• dr.fish
  ***

  Mimořádně jednoduchý film o tom, že na zamilování nikdy není pozdě. Názor, že na světě je jen jediná žena jsem už od pár lidí slyšel, ale ještě neviděl ve filmu. Jan Pivec má jakousi zamilovanost do pokrevní linie, svádí ve stylu operetky babičku, matku i dceru, dekádu po dekádě. Celou dobu nijak extra dialogy ani děj, jen čekáme jak to dopadne. Ani to nijak nepřekvapí, ale ani neurazí. Průměr, 60%.(17.4.2011)

 • NinadeL
  ****

  V roce 1911 se zamiloval mladý Stanislav Jarský do Heleny Horníkové, zatímco její dceři dával lekce hry na klavír. Helena ale byla provdána a proto tento naléhavý flirt nemohl míti pokračování. V roce 1920 se náhodně setkává nyní již sebejistý muž a mladá elegantní slečna a poznávají v sobě Stáňu a malou Jiřinu Horníkovou. Bohužel v této době se Jiřinina ovdovělá matka potýká s krachem rodinné továrny a tak je nutno vyhovět manželství za úplatu a Stáňa opět mizí ze scény. Nakonec však má poslední šanci v roce 1939, kdy právě dospívá třetí generace, Jiřinina dcera Helena Krutinová. A tehdy už Stáňa neváhá a nenechává si nikým a ničím svou láska vymluvit. Má sice už prošedivělé skráně, ale to mladé dívce imponuje... Ideální námět Mužů, kteří nestárnou, odpovídal Novému divadlu Oldřicha Nového a ve filmové podobě pak pozdní tvorbě Vladimíra Slavínského. Vlivem událostí v zákulisí hlavní roli převzal vpravdě rozkošný Jan Pivec a z divadelní inscenace přešla jen Zita Kabátová, která hrávala Jiřinu. Výsledek pak vykrystalizoval mezi nejklasičtější protektorátní melodrama.(23.2.2009)

 • Marthos
  *****

  "Za úsměv jediný, má krásná paní, za pouhý ruky stisk bělostných dlaní, širým chci světem jít přes hory, klestí a pro vás vymodlit též trochu štěstí." Této skutečně nestárnoucí filmové klasice předcházel fenomenální triumf stejnojmenné divadelní hry Jana Patrného na prknech hudebního divadla ON, který hru uváděl pravidelně od sezony 1940. Spor o to, kdo nakonec bude představovat titulní roli skončil prohrou Oldřicha Nového, který tutéž postavu s velkým úspěchem vytvářel na jevišti. Vladimír Slavínský si proti všem vyvzdoroval pětatřicetiletého Jana Pivce, který byl pro danou roli vybaven nejen velkým talentem, ale také mladším datem narození, díky čemuž maskéři odvedli věrohodnější práci. Pivec zde vystupuje v pozoruhodné mezigenerační roli pod jménem Stáňa Jarský, který nejprve coby student svede vdanou paní Horníkovou, jako úspěšný mladý muž se chce zasnoubit s její dcerou Jiřinkou (Jana Romanová) a nakonec v pozici generálního ředitele s prošedivělými skráněmi získává ruku vnučky své první lásky Helenky (Jarmila Smejkalová). Zitu Kabátovou sice stála Slavínského umanutost angažmá v divadle Oldřicha Nového, nicméně jisté je, že stín této role už potom nikdy nepřekročila. Režisér Slavínský skvělým způsobem nakombinoval klasickou romantickou story a salonní komediální humor, díky čemuž ve výsledku vzniklo jedno z nejpůsobivějších děl české válečné kinematografie. Stěží uvěřitelný příběh je totiž rozehrán s určitou lehkostí a myšlenkou, která tvrdí, že ztratí-li muž ženu, hledá v následujících vztazích jen její volné pokračování. A jestliže současný divák tento motiv nedokáže identifikovat, není to vina filmu, nýbrž nezmar dnešní doby, která opravdový milostný cit degradovala na pouhý povrchní vztah bez úcty a porozumění. Ach ano, tehdy byli pánové skutečnými gentlemany.(3.10.2008)

 • zette
  ****

  Nemyslim si, ze by byl scenar debilni, jak jsem se v komentarich docetl. Myslim, ze zanr komedie si muze dovolit tri generacni lovestory. S ohledem na vznik filmu jen mozna trosku odvaznejsi:-). Vyborna byla rozprava mezi vnuckou a babickou o milencich. Z hereckych vykonu nejvice ocenuji Kabatovou a Jana Pivce, z postav pak hajneho. Velice zabavny a mily film, s krasnou pisni o vyznani lasky.(4.3.2009)

 • vitekpe
  ****

  Tohle je hollywood v ceskym podani. Bez ironie. ZIta, Jana Romanova i Jarmila jsou prvotridni krasky, do toho Nezval s divochem Pivcem... :-) Dokonalost. P.S.: Zaverecna Zitina lajna: "Tak uz mu ji dejte, at je v rodine pokoj", me rozesmala skoro k slzam. Aneb, kdyz to neslo s pani tovarnikovou, tak to zkusil na dceru. Kdyz to neslo ani s ni, tak na vnucku... Tomu rikam tah na branu. :-))) 4+(24.3.2014)

 • - Původně měl hrát hlavní roli Oldřich Nový, který ji hrál již na divadle. Režisér Slavínský však do scénáře vložil některé pasáže z pera Nového, což se ho dotklo, a tak z jeho akvizice sešlo. Slavínský nakonec angažoval jen Zitu Kabátovou, která hrála s Novým v divadle. V divadle Oldřicha Nového se původní divadelní komedie „Muži nestárnou“ hrála celkem třistakrát. (Kulmon)

 • - Roli, kterou zde Zita Kabátová hrála, hrála také v Divadle Oldřiha Nového. (Elisebah)

 • - Jan Pivec se i ve skutečném životě zamiloval do jedné ze svých filmových lásek - rok po premiéře se oženil s Janou Romanovou. (kosticka7)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace