Říše slunce

Empire of the Sun

Ríša slnka

Drama / Válečný

USA, 1987, 154 min

"Naučil som sa nové slovo... atómová bomba." Fantastický príbeh o predčasnom dospievaní chlapca, ktorého výborne zahral, vtedy ešte celkom neznámy mladučký Ch. Bale. ani pri tretej či štvrtej repríze, som nemal šťastie na pôvodnú zvukovú stopu. dabing známy ešte z VHS je dosť mizerný, nemyslímhlasový výber, ale skôr mix pôvodnej a dabingovej zvukovej stopy. kvalitný filmový zážitok však nepokazí a v závere sa od dojatia iste zalesknú oči každému. Film asi poteší milovníkov lietadiel a letectva všeobecne.(užívateľ Big Bear sa práve usmial) Celý letecký nálet na tábor, ale hlavne spomalený záber na otvorené ústa Ch. Balea a prelet lietadla nízko nad zemou patria určite k nezabudnuteľným scénam. "B51 cadillac na nebi!!!" 90%.(5.5.2012)

Emocionálne vyspelý snímok,ktorý poteší a nesklame..!Nie príliš známy,avšak určite jeden z najlepších od pána Spielberga.Psychická sonda do života malého chlapca,ktorý si musí zvykať na nové"prostredie".Známe prvky Spielbergovej výpravy,kamery..,skvelé herecké výkony,prostredie a nevšedná psychika zúčastnených zobrazená na filmovom plátne..!Christian Bale dokázal už v tak mladom veku,že patrí medzi novodobých adeptov hollywoodského neba!Pustil som sa do tohto snímku bez nejakých veľkých očakávani a musím uznať,že ma milo prekvapil...(8.2.2008)

John Malkovich vypadal už v roce 1987 jako opotřebovaný padesátník. Jeho postava cynického Krále krysy a pěstouna v jedné osobě měla osobité kouzlo zcela neopotřebované. Říše slunce je zároveň velkolepá a komorní, válečné drama o poraněné dětské duši a bezelstném obdivu ke statečnosti, i když jí zrovna disponuje nepřítel na smrt.(30.8.2018)

Jeden z nejsugestivnějších Spielbergových filmů, který vás chytí za srdce a už nepustí. Překrásná hudba Johna Williamse jen umocňuje velmi emocionální zážitek z tohoto nedoceněného snímku, který se skví na špici Spielbergovy tvorby. A to, co tu předvádí dvanáctiletý Christian Bale ve své první filmové roli, je prostě úchvatné.(15.5.2002)

• Allien.9

A zase proti proudu... Čekala jsem krásný, emocemi nasáklý příběh o ztraceném chlapci a dostala jsem až překvapivě nevyrovnaný snímek sestavený z desítek dobrých, nicméně nefungujících scén a z nepřesvědčivých výkonů (včetně geniálního Johna Malkoviche, což zabolelo). Neříkám, že je "Říše slunce" vyloženě špatná, ale od Spielberga jsem zkrátka čekala víc než jen zbytečně protahovanou a - místy až otravnou - cestu britského (super)hrdiny. Ale i přes vlnu kritiky se film chystám zhlédnout znovu (tentokráte BEZ českého dabingu), neboť nezúčastněné odříkávání + mizerné ozvučení snímku rozhodně nepřidaly...(14.4.2012)

• - Filmový debut Christiana Balea. (Kulmon)

• - Poslední film Ralpha Michaela. (Kulmon)

• - Film sa aj napriek nesporným kvalitám zaradil, spoločne s ďalším Spielbergovým filmom odohrávajúcim sa počas 2. svetovej vojny (1941), medzi najmenej úspešné režisérove projekty dovtedajšej tvorby. (Tomco)