Nerozluční kamarádi Ondřej a Cyril, přezdívaný Cinda, prožívají první rok po úspěšné maturitě na průmyslové škole. Ondřej touží po práci na lodi, Cinda chce navštívit Paříž, kam jej pozvala teta. Oba se však musí vypořádat nejen s praxí, tolik odlišnou od školních představ, ale zejména s řadou soukromých problémů. To první zvládnou snadno a brzy po nástupu do velkého závodu se naučí využívat velkou část pracovní doby k rošťárnám, ulejvání a řešení soukromých problémů. To další už však tak snadné není. Ať už jde o Ondřejův citový vztah k prodavačce Heleně nebo Cindovy problémy s modrou knížkou. Teprve tragická smrt jednoho z nich znamená pro druhého definitivní konec mladické bezstarostnosti a lehkomyslného přístupu k životu. (TV Nova)

eba

Sagvan zemřel, Lukáš mu to za dva roky oplatil, všichni jsme smutní, ale to nic nemění na tom, že tyto filmy mě absolutně nebaví. Dvě hvězdy za Ivanu Andrlovou, kterou mám ráda a jen mě mrzí, že tomu Vaculíkovi nakonec dala. ()

DarthArt

Žádná rána z nebe to tedy není, ale herectví pozdější infernální dvojice Sagi/Luky je tady relativně civilní, neotravujou "proklatě rychlý žigulíky" a neón Pragoimpo na Václaváku, takže jsem relativně spokojen. U mistra Soukupa jde evidentně teprv o rozjezd kariéry, takže je ještě trochu soudný, no a seznam pár skopičin dvou adolescentů v rezavějící plzeňský škodovce taky nemá proč urazit. Takže za dvě hvězdičky, ale s hvězdičkou. ()

Cudlimil

Film jsem viděl asi 10x, ale po posledním shlédnutí zvyšuju o hvězdičku hodnocení, asi hlavně proto, že jsem to "Husákovo dítě" a ta doba je filmem vykreslená naprosto přesně. Základním rysem je všeobecná nuda a základní odpovědí na vše je nevím. V televizi dávají prd, internet neexistuje, na plachetnice se můžeš dívat tak akorát v knížce a hlavně Tě chlapečku čeká 2 roky vojna, co není kojná. Aspoň že ty tělesné radovánky se ženami bylo možno provozovat. Navíc zejména permanentně otrávený Vaculík je aspoň pro mě naprosto uvěřitelná postava. "Chtěl bych na moře! A na vojně si byl? Ne, tak to zkus po vojně." ()

laco176

Keď to šlo prvýkrát v kinách... Nemôžme to hodnotiť teraz a tobôž nie ľudia čo nežili v tej dobe. Takým úplne uniká pointa filmu. Z nostalgie a spomienok dávam plný počet. ()

mdf

Příběh z minulé doby,kde začíná dvojice Vaculík-Tofi,příběh obyčejných kluků z fabriky a jak se s nimi život nemazlí. Film zachycuje vydařeně tehdejší realitu.Kdo tu dobu nezažil,možná neporozumí....... ()

Meika

Jelikož jsem nebyla před rokem 89 na světě,tak mě filmy,které tuto dobu zachycují baví a Sagi s Vaculíkem jsou prostě zábavní..Jasně,kvůli nominaci na oskara to nikdo netočil,ale mě to jako holku pobavilo..Navíc Karel Augusta,který si s ústřední dvojicí zahrál později v Kamarádech do deště,mě fakt rozesmál.. ()

milos.bradik

Naporosto souhlasím s uživatelem Civalem. Toto se může líbit jen těm, kteří vzpomínají s nostalgií na dobu, kdy zde panovali soudruzi nebo těm, kteří tu dobu nezažili a nechápou. Já jsem v té době žil poněkud jinak než ti dva hlavní hrdinové filmu. Nemakal jsem ve fabrice, ale oni vlastně taky moc nemakali, spíš se jen flákali. Celý film podtrhuje ještě hudba hitmakera Michala Davida, který k tomu socialistickému křepčení pěkně pasuje. ()

MarsMartin

Generační výpověď. Co prožívala a jak žila generace mladých počátkem 80. let, tj. narozených počátkem 60. let. Pohled odpovídající realitě, ne v idiotském a nesmyslném podání např. v seriálu Zkoušky z dospělosti, v němž jde o stejnou generaci. Ústřední dvojice (Lukáš Vaculík a Sagvan Tofi) jako dva mladíci po maturitě, kteří chtějí jen normálně žít, nechtějí jít proti režimu, ale je to k nežití, tj. v podstatě povinné členství v SSM, neustále povinně-dobrovolné brigády, schůze, aktivy, odhlasovat vše, co je předloženo. Zůstává jedině únik do soukromí, ale i tam se režim dostane (nejrůznější problémy, leckdy za úplné banality, viz nehlasování obou při aktivu, a hlavně největší strašák tehdejších mladých mužů - vojna, tj. dva úplně ztracené roky života!). Karolína Slunéčková a Karel Vochoč v roli rodičů k ničemu, tehdejší hvězda Ivana Andrlová, nedostupná Zora Ulla Keslerová (erotický symbol doby) a přátelský opilec v podání Ferdinanda Krůty. Nejvyšší hodnocení dávám za pravdivé vylíčení doby z pohledu dvou obyčejných mladíků, nesrovnávám tím s jinými, významnějšími filmy. ()

ezop1012

V porovnaní s diskopríbehom (1987) a mini-sériou kamarát do dažďa (1988-92), je to kvalitatívne na inej úrovni, samozrejme rok 1982 je vidieť. Škoda len, že súdruhovia nepoužili kvalitnejšiu techniku, ako zvuk a kamery, lebo tento dosť podceňovaný snímok má celkom dobre kvality. P.S. Je celkom zaujímavé, ako bola mládež už v tych časoch manipulovana západom. ()