Říše slunce

V říši slunce

Empire of the Sun

Ríša slnka

Drama / Válečný

USA, 1987, 154 min (SE: 146 min)

Na tento film jsem se hodně těšila. Největším tahákem pro mě byl příběh, jméno Stevena Spielberga a účast mladého talentu, který později zazářil (nejen) v Americkém psychu. Působil zde velmi dospěle, že jsem v něm až místy viděla toho dospělého Balea, jak ho známe nyní. Bohužel samotný film na mě příliš nezapůsobil. Příběh je dobře vymyšlen, natočen, je v něm spousta silných scén, herci jsou excelentní (charismatický Malkovich), ale celkové vyznění snímku mě nechalo spíše chladnou. Možná kdyby byla kratší stopáž, zapůsobilo by to na mne jinak. Těžko říct. Tři hvězdičky nemohu dát, protože tento film bych rozhodně za průměrný nepovažovala. Zřejmě se mi s ním nepodařilo navázat silné spojení. Neokázala jsem se do něj ponořit.(23.9.2009)

Spielbergův smysl pro detail a jeho dokonale zpracovaný záběry jsou prostě jedninečný. Obzvlášť nekterý scény jako například na začátku když Jamie přeleze val za ztracenym letadlem. Nebo prolétávající letadlo a pilot, kterej na Jamieho mává. To je prostě Spielberg. Ovšem má to bohužel i vady u mě a to je především délka, podlě mě by se to dalo narvat do 2 hodin a filmu by to jedině přilepšilo. S tim souvisí i fakt, že jsem se často nudil, některý pasáže mi přišli takový zmatený. Především postava Johna Malkoviche mi přišla zbytečná. Ale silnej příběh to je a Spielberg ho umí podat.(25.4.2009)

• d-corso

Souhlasím s tím, že film nemusí dokonale odpovídat své knižní předloze. Ovšem to co nabídl Spielberg v této americké selance a to, jak dokázal zprznit skvělou Ballardovu románovou předlohu je skutečný hnus. Takové filmy by měl točit David Cronenberg popř. Ken Russell. Steven by se měl věnovat především svým Jurským parkům a Indianu Jonesovi, to mu přece jde...(17.8.2006)

Tak se to Spielbergovi konecne povedlo. Jeho filmy jsou kvalitni, ale nijak zvlast me nikdy neoslovily (Az na par vyjimek.), az se to konecne povedlo Risi Slunce. Ale stejne bych rek, ze vetsi podil na tom ma predloha J.G. Ballarda, kterej si tohle vse prozil. Jedna se o dost originalni pohled na valku, tentokrat ze strany malyho decka mezi japoncema. Dej je propracovanej, ani na chvily nenudi, ale cast v tabore je prece jen lepsi, nez cast v Sanghaji. A aby toho nebylo malo, Spielbergovi se poved i konec. Nema cenu popisovat hudbu nebo kameru, kdyz uz nic jinyho, tak tyhle dve veci jsou ve Spielbergovo filmech vzdy precizni. To s cim tenhle film stoji a pada jsou herci. John Malkovich je naprosto perfektni a jeho postava typka, co se tvari jako kamarad, ale de mu hlavne o sebe, je fakt skvela. Skoda, ze nebyl vyuzit Joe Pantoliano, ale je slusnej. Schvalne jsem si na zaver nechal Christiana Balea, to byl snad nejlepsi detskej vykon vsech dob. To co predved proste nemelo chybu. Kvalitni detsti herci jako Dakota Fanning nebo Haley Joel Osment umi hrat, ale vypadaj strasne uboze, kdezto Bale je proste malej drsnak. Krom toho se chyt i jako dospelej. Jeden z nejlepsich Spielbergovo filmu.(6.8.2006)

Cez všetky skvelé hodnotenia je to snímka z mne neznámych dôvodov pomerne zabúdaná, na televíznych obrazovkách málo vídaná a distribútormi filmových nosičov obchádzaná. Keď si uvedomím, aké kinematografické paskvili sa na nás dnes a denne chŕlia cez pulty trafík, potom nechápem. Empire of the Sun je filmom vskutku umeleckým a zároveň pútavým, filmom, ktorý vás pohltí a nepustí, filmom s veľkým F. Režisér Steven Spielberg nás o svojich kvalitách presvedčil už mnohokrát, pre Christiana Balea to bol štart medzi hereckú elitu a takmer všetci z ostatných protagonistov sa môžu pochválil nadmieru skvelou filmografiou. K výnimočnosti snímky iste nemalou mierou prispela aj skvelá hudba Johna Williamsa. Empire of the Sun je pre mňa jeden z filmov zlatého fondu svetovej kinematografie, filmov, ktoré možno hodnotiť len za použitia superlatívov.(20.9.2019)

• - Spielberg si Balea vybral mezi 4000 chlapci. (Kulmon)

• - Údajne mal film spočiatku režírovať David Lean. Ten aj prejavil o látku záujem, ako je však známe, réžie sa nakoniec chopil Steven Spielberg, ktorý mal film podľa pôvodných plánov len produkovať. (Tomco)

• - Japonské stíhačky Zero použité vo filme boli v skutočnosti modifikovanými výcvikovými strojmi Harvard. (beso74)