Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film Karla Smyczka podle scénáře Radka Johna a Ivo Pelanta je námětem velmi podobný o rok staršímu Smyczkovu filmu Jen si tak trochu písknout. Vypráví příběh odehrávající se v rekreační oblasti na Slapech, kde se dva rozdílní chlapci Petr a Michal po počáteční oboustranné nedůvěře stávají kamarády. Jejich vztah je konzultován nejen jejich rozdílnými povahami, ale i různými přístupy rodičů k jejich výchově. Negativní vliv civilizace se zde promítá do života dospělých i dětí, kteří hledají romantiku a odpočinek v rekreační oblasti, přesto se nedokážou oprostit od problémů maloměšťáctví. (rodo)

(více)

Recenze (30)

argenson 

všechny recenze uživatele

Chalupářství jako fenomén mě vždycky dost iritovalo, tenhle film ale nabízí sympaticky kousavý pohled s půvabnými postavičkami. Všimněte si například, že Oldřich Vlach se pro tenhle typ postav snad narodil (viz například Na samotě u lesa). Pokud se budu držet tématu souvisejících filmů, tak třeba scéna hořícího hausbótu úplně evokuje Hoří, má panenko a padají tu nádherné hlášky ("Mirku, jestli se chceš dívat, dojdi si pro svetr!"). Hlavní dějovou linií je ovšem hezký příběh prázdninového klukovského přátelství podbarvený příhodnou hudbou navozující atmosféru zlatého času trampingu třicátých let. Někdo už tu poznamenal, že v nočních scénách je celkem hovno vidět. To ano. Film navíc jistě nepatří ke klenotům naší tehdejší kinematografie. To taky ano. Přesto zcela bez uzardění dávám 4 z 5. ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

Film, zkoumající charakter a čestnost dětí i dospělých. Výsledek? Děti moc rychle dospívají a dospělí vedou dětinské spory. Karel Smyczek a jeho tým i ve svých počátcích drželi kvalitu mládežnických filmů pevně v rukou. I když dospělé složení herců, krom klasického Svěráka a např. Ježkové, není moc silné, spíše se jedná o druhořadé herce, snímek svůj žánr a myšlenku naplňuje dostatečně kvalitně a ani zde pan režisér nezapomíná na své klasické odhalování hereček...různého věku. ()

Reklama

dobytek 

všechny recenze uživatele

To prostředí chatový osady bylo vykreslený fakt výborně. Pokřivený vztahy mezi sousedama, různý žabo-myší války, atd... to se povedlo. Navíc osvědčený herecký obsazení ála třeba Vesničko má středisková (Svěrák, Štibich, Vlach a další). Problém je, že minimálně půlka filmu se soustředí na nějaký nevychovaný fakany, který by potřebovali pořádnou gumoléčbu. Mam z toho pocit, jak kdyby Smyczek nevěděl, jestli chce točit film pro děti a nebo pro dospělý, tak natočil od každýho trochu. dětská část - odpad, dospělá část - 4 hvězdy = celkově 2 hvězdy ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Film z roku 1981, ne zrovna moc vysílaný no musím se přiznat že jsem ho ještě nikdy předtím neviděl. Scénář a námět zde vytvořily Radek John a Ivo Pelant. Film vlastně navazuje na předchozí Smyczkův film Jen si tak trochu písknout, rovněž z Johnovýma Pelantovým scénářem a zamýšlí se vůbec nad působením velkoměsta na dospívání dětí, které urychluje v kladném i negativním smyslu. Všechny ty negativní a stinné stránky velkoměsta jsou tu jakoby přemístěny do rekreační chatařské oblasti na Slapech. A kolem příběhu chlapeckého přátelství se tu rozvíjejí jak malo-problémy z maloměšťáctví, tak je tu zachyceno i ohrožení a devastace přírody, ale také sobectví dospělých v podobě komfortu a nekontrolované krutosti dětí. Kam se ale poděla prvorepubliková romantika z třicátých ale i třeba ze šedesátých let.? Civilizace se holt mění, i se všemi svými nešvary. Trochu mi zde ale vadilo to docela časté černo v podobě noci, kde nebylo vůbec nic vidět, ale jako obvykle zde byli tuny dialogů. To mi zkazilo tak trochu můj celkový dojem z tohoto jinak celkem povedeného prázdninového příběhu. Takový lepší průměr, herecké výkony nic moc, nikdo mi zde neutkvěl v paměti natolik, že bych ho zde vyzdvihl, ale jako celek to docela ušlo. ()

bloom 

všechny recenze uživatele

Film pro mládež, kterému paradoxně nejvíc škodí dějová linka o mládeži. Zaprvé mi byli dětští hrdinové svým vztahem ke zvířatům silně nesympatičtí (ať už se jednalo o Michala Dlouhého a Štěpána Kmenta kuchající ryby zaživa nebo partu jejich rivalů mlátících pro nic za nic krysy golfovými holemi) a zadruhé mi bylo úplně jedno, jak dopadne jejich zápletka (jestli Dlouhý vyhraje sázku o vzduchovku). V pasážích o dospělých je snímek mnohem zajímavější, něco jako spojovací článek mezi Na samotě u lesa a Slavnostmi sněženek. Styl Karla Smyczka je samozřejmě o něco méně poetičtější než Jiřího Menzela, nicméně hned úvodní příjezd Zdeňka Svěráka spolu s pohodovým hudebním motivem Zdeňka Johna navnadí na komedii z prostředí chatové oblasti, která se ale nakonec nedostaví. Škoda, že takto nabušený herecký ansámbl nedostal prostor spíše v ní. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (2)

  • Filmovalo se na Slapské přehradě. (M.B)
  • Ve filmu se objevil v malé roli i režisér snímku Karel Smyczek, a to jako jeden z chatařů rozebírajíce houseboat na konci filmu. (Marator)

Reklama

Reklama