Kamarád do deště, Láska z pasáže, Vítr v kapse...tyto tři filmy mají hodně společného. Zajímavé je, že ve filmu Vítr v kapse zemřel jako herec Sagvan Tofi a ve filmu Láska z pasáže nechal režisér v jeho roli zemřít Lukáše Vaculíka...samotný film Vítr v kapse jinak splnil účel v té době a s krásnou hudbou Michala Davida plnil tehdejší kina.(15.7.2018)

Sice se to Kamarádům do deště nevyrovná, ale první společné počínání těhle dvou idolů 80tek, nebylo vůbec špatné. Dva kamarádi ze střední, kteří se protloukají pubertálním životem, obdobně jako tomu bylo u každýho z nás. Človek zavzpomíná na starý, dobrý ujetý ,,soudruhy,, a hlavně se občas i zasměje --->70%(21.1.2013)

Lesk i bída reálného socialismu, aneb Tofi s Vaculíkem coby Snowboarďáci pro generaci dnešních třicátníků. Vítr v kapse ale na rozdíl od Janakových boys nabízí kromě utrefeného postmaturitního života plného fórů a napáchaných blbostí i nejeden moudrý přesah. "Dyť já to nedělám pro sebe," peskuje tatík vylekaně synátora hlasujícího proti mimořádné sobotní směně. A tak se musí zrodit legenda o zlepšováku na úhlovou rotační frézu, aby i kamarádi měli pocit, že nám na nich záleží, ačkoli nám bylo a je vlastně všechno buřt. "Pane mistr, už to máme skoro hotový. - Hlavně to tady vykřikujte, blbouni. Změřte to ještě jednou!" K tomu slušná romantická linka s půvabnou Ivanou Andrlovou, v bufetu dvakrát kofolu alias morfium, ve skladu fasovanou solvinu, na diskotéce anglicky zpívající Olympic a ve finále nekompromisně tragický konec, neboť život, milé děti, opravdu není až takové peříčko. Odváží se někdy někdo poslat filmovou postavu Vojty Kotka takhle bez patosu na onen svět? A není to vlastně jedno? Ať si kdo chce co chce říká, mám Vítr v kapse hodně rád. Kromě jiného je to myslím dobrý důkazní materiál na téma užitečnosti (některých) barrandovských dramaturgů. Neboť pouze jejich dohledem se dá vysvětlit propast mezi tímhle filmem a slátaninami, které začal Soukup točit o deset a více let později. 90 %.(15.7.2008)

Objektivně je to asi na tři max., ale čtvrtá hvězda je za výborné zobrazení tehdejší doby – nejen továrna. Film by se mohl promítat na školách jako ukázka socialistického realizmu v praxi. Je snadné propadnout nihilismu, když vám chtějí vzít modrou, zakázat Paříž a perspektivou je doživotní nuda ve fabrice. Je těžké to pochopit, když jste to nezažili.(7.1.2016)

Ze Soukupových filmů o mladých a pro mladé je tenhle kousek ještě nejlepší, byť už tady je znát, kam režisér neodvratně směřoval. Na druhou stranu, 80. léta jsou ve snímku zachycena slušně a dokonce můžu říct, že řada konkrétních scén z prostředí fabriky, kde jsem mimochodem začínal na stejné pozici jako filmoví hrdinové, se dokonale shoduje s mými zážitky a vzpomínkami. Patří k nim i scéna z hlasování na odborářské schůzi, kde se Vaculík s Tofim ocitli v roli kverulantů nebo zážitky s drobnými zlodějinami v jejich okolí. Celkový dojem: 50 %.(20.6.2006)

• - Ondrej Bystrický (Lukáš Vaculík) má na osobnom kontrolnom lístku, takzvanej "pichačke", číslo 1712412. (Raccoon.city)

• - Čistý zisk z filmu bol 15 miliónov Kčs. (Raccoon.city)

• - Režisér Jaroslav Soukup obsadil Lukáša Vaculíka preto, lebo ho zaujal jeho debut vo filme Lásky mezi kapkami deště (1979). (Raccoon.city)