Ani za socialismu nebylo radno překračovat hranice mezi bohatými a chudými. Když se zednický učeň zamiluje při svém prvním melouchu do dívky ze zbohatlické rodiny, která obývá honosnou vilu, stěží může očekávat naplnění svých citů. Schematické a neživotné zpodobnění mladé generace sotva přispělo k pravdivějšímu náhledu na dobovou realitu. (oficiální text distributora)

Kakofon

První filmová role Jiřího Langmajera. Sám jsem tu dobu zažil na vlastní kůži. Proto hodnotím tak vysoko.76% ()

Peabody

Debut Jiřího Langmajera, v sedmnácti letech skoro nesleze z plátna, přitom není jen figurka frajera, ale hraje. Film sám stojí za pozornost nejen pro zde citovanou svlečenou Leontýnku, ale i proto, že neukazuje vzorné polepšení frajírka kolektivem, případně stranickou či v jeho věku spíše svazáckou organizaci, což by u jinak konformního Borka bylo očekavatelné. Frajírek na vedení učňáku (obvyklý a stranicky ukázněně beroucí vše co přišlo Václav Mareš v typické poloze) okázale kašle a dokonce mu to na konci i projde. Ba dokonce tu stranická ani svazácká organizace není, což je ještě podivnější, ani dělnický kolektiv na stavbě vedený B. Poloczkem nepůsobí kladně (to není podivné, poukazovat na to, že se zedníci flákají, to se smělo, ale chtělo by to mezi nimi někoho, kdo za pomoci strany ty ostatní začne přesvědčovat a postupně je k práci dovede - aspoň někoho a hlavně toho mladého, kurňa). Jiné scénáře Ivo Pelanta jsou v tomto směru zcela dobové. Kupodivu ani ten vilu dostavující otec není obvyklý zbohatlík, ale maká a má problémy na to sehnat prachy - srovnejte třeba zbohatlickou dcerku kterou během studia na VŠ sbalí Štěpán Šafránek v Básnících, tam je schéma klasické, v její rodině nikdo ani stéblo nepřeloží a jen tyjí z práce poctivých dělníků :-). A navíc se zde Leontýnka ona se nevzepře svým rodičům a neodejde za hlasem svého srdce za milovaným dělnickým kádrem (nebo šoférem, jako v jiných dílech o mladých té doby). Opravdu podivné. Ovšem chce to notný kus masochismu nebo zájmu o dobovou produkci, aby to člověk dokoukal, děje a peripetií je tam asi jako jako brambor ve směsi na bramborové knedlíky. No Michal David, F Janeček a jejich odporná banda na podiu ta je spíše z toho správného výchovného filmu, to oni dělali rádi (když si tím vydělali Balík (škrtám, tohle nerežíroval)). No a Petr Čtvrtníček zde má asi dvě věty, stojí za pozornost, taky debut. ()

valmet

No tak tenhle film za to stál. Langmajer je hroznej ušák mladej, vypadá tak na třináct, Janeček starej hnusák už před jednatřiceti lety a vidět bobra mojí dětský lásky je k nezaplacení. :-D A teď na vážnější strunu. Langmajer ve svý první roli naznačil, že na to má, téma filmu je poplatný době, ale přes určitou prostoduchost je na co koukat a to i díky některým dobovým reáliím, které člověka nostalgicky potěší. Leontýnka zaujala v podstatě jen nahotou, herecky nepřesvědčila, což ostatně platí i o zbytku hereckého osazenstva. A mimochodem, na to že byla o víc než rok mladší než Langoš, vypadala vedle něj jak kus ženský vedle mladýho kloučka. ()

tulakfelix

Upřímný a přirozený snímek, solidní porce starého hereckého umění bez zbytečných keců. "Schématické a neživotné zpodobnění mladé generace..." cože? Vidím jen přesvědčivé zpodobnění kluka, kterej je pracovitej a nebojácně usiluje o splnění svých snů. To, že je na všechno sám, nezapadá do prostředí, nezvládá kličky mezilidských vztahů je zobrazeno dost životně. /// Leontýnka Danuška Vávrová, ať je jí země lehká, je úžasná, i včetně bobříka. Kdo říká, že je tlustá, je úplně mimo. /// Skvělý Langmajer, sympatický -někdo- v roli mistra. /// 85%, pět hvězd za nedoceněný snímek. ()

Martin_L

Scénář od Iva Pelanta slibuje určitou kvalitu, tady je vše ale tak nějak nedotaženo. Bez Jiřího Langmajera by skoro nebylo na co koukat, jeho mistrné herectví se projevilo už v prvním vystoupení před kamerou. I záznam toho, jak vypadaly některé osobnosti na samém počátku kariéry stojí s odstupem času za shlédnutí. Pozoruhodná je volba málo známých herců do rolí dospělých postav. Komunální satira a kritika mamonu a tristní pracovní morálky je nedotažená a bezzubá, ale víc si tenkrát mohl těžko kdo dovolit. ()

Honza__St.

Docela pohodový filmík, nic světobornýho, ale pobaví a neurazí. Ty oficiální komentáře jsou vůči němu až moc negativní, nevím, proč se furt musí všemu udělanýmu za socialismu nadávat. Langmajer tu vůbec není špatnej, Dana Vávrová byla kočka už v nácti, a příjemně překvapil bonus v podobě Michala Davida. Jen škoda, že to s tím vztahem nedopadlo líp, ale většina prvních lásek nekončí u oltáře (a většinou bohudíky). ()

Dstar

jelikož je(byl) rejža můj soused(přímo naproti mým dveřím),a jeho manželku Ivu Borkovou a syna Lukáše mám stále rád,tak nemohu dát mín hvězd,nežli 4:-) Jaromíra pamatuji jako velmi chytreho a pracovitého rejžu. Jak přesně zemřel vím,ale zbytečně:-( V posledních letech života psal scénáře pro německo....škoda ho...měl připraven pěkný scénář pro další film... ()