Říše slunce

Empire of the Sun

Ríša slnka

Drama / Válečný

USA, 1987, 154 min

Válečná vřava v rozvleklém příběhu podávaném silně subjektivním dětským pohledem. Chlapec Jim, kterého ztvárnil (ve snad nejlepším dětském hereckém výkonu vůbec) Christian Bale, je hlavním hrdinou příběhu a přestože není klasickým vypravěčem, jeho osobnost utváří celý film. Říše slunce tak obsahuje celou řadu zasněných scén, ve kterých se pod diktátem dětské fantazie mění šedošedá skutečnost v poetizované obrazy adorující letadla, nebe, klukovství a touhu. Proti dominujícímu realistickému (a naturalisitckému) pohledu válečných filmů se zde staví křehká subjektvní „malá válka“, jejímž výsledkem je bezpodmínečná kapitulace dětství. V posledním záchvěvu bláhové fantazie se dětství připomíná těsně před koncem („Bůh fotografuje“), mrazivá pravda pak znamená konečnou porážku.(24.3.2007)

Atmosféra v prvních minutách (hlavně ústřední, chlapcem božsky zpívaná, píseň v kostele) dá jasně najevo, že půjde tak trochu o emoce. Moje, občas stále dětské, oči hltaly dokonale jemně, však nákladně a efektně (dítě s jeho sny pouze o letadlech v několika jeho bezprostředních setkáních s realitou spalující se nafty a oleje, s doteky křídel japonských Zerek před jejich startem na poslední let, salutace japonských pilotů nejšťastnějšímu klukovi na světě) natočený přerod chlapce z bohaté anglické rodiny v dobrosrdečného krále krysu (měl výborného, čistě až krutě pragmatického učitele Malkoviche) v japonském zajateckém táboře. Zde chlapec dokázal vyvolat naději i obdiv "...Jime, Ty furt něco musíš dělat, že?..." u ostatních "osadníků" i uznalost a toleranci Japonců. Nastane jednou konec války, či po krutě dospělém životě v táboře setkání s rodiči a možnost, či vůbec schopnost, návratu k rodině, hrám, dětsví? U některých záběrů není ostuda, vyhrkne-li do divákových ...ok, tak do mých... očí několik slz, navíc je-li vše doprovázeno úchvatnou hudbou Johna Williamse a oním chytlavým zpěvem, jakoby snad orámcováním nucené přestávky v dětství. I když Jaimi, po dobu celého zajetí a přes nutnost se rázné starat sám o sebe, se nikdy nepřestal na realitu kolem hledět dětskýma očima. Proto v tomto filmu nejde o patos (synonymum současného Spielberga) a zážitek z filmu může zůstat tak silný.(2.10.2005)

Spielberg si vybral výbornou předlohu, Empire of the Sun J. Ballarda vypráví hodně tvrdý příběh opravdu jemně, křehce, tak, aby se čtenář dokázal přenést do kůže jedenáctiletého Jimmyho. Oceňuju, že tohle kouzlo se Spielbergovi podařilo přenést i do filmu, sledujeme, jak se Jimmy postupně vyrovnává se vším, co mu život staví do cesty, dokonalá je obzvlášť scéna, kdy přichází do prázdného domu, nachystá si večeři a dodržuje všechna pravidla, která až dosud platila v jeho 'normálním' životě. Výborné psychologické drama z rukou jednoho velmi schopného režiséra!(27.3.2011)

Spielberg tyhle příběhy umí vyprávět jako nikdo jiný (v tomhle případě dokonce tak dobře, že se divím, že nebyl oceněn zlatou soškou) a neuvěřitelným způsobem dokázal zachytit atmosféru druhé světové války z pohledu, který jsem snad ještě neviděl. Christian Bale hned svou první rolí ukázal, že od něj můžeme čekat velké věci a že to za těch dvacet let zvládl dokazují jeho dnešní role. Navíc John Malkovich a Joe Pantoliano tvoří vynikající dvojku a když se ukázal Ben Stiller nemohl jsem věřit vlastním očím. Je to docela zábava sledovat starší filmy s novými hvězdami.(22.7.2008)

Emocionálne vyspelý snímok,ktorý poteší a nesklame..!Nie príliš známy,avšak určite jeden z najlepších od pána Spielberga.Psychická sonda do života malého chlapca,ktorý si musí zvykať na nové"prostredie".Známe prvky Spielbergovej výpravy,kamery..,skvelé herecké výkony,prostredie a nevšedná psychika zúčastnených zobrazená na filmovom plátne..!Christian Bale dokázal už v tak mladom veku,že patrí medzi novodobých adeptov hollywoodského neba!Pustil som sa do tohto snímku bez nejakých veľkých očakávani a musím uznať,že ma milo prekvapil...(8.2.2008)

• - Film sa aj napriek nesporným kvalitám zaradil, spoločne s ďalším Spielbergovým filmom odohrávajúcim sa počas 2. svetovej vojny (1941), medzi najmenej úspešné režisérove projekty dovtedajšej tvorby. (Tomco)

• - Záběry ze Šanghaje se natáčely přímo ve městě, které si v tu dobu ještě zachovávalo svoji původní architekturu. Jako komparz se zúčastnili tisíce místních obyvatel i vojáci Čínské lidové armády. (Lumpy)

• - Japonské stíhačky Zero použité vo filme boli v skutočnosti modifikovanými výcvikovými strojmi Harvard. (beso74)