Spielbergův film je inspirující, epický příběh malého chlapce za druhé světové války. Očima mladého Brita Jima Grahama, jehož nezdolný duch se dokáže povznést vysoko nad ostnaté dráty japonského internačního tábora, poznáte fascinaci a hrůzu války. Dětství končí v okamžiku, kdy se jediným smyslem života stává přežití. Říše slunce podle bestselleru J. G. Ballarda je vůbec první produkcí hollywoodského studia natočenou v Čínské lidové republice. Film získal roku 1987 cenu kritiky za nejlepší film, režii a zároveň zvláštní uznání pro Christiana Balea (Jim) za výkon v dětské roli. (Magic Box)

Dr_Virus12

Mladý Christian Bale jakožto ještě dítě (13 let), milující vojenská letadla je zanechán na pospas v Šanghaji poté co je oddělen od svých rodičů. Musí se naučit přežít sám v zemi, kde Angličany a Američany nenávidí a pohrdají jimi. Christian Bale a John Malkovich v tomto filmu excelují, Bale ho možná i zastiňuje svým hereckým talentem. Před tím, než jsem viděl tento film, jsem byl vcelku skeptický ohledně hereckých schopností malého Christiana Balea, avšak tento film mne vyvedl v omyl a ukázal, že už jakožto malý kluk byl skvělý herec. Opravdu mě unesl natolik, že jsem si chvílemi říkal, zda nekoukám na nějaký dokument. Vlastně až na konci jsem zjistil, že byl režírován Stevenem Spielbergem a myslím, že je to dobře, jelikož jsem na tento film neměl zas tak velké očekávání. Film má opravdu duši, skvělé obsazení a srdceryvný děj. ()

Trešlson

Jeden z těch "zapadlejších" filmů Stevena Spielberga, ovšem zapadlých naprosto neprávem. Pro mě je Říše slunce jeden z jeho nejlepších filmů (u mě minimálně srovnatelný se Schindlerovým seznamem)) a naprosto tomu pomáhá asi nejlépe zahraná dětská role, jakou jsem kdy viděl. Christian Bale podal naprosto (ne)uvěřitelný výkon a myslím, že už v tomto filmu nám ukázal s čím můžeme počítat za pár let. ()

huko

Nerad to přiznávám, ale když jsem tento film viděl poprvé řval jsem jako hysterická žena v 8. měsíci těhotenství. Největší dojemný válečný epos, jaký kdy byl natočen... Osobně bych si tipnul, že ženu tento film dojmout tolik nedokáže, vzhledem k důrazu na jiné, pro muže důležitější hodnoty. ()

Heroine

Je to asi dost dobrý film, i když já osobně ho nevyhledávám. Steven tentokrát vsadil na působivost, která se ne každého diváka dotkne. I když je to velice kvalitní a inteligentní film, mne nedojímá, což je škoda. Určitě by se ale dalo uvažovat o Johnu Malkovichovi v jeho nejlepší roli, protože tohle mu teda rozhodně sedlo. ()

Majkak

Řemeslo dobré, chybí síla příběhu. Kluk co vyrůstal v bavlnce a za celou válku skoro nic nepochopil. Film by byl výrazně přesvědčivější, pokud by hlavnímu hrdinovi bylo asi tak o polovinu méně, anebo by měl mentální handicap. Ale že by ve svém věku byl tak mimo. Možná ano, ale proč je pak film tak dlouhý. Christian Bale hraje skvěle kluka, kterému by člověk občas s gustem natáhl, aby se konečně probral. ()

Čuřil

Přes převážně pochvalné mručení na csfd jde v mém případě zřejmě o jediný film mého top režiséra, který mě nechal pocitové nezúčastněným (i když asi ne zcela, když mě to přimělo napsat komentář) .Po technické stránce dokonalé zpracování včetně originálního námětu nikoho u tohoto tvůrce nepřekvapí, celkový očekávaný dojem se však u mě nedostavil. Nechám ještě chvíli působit a uvidíme. Hlavní problém mám asi s hlavním dětským představitelem. Když pominu příšerný dabing, tak i přes těžko představitelnou životní situaci pro mě byly některé pasáže nevěrohodné až jsem si vytvořil vůči hlavnímu hrdinovi mírnou averzi. To záměrem autora zřejmě nebylo, možná mi ale jen vadí hyperaktivní děti ()

IvcaG

Jeden určitě z nejlepších Spielbergových filmových počinů. Chopí se Vašeho srdce a vy nemáte šanci uniknout a k tomu ta hudba, která vše ještě posouvá o krok dál. Toho malého "filutu" si prostě oblíbíte, všem se snaží pomoc, ale nakonec vše musí zvládnout sám... ()

Akana

Spielberg umí i méně komerční filmy, i když hollywoodský patos je v nich v únosné míře také přítomný. To mi tenhle snímek potvrdil. Ale hodnocení jsem musel tak trochu uměle "dotovat", protože jsem naneštěstí viděl dabovanou verzi. Rozhodně nepatřím mezi zavilé odpůrce dabingu. Originál je jistě lepší, ale většinou bez velkého remcání snesu obojí. Jenže to, co potkalo Říši slunce, hraničí s hrůzami, které pamatujeme z amatérsky namlouvaných videokazet z rudých časů. Nejstrašnější je bohužel případ hlavní postavy, kde otřesný "výkon" Pavla Manga totálně smazává Baleovo snažení. Ten chlapec byl už v Cirkusu Humberto herecky prkenný (ale jo, tam byl i roztomilý), tak nechápu, který mamlas ho angažoval na tuhle práci. Spielberg - dobrá práce, dabing - třikrát fuj. ()

owwidius

Rutinersky zvladnute, a mlady neznamy Christian Bale plus starsi John Malkovich su skveli. Ani neviem co tomu vycitat, celkom mam rad filmy z vojnoveho obdobia a aj boj o prezitie na pozadi vojny (teda nie zo zakopov alebo priamo z frontu), ale ja som sa predsa len trochu nudil k zaveru a emocionalne ma to tiez nedostalo. Niekde medzi 3 a 4, ale mozno som len prisny kvoli reziserovmu menu, tak nakoniec 4. [#137/2013] ()

