Nebe a země

Entre ciel et terre

Medzi nebom a zemou

Drama / Válečný / Akční / Životopisný

USA / Francie, 1993, 135 min

Lidsky srovnatelně silný příběh jako Born on the 4th of July, tohle mi bylo skoro ještě sympatičtější. Ukázat válku z úhlu lidí, kteří se obvykle koukají na pušku z té špatné strany, byl víc než šťastný nápad. O hodně lepší část filmu je ta ve Vietnamu, pak film začne být dost zkratkovitý. Fakt jsem se místy dokázal úplně do těch lidí vcítit a bylo mi jich líto...Story je to dobrá, herci se mi líbili, práce s kamerou excelentní a hudba je tklivá (ale ne zas moc).(21.2.2011)

Třetí část Stoneovy vietnamské trilogie sice nedosáhla takového úspěchu jako předcházející Četa a Narozen 4. července, ale stejně se jedná o pozoruhodný film, v němž Stone nahlíží na vietnamskou válku z jiného, avšak neméně děsivého úhlu. Nepřiklání se ani na jednu stranu konfliktu, ale ukazuje na prostých lidech, jak tíživé je dostat se mezi dva mlýnské kameny. Skvělou práci odvedl kameraman a stejně tak i herci.(25.3.2013)

Pohled na válku ve Vietnamu z opačné strany a z té co možná nejútrpnější perspektivy. Jak tu už někdo psal, z vietnamských témat zřejmě nejslabší kousek, ale na druhou stranu musím vyzdvihnout výpravu, atmosféru filmu a hlavně úžasnou hudbu, která zejména ze začátku doopravdy navodí pocit naprosto jiného světa... Tommy Lee Jones se ve filmu objeví až daleko za první hodinou, ale ne že by to bylo na škodu. Scény mučení Vietcongem a "kurvení se" kvůli přežití jsem snad nikde neviděl tak působivé, jako tady. Hlavní hrdinka si doopravdy za svůj život prošla peklem, jak doma, tak v Americe, ale celkově je film zbytečně dlouhý - nebo tak aspoň působí. Poutavý film, který mě ale strašně rozptyloval od děje tím, že je natočený v angličtině a jak už to u filmů s asijskými herci bývá, kromě hrdinky jsem místy měl velké problémy orientovat se, kdo je její bratr, sestra a podobně... Celkově 3*, ale za hudbu přihazuju další hvězdičku.(1.3.2013)

Jeden z polozapomenutých filmů Olivera Stonea, který ovšem své nesporné kvality má...především pro své silné protiválečné vyznění... I když jde jednoznačně o nejslabší kus ze Stoneovy vietnamské trilogie (přemíra patosu, melodramatičnost atd.), stále je to v kontextu žánru válečných filmů velice nadstandarní snímek... Podobné filmy: Četa, Lovec jelenů, Apokalypsa, Olověná vesta, Oběti války, Tábor tygrů, Narozen 4. července(25.11.2006)

Další střípek do Vietnamské trilogie Olivera Stona. Tentokrát ale nejde o válečný film (i když pár válečných scén si ani tentokrát Stone ujít nenechal - ale opravdu jen pár), nýbrž o poklidné vyprávění o životě jedné obyčejné vietnamské dívky. Ta - nejprve obviněna Američany ze spolupráce s Vietkongem, a vzápětí Vietkongem ze spolupráce s Američany, je nucena opustit svoji vesnici. Ve městě potkává sympatického Steva (Tommy Lee Jones), a i přes prvotní rozpaky se do sebe oba zamilují. Ale ani se Stevem nebude život Le Ly nikterak jednoduchý. Film nikam nespěchá, ale díky výborným hereckým (nebo možná i nehereckým?) výkonům, ale hlavně úžasné hudbě Kitara a nádherným (barevným) exteriérům vietnamské přírody jsem se nijak nestihl ani nudit - minimálně v první polovině filmu. Druhá půlka, která si hraje na manželské drama už mi tak dobré nepřišlo, ale pro tentokrát to Oliveru Stoneovi odpustím..(29.3.2011)

• - Hlavní hrdiny dělil značný výškový rozdíl, který lze v mnoha scénách filmu zpozorovat. Tommy Lee Jones měří 1,83 m a drobounká Hiep Thi Le 1,52 m. (Posheidon)

• - Film věnoval Oliver Stone své matce. Svému otci pak věnoval film Wall Street (1987). (Monco)

• - Hlavní postavu Hayslip Ly Le ztvárnila studentka Hiep Thi Le navzdory tomu, že neměla žádné herecké zkušenosti. Hiep se zúčastnila castingu stejně jako několik jejích přátel čistě jen pro zábavu a bez velkých ambicí. Během castingu byla pouze jedním z 16 000 vietnamských-američanů, kteří se účastnili castingu. (Posheidon)