Říše slunce

• slovenský

Ríša slnka

Drama / Válečný

USA, 1987, 154 min

Potvrzeno: Tenhle film mě dojme úplně vždycky. Za ohromný zážitek, který mi Říše slunce pokaždé připraví, může určitě i moje fascinace letadly (při scéně "cadillac of the skies" mě vždycky zamrazí, imaginární letecká bitva v havarovaném letadle nemá nejmenší chybu.... atd.), ale největší podíl má stejně Spielbergova preciznost, Williamsův hudební doprovod a Bale s Malkovichem. K málokterému filmu se přídavné jméno "krásný" hodí tak jako sem.(14.3.2011)

Neviem čo na tom filme ľudia vidia. Neskutočne nudné si myslim. Film som si zohnal kvôli tomu ze tam hraje jeden z najobľúbenejších hercov : Ch. Bale, ale akosi neskoro som zistil ze tam ma 13 rokov....Mozno ak by to nemalo 154 min ale takch 90 tak este mozno. Z vojny tam je ale neviem čo. Už dávno som sa nemodlil aby film skončil čim najskôr.(18.8.2008)

Problémem velkofilmů často je, že mají hodně co ukázat a málo co sdělit. Kombinace Spielberg a Stoppard je však garancí kvality. Spielberg je expert nejen na okázalé a masové záběry, takže vizuální a celkově ta řemeslná stránka filmu jsou v naprostém pořádku. Stoppardův scénář zase Spilebrgovi nedovolil Spielbergovi zabřednout do přílišného sentimentálního patosu, kam se někdy rád uchyluje. Takže výsledkem je kvalitní podívaná, mající určitou vypovídací hodnotu o životě válečných zajatců v Japonsku. Chybí mu jen něco, co by mu dodalo nějaký vyšší rozměr, abych mohl dát 5. Nějaké vyvrcholení, poselství, zlom.V této podobě je vlastně jen popisem dobrodružné životní etapy jednoho malého chlapce. Film je rozhodně neprávem opomíjen. Skvělou rozporuplnou postavu zde vytvořil Malkovich a skvělý byl i mladý Bale, který možná tehdy hrál lépe než dnes.(25.5.2007)

Jaktože se o tomhle Spielbergově filmu vůbec nemluví?! Vždyť to je mistrovské dílo... Hudba, režie, střih, dialogy 'dnes jsem se naučil nové slovo. Atomová bomba. Bylo to jako bílé světlo na obloze. Jako když Bůh fotografuje...' a potom hlavně !dvanáctiletý! Christian Bale. Ten kluk mě dostal, jsem ráda, že to jako jeden z mála dětských herců někam dotáhnul. Dvě scény musím extrémně vyzdvihnout (Když Jim užasle pozoruje americká letadla při bombardování táboru a potom znovusetkání Jima a jeho rodičů).(19.10.2009)

Jeden z nejsugestivnějších Spielbergových filmů, který vás chytí za srdce a už nepustí. Překrásná hudba Johna Williamse jen umocňuje velmi emocionální zážitek z tohoto nedoceněného snímku, který se skví na špici Spielbergovy tvorby. A to, co tu předvádí dvanáctiletý Christian Bale ve své první filmové roli, je prostě úchvatné.(15.5.2002)

• - Kolonel Marshall (Tom Danaher) bol počas druhej svetovej vojny námorným nočným stíhacím pilotom a je mu pripísaný posledný zostrel japonského bombardéru vo vojne. (beso74)

• - Autor literární předlohy James Graham Ballard dostal možnost si zahrát jednoho z hostů na maškarním večírku. (Lumpy)

• - Ve filmu se objeví jak skutečné letouny P-51 Mustang a Zero, tak jejich modely včetně bombardéru B-29 v měřítku 1:3 řízené na dálku. Jejich výroba zabrala 4 měsíce a mnohé byly při natáčení zničeny při nehodách. (Lumpy)