Říše slunce

Empire of the Sun

Ríša slnka

Drama / Válečný

USA, 1987, 154 min

Spielberg si vybral výbornou předlohu, Empire of the Sun J. Ballarda vypráví hodně tvrdý příběh opravdu jemně, křehce, tak, aby se čtenář dokázal přenést do kůže jedenáctiletého Jimmyho. Oceňuju, že tohle kouzlo se Spielbergovi podařilo přenést i do filmu, sledujeme, jak se Jimmy postupně vyrovnává se vším, co mu život staví do cesty, dokonalá je obzvlášť scéna, kdy přichází do prázdného domu, nachystá si večeři a dodržuje všechna pravidla, která až dosud platila v jeho 'normálním' životě. Výborné psychologické drama z rukou jednoho velmi schopného režiséra!(27.3.2011)

Atmosféra v prvních minutách (hlavně ústřední, chlapcem božsky zpívaná, píseň v kostele) dá jasně najevo, že půjde tak trochu o emoce. Moje, občas stále dětské, oči hltaly dokonale jemně, však nákladně a efektně (dítě s jeho sny pouze o letadlech v několika jeho bezprostředních setkáních s realitou spalující se nafty a oleje, s doteky křídel japonských Zerek před jejich startem na poslední let, salutace japonských pilotů nejšťastnějšímu klukovi na světě) natočený přerod chlapce z bohaté anglické rodiny v dobrosrdečného krále krysu (měl výborného, čistě až krutě pragmatického učitele Malkoviche) v japonském zajateckém táboře. Zde chlapec dokázal vyvolat naději i obdiv "...Jime, Ty furt něco musíš dělat, že?..." u ostatních "osadníků" i uznalost a toleranci Japonců. Nastane jednou konec války, či po krutě dospělém životě v táboře setkání s rodiči a možnost, či vůbec schopnost, návratu k rodině, hrám, dětsví? U některých záběrů není ostuda, vyhrkne-li do divákových ...ok, tak do mých... očí několik slz, navíc je-li vše doprovázeno úchvatnou hudbou Johna Williamse a oním chytlavým zpěvem, jakoby snad orámcováním nucené přestávky v dětství. I když Jaimi, po dobu celého zajetí a přes nutnost se rázné starat sám o sebe, se nikdy nepřestal na realitu kolem hledět dětskýma očima. Proto v tomto filmu nejde o patos (synonymum současného Spielberga) a zážitek z filmu může zůstat tak silný.(2.10.2005)

Spielberg umí, o tom nemá cenu diskutovat, ale proč ve výsledném efektu "pouhé" čtyři? Tady se možná shodnu s těmi, kteří prohlásili, že ten fracek je jim ukradený. I mě bohužel byl. Citový vztah k němu jsem si po celou dobu filmu nedokázal vytvořit, což ani v nejmenším nesnižuje kvalitu hereckého výkonu malého Balea, který zde byl naprosto famózní. Atmosféra skvělá, příběh taky na jedničku, režisérské finesky taky moc pěkné, ale bylo toho moc. Ve filmu bylo vše a někdy až trošku přehnané. Někdy je méně více, i když i tak to stačí na opravdu solidní a dobrý divácký zážitek.(5.2.2007)

Válečná vřava v rozvleklém příběhu podávaném silně subjektivním dětským pohledem. Chlapec Jim, kterého ztvárnil (ve snad nejlepším dětském hereckém výkonu vůbec) Christian Bale, je hlavním hrdinou příběhu a přestože není klasickým vypravěčem, jeho osobnost utváří celý film. Říše slunce tak obsahuje celou řadu zasněných scén, ve kterých se pod diktátem dětské fantazie mění šedošedá skutečnost v poetizované obrazy adorující letadla, nebe, klukovství a touhu. Proti dominujícímu realistickému (a naturalisitckému) pohledu válečných filmů se zde staví křehká subjektvní „malá válka“, jejímž výsledkem je bezpodmínečná kapitulace dětství. V posledním záchvěvu bláhové fantazie se dětství připomíná těsně před koncem („Bůh fotografuje“), mrazivá pravda pak znamená konečnou porážku.(24.3.2007)

Povedeny film o jednom klukovi a jeho "dobrodruzstvi", nebo jak to nazvat, behem druhe svetove valky. Barvite vylicene postavy, zajimavy dej, ale take dosti zdlouhavy, coz ma za nasledek lehke nudeni divaka v druhe polovine. John Malkovich ale opetne hraje jako buh a vyprava dela z tohoto snimku nadprumerne kousky. Vic jak na 4* to ale neni...(4.3.2004)

• - Titulní píseň "Suo Gân" je velšská ukolébavka. Režisér Spielberg ji vybral poté, co byl do role Jima obsazen Christian Bale, jenž pochází z Walesu. Píseň nazpíval James Rainbird. (Morien)

• - Spielberg si Balea vybral mezi 4000 chlapci. (Kulmon)

• - Autor literární předlohy James Graham Ballard dostal možnost si zahrát jednoho z hostů na maškarním večírku. (Lumpy)