Říše slunce

Empire of the Sun

Ríša slnka

Drama / Válečný

USA, 1987, 154 min

Lehce epizodický velkofilm, o velkých věcech v pozadí, avšak vyprávěn skrze malou postavu a její osobní příběh. Jen se obávám, že tento "hravý", ba až naivní přístup k látce trochu snižuje tíhu atmosféry a serióznost válečných zajatců... Ale nejspíš právě tohle byl Spielbergův cíl - naservírovat rodinné drama, s originálním vypravěčem a s momenty, které dokáží více pohladit, než způsobit depresi. Říše slunce je tedy nakonec hladký a velmi kvalitně a pěkně natočený mainstream, na nějž se skvěle dívá, avšak kterému se asi nepodaří vrýt své jméno hluboko do filmové historie... 8/10(27.3.2011)

Naprosto geniální příběh o malém rozmazleném chlapci, který měl doma veškerý komfort, který si mohl dovolit ničit malá plastiková letadla a také si mohl dovolit jíst před spaním sušenky s mlékem. Prostě rozmazlený fakan. Jenže pak přijde o rodiče (ne, neumřou) a ocitne se na ulici a následně se ocitá v internačním táboře, kde přichází o veškerý komfort. Ale tento jedenáctiletý chlapec to tam docela zvládá. Tento film je prostě krásný. Velmi silný a emocionálně založený příběh je bez chyby. Téměř dvě a půl hodiny utečou jak nic. Během filmu jsem našel i pár momentů, kdy jsem byl dojat a ani jsem nedýchal. Scéna, kdy Christian Bale stojí, salutuje a zpívá, tak tato scéna mně naprosto dostala, ba dokonce úplně odrovnala, protože něco tak krásnýho jsem ještě neviděl. Způsob jakým je to natočeno, záběr na slunce. Nádhera!!! Herecký výkon tehdy 13 letého Christiana Balea je něco, co se slovy nedá popsat. V mém životě jsem už pár slušných filmů viděl, kde hráli samé hvězdy a hráli vážně dobře. Ale jeho výkon? To jsem vážně ještě nikdy neviděl. Něco excelentího, fámozního. Pokud by se mně někdo zeptal v jakém filmu kdo předvedl nejlepší herecký výkon, tak by to byl právě Christian Bale a za tuto roli měl každopádně dostat Oscara . O všem mluví i fakt, že přehrál takovou hvězdu jako je John Malkovich. V jedné z menších rolích byl dobrý (ačkoliv jsem ho málem nepoznal) Ben Stiller. Všechno umocňuje překrásná hudba skladatele Johna Williamse. O čemž svědčí i výborný soundtrack. Troufám si řící, že se jedná o nejlepší film hitmakera Stevena Spielberga!!! I can't remember what my parents look like.(3.5.2008)

Snímek, který mi (hlavně při scénách z internačního tábora) připomněl Pianistu. Ovšem Říše má o mnohem lepší obrazovou složku a tak se vlastně vyrovnávají :-) Za (malý) zápor považuji chladnější a šedivý rozjezd, který ale netrval příliš dlouho. Je to tak 4 a 1/2, ale za scény "Bůh fotografuje" a "setkání" prostě...prostě přidám! P.S. Christian Bale je úúúžasnej! IMHO si v ničem nezadá (ale spíš zastiňuje) Johna Malkoviche i Mirandu Richardson. Délka naprosto nevadí.(22.9.2003)

Neviem čo na tom filme ľudia vidia. Neskutočne nudné si myslim. Film som si zohnal kvôli tomu ze tam hraje jeden z najobľúbenejších hercov : Ch. Bale, ale akosi neskoro som zistil ze tam ma 13 rokov....Mozno ak by to nemalo 154 min ale takch 90 tak este mozno. Z vojny tam je ale neviem čo. Už dávno som sa nemodlil aby film skončil čim najskôr.(18.8.2008)

Povedeny film o jednom klukovi a jeho "dobrodruzstvi", nebo jak to nazvat, behem druhe svetove valky. Barvite vylicene postavy, zajimavy dej, ale take dosti zdlouhavy, coz ma za nasledek lehke nudeni divaka v druhe polovine. John Malkovich ale opetne hraje jako buh a vyprava dela z tohoto snimku nadprumerne kousky. Vic jak na 4* to ale neni...(4.3.2004)

• - Poslední film Ralpha Michaela. (Kulmon)

• - Obrovská malba na zdi, vedle které Jim (Christian Bale) vede kolo, je plakát k filmu Jih proti Severu (1939). (Džany)

• - Titulní píseň "Suo Gân" je velšská ukolébavka. Režisér Spielberg ji vybral poté, co byl do role Jima obsazen Christian Bale, jenž pochází z Walesu. Píseň nazpíval James Rainbird. (Morien)