Nebe a země

Entre ciel et terre

Medzi nebom a zemou

Drama / Válečný / Akční / Životopisný

USA / Francie, 1993, 135 min

Scénář: Oliver Stone .. Tady někde se pomyslně láme tvůrcova kvalita a filmy po tomto počinu již nedosahují nebeské kvality děl předešlých. Pozapomenutý film válečné éry Oliver Stone, který se potřetí vrací do Vietnamu. Tentokrát však více obšírněji a z jiného úhlu pohledu. Začíná ještě před velkou válkou, v období úpadku francouzské kolonizace, dává vyniknout síle přírodních scenérií, hodnotám venkovského lidu a rozkrývá počátky války politicko/občanské. V ní pak sleduje (autobiografické) strasti mladé dívky, které kulminují poznáním Amerického důstojníka a odchodem do USA (výborně vykreslený kontrastní přechod z bídy do konzumní společnosti). Zde už prostupuje příliš romanticko-dramatických momentů, které jsou ovšem nahromaděny v rychlém sledu a nejsou příliš působivé. Jako komplexní pohled na konflikt a důsledky na daného jedince a jeho rodinu rozhodně zajímavé. 70%.(25.12.2009)

• Maynard.

Akční? Tak to rozhodně nebylo. Kdyby to bylo akční, tak bych u toho od půlky neklimbal jak vrátnej. Oliver Stoneje zvláštní rejža. Je vidět, že si ve Vietnamu prožil svý a že je jeden z mála, kterej opravdu ví o čem točí. Bohužel se mu nepodařilo mě připoutat k tomuhle kousku. Začalo to jako hezké pozvolné vyprávění o jedné vietnamce a jají krásný zemi, kterou od počátku věků někdo postoší. Tak sem si říkal, že až tam přijdou amíci, začne se tam pořádně střílet, házet gránáty a lejt napalm. Ale vono ne, vono se to pořád točilo kolem tý malý rákosky a né a né se to rozjet. Tenhle film nemůže být srovnávan s Četou, která je pořádnej akční kousek. Tohle je podobný jako Narozen 4.července. (taky mě to zrovna nenadchlo). Stejskalo se mi po hezkejch písničkách. Navíc rákosky nepatří zrovna mezi moje oblíbený hlavní hrdiny, takže nemůžu a nedám, páč prostě nechci víc jak 2*.(4.6.2013)

Další střípek do Vietnamské trilogie Olivera Stona. Tentokrát ale nejde o válečný film (i když pár válečných scén si ani tentokrát Stone ujít nenechal - ale opravdu jen pár), nýbrž o poklidné vyprávění o životě jedné obyčejné vietnamské dívky. Ta - nejprve obviněna Američany ze spolupráce s Vietkongem, a vzápětí Vietkongem ze spolupráce s Američany, je nucena opustit svoji vesnici. Ve městě potkává sympatického Steva (Tommy Lee Jones), a i přes prvotní rozpaky se do sebe oba zamilují. Ale ani se Stevem nebude život Le Ly nikterak jednoduchý. Film nikam nespěchá, ale díky výborným hereckým (nebo možná i nehereckým?) výkonům, ale hlavně úžasné hudbě Kitara a nádherným (barevným) exteriérům vietnamské přírody jsem se nijak nestihl ani nudit - minimálně v první polovině filmu. Druhá půlka, která si hraje na manželské drama už mi tak dobré nepřišlo, ale pro tentokrát to Oliveru Stoneovi odpustím..(29.3.2011)

Plno lidí tu tvrdí, že tenhle film je nejslabším filmem Olivera Stonea z Vietnamu. Ono...jak se to vezme. Oliver Stone se totiž celý ten film rozhodl pojmout z druhé strany světa. Vypráví příběh o vietnamské rodině, která si někde uprostřed Vietnamu sklízí to svoje políčko, žije svůj obyčejný život a pak jim tam na rýžové pole vtrhne revoluce, tu protnou Francouzi a následně pole odklidí, aby ho připravili na Americkou invazi. Určitě to nebyla prdel a i v tomhle ohledu klobouk dolů, že se Oliver Stone rozhodl celou svojí vietnamskou trilogii pojmout ze všech hledisek tak objektivně, jak to jenom mohlo jít. Film tak kvalitně vytahují především nádherné záběry na úžasně kopcovitou vietnamskou krajinu. No a když už jich budete mít plné zuby, objeví se na scéně Tommy Lee Jones. To je řeč už o druhé půlce filmu, kde Tommy Lee předvede snad jeho nejlepší herecký výkon, co jsem kdy v životě viděl. Celé to do sebe zapadá a závěr je neuvěřitelně realistickou událostí, že divákovi až proběhnou po těle mravenci strachem a děsem, když si uvědomí, jak je křehká duše ve své podstatě lehká a ještě lehčeji manipulovatelná.(6.6.2013)

Po famózní Četě se Stone znovu vrátil do Vietnamu, aby zúročil své osobní zkušenosti s vietnamskou válkou. Tentokrát se pokusil zachytit válečný konflikt očima civilisty - mladé dívky z venkova, jejíž rodina je ohrožována tlakem z obou stran: loajalitu si žádá vláda i Vietkong a v zájmu vítězství dokáží postupovat naprosto bezohledně. Stone se přes své levicové přesvědčení dívá na Vietkong bez iluzí a ukazuje surovou realitu války z pozice těch, co nemají kam ustoupit a jak se bránit. Vietnamská část šlape jako hodinky, režisér se tady pohybuje na jisté půdě, využívá exotickou krásu vietnamské přírody i osobitý půvab hlavní hrdinky v podání Hiep Thi Le. Milostná romance, kterou prožije s americkým poddůstojníkem, je taky fajn, určitě i díky charismatu Tommy Lee Jonese. Melodramatické prvky, na které jsem většinou citlivý, mi tentokrát vůbec nevadily. Problém je v tom, že film neúspěchem americké intervence nekončí, Stone své hrdiny nechá odcestovat do Ameriky. Obě části filmu si ale spolu vůbec nerozumí. Americká zaujímá výrazně menší část, je uspěchaná, zkratkovitá a emočně nepřesvědčivá. V centru Stoneovy pozornosti sice stojí tatáž hrdinka, ale z psychologického dramatu se náhle stává feministický manifest, který se s předchozím válečným dramatem tak nějak tluče. Přesto nechávám 4* a 75 % celkového dojmu, protože 2/3 filmu jde o pětihvězdičkovou záležitost.(19.6.2017)

• - Třetí film Vietnamské trilogie Olivera Stonea. Těmi dalšími jsou Četa a Narozen 4. července. (D3VIL)

• - Film je založen na knize Le Ly Hayslip "When Heaven and Earth Changed Places", která vypovídá o jejích zkušenostech z Vietnamské války. (D3VIL)

• - Hlavní postavu Hayslip Ly Le ztvárnila studentka Hiep Thi Le navzdory tomu, že neměla žádné herecké zkušenosti. Hiep se zúčastnila castingu stejně jako několik jejích přátel čistě jen pro zábavu a bez velkých ambicí. Během castingu byla pouze jedním z 16 000 vietnamských-američanů, kteří se účastnili castingu. (Posheidon)