Spielbergův film je inspirující, epický příběh malého chlapce za druhé světové války. Očima mladého Brita Jima Grahama, jehož nezdolný duch se dokáže povznést vysoko nad ostnaté dráty japonského internačního tábora, poznáte fascinaci a hrůzu války. Dětství končí v okamžiku, kdy se jediným smyslem života stává přežití. Říše slunce podle bestselleru J. G. Ballarda je vůbec první produkcí hollywoodského studia natočenou v Čínské lidové republice. Film získal roku 1987 cenu kritiky za nejlepší film, režii a zároveň zvláštní uznání pro Christiana Balea (Jim) za výkon v dětské roli. (Magic Box)

Trailer

PetrPan

Co se vleče, neuteče.  Problémem filmů s dětskými hrdiny je právě ten dětský hrdina. Spielberg si na něm sympaticky nestaví domeček z karet plných emocí, ale na stranu druhou jsem brzy při sledování eskapád a dobrodružství malého kluka ztrácel pozornost. Na diváka pochopitelně číhají nástrahy v náznacích dospívání chlapce v muže a tunaj samozřejmě rámovány neradostnou realitou japonského tábora, ale je to krotké, hollywoodské čisté a krásnou literaturou šustící. ()

Vodnářka

Spielberg si vybral výbornou předlohu, Empire of the Sun J. Ballarda vypráví hodně tvrdý příběh opravdu jemně, křehce, tak, aby se čtenář dokázal přenést do kůže jedenáctiletého Jimmyho. Oceňuju, že tohle kouzlo se Spielbergovi podařilo přenést i do filmu, sledujeme, jak se Jimmy postupně vyrovnává se vším, co mu život staví do cesty, dokonalá je obzvlášť scéna, kdy přichází do prázdného domu, nachystá si večeři a dodržuje všechna pravidla, která až dosud platila v jeho 'normálním' životě. Výborné psychologické drama z rukou jednoho velmi schopného režiséra! ()

CheGuevara

Spielberg umí, o tom nemá cenu diskutovat, ale proč ve výsledném efektu "pouhé" čtyři? Tady se možná shodnu s těmi, kteří prohlásili, že ten fracek je jim ukradený. I mě bohužel byl. Citový vztah k němu jsem si po celou dobu filmu nedokázal vytvořit, což ani v nejmenším nesnižuje kvalitu hereckého výkonu malého Balea, který zde byl naprosto famózní. Atmosféra skvělá, příběh taky na jedničku, režisérské finesky taky moc pěkné, ale bylo toho moc. Ve filmu bylo vše a někdy až trošku přehnané. Někdy je méně více, i když i tak to stačí na opravdu solidní a dobrý divácký zážitek. ()

AppleCore

Nádhernej a dokonale natočenej příběh. Spielberga mám docela zmáknutýho a můžu říct, že je to machr. Všechny jeho filmy dostaly většinou plněj počet, u některých výjimek čtyři hvězdy, ale jenom tímhle filmem mě absolutně dostal a dokázal, že válečný téma mu sedí ještě o chlup víc, než sci-fi. Nádherná hudba, pěkná kamera, výbornej Christian Bale. EDIT 4.2.2015: Ku příležitosti vydání filmu v nádhernym blu-ray steel-booku - kterej už zdobí mojí sbírku - jsem si film pustil znova a? Je naprostá radost na to koukat. Ten typ filmu, kdy vám hrčí slzy nejen blaha. Nejlepší Spielbergův film s nejlepším soundtrackem Johna Williamse! ()

gudaulin

Steven Spielberg má za svoji dlouholetou hvězdnou kariéru na svém kontě dlouhou řádku titulů, které se zapsaly do filmové historie i do srdcí filmových fanoušků. Určitě existuje skupina snímků, které jsou v obecném povědomí nepochybně výrazněji a recenze na ně překypují nadšením, které Říši slunce překonává. Když se ale na Spielbergovu tvorbu podívám s odstupem, dovolím si prohlásit, že Říše slunce z jeho filmografie vyčnívá svou vyzrálostí, uměřeností, vyhýbáním se ždímání emocí (pracuje s nimi zkrátka civilněji a méně manipulativně, přinejmenším v porovnání se slavným Schindlerovým seznamem). Přelomové historické události zaznamenává prostřednictvím životních osudů malého kluka, který nikdy nezničil nepřátelské letadlo, ba ani nikdy nevystřelil z jakékoli zbraně. Narozdíl od jiných ale dokázal překonat odloučení od rodiny a přežít v nepříznivých podmínkách. Snímek vzbudil v USA jen velmi vlažné ohlasy a Spielberg tentokrát nedostál pověsti výrobce blockbusterů a továrny na peníze. Fanda s citem pro filmový obraz a velké filmové příběhy si ale vychutná skvělé zachycení davových scén, vzdušných obrů v oblacích i atmosféry koncentračního tábora. Celkový dojem za patrně nejlepší Spielbergův příspěvek do světové kinematografie: 100 %. ()

• Údajne mal film spočiatku režírovať David Lean. Ten aj prejavil o látku záujem, ako je však známe, réžie sa nakoniec chopil Steven Spielberg, ktorý mal film podľa pôvodných plánov len produkovať. (Tomco)
  • Ve filmu se objeví jak skutečné letouny P-51 Mustang a Zero, tak jejich modely včetně bombardéru B-29 v měřítku 1:3 řízené na dálku. Jejich výroba zabrala 4 měsíce a mnohé byly při natáčení zničeny při nehodách. (Lumpy)

Související novinky

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Filmový svět se v rozpětí několika hodin musel rozloučit rovnou se dvěma významnými filmovými tvůrci. Ve věku 77 let zemřel kameraman Allen Daviau, jehož budou diváci znát nejlépe díky skvělé práci… (více)