Hubis_

Christian Bale a jeho filmový debut dopadl na výbornou!!Už jako dítě měl talent,který díky bohu využil ve svůj prospěch..Tento film je moc hezky natočen a na konci jsem se neubránil nějaké te slzičce.Velký respekt i panu režisérovi!Jediné mínus otřesný dabing!! ()

Ben Nevis

Na tento snímek zapomenutý někde mezi filmy k oddívání jsem se dívala bez znalosti režiséra či dětského herce (akorát jsem si říkala, že ten kluk má budoucnost). Čekala jsem spíš britskou produkci, když jde o britské patálie. Spielberg však vysvětluje, proč má být hrdina okouzlen zrovna americkýma lehkoživkama. Zatímco "gentlemani" si v táboře hrají na to, že se vlastně až tak nic neděje, zlodějíčci se starají, aby si žili jako prasata v žitě. Malý chlapec se mezi tím vším pohybuje a je dobře zachyceno jeho balancování mezi mezi loajalitou k vlasti (kterou nikdy nepoznal) a obdivem k Japoncům. Přestože se film nesnaží moralizovat ani neznázorňuje válečné hrůzy z první linie, patosu se neubrání. Například nevěřím, že by Jim viděl na 500 km výbuch atomové bomby (beru to jako spisovatelovu nadsázku). Nakonec jsem se proměnila z cynického diváka (který schvaluje fackování zbohatlických spratků služebnictvem) na diváka, který potřebuje kapesník. Ale to je u Spielberga normální a za to ho zbožňuji. ()

Hapretor

Bale už jako malý byl velký herec ... ale dějově je to pro mě velmi nudné ... usnul jsem při tom a ani to nebudu dokoukávat ... ()

JankaJBLK

Film by bol lepší keby bol o vyše pol hodinu kratší, zbytočne to bolo roztriahnuté a obkecané.....Inak tomu chýbalo napätie a hudba.....ale tak dalo sa kuknúť:)) ()

BOURQUE

Režisérsky génius Steven Spielberg aj týmto filmom dokazuje, že v podstate neexistuje také téma, s ktorým by si nevedel poradiť. Nadpriemerné spojenie myšlienok kameramana, režiséra a hudobníka (kto iný ako John Williams). Keď niečo je možné vyčítať, tak pravdepodobne záver, ktorý, napriek snahám, pôsobí trochu menej vypracovaným. Duo Christian Bale / John Malkovich v centre pozornosti, dávajúci život do svojich postáv. Jeden z najlepších detských debutov na filmovom plátne ever v podaní Christiana Balea. Osobné hodnotenie: 83% (****) ()

Denny

Jeden z filmů, ve kterém Mistr opustil půdu fantastických pohádek typu E.T.Příběh je plný vznešených symbolik, ale hitem se nestal. ()

Xatrix

O Empire of the Sun jsem nevedel vubec nic. O to vetsi bylo moje prekvapeni, kdyz jsem nasledne zjistil herecky ansabl, post rezisera i dobu vzniku. Jak jsem nejlepsi film Stevena Spielberga videl az ted?? Nedokazu pochopit, jak mohl tento snimek zapadnout! Dnes jiz dvacet let stary film na me (az na par vyjimek) pusobil jako ty nejlepsi dnesni filmy. Ano obcas to reziseovi ujede, ale sceny o vzdavajici hold letcum doplnene o skvelou obrazovou slozbu a uchvatnou hudbu Johna Williamse nemaji chybu. Velmi sugestivni pribeh. 9/10 ()

shudeee

Naprosto úchvatný film s netradičním tématem a netradičním prostředím, ve kterém se odehrává. Tak sugestivní pohled na válku očima dítěte, jež v jejím průběhu prožije a prodělá změny pro nás nepředstavitelné, jsem vskutku ještě neviděl. Myslím, že u tohoto díla je na místě srovnání s Annou Frankovou, protože spolu s touto knihou představuje v rámci tohoto žánru Spielbergův film absolutní vrchol. Řemeslná dokonalost, zajímavý příběh i lokace, ale i úchvatný hudební doprovod by však v případě tohoto snímku vyšly vniveč, pokud by hlavní postava nebyla tak úžasně ztvárněna Christianem Balem. Zcela zastiňuje mého oblíbence Johna Malkoviche, i všechny ostatní protagonisty a předvádí doslova dechberoucí a pravděpodobně nejlepší dětský herecký výkon všech dob. Není mi vůbec jasné, proč nedostal Oskara, protože si nedovedu představit vyjímečnější výkon. Christiana Bala jsem měl před shlédnutím tohoto snímku docela rád, ale po něm se dostal suverénně do mé top5 herců. A to mu bylo jen 13 let. Bravo! ()

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci