-milým tónem. Jeho dvoření a postupné zamilovávání se do maminky v podání paní Kabátové a posléze do její dcerky a vnučky působí velmi přesvědčivě. Má oblíbená hláška pochází od paní Kabátové, která již v babičkovském věku pronesla: "Proboha, dejte mu ji (myšleno vnučku), nebo si počká na další (myšleno pravnučku) !" :-)))(6.4.2011)

Romantická komedie, trochu naivní, ale plná pěkných hereckých výkonů. Chvilkový hudební skladatel a později úspěšný bankéř Stáňa Jarský (skvělý Jan Pivec) je romanticky zamilovaný do jednoho typu žen. A tak Helenu Horníkovou (dobrá Zita Kabátová), střídá její dcera Jiřina (Jana Romanová), aby našel konečné štěstí s Helenkou (Jarmila Smejkalová), dcerou Jiřiny a vnučkou Heleny. Další zajímavé postavy: mrzoutský a moralistický manžel Heleny Karel (František Roland), Stáňův otec (Jaroslav Průcha), Helenin bratr Jan (dobrý Gustav Nezval), celoživotní sukničkář, nahluchlá paní baronka (Meda Valentová), a továrník Otta Krutina (František Vnouček), manžel Jiřiny. Příjemná zábavná oddechovka, kde velmi tahá za uši slovní spojení mám tě strašně rád, popřípadě, mám tě hrozně ráda. Čímž je také ukončen celý film. Au, to bolí.(13.8.2011)

• - Po úspěchu filmu dostal režisér Vladimír Slavínský nápad natočit i další film Ženy nestárnou se Zitou Kabátovou v hlavní roli nestárnoucí dámy, která by v průběhu let svedla mladého muže, po letech jeho syna a nakonec i vnuka. Výrobci filmu však dostali strach, že by puritánští diváci snímek nepřijali. (Olík)

• - Původně měl hrát hlavní roli Oldřich Nový, který ji hrál již na divadle. Režisér Slavínský však do scénáře vložil některé pasáže z pera Nového, což se ho dotklo, a tak z jeho akvizice sešlo. Slavínský nakonec angažoval jen Zitu Kabátovou, která hrála s Novým v divadle. V divadle Oldřicha Nového se původní divadelní komedie „Muži nestárnou“ hrála celkem třistakrát. (Kulmon)

• - Roli, kterou zde Zita Kabátová hrála, hrála také v Divadle Oldřiha Nového. (Elisebah)