• mchnk
  ****

  Film, zkoumající charakter a čestnost dětí i dospělých. Výsledek? Děti moc rychle dospívají a dospělí vedou dětinské spory. Karel Smyczek a jeho tým i ve svých počátcích drželi kvalitu mládežnických filmů pevně v rukou. I když dospělé složení herců, krom klasického Svěráka a např. Ježkové, není moc silné, spíše se jedná o druhořadé herce, snímek svůj žánr a myšlenku naplňuje dostatečně kvalitně a ani zde pan režisér nezapomíná na své klasické odhalování hereček...různého věku.(24.1.2016)

 • rakovnik
  ****

  Velmi zřídka na našich obrazovkách objevující se film, který zaujme hned z několika důvodů: zajímavá postava Zdeňka Svěráka, která je velmi civilní. Dále poměrně otevřená kritika poměrů v dobách normalizace. Romantický pohled na život u přehrady očima kluků je v ostré konfrontaci s pohledem a problémy dospělých, úcta k životu a přírodě je v rozporu s pohledem lidí z města, kteří si hrabou jen na svém písečku. Kluci hráli docela pěkně, i když postava Michala Dlouhého mi příliš sympatická nebyla. Možná, kdyby byl film vysílán častěji, tak bych nehodnotil tak vysoko, ale (nejen) pro tu vzácnost dávám 4*.(19.9.2011)

 • Karlos80
  ***

  Film z roku 1981, ne zrovna moc vysílaný no musím se přiznat že jsem ho ještě nikdy předtím neviděl. Scénář a námět zde vytvořily Radek John a Ivo Pelant. Film vlastně navazuje na předchozí Smyczkův film Jen si tak trochu písknout, rovněž z Johnovýma Pelantovým scénářem a zamýšlí se vůbec nad působením velkoměsta na dospívání dětí, které urychluje v kladném i negativním smyslu. Všechny ty negativní a stinné stránky velkoměsta jsou tu jakoby přemístěny do rekreační chatařské oblasti na Slapech. A kolem příběhu chlapeckého přátelství se tu rozvíjejí jak malo-problémy z maloměšťáctví, tak je tu zachyceno i ohrožení a devastace přírody, ale také sobectví dospělých v podobě komfortu a nekontrolované krutosti dětí. Kam se ale poděla prvorepubliková romantika z třicátých ale i třeba ze šedesátých let.? Civilizace se holt mění, i se všemi svými nešvary. Trochu mi zde ale vadilo to docela časté černo v podobě noci, kde nebylo vůbec nic vidět, ale jako obvykle zde byli tuny dialogů. To mi zkazilo tak trochu můj celkový dojem z tohoto jinak celkem povedeného prázdninového příběhu. Takový lepší průměr, herecké výkony nic moc, nikdo mi zde neutkvěl v paměti natolik, že bych ho zde vyzdvihl, ale jako celek to docela ušlo.(10.2.2007)

 • blackrain
  ***

  Kraj okolo slapské přehrady patří mezi moje srdcovky. Mám velmi ráda tamnější přírodu a atmosféru. Jezdím se tam vyluftovat. Herci v dětských rolích mi přišli nesympatičtí. S dospělými herci to bylo jiné. Charaktery postav byly perfektně vyladěné. Závěrečnou scénu s rozebíráním hausboatu považuju za symbolickou.(25.6.2012)

 • Pitryx
  ***

  Nu, malý lesní muž se mi moc líbil. Dospělé role na průměrné úrovni, dětské nic moc. První film mé oblíbenkyně Barbory. Dějově to ujde, snímek je prakticky rozdělen na část pro dospělé a část pro mladší generaci. Dobrý odpočinkový film. I v tomto snímku můžeme v rádiu zaslechnout pana Brodského vyprávět pohádku. Noční scény jsou tak tmavé, že není nic vidět. Mínusy za to.(24.3.2016)

 • - Ve filmu se objevil v malé roli i režisér snímku Karel Smyczek, a to jako jeden z chatařů rozebírajíce houseboat na konci filmu. (Marator)

 • - Filmovalo se na Slapské přehradě. (M.B)